„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti

Swiss Life Select Fixed Maturity Bond Strategy

Získajte predvídateľné zhodnotenie z investície do dlhopisov so zníženým rizikom práve teraz

Dôvod, prečo blízky náhle potrebuje peniaze býva zhoršenie zdravotného stavu, autonehoda či právny problém. Na jeho údajné odstránenie si podvodníci pýtajú tisíce eur, ktoré treba buď odovzdať osobne, previesť na účet alebo nechať na dohodnutom mieste.

Podvodníci sa neštítia vydávať sa za lekárov, policajtov, prokurátorov či právnikov, teda povolania, ktoré automaticky vzbudzujú dôveru a rešpekt. Človek sa po falošných správach v časovej tiesni a dotazovaní „autoritami“ správa neracionálne.

Neexistuje jednoznačný návod, ako sa nestať obeťou, no pravdou je, že na akútne zdravotné problémy zatiaľ na Slovensku nie je potrebné platiť hotovosťou, právne služby nie sú otázkou minút a platiť hotovosťou údajnému prokurátorovi zaváňa privodením si ďalšieho problému.

V časovej tiesni sa človek nespráva tak, ako keď si všetko môže premyslieť chladnou hlavou. Obzvlášť, ak ide o blízkeho človeka. Preto aj sťaženie až znemožnenie odovzdania úspor podvodníkovi je jedno z riešení, ako o ne neprísť.

Čítajte viac >>> Krátke letné búrky môžu mať veľké následky. Je na to vaše poistenie pripravené?
 

Ako ochrániť peniaze a nenaletieť podvodníkom

  1. Bezpečnostnú rezervu majte v banke a nie doma v hotovosti. Opakujú sa prípady, keď bankový pracovník správne vyhodnotil situáciu a vďaka tomu sa zabránilo okradnutiu klienta.
  2. Dôchodok si nechajte vyplácať na účet v banke a v obchode plaťte kartou. Robí tak približne 74 % dôchodcov. Aj keď je pravidelný kontakt s poštárom či cesta na poštu príjemné spestrenie dňa, v súčasnosti zvyšuje riziko záujmu podvodníkov.
  3. Dohodnite si z blízkymi heslo pre prípad, že by ste v budúcnosti predsa len potrebovali vypýtať peniaze. V podstate aj žiadosť o heslo, hoci ho nebudete mať s blízkymi dohodnuté, zmätie podvodníka a raz-dva sa prezradí.
  4. Bez ohľadu na to, či ste sa stali obeťou podvodu alebo ste podvodníkovi odolali, kontaktujte políciu.
     

Máte napriek tomu otázky?

Obráťte sa na našich skúsených odborníkov

Vyberte si vášho osobného sprostredkovateľa. Využite stabilitu a know-how švajčiarskej skupiny Swiss Life, ktorá má viac ako 165 ročnú históriu. Vyskúšajte aj vy švajčiarske finančné služby pre váš finančne nezávislý život podľa vlastných predstáv.

Navštívte jednu z našich pobočiek

Ste pánom svojho času a podľa toho sa riadite? Naši sprostredkovatelia sa Vám plne prispôsobia. Ak však máte radšej osobnú návštevu pobočky, máme ich po celom Slovensku. Vyberte si tú, ktorá je k vám najbližšie.

Inflácia môže Slovákom tento rok zhltnúť 2,2 mld. eur.

Tlačové správy

Inflácia chystá útok na bankové vklady

Vlastníci bežných, sporiacich a termínovaných účtov by mali spozornieť. O dvanásť mesiacov si zo svojich úspor v bankách kúpia menej, než dnes. Nikto im z účtu peniaze nevyberie. To len inflácia spôsobí, že peniaze stratia kúpnu silu.

Čítať ďalej
Čo by ste povedali na výnos 1000 %?

Tlačové správy

Akým investíciám sa darilo v minulom roku?

Zhodnotenie vo výške niekoľkých percent nie je veľmi zaujímavé. Jednak je to bežné v bankách a navyše zisk zhltne inflácia. Ročný výnos v desiatkach percent však už zaváňa podvodom. Čo potom povedať o výnose cez 1000 % za rok?

Čítať ďalej
Nový rok ponúka nové možnosti, ako si nasporiť.

Blogy

Nový rok, nové možnosti: 10 tipov ako efektívne sporiť

Či už ide o sporenie hotovosti, centovú výzvu alebo sledovanie výdavkov staré dobré metódy môžu aj v digitálnej dobe urobiť šetrenie hmatateľnejšie. Nižšie uvádzame najlepšie tipy pre efektívne sporenie.

Čítať ďalej
Zitite, či sa vám viac oplatí termínovaný vklad alebo štátny dlhopis

Tlačové správy

Zisťovali sme za vás: Oplatí sa vám viac terminovaný vklad alebo štátny dlhopis

Hľadáte niečo výhodnejšie, než je termínovaný vklad? Na jar je naplánované vydávanie štátnych dlhopisov pre obyvateľov. Oplatí sa teda čakať a neviazať peniaze v banke?

Čítať ďalej
Seniori zistili, že účet v banke môžu mať zadarmo.

Tlačové správy

Seniori, neplaťte bankám zbytočne. Účet môžete mať aj zadarmo

Bankový účet je pohodlný, bezpečný a pre niekoho zbytočne spoplatnený. Účet zadarmo môže mať totiž väčšina klientov. Buď si stačí zvoliť správnu banku, správny balík služieb, splniť podmienky banky alebo mať príjem nepresahujúci 1,1 násobok minimálnej mzdy.

Čítať ďalej
Rady, ktoré vám pomôžu znížiť investičné riziko.

Tlačové správy

7 funkčných pravidiel, ktoré vám pomôžu znížiť riziko pri investovaní

Investovanie je síce spojené s určitým typom rizika, no pri dodržaní týchto pravidiel ho dokážete výrazne znížiť. Žiadna operácia s peniazmi totiž nie je bez rizika. Či už ide o hotovosť, vklad do banky, kúpu nehnuteľnosti alebo investovanie do akcií či kryptomien.

Čítať ďalej