S finančnou rezervou sa človeku jednoznačne žije ľahšie. Jej vybudovanie stojí a padá na rozhodnutí a správaní každého samostatne. Ako a predovšetkým z čoho ju vybudovať tak, aby to čo najmenej bolelo?

Youtube Futbalistka

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Youtube huslista

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Finančná rezerva sa môže tvoriť iba z vlastných peňazí, ktoré sa neminú. Teda vždy súvisí s okresaním bežných výdavkov či zmenou životného štýlu. Malá zmena v mesačných výdavkoch však zabezpečí, že v budúcnosti sa zabehnutý životný štandard vďaka vybudovaným úsporám výrazne meniť nemusí. Čím dlhšie sa rezerva bude tvoriť a existovať, tým viac peňazí (či už príspevkami alebo zhodnotením) v nej bude uskladnených.

Najprv úspory, potom míňanie
Prvým odporúčaním, s ktorým sa dá stretnúť najčastejšie, je v zmysle „najprv sebe, potom ostatným“. To znamená na deň výplaty nastaviť trvalý príkaz, vďaka ktorému sa odošlú peniaze. Tým, že peniaze už nebudú na účte sa logicky zníži možnosť minúť ich na niečo iné.

Najprv míňanie, potom úspory
Takéto skokovité zníženie dostupných peňazí si niekto nevie predstaviť. Preto niektorí ľudia uprednostňujú sporenie z tej časti peňazí, ktorá ostane po mesiaci. Teda spravia prevodný príkaz deň pred výplatou. Spoliehanie sa na aký-taký zostatok pred výplatou má slabé miesto v potrebe neminúť všetko, čo človek zarobí.

 

Pavel Skriniar (11)
Peniaze na mimoriadne vklady do pravidelného sporenia získava človek doslova mimoriadne.

Aspoň aké-také úspory
Niektorí totiž minú všetko bez ohľadu na výšku príjmu. Pre týchto sa javí ako dostupné riešenie zaokrúhľovanie, resp. navyšovanie platieb. Každá platba sa tak zaokrúhli, prípadne navýši o určité percento a navýšenie smeruje na sporiaci účet. Človek tak síce opäť minie všetko, čo zarobí, avšak s tým, že na konci mesiaca má na sporiacom účte aspoň nejakú rezervu. Tú môže následne presunúť do finančnej rezervy (aby ju v návale nákupných emócií neminul).

Čítajte viac >>> Juraj Porubčan: Územným riaditeľom môžete byť aj keď máte len 25 rokov

Mimoriadne príležitosti na sporenie
Peniaze na mimoriadne vklady do pravidelného sporenia získava človek doslova mimoriadne. Môže ísť o mimoriadne odmeny, príjem z predaja nepotrebných vecí cez bazárové webstránky a podobne. Ide teda o peniaze, s ktorými človek nepočíta pri pravidelných výdavkoch. Pri takýchto príjmoch je vhodné umiestniť aspoň časť, keď už nie celú výšku odmien a príležitostných príjmov do príspevkov na budovanie finančnej rezervy.

Sporenie pri nakupovaní
Ďalšou príležitosťou vytvárajúcou priestor na tvorene finančnej rezervy sú nákupy vo výpredajoch. Pri výpredajoch rozlišujte tovar,

  • ktorý nakupujete pravidelne
  • ktorý nakupujete zriedka
  • ktorý ste ešte nekúpili

Presunúť plnú výšku zľavy z predajnej ceny do úspor má význam vtedy, keď výdavok na daný tovar je započítaný do plánovaných bežných výdavkov. Rovnako to dáva zmysel pri drahších tovaroch s vyššou kvalitou, pretože úspora vznikne pri dlhšej trvácnosti alebo na zdraví. Pri nákupoch, ktoré boli kupované výlučne z dôvodu zľavy a nie pre skúsenosti s výrobkom, dajte bokom polovicu úspory.

 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej