Na zmysluplné investovanie netreba mať veľa peňazí. Samozrejme, že je tam nejaké to „ale“. V prvom rade treba počítať s tým, že z mála peňazí veľa muziky nebude a milionárom sa z trochy za krátky čas nikto nestane.

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti

Swiss Life Select Fixed Maturity Bond Strategy

Získajte predvídateľné zhodnotenie z investície do dlhopisov so zníženým rizikom práve teraz

Výšku investície treba prispôsobiť cieľu investovania. Budovanie dôchodku je dlhodobá záležitosť a ak je cieľom náhrada príjmu, posielať si eurá namiesto desiatok či stoviek nedáva zmysel. Prispôsobte teda výšku investície cieľu.

Do 10 eur
Začiatky bývajú náročné, no aj so sumou nepresahujúcou 10 eur mesačne sa dá narábať. V prvom rade ju treba presunúť na sporiaci účet v banke. Síce ponúka nízky úrok, ale aspoň budú peniaze ochránené pred minutím. A to je pre mnohých viac ako zhodnotenie.

10 eur
S touto sumou sa už dá skutočne investovať. To znamená nakupovať cenné papiere ako sú akcie či dlhopisy. Síce nemusí ísť priamo o tieto finančné nástroje, ale predsa len aj prostredníctvom podielového fondu viete mať podiel na majetku tých najväčších a najznámejších značiek. 10 eur je minimálna suma, s ktorou sa dá pravidelne investovať do podielových fondov.

100 eur
Kým s desiatimi eurami sa dá investovať pravidelne, so stovkou je možné investovať aj jednorazovo. Opäť sú to podielové fondy, vďaka ktorým je možné zúčastniť sa diania na finančnom trhu. K dispozícii je toľko rôznych investičných stratégií a zameraní, že môže byť problém vybrať si z nich. Pri pravidelnom investovaní je možné kombinovať aj viaceré podielové fondy.

1000 eur
S tisíckou sa výrazne rozširuje ponuka podielových fondov a zároveň sa otvára aj možnosť ešte širšej diverzifikácie (rozloženia rizika). Vďaka vyššiemu vkladu je možné vytvoriť portfólio s desiatkami podielových fondov pri pravidelnom alebo desiatkou fondov pri jednorazovom investovaní. Človek si tak vie vyskladať mozaiku z toho, čomu verí a čo sa mu páči.
 

Pavel Škriniar radí, ako investovať rôzne sumy peňazí.
S výberom typu produktu je vhodné obrátiť sa na finančného sprostredkovateľa. Ten po analýze klientových finančných potrieb a cieľov vie byť pri nasmerovaní peňazí nápomocný, aby človek mohol žiť život podľa vlastných predstáv. Investícia by mala zohľadňovať aj mieru rizika, ktorú je človek ochotný podstúpiť.

10 000 eur
Pri tejto sume začína byť investovanie zaujímavejšie. Nielen preto, že je za ňu možné nakúpiť rôzne investičné nástroje (okrem akcií a podielových fondov už aj dlhopisy či zmenky), ale predovšetkým pre lepšiu možnosť rozložiť investičné riziko nielen nákupom ešte väčšieho počtu investičných stratégií, ale už je možné rozložiť investičné riziko v čase. Teda suma sa nerozdelí iba podľa toho, kam sa má investovať, ale urobia sa z nej kôpky podľa toho, kedy sa majú investovať. Každá kôpka môže mať identické zloženie, avšak vďaka postupnému investovaniu sa investor vyhne predraženému nákupu. Viacerými nákupmi si totiž spriemeruje nákupnú cenu.

100 000 eur
So zvyšujúcou sa sumou sa zvyšuje počet dostupných nástrojov. Tu sa už dajú ponúknuť produkty patriace do oblasti privátneho bankovníctva. Okrem už spomenutých nástrojov sa dá využiť aj služba riadeného portfólia. Ide o službu pre bonitných klientov, ktorým obchodník s cennými papiermi spravuje ich úspory tak, aby spĺňali vopred stanovené požiadavky. Samozrejme, do úvahy pripadá aj kúpa nehnuteľnosti či komodít.

1 000 000 eur
Už len slovo milión samo o sebe vzbudzuje rešpekt. S takýmto kapitálom sa dá uvažovať skutočne širokospektrálne. Na výber už nie sú iba rôzne cenné papiere ale ponúka sa aj možnosť kúpy a následne riadenia celého podniku.

