Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Youtube Futbalistka

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Youtube huslista

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Podpora 1800 eur pre tých, ktorým výrazne narástli úroky, je odpoveďou na otázku, ako plánuje vláda pomôcť tým, ktorí nedostatočne fixovali úrokovú sadzbu, špekulovali na vývoj hypotekárnych úrokov a nebudovali popri splácaní finančnú rezervu, aj keď na to vďaka opatreniam Národnej banky Slovenska mali dostatočný priestor.

Štátne zásahy do komerčných produktov boli aj v iných krajinách. Napríklad v Maďarsku a Poľsku zakročil štát po tom, čo dlžníci špekulujúci na vývoj menových kurzov využívali nízke úrokové sadzby pri pôžičkách v švajčiarskom franku. Zbytočne sa budeme pýtať, či by títo dlžníci prispeli do štátneho rozpočtu časťou svojej úspory, ak by kurz šiel opačným smerom.

Každý by mal niesť zodpovednosť za vlastnú hypotéku a nezaťažovať rozpočet štátu. Na ten sa skladajú všetci. Prispievajú doň tí, čo nemajú hypotéky, pretože o ne žiadať nepotrebovali, resp. pre výšku príjmu alebo jeho zdroj ani nežiadali. Rovnako doň prispievajú tí, ktorí hypotéku mať nikdy nebudú.
 

Pavel Škriniar vysvetľuje, ako by mala vyzerať pomoc štátu s bývaním.
Namiesto vzdelávania vo finančnej oblasti sa aktuálne riešia následky jeho zanedbávania. Prevencia býva lacnejšia.

Solidarita má opodstatnenie, ale nie pri komerčných produktoch. To, že časti dlžníkov sa zníži ich životný štandard, teda sa im pre zvýšenie výdavkov zníži ich pohodlie (ešte stále nejde o hrozbu straty bývania), je dôsledok toho, že štát zanedbával a zanedbáva podporu bývania. Či už to je čoraz nižšia, resp. otázna výška štátnej prémie pri stavebnom sporení, neexistujúce nájomné bývanie alebo nulová administratívna podpora pri bytovej výstavbe developerov.

Predstavte si, že si nastavíte rodinný rozpočet na ceny značkových potravín a spotrebných tovarov vo výpredaji storočia. Budete prekvapení, keď sa zvýšia na pôvodnú cenu? Budete lamentovať, že vám príjmy na takýto život nestačia? Ohlasovaná pomoc je, ako keby vám štát následne poskytol finančnú pomoc na zachovanie vášho životného štýlu. Poskladajú sa vám na to tí, ktorí si cenové úspory odkladali a postupne si budovali finančné rezervy, aby mohli žiť život podľa vlastných predstáv.

Výška úrokových sadzieb hypoték bola pred časom nezdravo nízka a v súčasnosti sa nachádza na bežnej úrovni. Ak totiž dlžník nešpekuloval na vývoj sadzieb a zafixoval si svoju sadzbu na dlhý čas, zvýšenie sa ho do konca fixácie netýka. Čím dlhšia fixácia, tým väčšia stabilita výdavkov spojených s hypotékou.

Namiesto vzdelávania vo finančnej oblasti sa aktuálne riešia následky jeho zanedbávania. Prevencia býva lacnejšia.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej
Žena hľadá peniaze na vytvorenie finančnej rezervy.

Tlačové správy

Kde hľadať peniaze na vytvorenie finančnej rezervy?

S finančnou rezervou sa človeku jednoznačne žije ľahšie. Jej vybudovanie stojí a padá na rozhodnutí a správaní každého samostatne. Ako a predovšetkým z čoho ju vybudovať tak, aby to čo najmenej bolelo?

Čítať ďalej