Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti

Swiss Life Select Fixed Maturity Bond Strategy

Získajte predvídateľné zhodnotenie z investície do dlhopisov so zníženým rizikom práve teraz

Výška príjmov študentov sa zásadne nelíši od príjmov bežných zamestnancov, no výrazne sa líši ich míňanie. Študenti nemajú povinné výdavky. Zároveň majú jedinečnú príležitosť, ako sa vyhnúť finančným chybám, ktoré spravili predchádzajúce generácie.

1. chyba: Ignorovanie tvorby finančnej rezervy.

Riešenie: Myslite na vytvorenie finančnej rezervy, môže vám pomôcť v nečakaných situáciách, a to tak, že poskytne čas na riešenie problémov. Rovnako, ako je cieľom rezervy v aute dostať človeka aj po defekte do bezpečia.

Čítajte viac >>> Vedomosti o financiách vám pomáhajú žiť život podľa vlastných predstáv

2. chyba: Neskorý začiatok tvorby finančnej rezervy.

Riešenie: Odkladanie povinností znamená jediné – ich kopenie. Čím skôr si mladý človek začne vytvárať finančnú rezervu, tým viac času má a na dosiahnutie cieľov mu stačí minúť menej peňazí. Ak si študent z brigády dokáže odložiť hoc aj desatinu príjmu mesačne, zvykne si na nižší dostupný rozpočet a zároveň si bude postupne vytvárať rezervu.

3. chyba: Nevhodný nástroj tvorby finančnej rezervy.

Riešenie: Nehľadajte zázračné riešenia ponúkajúce zhodnotenie vyššie než 10 percent ročne. Pri investovaní neexistujú bezpečné skratky. Dôvod je jednoduchý – bežný výnos pri podnikaní je na úrovni 8-10 percent ročne. Čím vyšší je ponúkaný výnos, tým je pravdepodobnosť jeho dosiahnutia menšia. Dosiahnuť vyšší výnos znamená vybrať si z množstva podnikov práve tie úspešné. S tým je však spojená ďalšia práca súvisiaca s hodnotením projektov a to stále bez záruky, že projekt bude mať úspech.

Študenti majú jedinečnú príležitosť, ktorá sa už nikdy nezopakuje. Ak si už začnú z brigádnických príjmov odkladať desatinu, v budúcnosti budú mať finančnú rezervu, ktorá im pomôže buď pri štarte do života alebo si aspoň budú môcť dopriať viac na dôchodku.

Pravidelne investovať desatinu príjmu do globálnych riešení a vydržať aspoň desať rokov znamená vytvoriť si významný náskok pred ostatnými. V porovnaní s tridsať- či štyridsaťročnými si našetria o 29 %, resp. o 134 % viac. A to pri nezmenenom trvalom príkaze a postupne rastúcom príjme.
 

Máte napriek tomu otázky?

Obráťte sa na našich skúsených odborníkov

Vyberte si vášho osobného sprostredkovateľa. Využite stabilitu a know-how švajčiarskej skupiny Swiss Life, ktorá má viac ako 165 ročnú históriu. Vyskúšajte aj vy švajčiarske finančné služby pre váš finančne nezávislý život podľa vlastných predstáv.

Navštívte jednu z našich pobočiek

Ste pánom svojho času a podľa toho sa riadite? Naši sprostredkovatelia sa Vám plne prispôsobia. Ak však máte radšej osobnú návštevu pobočky, máme ich po celom Slovensku. Vyberte si tú, ktorá je k vám najbližšie.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Inflácia môže Slovákom tento rok zhltnúť 2,2 mld. eur.

Tlačové správy

Inflácia chystá útok na bankové vklady

Vlastníci bežných, sporiacich a termínovaných účtov by mali spozornieť. O dvanásť mesiacov si zo svojich úspor v bankách kúpia menej, než dnes. Nikto im z účtu peniaze nevyberie. To len inflácia spôsobí, že peniaze stratia kúpnu silu.

Čítať ďalej
Čo by ste povedali na výnos 1000 %?

Tlačové správy

Akým investíciám sa darilo v minulom roku?

Zhodnotenie vo výške niekoľkých percent nie je veľmi zaujímavé. Jednak je to bežné v bankách a navyše zisk zhltne inflácia. Ročný výnos v desiatkach percent však už zaváňa podvodom. Čo potom povedať o výnose cez 1000 % za rok?

Čítať ďalej
Nový rok ponúka nové možnosti, ako si nasporiť.

Blogy

Nový rok, nové možnosti: 10 tipov ako efektívne sporiť

Či už ide o sporenie hotovosti, centovú výzvu alebo sledovanie výdavkov staré dobré metódy môžu aj v digitálnej dobe urobiť šetrenie hmatateľnejšie. Nižšie uvádzame najlepšie tipy pre efektívne sporenie.

Čítať ďalej
Zitite, či sa vám viac oplatí termínovaný vklad alebo štátny dlhopis

Tlačové správy

Zisťovali sme za vás: Oplatí sa vám viac terminovaný vklad alebo štátny dlhopis

Hľadáte niečo výhodnejšie, než je termínovaný vklad? Na jar je naplánované vydávanie štátnych dlhopisov pre obyvateľov. Oplatí sa teda čakať a neviazať peniaze v banke?

Čítať ďalej
Seniori zistili, že účet v banke môžu mať zadarmo.

Tlačové správy

Seniori, neplaťte bankám zbytočne. Účet môžete mať aj zadarmo

Bankový účet je pohodlný, bezpečný a pre niekoho zbytočne spoplatnený. Účet zadarmo môže mať totiž väčšina klientov. Buď si stačí zvoliť správnu banku, správny balík služieb, splniť podmienky banky alebo mať príjem nepresahujúci 1,1 násobok minimálnej mzdy.

Čítať ďalej
Rady, ktoré vám pomôžu znížiť investičné riziko.

Tlačové správy

7 funkčných pravidiel, ktoré vám pomôžu znížiť riziko pri investovaní

Investovanie je síce spojené s určitým typom rizika, no pri dodržaní týchto pravidiel ho dokážete výrazne znížiť. Žiadna operácia s peniazmi totiž nie je bez rizika. Či už ide o hotovosť, vklad do banky, kúpu nehnuteľnosti alebo investovanie do akcií či kryptomien.

Čítať ďalej