Vláda prišla s myšlienkou emitovať dlhopisy pre obyvateľstvo. Nejde o nič prevratné ani nové. S rovnakou ideou sa pohrávala ešte v roku 2007 a chcela tak nadviazať na skúsenosti iných krajín. Koniec koncov, štátne dlhopisy pre obyvateľstvo tu boli aj ako náhrada za druhú vlnu kupónovej privatizácie v roku 1995.

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti

Swiss Life Select Fixed Maturity Bond Strategy

Získajte predvídateľné zhodnotenie z investície do dlhopisov so zníženým rizikom práve teraz

Emisia štátnych dlhopisov určených prednostne obyvateľstvu je rozumná. Štát tak má menšiu závislosť od finančného trhu, keď jeho dlhopisy kupujú banky, poisťovne, správcovia dôchodkových fondov či iné finančné inštitúcie pre svojich klientov.

Štát môže zároveň získať lacnejšiu formu financovania, než má v súčasnosti. Stačí, ak čistý výnos z dlhopisu bude pre obyvateľov vyšší, než čistý výnos z termínovaného vkladu v banke. To sa dá dosiahnuť napríklad voľbou typu dlhopisu (bezkupónový) ale aj úpravou miery zdanenia výnosu či oslobodením od zdravotných odvodov.

Spokojnosť obyvateľstva s kúpenými dlhopismi bude závisieť od ich cieľov, očakávaní a predovšetkým pochopenia fungovania dlhopisov.
 

Pavel Skriniar (10)
Požiadavka na nulovú daň i odvody je pri štátnych dlhopisoch oprávnená.

Prvou a zatiaľ nezodpovedanou otázkou je výška výnosu. Výnos by mal byť pre obyvateľov vyšší ako pre nich dostupné alternatívy, teda úroky na vkladoch v bankách. Zároveň nemá byť vyšší ako súčasné výnosy štátnych dlhopisov, lebo by to pre štát nebolo ekonomické. Treba teda vyriešiť spôsob, ako sa tieto dlhopisy dostanú k širokým masám obyvateľstva, aby nebol nákladný. Náklady, či už na strane štátu alebo vo forme poplatkov, znižujú výnos.

Mimochodom, ak je cieľom štátu presun úspor z nevýnosných bežných účtov, kde štát z nulového úroku inkasuje nulovú daň i nulové odvody, môže byť požiadavka na nulovú daň i odvody pri štátnych dlhopisoch oprávnená.

Druhou otázkou je, ako sa majitelia dlhopisov budú môcť dostať k peniazom, ak ich budú potrebovať skôr, ako je splatnosť dlhopisu. Lepší prístup k peniazom budú mať v prípade, ak budú dlhopisy obchodovateľné na burze. Burza je totiž miestom, kde sa dá dlhopis kedykoľvek predať a kúpiť. Vtedy však zistia, že je rozdiel medzi nominálnou a trhovou cenou. Nominálna cena je uvedená na dlhopise a vyplatená v čase splatnosti. Trhová cena cena závisí od aktuálnych podmienok na trhu a môže byť nižšia aj vyššia ako nominálna.

Treťou otázkou je splatnosť dlhopisov. Bežní bankoví klienti sú zvyknutí na ročné termínované vklady a dlhšie horizonty ako päť rokov si neraz ani nevedia predstaviť. Pri projektoch, ktoré majú byť financované štátnymi dlhopismi, býva čas výstavby rozhodne dlhší ako rok či dva. Ak štát zvolí krátku splatnosť, naruší to financovanie projektu. Ak zvolí projektu zodpovedajúcu splatnosť dlhopisov, nemusia o ne ľudia prejaviť záujem.
 

Pavel Skriniar (12)
Slováci majú v korporátnych dlhopisoch vložené približne 4 mld. eur.

Aktuálne skúsenosti Slovákov s investíciami do dlhopisov nie sú zanedbateľné. V korporátnych dlhopisoch majú vložené približne 4 mld. eur. Tieto dlhopisy sa však od štátnych líšia vo vyššom riziku nesplatenia. Je tak otázne, či títo skúsení investori s vyššou toleranciou k riziku budú mať záujem o nízkorizikové a teda i menej výnosné štátne dlhopisy.

