Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Youtube Futbalistka

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Youtube huslista

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Rast úrokových sadzieb straší predovšetkým existujúcich dlžníkov, ktorí splácajú dlhy s historicky najnižšími sadzbami. Miera strachu je tým väčšia, čím kratší čas ostáva do konca ich súčasnej fixácie. Ako si zabezpečiť nemennú výšku splátky aj po zvýšení úrokových sadzieb? Oplatí sa využiť mimoriadne splátky?

Sklamanie z mimoriadnych splátok príde hneď po tom, čo si človek uvedomí, že výšku mesačnej splátky si zníži o taký podiel, o aký podiel zníži výšku nesplateného dlhu. Teda ak bude mimoriadna splátka vo výške polovice dlhu, mesačná splátka sa zníži tiež o polovicu.

Splátka 20 ročnej 100-tisícovej hypotéky pri súčasných sadzbách predstavuje 600 až 725 eur mesačne.

 

Pavel Škriniar radí, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby na hypotéke.
Mimoriadne zníženie hypotéky síce znižuje mesačnú splátku, no oplatí sa ju realizovať iba z peňazí nad rámec racionálnej finančnej rezervy.

Mimoriadna splátka vo výške 10-tisíc eur pri 100 tisícovej hypotéke zníži mesačnú splátku z 600 až 725 eur na 540 až 653 eur mesačne. Rovnaká suma však zabezpečí splácanie hypotéky na 13 až 17 mesiacov.
Alternatívou je dofinancovanie na úroveň splátky zníženej po mimoriadnej splátke na 11 až 14 rokov. Výhodou tohto riešenia je existencia finančnej rezervy, ktorá sa dá kedykoľvek použiť na splácanie.

Zníženie mesačnej splátky je možné aj natiahnutím splatnosti. Predĺženie o päť rokov zníži dlhovú povinnosť na 522 až 654 eur mesačne, natiahnutie až na 30 rokov ju zníži na rozpätie 472 až 609 eur mesačne.

Čítajte viac >>> Juraj Porubčan: Územným riaditeľom môžete byť aj keď máte len 25 rokov

Mimoriadne zníženie hypotéky síce znižuje mesačnú splátku, no oplatí sa ju realizovať iba z peňazí nad rámec racionálnej finančnej rezervy. Takéto riešenie je bez poplatku, ak sa dodržia nasledujúce pravidlá: jedna splátka nad rámec povinnosti mesačne a najviac 30 % zo zostatku úveru za rok. Pre zníženie mesačnej splátky je možné požiadať banku o úpravu splátkového plánu, čo je však už spoplatnený úkon.
 

Prepočet: V akej výške treba zrealizovať mimoriadnu splátku pre zachovanie mesačnej splátky?
Pri sadzbe 1,5 % je mesačná splátka 30-ročnej 100-tisícovej hypotéky 400 eur, ktorá sa pri zvýšení sadzby na 4,9 % zvýši na 579 eur. Mimoriadna splátka, ktorá by znížila mesačnú splátku späť na 400 eur mesačne by mala byť vo výške 31 tisíc eur. Kto nemá tretinu hypotéky, môže zvýšiť pravidelnú mesačnú platbu. Napríklad jej zdvojnásobenie by nasledujúcu splátku znížilo o 3 eurá.

Ak sa vám to zdá zložité, kontaktujte skúseného finančného sprostredkovateľa. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej
Žena hľadá peniaze na vytvorenie finančnej rezervy.

Tlačové správy

Kde hľadať peniaze na vytvorenie finančnej rezervy?

S finančnou rezervou sa človeku jednoznačne žije ľahšie. Jej vybudovanie stojí a padá na rozhodnutí a správaní každého samostatne. Ako a predovšetkým z čoho ju vybudovať tak, aby to čo najmenej bolelo?

Čítať ďalej