Vláda schválila pomoc dlžníkom, ktorým sa zvýšila splátka hypotéky. Zatiaľ ide o vládny návrh, ktorý bude v skrátenom legislatívnom konaní schvaľovať parlament. Čo všetko by mohli ešte zohľadniť?

Youtube Futbalistka

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Youtube huslista

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

1. Strestest
Dlžníci boli v čase načerpania hypotéky testovaní na prípadné zvýšenie sadzieb. Sú teda schopní splácať hypotéku so sadzbou vyššou o 2 % (3 % namiesto 1%). Pomoc by teda mala smerovať iba nad strestestovú úrokovú sadzbu. Strestest banky vykonávajú na základe opatrení Národnej banky Slovenska.

2. Úpravy hypotéky
Hovorí sa o zvýšení splátky pri zmene úrokovej sadzby. Splátka však pri zmene sadzby môže vzrásť aj pre navýšenie úveru alebo skrátení splatnosti úveru. Keďže sa väčšine dlžníkov splátka zvýši najviac o 100 eur, pri refinancovaní by si mohli skrátiť splatnosť alebo navýšiť úver a 75 % rozdielu medzi splátkami zatiahne štát.

3. Reakcia bánk
Dlžníci dostanú pomoc iba v prípade, že neprejdú do inej banky. Ak im teda ich banka zvýši sadzbu nad trhovú úroveň, budú síce platiť vyššiu splátku ale vďaka štátnej pomoci budú platiť menej, ako by platili u konkurencie. Štát tak bude podporovať zvyšovanie sadzieb, pretože dlžníci vďaka príspevku nebudú motivovaní využiť lacnejšiu ponuku.

4. Sociálne cítenie
Štátna pomoc prináleží ľuďom s príjmom do 1,6 násobku priemernej mzdy. Priemerná mzda býva od bežnej (mediánovej) mzdy vyššia o 20-25 %. Pomoc môže využiť 90 % zarábajúcich, teda nemôžeme hovoriť o pomoci tým, ktorí sú na ňu odkázaní. Tým, že príjmový limit sa počíta na každého dlžníka sa zvýhodňujú bezdetné rodiny a znevýhodňujú sociálne prípady, ako sú napríklad rodiny s jedným rodičom. Jeden rodič môže zarábať viac ako 1,6 násobok, ale nebude mať na pomoc nárok, kým dvojica so spoločným príjmom do dvojnásobného limitu ešte áno.
 

Pavel Skriniar (0)
Pre skutočné a dlhodobé riešenie, ktoré vám pomôže so splácaním hypotéky, radšej kontaktujte odborníkov zo Swiss Life Select.

5. Vývoj sadzieb v budúcnosti
Európska centrálna banka očakáva, že na jar sa začnú úrokové sadzby znižovať. Štátna pomoc bude určená tým, ktorým refixácia sadzby zvýši splátku a budú ju splácať aj v čase, keď úrokové sadzby budú nižšie, resp. také nízke, že by pri ich výške nemali problém splácať dlžoby. Štát tak bude podporovať tých, ktorí by si refinancovaním síce mohli znížiť splátku, ale neurobia to, lebo stratia nárok na pomoc.

6. Alternatíva
Očakávaná výška prostriedkov štátneho rozpočtu určených na pomoc so splátkami hypoték by namiesto plošného prerozdelenia mala byť adresná. To znamená smerovať tým dlžníkom, ktorí sa objektívne dostali do finančných problémov a hrozí im existenčný problém a nie iba zníženie životného štandardu. Môže ísť napríklad o odkup splácanej nehnuteľnosti a jej spätný prenájom. Išlo by teda o nájomné bývanie, o ktorého podpore hovorí vláda aj vo svojom programovom vyhlásení. Výsledkom bude, že dlžník nepríde o peniaze ani o strechu nad hlavou.

7. Budúcnosť
Súčasná situácia musí byť poučením do budúcnosti. Odborná verejnosť neustále upozorňovala, že historicky najnižšie sadzby nebudú trvať večne a je dobré ju fixovať na čo najdlhšie obdobie. Tým, že dlžníci fixovali na krátke obdobie v podstate špekulovali na vývoj sadzieb a vypomstilo sa im to. Na ich neúspech pri odhade sadzieb sa im teraz vyskladajú všetci. Naopak, dlžníci, ktorí v čase zvyšujúcich sa sadzieb refinancovali a zafixovali sadzby na dlhý čas, zaplatili poplatky spojené s úpravou zmluvy a na pomoc od štátu nemajú nárok.

