Na zmysluplné investovanie netreba mať veľa peňazí. Samozrejme, že je tam nejaké to „ale“. V prvom rade treba počítať s tým, že z mála peňazí veľa muziky nebude a milionárom sa z trochy za krátky čas nikto nestane.

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti

Swiss Life Select Fixed Maturity Bond Strategy

Získajte predvídateľné zhodnotenie z investície do dlhopisov so zníženým rizikom práve teraz

Výšku investície treba prispôsobiť cieľu investovania. Budovanie dôchodku je dlhodobá záležitosť a ak je cieľom náhrada príjmu, posielať si eurá namiesto desiatok či stoviek nedáva zmysel. Prispôsobte teda výšku investície cieľu.

Do 10 eur
Začiatky bývajú náročné, no aj so sumou nepresahujúcou 10 eur mesačne sa dá narábať. V prvom rade ju treba presunúť na sporiaci účet v banke. Síce ponúka nízky úrok, ale aspoň budú peniaze ochránené pred minutím. A to je pre mnohých viac ako zhodnotenie.

10 eur
S touto sumou sa už dá skutočne investovať. To znamená nakupovať cenné papiere ako sú akcie či dlhopisy. Síce nemusí ísť priamo o tieto finančné nástroje, ale predsa len aj prostredníctvom podielového fondu viete mať podiel na majetku tých najväčších a najznámejších značiek. 10 eur je minimálna suma, s ktorou sa dá pravidelne investovať do podielových fondov.

100 eur
Kým s desiatimi eurami sa dá investovať pravidelne, so stovkou je možné investovať aj jednorazovo. Opäť sú to podielové fondy, vďaka ktorým je možné zúčastniť sa diania na finančnom trhu. K dispozícii je toľko rôznych investičných stratégií a zameraní, že môže byť problém vybrať si z nich. Pri pravidelnom investovaní je možné kombinovať aj viaceré podielové fondy.

1000 eur
S tisíckou sa výrazne rozširuje ponuka podielových fondov a zároveň sa otvára aj možnosť ešte širšej diverzifikácie (rozloženia rizika). Vďaka vyššiemu vkladu je možné vytvoriť portfólio s desiatkami podielových fondov pri pravidelnom alebo desiatkou fondov pri jednorazovom investovaní. Človek si tak vie vyskladať mozaiku z toho, čomu verí a čo sa mu páči.
 

Pavel Škriniar radí, ako investovať rôzne sumy peňazí.
S výberom typu produktu je vhodné obrátiť sa na finančného sprostredkovateľa. Ten po analýze klientových finančných potrieb a cieľov vie byť pri nasmerovaní peňazí nápomocný, aby človek mohol žiť život podľa vlastných predstáv. Investícia by mala zohľadňovať aj mieru rizika, ktorú je človek ochotný podstúpiť.

10 000 eur
Pri tejto sume začína byť investovanie zaujímavejšie. Nielen preto, že je za ňu možné nakúpiť rôzne investičné nástroje (okrem akcií a podielových fondov už aj dlhopisy či zmenky), ale predovšetkým pre lepšiu možnosť rozložiť investičné riziko nielen nákupom ešte väčšieho počtu investičných stratégií, ale už je možné rozložiť investičné riziko v čase. Teda suma sa nerozdelí iba podľa toho, kam sa má investovať, ale urobia sa z nej kôpky podľa toho, kedy sa majú investovať. Každá kôpka môže mať identické zloženie, avšak vďaka postupnému investovaniu sa investor vyhne predraženému nákupu. Viacerými nákupmi si totiž spriemeruje nákupnú cenu.

100 000 eur
So zvyšujúcou sa sumou sa zvyšuje počet dostupných nástrojov. Tu sa už dajú ponúknuť produkty patriace do oblasti privátneho bankovníctva. Okrem už spomenutých nástrojov sa dá využiť aj služba riadeného portfólia. Ide o službu pre bonitných klientov, ktorým obchodník s cennými papiermi spravuje ich úspory tak, aby spĺňali vopred stanovené požiadavky. Samozrejme, do úvahy pripadá aj kúpa nehnuteľnosti či komodít.

1 000 000 eur
Už len slovo milión samo o sebe vzbudzuje rešpekt. S takýmto kapitálom sa dá uvažovať skutočne širokospektrálne. Na výber už nie sú iba rôzne cenné papiere ale ponúka sa aj možnosť kúpy a následne riadenia celého podniku.

Výber konkrétneho investičného produktu by nemal byť vecou náhody či ovplyvnený reklamou. Mal by zapadať do finančného plánu konkrétneho človeka. S výberom typu produktu je vhodné obrátiť sa na finančného sprostredkovateľa. Ten po analýze klientových finančných potrieb a cieľov vie byť pri nasmerovaní peňazí nápomocný, aby človek mohol žiť život podľa vlastných predstáv. Investícia by mala zohľadňovať aj mieru rizika, ktorú je človek ochotný podstúpiť.

 

Máte napriek tomu otázky?

Zanechajte nám na seba kontakt a my vám ich radi zodpovieme. Obráťte sa na odborníkov. Využite stabilitu a know how švajčiarskej skupiny Swiss Life, ktorá má viac ako 165 ročnú históriu. Vyskúšajte aj vy švajčiarske finančné služby pre život podľa vlastných predstáv.

Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej
Žena čaká na zníženie úrokových sadzieb po znížení sadzieb zo strany ECB.

Tlačové správy

ECB znížila úrokové sadzby. Slovenské banky zatiaľ vyčkávajú

Zníženie sadzieb ECB zatiaľ pokles sadzieb úverov na bývanie neprinieslo. K poslednej úprave hypotekárnych úrokov došlo v prvý júnový deň. Kým v tomto roku menilo sadzby už šesť bánk a jedna koncom minulého roku, jedna banka nemenila sadzby už viac než rok.

Čítať ďalej