Nevhodná starostlivosť o úspory, nesprávne nastavené úvery či poistenie vás môžu vyjsť poriadne draho. Pritom stačí málo - zaujímať sa o svoje peniaze.

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti

Swiss Life Select Fixed Maturity Bond Strategy

Získajte predvídateľné zhodnotenie z investície do dlhopisov so zníženým rizikom práve teraz

Osobné financie pozostávajú z troch svetov – úspory, pôžičky a služby.

  • Úspory sú peniaze v banke, podielových či dôchodkových fondoch.
  • Požičať peniaze si môžete od banky, nebankovky i od iných ľudí.
  • Do služieb patrí lízing, poistenie či poradenstvo.

Ako pri úsporách prichádzate o peniaze?
Peniaze strácajú na hodnote. Platí to od nepamäti. Znehodnocovali sa aj zlaté mince - či už mechanicky alebo stratili hodnotu pri výmene panovníka. Znehodnocovanie súčasných peňazí vidíme hlavne, keď nastane kríza. Tú totiž sprevádza inflácia.

Ako ochrániť úspory?
Jedinou ochranou kúpnej sily úspor je kúpa aktíva, ktorého cena v čase rastie. Nazýva sa to investovanie a realizuje sa napríklad cez podielové alebo dôchodkové fondy. Tie z dlhodobého horizontu dokážu priniesť lepšiu ochranu kúpnej sily peňazí než napríklad bankové vklady.

Čítajte viac >>> Fyzik a vedec - astronaut Ulrich Walter: Nevedomosť vytvára strach

Ako vás nevhodne nastavené pôžičky oberú o peniaze?
Požičať si viac a splácať menej. Výška mesačnej splátky síce môže byť pre človeka dostupnejšia, avšak ďalšie poplatky a trvanie dlh predražuje.

Ako si vybrať najvýhodnejší úver?
Výška splátky nie je ukazovateľom výhodného úveru. Na to, aby ste zistili, ktorý úver je výhodnejší, zaujímajte sa o výšku RPMN. Ročná percentuálna miera nákladov hovorí o celkovej cene úveru, nie len o výške splátky. Čím je RPMN nižšia, tým je dlh lacnejší. Pri dlhu teda treba brať do úvahy dostupnosť a celkovú cenu. Vhodne nastavený splátkový plán a typ úveru vám ušetrí starosti i peniaze.
 

Pavel Škriniar vysvetľuje, koľko vás môže stáť nevedomosť vo financiách.
Výber finančného produktu nemá byť vecou náhody a ani by ste ho nemali robiť pod vplyvom reklamy. Nechajte si radšej vypracovať finančný plán skúseným nezávislým finančným sprostredkovateľom. Jeho výber tiež nenechávajte na náhodu.

Ako vás nevhodne nastavené poistenie oberie o peniaze?
Poistenie vás oberá o peniaze tým, že platíte za nepotrebné riziká a za nevhodne nastavené poistné sumy. Poistenie vás určite neoberá o peniaze tým, že vám nevznikne poistná udalosť. Dáva vám však pocit, že na riešenie vzniknutého problému nebudete nútení zháňať financie.

Ako si nastaviť poistenie správne?
Ak už poistenie máte, tak máme pre vás dobrú správu: V prípade vzniku poistnej udalosti je aj zlé poistenie lepšie ako žiadne. Výšku poistného krytia a doplňovanie pripoistení riešte pravidelne (aspoň každé 2 roky). Dôvodom je aj inflácia, ktorá nás potrápila v uplynulom období. Pri dojednávaní berte do úvahy, že poistné krytie musí byť nastavené tak, aby ste si poškodenú vec vedeli uviesť do pôvodného stavu a v prípade životného poistenia, aby ste sa vedeli priblížiť aspoň svojmu zvyčajnému životnému štandardu.

Ako sa vyhnúť strate peňazí?
Nevhodne nastavené parametre finančných produktov sa prejavia v momente, keď budete potrebovať peniaze. Pravidelné servisné stretnutie slúži na to, aby sa finančné produkty prispôsobovali vašim meniacim sa cieľom a nie naopak. Finančné produkty vám majú pomáhať žiť život podľa vlastných predstáv a nie, že vaše predstavy sa majú upravovať podľa možností finančných produktov.

Čítajte viac >>> Revolučné zmeny kariéry pomôžu všetkým aktívnym obchodníkom a manažérom

Výber finančného produktu nemá byť vecou náhody a nemáte ho robiť ani pod vplyvom reklamy. Nechajte si radšej vypracovať finančný plán skúseným nezávislým finančným sprostredkovateľom. Jeho výber tiež nenechávajte na náhodu.
 

Máte napriek tomu otázky?

Obráťte sa na našich skúsených odborníkov

Vyberte si vášho osobného sprostredkovateľa. Využite stabilitu a know-how švajčiarskej skupiny Swiss Life, ktorá má viac ako 165 ročnú históriu. Vyskúšajte aj vy švajčiarske finančné služby pre váš finančne nezávislý život podľa vlastných predstáv.

Navštívte jednu z našich pobočiek

Ste pánom svojho času a podľa toho sa riadite? Naši sprostredkovatelia sa Vám plne prispôsobia. Ak však máte radšej osobnú návštevu pobočky, máme ich po celom Slovensku. Vyberte si tú, ktorá je k vám najbližšie.

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Tlačové správy

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Dovolenkové obdobie je v plnom prúde. Prinášame pár postrehov, ktoré môžu pomôcť tým, ktorí za vytúženým oddychom ešte len odcestujú a pár vysvetlení nedostatku peňazí tým, ktorí sa už vrátili.

Čítať ďalej
Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej