Dovolenkové obdobie je v plnom prúde. Prinášame pár postrehov, ktoré môžu pomôcť tým, ktorí za vytúženým oddychom ešte len odcestujú a pár vysvetlení nedostatku peňazí tým, ktorí sa už vrátili.

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti

Swiss Life Select Fixed Maturity Bond Strategy

Získajte predvídateľné zhodnotenie z investície do dlhopisov so zníženým rizikom práve teraz

Úspory namiesto dlhu
Dovolenku by ste mali zaplatiť z vybudovaných vlastných úspor. Ak úspory nemáte, určite sa pre ňu nezadlžujte. V prípade finančných suchôt sa dovolenkové spomienky len veľmi ťažko speňažia (na rozdiel od kúpy televízora alebo auta na splátky).

Dovolenka nie je, tak ako platby za energie či nájomné, povinná položka vo výdavkoch, preto z nej povinnú položku (splátka pôžičky) ani nerobte. Ak dnes na dovolenku nemáte, začnite radšej plánovať tú budúcu. Dá sa to odkladaním 5-10 % z príjmu. O rok budete mať vytvorené úspory a možno to bude aj na dovolenku podľa vašich predstáv.

Cestovné poistenie je dobrá vec
Pred odchodom na dovolenku sa poistite. Pri cestovnom poistení sa zamerajte predovšetkým na limity liečebných nákladov a zodpovednosť za vzniknuté škody. Ideálne je mať liečebné náklady bez obmedzenia. Výnimočné prípady, ktoré hradili slovenské poisťovne a pre ktoré je dobré mať cestovné poistenie, presahujú 100 000 eur.

Ceny cestovného poistenia pre štvorčlennú rodinu sa pohybujú od 40 do 60 eur, pričom niektoré poisťovne pýtajú za komplexné poistenie menej peňazí, ako konkurenčné za krytie vybraných rizík. Taktiež si nechajte vypracovať ponuku na celoročné poistenie, ktoré býva výhodnejšie než opakovaná kúpa a navyše máte pokryté aj neplánované výjazdy mimo Slovenska.

Na dovolenke si pri výbere atrakcií uvedomte, či sú v poistení zahrnuté napríklad rizikové alebo „len“ rekreačné športy.
 

Pavel Skriniar (11)
Pri výbere hotovosti, bez ohľadu na menu, uprednostnite bankové bankomaty.

Kontakty sú dôležité
Zapíšte si telefónne čísla na asistenčnú službu poisťovne, ktoré sú veľmi osožné ako nápoveda v prípade poistnej udalosti. Pomôžu s orientáciou k najbližšiemu lekárovi, oznámia nemocnici váš príchod, ale povedia aj správny postup pri nehode. Nezabudnite si uložiť číslo na infolinku vašej banky spolu s rýchlou voľbou na blokáciu platobnej karty.

Platobná karta
Platobná karta je síce už štandard, no vždy je lepšie mať karty oboch svetových značiek. Pri platení uprednostnite práve karty, aby ste nemuseli nosiť so sebou priveľa hotovosti (resp. telefóny, hodinky, prstene a podobne).

Pri platbách v inej mene spozornite pri otázke voľby meny. Plaťte v lokálnej mene, pretože pri prepočte vystaveného účtu na eurá sa vám celková platba zvýši o poplatky za konverziu.

Pri výbere hotovosti, bez ohľadu na menu, uprednostnite bankové bankomaty pred komerčnými. Dôvodom sú predovšetkým skryté poplatky. Pri bankových bankomatoch voľte, samozrejme, radšej tie, ktoré sú z rovnakej bankovej skupiny, ako vaša banka. Dôvodom sú opäť poplatky.

