S finančnou rezervou sa človeku jednoznačne žije ľahšie. Jej vybudovanie stojí a padá na rozhodnutí a správaní každého samostatne. Ako a predovšetkým z čoho ju vybudovať tak, aby to čo najmenej bolelo?

Youtube Futbalistka

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Youtube huslista

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Finančná rezerva sa môže tvoriť iba z vlastných peňazí, ktoré sa neminú. Teda vždy súvisí s okresaním bežných výdavkov či zmenou životného štýlu. Malá zmena v mesačných výdavkoch však zabezpečí, že v budúcnosti sa zabehnutý životný štandard vďaka vybudovaným úsporám výrazne meniť nemusí. Čím dlhšie sa rezerva bude tvoriť a existovať, tým viac peňazí (či už príspevkami alebo zhodnotením) v nej bude uskladnených.

Najprv úspory, potom míňanie
Prvým odporúčaním, s ktorým sa dá stretnúť najčastejšie, je v zmysle „najprv sebe, potom ostatným“. To znamená na deň výplaty nastaviť trvalý príkaz, vďaka ktorému sa odošlú peniaze. Tým, že peniaze už nebudú na účte sa logicky zníži možnosť minúť ich na niečo iné.

Najprv míňanie, potom úspory
Takéto skokovité zníženie dostupných peňazí si niekto nevie predstaviť. Preto niektorí ľudia uprednostňujú sporenie z tej časti peňazí, ktorá ostane po mesiaci. Teda spravia prevodný príkaz deň pred výplatou. Spoliehanie sa na aký-taký zostatok pred výplatou má slabé miesto v potrebe neminúť všetko, čo človek zarobí.

 

Pavel Skriniar (11)
Peniaze na mimoriadne vklady do pravidelného sporenia získava človek doslova mimoriadne.

Aspoň aké-také úspory
Niektorí totiž minú všetko bez ohľadu na výšku príjmu. Pre týchto sa javí ako dostupné riešenie zaokrúhľovanie, resp. navyšovanie platieb. Každá platba sa tak zaokrúhli, prípadne navýši o určité percento a navýšenie smeruje na sporiaci účet. Človek tak síce opäť minie všetko, čo zarobí, avšak s tým, že na konci mesiaca má na sporiacom účte aspoň nejakú rezervu. Tú môže následne presunúť do finančnej rezervy (aby ju v návale nákupných emócií neminul).

Čítajte viac >>> Juraj Porubčan: Územným riaditeľom môžete byť aj keď máte len 25 rokov

Mimoriadne príležitosti na sporenie
Peniaze na mimoriadne vklady do pravidelného sporenia získava človek doslova mimoriadne. Môže ísť o mimoriadne odmeny, príjem z predaja nepotrebných vecí cez bazárové webstránky a podobne. Ide teda o peniaze, s ktorými človek nepočíta pri pravidelných výdavkoch. Pri takýchto príjmoch je vhodné umiestniť aspoň časť, keď už nie celú výšku odmien a príležitostných príjmov do príspevkov na budovanie finančnej rezervy.

Sporenie pri nakupovaní
Ďalšou príležitosťou vytvárajúcou priestor na tvorene finančnej rezervy sú nákupy vo výpredajoch. Pri výpredajoch rozlišujte tovar,

  • ktorý nakupujete pravidelne
  • ktorý nakupujete zriedka
  • ktorý ste ešte nekúpili

Presunúť plnú výšku zľavy z predajnej ceny do úspor má význam vtedy, keď výdavok na daný tovar je započítaný do plánovaných bežných výdavkov. Rovnako to dáva zmysel pri drahších tovaroch s vyššou kvalitou, pretože úspora vznikne pri dlhšej trvácnosti alebo na zdraví. Pri nákupoch, ktoré boli kupované výlučne z dôvodu zľavy a nie pre skúsenosti s výrobkom, dajte bokom polovicu úspory.

 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej
Žena čaká na zníženie úrokových sadzieb po znížení sadzieb zo strany ECB.

Tlačové správy

ECB znížila úrokové sadzby. Slovenské banky zatiaľ vyčkávajú

Zníženie sadzieb ECB zatiaľ pokles sadzieb úverov na bývanie neprinieslo. K poslednej úprave hypotekárnych úrokov došlo v prvý júnový deň. Kým v tomto roku menilo sadzby už šesť bánk a jedna koncom minulého roku, jedna banka nemenila sadzby už viac než rok.

Čítať ďalej
Žena po búrke zisťuje, prečo je dôležité pravidelne aktualizovať neživotné poistenie.

Tlačové správy

Krátke letné búrky môžu mať veľké následky. Je na to vaše poistenie pripravené?

Prívalové dažde a následné zatekanie do nehnuteľnosti je skúškou nervov i nastavenia a podmienok poistnej zmluvy. Človek vtedy raz-dva zistí, či si platil tú správnu poistnú ochranu. Nielen, čo sa týka pokrytia rizík, ale aj poistnej sumy.

Čítať ďalej
Lorenzo Wienecke a Juri Galkin vysvetľujú mladým ako funguje svet financií.

Blogy

Vedomosti o financiách vám pomáhajú žiť život podľa vlastných predstáv

Lorenzo Wienecke a Juri Galkin vysvetľujú mladým ako funguje svet financií. Ako to, že zakotvili práve pri výučbe tohto predmetu? Ako 16-ročných mladých ľudí naučiť samostatne rozhodovať o financiách? A ako motivovať školákov, aby si sporili na dôchodok?

Čítať ďalej
Aj pri finančných produktoch platí, že rýchle nemusí znamenať kvalitné, ale ak si priplatíte, môže to byť inak.

Tlačové správy

Rýchlosť vs. kvalita vs. cena vo finančných produktoch

Ani finančné produkty nemôžete mať zároveň rýchlo, lacno a kvalitne. Za kvalitu a rýchlosť si zvyčajne priplatíte. A nízka cena je zas na úkor rýchlosti či kvality. Pozrite si, ako sa to dotýka jednotlivých finančných produktov.

Čítať ďalej
Cenu finančnej nevedomosti spoznáte, keď to najmenej potrebujete.

Tlačové správy

Koľko stojí sladká nevedomosť vo svete financií?

Nevhodná starostlivosť o úspory, nesprávne nastavené úvery či poistenie vás môžu vyjsť poriadne draho. Pritom stačí málo - zaujímať sa o svoje peniaze.

Čítať ďalej