Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti

Swiss Life Select Fixed Maturity Bond Strategy

Získajte predvídateľné zhodnotenie z investície do dlhopisov so zníženým rizikom práve teraz

Oživenie sa ani zďaleka nepribližuje k číslam spred dvoch rokov, no zmenu cítiť. „Ľudia si postupne zvykajú na vyššie úrokové sadzby a reálne je cítiť záujem o kúpu alebo výstavbu. Za prvých pár mesiacov sme vyriešili zhruba toľko prípadov ako za predchádzajúci rok,“ hovorí o hypotekárnej praxi Dušan Moskaľ, finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select.

Témou roka je dilema medzi refinancovaním úveru a refixáciou so štátnou pomocou pri zvýšení splátky. Kým pri úveroch refinancovaných v týchto dňoch dlžník nárok na pomoc nemá, pri štátnej pomoci dlžník nevie, ako dlho sa bude v nezmenenej výške poskytovať. Klienti však najčastejšie riešia nové úvery a refinančné sú v ich úzadí.

Pri refinancovaní nemusí ísť iba o výlučný presun do inej banky pre nižší úrok, ale neraz ide aj o neakceptovanie výšky príjmu pri navýšení úveru.

Nové úrokové sadzby sú v porovnaní s úrovňou spred dvoch rokov na násobne vyššej úrovni, no katastrofické scenáre sa neplnia. „Každý relevantný analytik sa vyjadroval, že žiaden armagedon nehrozí. Realita je taká, že neevidujem ani jedného klienta vyslovene s problémom splácať svoju hypotéku po náraste splátky po refixe,“ upozorňuje Ivan Šujan, finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select. Tí, ktorí využili istotu nemennosti sadzby pod 1 % na desať rokov, sú dnes víťazi. „Robili sme na to kampaň a kto využil príležitosť, ten sa dnes teší,“ pokračuje Dušan Moskaľ. Pre fixácie končiace počas minulého roka alebo v priebehu tohto polroka bolo možné predschváliť refinančné úvery v predstihu 12 mesiacov s lepšou sadzbou. „Ponuka pri výročí bola väčšinou vyššia ako mali klienti predschválené. Vtedy sme proces iba dotiahli,“ uvádza Dušan Moskaľ.

Banky dokážu aj mimo obdobia fixácie na požiadavku klienta upraviť výšku úroku, resp. zmeniť fixáciu, ak sadzby na trhu poklesnú.

Pred dvomi rokmi sa to refinančnými úvermi len tak hemžilo. Banky sa v individuálnych prípadoch predháňali v ponukách úrokov nižších, než oficiálne komunikovaných. Dnes niektoré ani po individuálnom vyjednávaní nevedia ponúknuť tu najnižšiu úrokovú sadzbu na trhu. Neplatí to však pri bankách s výrazne vyššími sadzbami, než je bežné na trhu. „Pri refinancovaní nemusí ísť iba o výlučný presun do inej banky pre nižší úrok, ale neraz ide aj o neakceptovanie výšky príjmu pri navýšení úveru,“ spresňuje Ivan Šujan. S refinancovaním sa však dá stretnúť skôr pri klientoch s vyšším príjmom a vyšších úveroch, keď nespĺňajú podmienky na získanie štátnej pomoci.

Súčasné sadzby hypoték sú vo všeobecnosti najvyššie pri ročnej a desaťročnej fixácii. Pri porovnaní individuálnych ponúk bánk sú, naopak, najnižšie pri troj- a štvorročnej fixácii. Otázka voľby fixácie je i naďalej aktuálna. „Je to veľmi individuálne a prípad od prípadu. Dnes preferujem trojročnú, maximálne päťročnú fixáciu,“ tvrdí Ivan Šujan. S odporúčaním súhlasí aj Dušan Moskaľ, pričom dodáva praktickú skúsenosť: „Banky dokážu aj mimo obdobia fixácie na požiadavku klienta upraviť výšku úroku, resp. zmeniť fixáciu, ak sadzby na trhu poklesnú.“
 

Máte napriek tomu otázky?

