S finančnou rezervou sa človeku jednoznačne žije ľahšie. Jej vybudovanie stojí a padá na rozhodnutí a správaní každého samostatne. Ako a predovšetkým z čoho ju vybudovať tak, aby to čo najmenej bolelo?

Youtube Futbalistka

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Youtube huslista

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Finančná rezerva sa môže tvoriť iba z vlastných peňazí, ktoré sa neminú. Teda vždy súvisí s okresaním bežných výdavkov či zmenou životného štýlu. Malá zmena v mesačných výdavkoch však zabezpečí, že v budúcnosti sa zabehnutý životný štandard vďaka vybudovaným úsporám výrazne meniť nemusí. Čím dlhšie sa rezerva bude tvoriť a existovať, tým viac peňazí (či už príspevkami alebo zhodnotením) v nej bude uskladnených.

Najprv úspory, potom míňanie
Prvým odporúčaním, s ktorým sa dá stretnúť najčastejšie, je v zmysle „najprv sebe, potom ostatným“. To znamená na deň výplaty nastaviť trvalý príkaz, vďaka ktorému sa odošlú peniaze. Tým, že peniaze už nebudú na účte sa logicky zníži možnosť minúť ich na niečo iné.

Najprv míňanie, potom úspory
Takéto skokovité zníženie dostupných peňazí si niekto nevie predstaviť. Preto niektorí ľudia uprednostňujú sporenie z tej časti peňazí, ktorá ostane po mesiaci. Teda spravia prevodný príkaz deň pred výplatou. Spoliehanie sa na aký-taký zostatok pred výplatou má slabé miesto v potrebe neminúť všetko, čo človek zarobí.

 

Pavel Skriniar (11)
Peniaze na mimoriadne vklady do pravidelného sporenia získava človek doslova mimoriadne.

Aspoň aké-také úspory
Niektorí totiž minú všetko bez ohľadu na výšku príjmu. Pre týchto sa javí ako dostupné riešenie zaokrúhľovanie, resp. navyšovanie platieb. Každá platba sa tak zaokrúhli, prípadne navýši o určité percento a navýšenie smeruje na sporiaci účet. Človek tak síce opäť minie všetko, čo zarobí, avšak s tým, že na konci mesiaca má na sporiacom účte aspoň nejakú rezervu. Tú môže následne presunúť do finančnej rezervy (aby ju v návale nákupných emócií neminul).

Čítajte viac >>> Juraj Porubčan: Územným riaditeľom môžete byť aj keď máte len 25 rokov

Mimoriadne príležitosti na sporenie
Peniaze na mimoriadne vklady do pravidelného sporenia získava človek doslova mimoriadne. Môže ísť o mimoriadne odmeny, príjem z predaja nepotrebných vecí cez bazárové webstránky a podobne. Ide teda o peniaze, s ktorými človek nepočíta pri pravidelných výdavkoch. Pri takýchto príjmoch je vhodné umiestniť aspoň časť, keď už nie celú výšku odmien a príležitostných príjmov do príspevkov na budovanie finančnej rezervy.

Sporenie pri nakupovaní
Ďalšou príležitosťou vytvárajúcou priestor na tvorene finančnej rezervy sú nákupy vo výpredajoch. Pri výpredajoch rozlišujte tovar,

  • ktorý nakupujete pravidelne
  • ktorý nakupujete zriedka
  • ktorý ste ešte nekúpili

Presunúť plnú výšku zľavy z predajnej ceny do úspor má význam vtedy, keď výdavok na daný tovar je započítaný do plánovaných bežných výdavkov. Rovnako to dáva zmysel pri drahších tovaroch s vyššou kvalitou, pretože úspora vznikne pri dlhšej trvácnosti alebo na zdraví. Pri nákupoch, ktoré boli kupované výlučne z dôvodu zľavy a nie pre skúsenosti s výrobkom, dajte bokom polovicu úspory.

 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Tlačové správy

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Dovolenkové obdobie je v plnom prúde. Prinášame pár postrehov, ktoré môžu pomôcť tým, ktorí za vytúženým oddychom ešte len odcestujú a pár vysvetlení nedostatku peňazí tým, ktorí sa už vrátili.

Čítať ďalej
Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej