Nevhodná starostlivosť o úspory, nesprávne nastavené úvery či poistenie vás môžu vyjsť poriadne draho. Pritom stačí málo - zaujímať sa o svoje peniaze.

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti

Swiss Life Select Fixed Maturity Bond Strategy

Získajte predvídateľné zhodnotenie z investície do dlhopisov so zníženým rizikom práve teraz

Osobné financie pozostávajú z troch svetov – úspory, pôžičky a služby.

  • Úspory sú peniaze v banke, podielových či dôchodkových fondoch.
  • Požičať peniaze si môžete od banky, nebankovky i od iných ľudí.
  • Do služieb patrí lízing, poistenie či poradenstvo.

Ako pri úsporách prichádzate o peniaze?
Peniaze strácajú na hodnote. Platí to od nepamäti. Znehodnocovali sa aj zlaté mince - či už mechanicky alebo stratili hodnotu pri výmene panovníka. Znehodnocovanie súčasných peňazí vidíme hlavne, keď nastane kríza. Tú totiž sprevádza inflácia.

Ako ochrániť úspory?
Jedinou ochranou kúpnej sily úspor je kúpa aktíva, ktorého cena v čase rastie. Nazýva sa to investovanie a realizuje sa napríklad cez podielové alebo dôchodkové fondy. Tie z dlhodobého horizontu dokážu priniesť lepšiu ochranu kúpnej sily peňazí než napríklad bankové vklady.

Čítajte viac >>> Fyzik a vedec - astronaut Ulrich Walter: Nevedomosť vytvára strach

Ako vás nevhodne nastavené pôžičky oberú o peniaze?
Požičať si viac a splácať menej. Výška mesačnej splátky síce môže byť pre človeka dostupnejšia, avšak ďalšie poplatky a trvanie dlh predražuje.

Ako si vybrať najvýhodnejší úver?
Výška splátky nie je ukazovateľom výhodného úveru. Na to, aby ste zistili, ktorý úver je výhodnejší, zaujímajte sa o výšku RPMN. Ročná percentuálna miera nákladov hovorí o celkovej cene úveru, nie len o výške splátky. Čím je RPMN nižšia, tým je dlh lacnejší. Pri dlhu teda treba brať do úvahy dostupnosť a celkovú cenu. Vhodne nastavený splátkový plán a typ úveru vám ušetrí starosti i peniaze.
 

Pavel Škriniar vysvetľuje, koľko vás môže stáť nevedomosť vo financiách.
Výber finančného produktu nemá byť vecou náhody a ani by ste ho nemali robiť pod vplyvom reklamy. Nechajte si radšej vypracovať finančný plán skúseným nezávislým finančným sprostredkovateľom. Jeho výber tiež nenechávajte na náhodu.

Ako vás nevhodne nastavené poistenie oberie o peniaze?
Poistenie vás oberá o peniaze tým, že platíte za nepotrebné riziká a za nevhodne nastavené poistné sumy. Poistenie vás určite neoberá o peniaze tým, že vám nevznikne poistná udalosť. Dáva vám však pocit, že na riešenie vzniknutého problému nebudete nútení zháňať financie.

Ako si nastaviť poistenie správne?
Ak už poistenie máte, tak máme pre vás dobrú správu: V prípade vzniku poistnej udalosti je aj zlé poistenie lepšie ako žiadne. Výšku poistného krytia a doplňovanie pripoistení riešte pravidelne (aspoň každé 2 roky). Dôvodom je aj inflácia, ktorá nás potrápila v uplynulom období. Pri dojednávaní berte do úvahy, že poistné krytie musí byť nastavené tak, aby ste si poškodenú vec vedeli uviesť do pôvodného stavu a v prípade životného poistenia, aby ste sa vedeli priblížiť aspoň svojmu zvyčajnému životnému štandardu.

Ako sa vyhnúť strate peňazí?
Nevhodne nastavené parametre finančných produktov sa prejavia v momente, keď budete potrebovať peniaze. Pravidelné servisné stretnutie slúži na to, aby sa finančné produkty prispôsobovali vašim meniacim sa cieľom a nie naopak. Finančné produkty vám majú pomáhať žiť život podľa vlastných predstáv a nie, že vaše predstavy sa majú upravovať podľa možností finančných produktov.