Vláda ohlásila pomoc s hypotékami. Pre skutočné a dlhodobé riešenie, ktoré vám pomôže so splácaním hypotéky, radšej kontaktujte odborníkov zo Swiss Life Select. Život podľa vlastných predstáv si predsa definujete vy sami a nechcete ho mať nadiktovaný niekým iným.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Dcéra s mamou so zlomenou rukou si užívajú čas pri mori vďaka správne vybranému cestovnému poisteniu.

Tlačové správy

Ako si správne vybrať cestovné poistenie: 100-tisícové krytie liečebných nákladov je len nevyhnutné minimum

Účet za ošetrenie úrazu či choroby sa v zahraničí môže vyšplhať až na niekoľko tisíc eur. Preto práve pripoistenie liečebných nákladov je jedno z najdôležitejších pripoistení v cestovnom poistení.

Čítať ďalej
Muž čakal na zníženie úrokov na hypotéke, ale aj tak mu to nepomohlo.

Tlačové správy

Čakali ste na pokles úrokov na hypotékach? Ukážeme vám, prečo vám vôbec nepomohol

Ak ste pred rokom či dvomi odkladali financovanie vlastného bývania pre vysoké sadzby hypoték, veľmi ste si nepomohli. Sadzby síce klesli, no nehnuteľnosti zase zdraželi. V konečnom dôsledku dlžník platí v posledných mesiacoch približne rovnakú splátku, no tá je zase najvyššia za viac ako dva roky.

Čítať ďalej
Zaplavená cesta po silných dažďoch a búrkach.

Tlačové správy

Máte poistenú nehnuteľnosť pre prípad záplavy? A ste si istý, že na dostatočnú sumu?

V súvislosti so zmenou klímy sú naše nehnuteľnosti a domácnosti čoraz viac ohrozené nielen rizikom záplav a prívalových dažďov, ale aj rizikom víchrice, silného vetra, popadaných stromov či krúpov. Preto je dobré nechať si skontrolovať poistenie nehnuteľnosti a domácnosti skúseným odborníkom aspoň raz za tri roky.

Čítať ďalej
Mladý pár zvažuje kúpu nového bytu. S realitnou maklérkou si pozerajú novú nehnuteľnosť.

Tlačové správy

Chcete kúpiť nehnuteľnosť? Pomôže vám nedávny pokles cien?

S hypotékou je spätá každá druhá domácnosť s majiteľmi do 44 rokov a je to iba preto, že Slováci uprednostňujú vlastníctvo aj za cenu zadlženia. Zdalo by sa, že nedávny pokles cien nehnuteľností pomohol kupujúcim, no nie je to tak.

Čítať ďalej
Nešťastná mladá žena, ktorá drží bankovky a cíti stres z výšky svojho budúceho dôchodku.

Tlačové správy

Ak si sporíte poctivo na dôchodok, zbystrite pozornosť

Dôchodky z druhého piliera sú podľa vlády nízke. Dôvodom však nie je výkonnosť či existencia druhého piliera. Je ním spôsob využitia dôchodkových úspor sporiteľmi. Až 83 % dôchodcov uprednostňuje výber hotovosti namiesto doživotného dôchodku. Z povinných odvodov si namiesto dôchodku kúpia vybavenie domácnosti, dovolenku či auto. Je logické, že ich dôchodok je potom nízky.

Čítať ďalej
2025-5-12-spravny-cas-na-investovanie-TIT-opt

Tlačové správy

Je správny čas na investovanie?

Investori si dnes kladú otázku: ide o udalosť opakujúcu sa raz za päť, desať či dvadsať rokov? Poklesy na akciových trhoch majú globálny charakter a ich veľkosť nás vrátila o jeden rok späť v čase. Ide iba o začiatok dlhotrvajúceho poklesu alebo s pokračovaním poklesu sa už nedá počítať? Je ten správny čas na investovanie?

Čítať ďalej