Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti

Swiss Life Select Fixed Maturity Bond Strategy

Získajte predvídateľné zhodnotenie z investície do dlhopisov so zníženým rizikom práve teraz

Výška príjmov študentov sa zásadne nelíši od príjmov bežných zamestnancov, no výrazne sa líši ich míňanie. Študenti nemajú povinné výdavky. Zároveň majú jedinečnú príležitosť, ako sa vyhnúť finančným chybám, ktoré spravili predchádzajúce generácie.

1. chyba: Ignorovanie tvorby finančnej rezervy.

Riešenie: Myslite na vytvorenie finančnej rezervy, môže vám pomôcť v nečakaných situáciách, a to tak, že poskytne čas na riešenie problémov. Rovnako, ako je cieľom rezervy v aute dostať človeka aj po defekte do bezpečia.

Čítajte viac >>> Vedomosti o financiách vám pomáhajú žiť život podľa vlastných predstáv

2. chyba: Neskorý začiatok tvorby finančnej rezervy.

Riešenie: Odkladanie povinností znamená jediné – ich kopenie. Čím skôr si mladý človek začne vytvárať finančnú rezervu, tým viac času má a na dosiahnutie cieľov mu stačí minúť menej peňazí. Ak si študent z brigády dokáže odložiť hoc aj desatinu príjmu mesačne, zvykne si na nižší dostupný rozpočet a zároveň si bude postupne vytvárať rezervu.

3. chyba: Nevhodný nástroj tvorby finančnej rezervy.

Riešenie: Nehľadajte zázračné riešenia ponúkajúce zhodnotenie vyššie než 10 percent ročne. Pri investovaní neexistujú bezpečné skratky. Dôvod je jednoduchý – bežný výnos pri podnikaní je na úrovni 8-10 percent ročne. Čím vyšší je ponúkaný výnos, tým je pravdepodobnosť jeho dosiahnutia menšia. Dosiahnuť vyšší výnos znamená vybrať si z množstva podnikov práve tie úspešné. S tým je však spojená ďalšia práca súvisiaca s hodnotením projektov a to stále bez záruky, že projekt bude mať úspech.

Študenti majú jedinečnú príležitosť, ktorá sa už nikdy nezopakuje. Ak si už začnú z brigádnických príjmov odkladať desatinu, v budúcnosti budú mať finančnú rezervu, ktorá im pomôže buď pri štarte do života alebo si aspoň budú môcť dopriať viac na dôchodku.

Pravidelne investovať desatinu príjmu do globálnych riešení a vydržať aspoň desať rokov znamená vytvoriť si významný náskok pred ostatnými. V porovnaní s tridsať- či štyridsaťročnými si našetria o 29 %, resp. o 134 % viac. A to pri nezmenenom trvalom príkaze a postupne rastúcom príjme.
 

Máte napriek tomu otázky?

Zanechajte nám na seba kontakt a my vám ich radi zodpovieme. Obráťte sa na odborníkov. Využite stabilitu a know how švajčiarskej skupiny Swiss Life, ktorá má viac ako 165 ročnú históriu. Vyskúšajte aj vy švajčiarske finančné služby pre život podľa vlastných predstáv.

Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej
Žena čaká na zníženie úrokových sadzieb po znížení sadzieb zo strany ECB.

Tlačové správy

ECB znížila úrokové sadzby. Slovenské banky zatiaľ vyčkávajú

Zníženie sadzieb ECB zatiaľ pokles sadzieb úverov na bývanie neprinieslo. K poslednej úprave hypotekárnych úrokov došlo v prvý júnový deň. Kým v tomto roku menilo sadzby už šesť bánk a jedna koncom minulého roku, jedna banka nemenila sadzby už viac než rok.

Čítať ďalej
Žena po búrke zisťuje, prečo je dôležité pravidelne aktualizovať neživotné poistenie.

Tlačové správy

Krátke letné búrky môžu mať veľké následky. Je na to vaše poistenie pripravené?

Prívalové dažde a následné zatekanie do nehnuteľnosti je skúškou nervov i nastavenia a podmienok poistnej zmluvy. Človek vtedy raz-dva zistí, či si platil tú správnu poistnú ochranu. Nielen, čo sa týka pokrytia rizík, ale aj poistnej sumy.

Čítať ďalej