Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Youtube Futbalistka

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Youtube huslista

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Podpora 1800 eur pre tých, ktorým výrazne narástli úroky, je odpoveďou na otázku, ako plánuje vláda pomôcť tým, ktorí nedostatočne fixovali úrokovú sadzbu, špekulovali na vývoj hypotekárnych úrokov a nebudovali popri splácaní finančnú rezervu, aj keď na to vďaka opatreniam Národnej banky Slovenska mali dostatočný priestor.

Štátne zásahy do komerčných produktov boli aj v iných krajinách. Napríklad v Maďarsku a Poľsku zakročil štát po tom, čo dlžníci špekulujúci na vývoj menových kurzov využívali nízke úrokové sadzby pri pôžičkách v švajčiarskom franku. Zbytočne sa budeme pýtať, či by títo dlžníci prispeli do štátneho rozpočtu časťou svojej úspory, ak by kurz šiel opačným smerom.

Každý by mal niesť zodpovednosť za vlastnú hypotéku a nezaťažovať rozpočet štátu. Na ten sa skladajú všetci. Prispievajú doň tí, čo nemajú hypotéky, pretože o ne žiadať nepotrebovali, resp. pre výšku príjmu alebo jeho zdroj ani nežiadali. Rovnako doň prispievajú tí, ktorí hypotéku mať nikdy nebudú.
 

Pavel Škriniar vysvetľuje, ako by mala vyzerať pomoc štátu s bývaním.
Namiesto vzdelávania vo finančnej oblasti sa aktuálne riešia následky jeho zanedbávania. Prevencia býva lacnejšia.

Solidarita má opodstatnenie, ale nie pri komerčných produktoch. To, že časti dlžníkov sa zníži ich životný štandard, teda sa im pre zvýšenie výdavkov zníži ich pohodlie (ešte stále nejde o hrozbu straty bývania), je dôsledok toho, že štát zanedbával a zanedbáva podporu bývania. Či už to je čoraz nižšia, resp. otázna výška štátnej prémie pri stavebnom sporení, neexistujúce nájomné bývanie alebo nulová administratívna podpora pri bytovej výstavbe developerov.

Predstavte si, že si nastavíte rodinný rozpočet na ceny značkových potravín a spotrebných tovarov vo výpredaji storočia. Budete prekvapení, keď sa zvýšia na pôvodnú cenu? Budete lamentovať, že vám príjmy na takýto život nestačia? Ohlasovaná pomoc je, ako keby vám štát následne poskytol finančnú pomoc na zachovanie vášho životného štýlu. Poskladajú sa vám na to tí, ktorí si cenové úspory odkladali a postupne si budovali finančné rezervy, aby mohli žiť život podľa vlastných predstáv.

Výška úrokových sadzieb hypoték bola pred časom nezdravo nízka a v súčasnosti sa nachádza na bežnej úrovni. Ak totiž dlžník nešpekuloval na vývoj sadzieb a zafixoval si svoju sadzbu na dlhý čas, zvýšenie sa ho do konca fixácie netýka. Čím dlhšia fixácia, tým väčšia stabilita výdavkov spojených s hypotékou.

Namiesto vzdelávania vo finančnej oblasti sa aktuálne riešia následky jeho zanedbávania. Prevencia býva lacnejšia.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej
Žena čaká na zníženie úrokových sadzieb po znížení sadzieb zo strany ECB.

Tlačové správy

ECB znížila úrokové sadzby. Slovenské banky zatiaľ vyčkávajú

Zníženie sadzieb ECB zatiaľ pokles sadzieb úverov na bývanie neprinieslo. K poslednej úprave hypotekárnych úrokov došlo v prvý júnový deň. Kým v tomto roku menilo sadzby už šesť bánk a jedna koncom minulého roku, jedna banka nemenila sadzby už viac než rok.

Čítať ďalej
Žena po búrke zisťuje, prečo je dôležité pravidelne aktualizovať neživotné poistenie.

Tlačové správy

Krátke letné búrky môžu mať veľké následky. Je na to vaše poistenie pripravené?

Prívalové dažde a následné zatekanie do nehnuteľnosti je skúškou nervov i nastavenia a podmienok poistnej zmluvy. Človek vtedy raz-dva zistí, či si platil tú správnu poistnú ochranu. Nielen, čo sa týka pokrytia rizík, ale aj poistnej sumy.

Čítať ďalej
Lorenzo Wienecke a Juri Galkin vysvetľujú mladým ako funguje svet financií.

Blogy

Vedomosti o financiách vám pomáhajú žiť život podľa vlastných predstáv

Lorenzo Wienecke a Juri Galkin vysvetľujú mladým ako funguje svet financií. Ako to, že zakotvili práve pri výučbe tohto predmetu? Ako 16-ročných mladých ľudí naučiť samostatne rozhodovať o financiách? A ako motivovať školákov, aby si sporili na dôchodok?

Čítať ďalej
Aj pri finančných produktoch platí, že rýchle nemusí znamenať kvalitné, ale ak si priplatíte, môže to byť inak.

Tlačové správy

Rýchlosť vs. kvalita vs. cena vo finančných produktoch

Ani finančné produkty nemôžete mať zároveň rýchlo, lacno a kvalitne. Za kvalitu a rýchlosť si zvyčajne priplatíte. A nízka cena je zas na úkor rýchlosti či kvality. Pozrite si, ako sa to dotýka jednotlivých finančných produktov.

Čítať ďalej
Cenu finančnej nevedomosti spoznáte, keď to najmenej potrebujete.

Tlačové správy

Koľko stojí sladká nevedomosť vo svete financií?

Nevhodná starostlivosť o úspory, nesprávne nastavené úvery či poistenie vás môžu vyjsť poriadne draho. Pritom stačí málo - zaujímať sa o svoje peniaze.

Čítať ďalej