Výber konkrétneho investičného produktu by nemal byť vecou náhody či ovplyvnený reklamou. Mal by zapadať do finančného plánu konkrétneho človeka. S výberom typu produktu je vhodné obrátiť sa na finančného sprostredkovateľa. Ten po analýze klientových finančných potrieb a cieľov vie byť pri nasmerovaní peňazí nápomocný, aby človek mohol žiť život podľa vlastných predstáv. Investícia by mala zohľadňovať aj mieru rizika, ktorú je človek ochotný podstúpiť.

 

Máte napriek tomu otázky?

Zanechajte nám na seba kontakt a my vám ich radi zodpovieme. Obráťte sa na odborníkov. Využite stabilitu a know how švajčiarskej skupiny Swiss Life, ktorá má viac ako 165 ročnú históriu. Vyskúšajte aj vy švajčiarske finančné služby pre život podľa vlastných predstáv.

Aj pri finančných produktoch platí, že rýchle nemusí znamenať kvalitné, ale ak si priplatíte, môže to byť inak.

Tlačové správy

Rýchlosť vs. kvalita vs. cena vo finančných produktoch

Ani finančné produkty nemôžete mať zároveň rýchlo, lacno a kvalitne. Za kvalitu a rýchlosť si zvyčajne priplatíte. A nízka cena je zas na úkor rýchlosti či kvality. Pozrite si, ako sa to dotýka jednotlivých finančných produktov.

Čítať ďalej
Cenu finančnej nevedomosti spoznáte, keď to najmenej potrebujete.

Tlačové správy

Koľko stojí sladká nevedomosť vo svete financií?

Nevhodná starostlivosť o úspory, nesprávne nastavené úvery či poistenie vás môžu vyjsť poriadne draho. Pritom stačí málo - zaujímať sa o svoje peniaze.

Čítať ďalej
František Dragúň

Tlačové správy

Revolučné zmeny kariéry pomôžu všetkým aktívnym obchodníkom a manažérom

Výrazné navýšenie provízií, dynamickejší rast v kariére, možnosť budovania tímu už na obchodníckych pozíciách či ďalší kariérny rast pre najúspešnejších obchodníkov. To je len časť zmien, ktoré prináša Swiss Life Select Slovensko. „Trh sa konsoliduje. Prepad dopytu po hypotékach vyvolal najmä u malých firiem neistotu. Preto im chceme ponúknuť stabilnú alternatívu so švajčiarskym zázemím a mimoriadnymi podmienkami,“ hovorí František Dragúň, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti.

Čítať ďalej
Investícia do štátnych dlhopisov môže byť rozumné riešenie.

Tlačové správy

Štátne dlhopisy pre obyvateľstvo môžu byť rozumným riešením, ak…

Vláda prišla s myšlienkou emitovať dlhopisy pre obyvateľstvo. Nejde o nič prevratné ani nové. S rovnakou ideou sa pohrávala ešte v roku 2007 a chcela tak nadviazať na skúsenosti iných krajín. Koniec koncov, štátne dlhopisy pre obyvateľstvo tu boli aj ako náhrada za druhú vlnu kupónovej privatizácie v roku 1995.

Čítať ďalej
Rodina sa teší, že jej banka znížila úrok na hypotéke.

Tlačové správy

Dve banky znížili úrokové sadzby na hypotékach

Banky začali znižovať úrokové sadzby na hypotékach. Nejde síce o zásadné poklesy, ale každá desatina, o ktorú sa úroková sadzba zníži, poteší. Ako sa to prejaví na možnostiach čerpať vyššie hypotéky? Nijako.

Čítať ďalej
Fyzik a vedec - astronaut Ulrich Walter hovorí o AI.

Životné témy

Fyzik a vedec - astronaut Ulrich Walter: Nevedomosť vytvára strach

Od návratu z vesmírnej misie pracuje nemecký fyzik a vedec - astronaut prof. Ulrich Walter na tom, aby bola robotika a umelá inteligencia ľahšie pochopiteľná pre širokú verejnosť. V tomto rozhovore odhaľuje, aká inteligentná vlastne AI je, či roboty dokážu klamať a ako môže robotika uľahčiť život v starobe.

Čítať ďalej