Obráťte sa na našich skúsených odborníkov

Vyberte si vášho osobného sprostredkovateľa. Využite stabilitu a know-how švajčiarskej skupiny Swiss Life, ktorá má viac ako 165 ročnú históriu. Vyskúšajte aj vy švajčiarske finančné služby pre váš finančne nezávislý život podľa vlastných predstáv.

Navštívte jednu z našich pobočiek

Ste pánom svojho času a podľa toho sa riadite? Naši sprostredkovatelia sa Vám plne prispôsobia. Ak však máte radšej osobnú návštevu pobočky, máme ich po celom Slovensku. Vyberte si tú, ktorá je k vám najbližšie.

Dcéra s mamou so zlomenou rukou si užívajú čas pri mori vďaka správne vybranému cestovnému poisteniu.

Tlačové správy

Ako si správne vybrať cestovné poistenie: 100-tisícové krytie liečebných nákladov je len nevyhnutné minimum

Účet za ošetrenie úrazu či choroby sa v zahraničí môže vyšplhať až na niekoľko tisíc eur. Preto práve pripoistenie liečebných nákladov je jedno z najdôležitejších pripoistení v cestovnom poistení.

Čítať ďalej
Muž čakal na zníženie úrokov na hypotéke, ale aj tak mu to nepomohlo.

Tlačové správy

Čakali ste na pokles úrokov na hypotékach? Ukážeme vám, prečo vám vôbec nepomohol

Ak ste pred rokom či dvomi odkladali financovanie vlastného bývania pre vysoké sadzby hypoték, veľmi ste si nepomohli. Sadzby síce klesli, no nehnuteľnosti zase zdraželi. V konečnom dôsledku dlžník platí v posledných mesiacoch približne rovnakú splátku, no tá je zase najvyššia za viac ako dva roky.

Čítať ďalej
Zaplavená cesta po silných dažďoch a búrkach.

Tlačové správy

Máte poistenú nehnuteľnosť pre prípad záplavy? A ste si istý, že na dostatočnú sumu?

V súvislosti so zmenou klímy sú naše nehnuteľnosti a domácnosti čoraz viac ohrozené nielen rizikom záplav a prívalových dažďov, ale aj rizikom víchrice, silného vetra, popadaných stromov či krúpov. Preto je dobré nechať si skontrolovať poistenie nehnuteľnosti a domácnosti skúseným odborníkom aspoň raz za tri roky.

Čítať ďalej
Mladý pár zvažuje kúpu nového bytu. S realitnou maklérkou si pozerajú novú nehnuteľnosť.

Tlačové správy

Chcete kúpiť nehnuteľnosť? Pomôže vám nedávny pokles cien?

S hypotékou je spätá každá druhá domácnosť s majiteľmi do 44 rokov a je to iba preto, že Slováci uprednostňujú vlastníctvo aj za cenu zadlženia. Zdalo by sa, že nedávny pokles cien nehnuteľností pomohol kupujúcim, no nie je to tak.

Čítať ďalej
Nešťastná mladá žena, ktorá drží bankovky a cíti stres z výšky svojho budúceho dôchodku.

Tlačové správy

Ak si sporíte poctivo na dôchodok, zbystrite pozornosť

Dôchodky z druhého piliera sú podľa vlády nízke. Dôvodom však nie je výkonnosť či existencia druhého piliera. Je ním spôsob využitia dôchodkových úspor sporiteľmi. Až 83 % dôchodcov uprednostňuje výber hotovosti namiesto doživotného dôchodku. Z povinných odvodov si namiesto dôchodku kúpia vybavenie domácnosti, dovolenku či auto. Je logické, že ich dôchodok je potom nízky.

Čítať ďalej
2025-5-12-spravny-cas-na-investovanie-TIT-opt

Tlačové správy

Je správny čas na investovanie?

Investori si dnes kladú otázku: ide o udalosť opakujúcu sa raz za päť, desať či dvadsať rokov? Poklesy na akciových trhoch majú globálny charakter a ich veľkosť nás vrátila o jeden rok späť v čase. Ide iba o začiatok dlhotrvajúceho poklesu alebo s pokračovaním poklesu sa už nedá počítať? Je ten správny čas na investovanie?

Čítať ďalej