Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Youtube Futbalistka

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Youtube huslista

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Rast úrokových sadzieb straší predovšetkým existujúcich dlžníkov, ktorí splácajú dlhy s historicky najnižšími sadzbami. Miera strachu je tým väčšia, čím kratší čas ostáva do konca ich súčasnej fixácie. Ako si zabezpečiť nemennú výšku splátky aj po zvýšení úrokových sadzieb? Oplatí sa využiť mimoriadne splátky?

Sklamanie z mimoriadnych splátok príde hneď po tom, čo si človek uvedomí, že výšku mesačnej splátky si zníži o taký podiel, o aký podiel zníži výšku nesplateného dlhu. Teda ak bude mimoriadna splátka vo výške polovice dlhu, mesačná splátka sa zníži tiež o polovicu.

Splátka 20 ročnej 100-tisícovej hypotéky pri súčasných sadzbách predstavuje 600 až 725 eur mesačne.

 

Pavel Škriniar radí, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby na hypotéke.
Mimoriadne zníženie hypotéky síce znižuje mesačnú splátku, no oplatí sa ju realizovať iba z peňazí nad rámec racionálnej finančnej rezervy.

Mimoriadna splátka vo výške 10-tisíc eur pri 100 tisícovej hypotéke zníži mesačnú splátku z 600 až 725 eur na 540 až 653 eur mesačne. Rovnaká suma však zabezpečí splácanie hypotéky na 13 až 17 mesiacov.
Alternatívou je dofinancovanie na úroveň splátky zníženej po mimoriadnej splátke na 11 až 14 rokov. Výhodou tohto riešenia je existencia finančnej rezervy, ktorá sa dá kedykoľvek použiť na splácanie.

Zníženie mesačnej splátky je možné aj natiahnutím splatnosti. Predĺženie o päť rokov zníži dlhovú povinnosť na 522 až 654 eur mesačne, natiahnutie až na 30 rokov ju zníži na rozpätie 472 až 609 eur mesačne.

Čítajte viac >>> Juraj Porubčan: Územným riaditeľom môžete byť aj keď máte len 25 rokov

Mimoriadne zníženie hypotéky síce znižuje mesačnú splátku, no oplatí sa ju realizovať iba z peňazí nad rámec racionálnej finančnej rezervy. Takéto riešenie je bez poplatku, ak sa dodržia nasledujúce pravidlá: jedna splátka nad rámec povinnosti mesačne a najviac 30 % zo zostatku úveru za rok. Pre zníženie mesačnej splátky je možné požiadať banku o úpravu splátkového plánu, čo je však už spoplatnený úkon.
 

Prepočet: V akej výške treba zrealizovať mimoriadnu splátku pre zachovanie mesačnej splátky?
Pri sadzbe 1,5 % je mesačná splátka 30-ročnej 100-tisícovej hypotéky 400 eur, ktorá sa pri zvýšení sadzby na 4,9 % zvýši na 579 eur. Mimoriadna splátka, ktorá by znížila mesačnú splátku späť na 400 eur mesačne by mala byť vo výške 31 tisíc eur. Kto nemá tretinu hypotéky, môže zvýšiť pravidelnú mesačnú platbu. Napríklad jej zdvojnásobenie by nasledujúcu splátku znížilo o 3 eurá.

Ak sa vám to zdá zložité, kontaktujte skúseného finančného sprostredkovateľa. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Aj pri finančných produktoch platí, že rýchle nemusí znamenať kvalitné, ale ak si priplatíte, môže to byť inak.

Tlačové správy

Rýchlosť vs. kvalita vs. cena vo finančných produktoch

Ani finančné produkty nemôžete mať zároveň rýchlo, lacno a kvalitne. Za kvalitu a rýchlosť si zvyčajne priplatíte. A nízka cena je zas na úkor rýchlosti či kvality. Pozrite si, ako sa to dotýka jednotlivých finančných produktov.

Čítať ďalej
Cenu finančnej nevedomosti spoznáte, keď to najmenej potrebujete.

Tlačové správy

Koľko stojí sladká nevedomosť vo svete financií?

Nevhodná starostlivosť o úspory, nesprávne nastavené úvery či poistenie vás môžu vyjsť poriadne draho. Pritom stačí málo - zaujímať sa o svoje peniaze.

Čítať ďalej
František Dragúň

Tlačové správy

Revolučné zmeny kariéry pomôžu všetkým aktívnym obchodníkom a manažérom

Výrazné navýšenie provízií, dynamickejší rast v kariére, možnosť budovania tímu už na obchodníckych pozíciách či ďalší kariérny rast pre najúspešnejších obchodníkov. To je len časť zmien, ktoré prináša Swiss Life Select Slovensko. „Trh sa konsoliduje. Prepad dopytu po hypotékach vyvolal najmä u malých firiem neistotu. Preto im chceme ponúknuť stabilnú alternatívu so švajčiarskym zázemím a mimoriadnymi podmienkami,“ hovorí František Dragúň, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti.

Čítať ďalej
Investícia do štátnych dlhopisov môže byť rozumné riešenie.

Tlačové správy

Štátne dlhopisy pre obyvateľstvo môžu byť rozumným riešením, ak…

Vláda prišla s myšlienkou emitovať dlhopisy pre obyvateľstvo. Nejde o nič prevratné ani nové. S rovnakou ideou sa pohrávala ešte v roku 2007 a chcela tak nadviazať na skúsenosti iných krajín. Koniec koncov, štátne dlhopisy pre obyvateľstvo tu boli aj ako náhrada za druhú vlnu kupónovej privatizácie v roku 1995.

Čítať ďalej
Rodina sa teší, že jej banka znížila úrok na hypotéke.

Tlačové správy

Dve banky znížili úrokové sadzby na hypotékach

Banky začali znižovať úrokové sadzby na hypotékach. Nejde síce o zásadné poklesy, ale každá desatina, o ktorú sa úroková sadzba zníži, poteší. Ako sa to prejaví na možnostiach čerpať vyššie hypotéky? Nijako.

Čítať ďalej
Fyzik a vedec - astronaut Ulrich Walter hovorí o AI.

Životné témy

Fyzik a vedec - astronaut Ulrich Walter: Nevedomosť vytvára strach

Od návratu z vesmírnej misie pracuje nemecký fyzik a vedec - astronaut prof. Ulrich Walter na tom, aby bola robotika a umelá inteligencia ľahšie pochopiteľná pre širokú verejnosť. V tomto rozhovore odhaľuje, aká inteligentná vlastne AI je, či roboty dokážu klamať a ako môže robotika uľahčiť život v starobe.

Čítať ďalej