Na otázku, či mať kreditku či debetku, je jednoznačná odpoveď: kombinácia je vždy výhodnejšia. Kreditka je u obchodníkov obľúbenejšia, debetka je zase pre držiteľa lacnejšia a pre používanie z pohľadu finančnej disciplíny je pre neho aj bezpečnejšia. Pri debetke si nastavte vhodné denné limity a v prípade straty karty ich čo najrýchlejšie znížte na nulu (pred odchodom si vyskúšajte postup úprav limitov). Samozrejme, stratu karty obratom nahláste banke (číslo máte uložené v telefóne).
 

Máte napriek tomu otázky?

Obráťte sa na našich skúsených odborníkov

Vyberte si vášho osobného sprostredkovateľa. Využite stabilitu a know-how švajčiarskej skupiny Swiss Life, ktorá má viac ako 165 ročnú históriu. Vyskúšajte aj vy švajčiarske finančné služby pre váš finančne nezávislý život podľa vlastných predstáv.

Navštívte jednu z našich pobočiek

Ste pánom svojho času a podľa toho sa riadite? Naši sprostredkovatelia sa Vám plne prispôsobia. Ak však máte radšej osobnú návštevu pobočky, máme ich po celom Slovensku. Vyberte si tú, ktorá je k vám najbližšie.

Inflácia môže Slovákom tento rok zhltnúť 2,2 mld. eur.

Tlačové správy

Inflácia chystá útok na bankové vklady

Vlastníci bežných, sporiacich a termínovaných účtov by mali spozornieť. O dvanásť mesiacov si zo svojich úspor v bankách kúpia menej, než dnes. Nikto im z účtu peniaze nevyberie. To len inflácia spôsobí, že peniaze stratia kúpnu silu.

Čítať ďalej
Čo by ste povedali na výnos 1000 %?

Tlačové správy

Akým investíciám sa darilo v minulom roku?

Zhodnotenie vo výške niekoľkých percent nie je veľmi zaujímavé. Jednak je to bežné v bankách a navyše zisk zhltne inflácia. Ročný výnos v desiatkach percent však už zaváňa podvodom. Čo potom povedať o výnose cez 1000 % za rok?

Čítať ďalej
Nový rok ponúka nové možnosti, ako si nasporiť.

Blogy

Nový rok, nové možnosti: 10 tipov ako efektívne sporiť

Či už ide o sporenie hotovosti, centovú výzvu alebo sledovanie výdavkov staré dobré metódy môžu aj v digitálnej dobe urobiť šetrenie hmatateľnejšie. Nižšie uvádzame najlepšie tipy pre efektívne sporenie.

Čítať ďalej
Zitite, či sa vám viac oplatí termínovaný vklad alebo štátny dlhopis

Tlačové správy

Zisťovali sme za vás: Oplatí sa vám viac terminovaný vklad alebo štátny dlhopis

Hľadáte niečo výhodnejšie, než je termínovaný vklad? Na jar je naplánované vydávanie štátnych dlhopisov pre obyvateľov. Oplatí sa teda čakať a neviazať peniaze v banke?

Čítať ďalej
Seniori zistili, že účet v banke môžu mať zadarmo.

Tlačové správy

Seniori, neplaťte bankám zbytočne. Účet môžete mať aj zadarmo

Bankový účet je pohodlný, bezpečný a pre niekoho zbytočne spoplatnený. Účet zadarmo môže mať totiž väčšina klientov. Buď si stačí zvoliť správnu banku, správny balík služieb, splniť podmienky banky alebo mať príjem nepresahujúci 1,1 násobok minimálnej mzdy.

Čítať ďalej
Rady, ktoré vám pomôžu znížiť investičné riziko.

Tlačové správy

7 funkčných pravidiel, ktoré vám pomôžu znížiť riziko pri investovaní

Investovanie je síce spojené s určitým typom rizika, no pri dodržaní týchto pravidiel ho dokážete výrazne znížiť. Žiadna operácia s peniazmi totiž nie je bez rizika. Či už ide o hotovosť, vklad do banky, kúpu nehnuteľnosti alebo investovanie do akcií či kryptomien.

Čítať ďalej