Od septembra bude možné znížiť si hypotéku až o 30 %. Je to o polovicu viac, než je dostupné dnes. Pravdou je, že mimoriadne splátky vám môžu znížiť celkovú preplatenosť tým, že sa skráti splatnosť úveru, ale i znížiť mesačnú splátku. Oplatí sa však mimoriadna splátka aj vám?

Doterajšia možnosť uhradiť 20 % z istiny hypotéky bez poplatku sa zvyšuje na 30 % a mimoriadne splácať sa dá nielen jednorazovo k určitému dátumu, ale aj postupne počas roka. Týka sa to všetkých zmlúv, teda aj tých, ktoré už boli podpísané v minulosti. Ak ste však tento rok už zaplatili mimoriadnu splátku, tak sa započíta do limitu 30 %. V prípade, že sa chcete zbaviť hypotéky úplne a bez poplatku, je potrebné počkať na koniec fixácie.

Mimoriadne splátky po novom možno uhrádzať kedykoľvek. No ak pošlete mimoriadne viac splátok v rámci jedného mesiaca, ďalšie budú spoplatnené. Spoplatnené bude aj každé mimoriadne splatené euro nad limit 30 %.

Pavel Škriniar, investičný analytik, radí, aby ste si namiesto mimoriadnej splátky vytvárali finančnú rezervu.
Po mimoriadnej splátke väčšina bánk zníži mesačnú splátku a iba niektoré banky skrátia splatnosť (a tým znížia preplatenosť).

Novela zákona ešte neodstránila nejasnosť, z čoho sa má počítať mimoriadna splátka – zostatok úveru alebo pôvodne načerpaný úver. Kým doteraz polovica bánk uplatňovala aktuálny zostatok, podľa vyjadrení bankových špecialistov po novom väčšina bánk počíta mimoriadnu splátku z pôvodne načerpaného dlhu. To znamená, že platobný príkaz môže zadať na viac eur.

Stále platí, že po mimoriadnej splátke väčšina bánk zníži mesačnú splátku a iba niektoré banky skrátia splatnosť (a tým znížia preplatenosť). V súčasnosti, kedy sa hovorí o problémoch pri splácaní môže byť lepšia voľba zníženie splátky.

Mimoriadne splátky: Áno či nie?

Oplatí sa vôbec využívať mimoriadne splátky? Túto otázku si kladú tí, ktorí majú voľné finančné prostriedky. Týka sa teda malej skupiny dlžníkov.

Správna odpoveď na túto otázku však neexistuje, pretože závisí od individuálnych okolností.

Neoplatí sa splatiť hypotéku skôr, ak:

  • je inflácia v násobnej výške úrokovej sadzby.
  • požičané peniaze môžete investovať počas dlhého horizontu s pravdepodobnosťou vyššieho výnosu.
  • vám po uhradení mimoriadnej splátky nezostane rezerva vo výške 1- až 3-mesačných výdavkov.

Oplatí sa splatiť hypotéku skôr, ak:

  • nie ste principiálne rád dlžný.
  • nevidíte význam vo finančnej rezerve.

Rast úrokových sadzieb hypoték môže zvýšiť mesačnú splátku úveru na bývanie v niektorých prípadoch až o polovicu. Takto vyjadrené navýšenie síce vyzerá hrozivo, no v absolútnych číslach pôjde o nárast v priemere 100 eur mesačne. Konkrétne zvýšenie splátky pri skončení fixácie závisí od výšky úveru, zostávajúcej splatnosti a rozdielu úrokových sadzieb. Na vyčíslenie rozdielu je vhodné využiť internetové kalkulačky alebo kontaktovať sprostredkovateľa svojej hypotéky.

Pripravte sa na vyššie splátky

Na nárast mesačnej splátky sa dá pripraviť. Postupné zvyšovanie každomesačného príspevku napríklad na sporiaci účet sa rodinný rozpočet prispôsobí vyšším výdavkom a zároveň sa tak vytvorí aspoň aká-taká finančná rezerva. Napríklad prvý mesiac odložiť 10 eur, druhý mesiac 20 eur atď. až do výšky rozdielu očakávanej a súčasnej splátky hypotéky. Dá sa na to pripraviť budovaním finančnej rezervy, ktorou sa dá napríklad pri výročí fixácie znížiť dlžná suma. Ale vráťme sa k otázke, oplatí sa skutočne realizovať mimoriadnu splátku?

Finančná rezerva je pre väčšinu klientov cennejšia, ako o niekoľko eur nižšia splátka hypotéky. Kam umiestniť finančnú rezervu, aby bola vždy k dispozícii a zbytočne ju nelikvidovala inflácia? Poradí vám dobrý finančný sprostredkovateľ s licenciou zo sektora kapitálového trhu, ktorý zhodnotí vašu aktuálnu situáciu a navrhne riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej
Žena čaká na zníženie úrokových sadzieb po znížení sadzieb zo strany ECB.

Tlačové správy

ECB znížila úrokové sadzby. Slovenské banky zatiaľ vyčkávajú

Zníženie sadzieb ECB zatiaľ pokles sadzieb úverov na bývanie neprinieslo. K poslednej úprave hypotekárnych úrokov došlo v prvý júnový deň. Kým v tomto roku menilo sadzby už šesť bánk a jedna koncom minulého roku, jedna banka nemenila sadzby už viac než rok.

Čítať ďalej
Žena po búrke zisťuje, prečo je dôležité pravidelne aktualizovať neživotné poistenie.

Tlačové správy

Krátke letné búrky môžu mať veľké následky. Je na to vaše poistenie pripravené?

Prívalové dažde a následné zatekanie do nehnuteľnosti je skúškou nervov i nastavenia a podmienok poistnej zmluvy. Človek vtedy raz-dva zistí, či si platil tú správnu poistnú ochranu. Nielen, čo sa týka pokrytia rizík, ale aj poistnej sumy.

Čítať ďalej
Lorenzo Wienecke a Juri Galkin vysvetľujú mladým ako funguje svet financií.

Blogy

Vedomosti o financiách vám pomáhajú žiť život podľa vlastných predstáv

Lorenzo Wienecke a Juri Galkin vysvetľujú mladým ako funguje svet financií. Ako to, že zakotvili práve pri výučbe tohto predmetu? Ako 16-ročných mladých ľudí naučiť samostatne rozhodovať o financiách? A ako motivovať školákov, aby si sporili na dôchodok?

Čítať ďalej
Aj pri finančných produktoch platí, že rýchle nemusí znamenať kvalitné, ale ak si priplatíte, môže to byť inak.

Tlačové správy

Rýchlosť vs. kvalita vs. cena vo finančných produktoch

Ani finančné produkty nemôžete mať zároveň rýchlo, lacno a kvalitne. Za kvalitu a rýchlosť si zvyčajne priplatíte. A nízka cena je zas na úkor rýchlosti či kvality. Pozrite si, ako sa to dotýka jednotlivých finančných produktov.

Čítať ďalej
Cenu finančnej nevedomosti spoznáte, keď to najmenej potrebujete.

Tlačové správy

Koľko stojí sladká nevedomosť vo svete financií?

Nevhodná starostlivosť o úspory, nesprávne nastavené úvery či poistenie vás môžu vyjsť poriadne draho. Pritom stačí málo - zaujímať sa o svoje peniaze.

Čítať ďalej