Pre záujemcov o dlhopisové investície sú už dnes výhodnejšie formy prostredníctvom podielových fondov. Či už ide o bežné podielové fondy, ETF alebo špeciálne dlhopisové fondy na čas určitý (simulujú investíciu do dlhopisu), resp. portfólia dlhopisov s rolujúcou splatnosťou.
 

Máte napriek tomu otázky?

Obráťte sa na našich skúsených odborníkov

Vyberte si vášho osobného sprostredkovateľa. Využite stabilitu a know-how švajčiarskej skupiny Swiss Life, ktorá má viac ako 165 ročnú históriu. Vyskúšajte aj vy švajčiarske finančné služby pre váš finančne nezávislý život podľa vlastných predstáv.

Navštívte jednu z našich pobočiek

Ste pánom svojho času a podľa toho sa riadite? Naši sprostredkovatelia sa Vám plne prispôsobia. Ak však máte radšej osobnú návštevu pobočky, máme ich po celom Slovensku. Vyberte si tú, ktorá je k vám najbližšie.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Ilustračný obrázok, ktorý zobrazuje platbu v obchode prostredníctvom platobnej karty a terminálu.

Blogy

Nahradiť hotovosť nie je len o technológiách. Je to predovšetkým o dôvere

Dnes môžeme zaplatiť za online verziu časopisu či veľký nákup v supermarkete kartou alebo mobilom v priebehu niekoľkých sekúnd. Nájomné a účty za elektrinu uhradíme okamžite cez internet banking. Znamená to, že hotovosť je zastaraná? Ekonómovia Martin Brown a Arina Wischnewsky ponúkajú svoj pohľad na budúcnosť platieb v rozhovore.

Čítať ďalej
Atmosféra na investičnej konferencii Swiss Life Select.

Tlačové správy

Investičná konferencia Swiss Life Select Slovensko 2025

Ako efektívne investovať v dynamicky sa meniacom svete? Aké trendy budú formovať globálne trhy v najbližších rokoch? Práve týmto témam sa venovali renomovaní spíkri z popredných investičných spoločností BlackRock, Invesco či Amundi na Investičnej konferencii Swiss Life Select Slovensko 2025.

Čítať ďalej
Muž nakupuje čokoládu v supermarkete.

Tlačové správy

Inflácia, ktorú si na cenovke hneď nevšimnete

Aj keď platíte za svoj obľúbený výrobok stále rovnakú cenu, platíte viac. Ako je to možné? Znižuje sa napríklad jeho hmotnosť. Kým niektorí výrobcovia o tom spotrebiteľov vôbec neinformujú, iní v rámci svojej komunikácie (zaujímavo) vysvetľujú svoje kroky.

Čítať ďalej
Mladý obchodník, analytik a investor sledujúci monitor notebooku na pohovke, maklér analyzujúci indexy, finančný graf, obchodovanie online, investičné údaje o kryptomenách a akciovom trhu.

Tlačové správy

Väčšina klientov internetových brokerov končí v strate. Ako teda úspešne investovať?

Najúspešnejšie investície sú tie, ktoré majú začiatok v dávnej minulosti. Dôvodov tohto tvrdenia je viacero. Tieto investície majú za sebou dlhú históriu a teda naplno využili princíp zloženého úročenia. Musia byť úspešné, pretože v prípade neúspechu by dnes neexistovali. V neposlednom rade sa pri nich uplatnila stratégia kúp a drž, ktorá eliminuje základné investorské chyby.

Čítať ďalej
Portrét ženy v bielych rukaviciach, ktorá drží lupu a pozerá cez ňu na kus zlata.

Tlačové správy

Zlato láme rekordy. Oplatí sa doň investovať?

Zvýšená neistota z geopolitického napätia tlačí cenu zlata nahor. Čoskoro prekročí hranicu 3000 dolárov.

Čítať ďalej
Klienti hľadajú vhodnú alternatívu k štátnym dlhopisom.

Tlačové správy

Štátne dlhopisy sa minuli. Ale existujú podobné alternatívy

Namiesto tridsiatich dní bol dvojročný Investor v ponuke ani nie tri dni a štvorročný Patriot iba o deň dlhšie. Atraktívnosť štátnych dlhopisov je nesporná. Netreba však zúfať. Obdobné podmienky sú dostupné aj pri iných investičných produktoch – výnos rádovo v percentách a bez dane, riziko aj na úrovni štátu a navyše podstatne lepšia dostupnosť k úsporám. Nájdete ich pri podielových fondoch.

Čítať ďalej