Čítajte viac >>> Revolučné zmeny kariéry pomôžu všetkým aktívnym obchodníkom a manažérom

Výber finančného produktu nemá byť vecou náhody a nemáte ho robiť ani pod vplyvom reklamy. Nechajte si radšej vypracovať finančný plán skúseným nezávislým finančným sprostredkovateľom. Jeho výber tiež nenechávajte na náhodu.
 

Máte napriek tomu otázky?

Obráťte sa na našich skúsených odborníkov

Vyberte si vášho osobného sprostredkovateľa. Využite stabilitu a know-how švajčiarskej skupiny Swiss Life, ktorá má viac ako 165 ročnú históriu. Vyskúšajte aj vy švajčiarske finančné služby pre váš finančne nezávislý život podľa vlastných predstáv.

Navštívte jednu z našich pobočiek

Ste pánom svojho času a podľa toho sa riadite? Naši sprostredkovatelia sa Vám plne prispôsobia. Ak však máte radšej osobnú návštevu pobočky, máme ich po celom Slovensku. Vyberte si tú, ktorá je k vám najbližšie.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Portrét ženy v bielych rukaviciach, ktorá drží lupu a pozerá cez ňu na kus zlata.

Tlačové správy

Zlato láme rekordy. Oplatí sa doň investovať?

Zvýšená neistota z geopolitického napätia tlačí cenu zlata nahor. Čoskoro prekročí hranicu 3000 dolárov.

Čítať ďalej
Klienti hľadajú vhodnú alternatívu k štátnym dlhopisom.

Tlačové správy

Štátne dlhopisy sa minuli. Ale existujú podobné alternatívy

Namiesto tridsiatich dní bol dvojročný Investor v ponuke ani nie tri dni a štvorročný Patriot iba o deň dlhšie. Atraktívnosť štátnych dlhopisov je nesporná. Netreba však zúfať. Obdobné podmienky sú dostupné aj pri iných investičných produktoch – výnos rádovo v percentách a bez dane, riziko aj na úrovni štátu a navyše podstatne lepšia dostupnosť k úsporám. Nájdete ich pri podielových fondoch.

Čítať ďalej
Marc Arnold hovorí o nástrahách online obchodovania.

Blogy

Profesor korporátnych financií Marc Arnold: „Online obchodovanie je ako návšteva kasína“

Online platformy a aplikácie na online obchodovanie zrevolucionizovali prístup na finančné trhy. Prístup je jednoduchší, lacnejší a pre všetkých. To vyvolalo skutočný akciový boom, najmä medzi mladými retailovými investormi. Avšak, kritika týchto trendov narastá. Profesor Marc Arnold z Univerzity St. Gallen objasňuje príležitosti a riziká online obchodovania s cennými papiermi.

Čítať ďalej
Ako dlho bude trvať speňaženie štátnych dlhopisov, závisí od aktuálnej situácie na trhu.

Tlačové správy

Lákajú vás štátne dlhopisy? Ale čo ak budete potrebovať peniaze skôr?

Médiá sa plnia správami o možnosti vložiť úspory do štátnych dlhopisov. Úroky na nich sú viac než lákavé. Ročný výnos 3 % a 3,3 % sú jednak vyššie čísla, než aké majú termínované vklady, no zároveň ide o výnos, ktorý sa nebude zdaňovať. Aj tu je však jeden háčik.

Čítať ďalej
Oplatí sa vám investovať do štátnych dlhopisov.

Tlačové správy

Porovnali sme štátne dlhopisy s termínovaným vkladom a ďalšími investičnými riešeniami

Štátne dlhopisy pre obyvateľov sú výhodná investícia, no nie pre každého. Nezáleží na veku či príjme, ale na cieli investovania. Pozrime sa na malé porovnanie s dostupnými alternatívami. S dvoj- a štvorročnou splatnosťou sa štátne dlhopisy dajú porovnávať s termínovanými vkladmi, peňažnými a dlhopisovými fondmi.

Čítať ďalej
Je potrebné si uvedomiť, že pri investíciách nemožno očakávať garancie.

Tlačové správy

Garancie sa sľubujú, len sa ťažko dosahujú

Určite ste sa už niekedy stretli s ponukou garancie: „Určite ti to vrátim.“ „Stopercentne to vyjde.“ „Máš moje slovo.“ „Nemáš sa čoho obávať.“ Pri investíciách sa garancia investormi vyžaduje, žiadateľmi o peniaze sľubuje, no legislatíva toto slovíčko používať zakazuje. Prečo to tak je a naozaj sa nedá nič garantovať?

Čítať ďalej