Finančný vankúš je ako rezerva v aute. Zaberá priestor a mierne zvyšuje spotrebu. No v momente, keď ju potrebujete, ste radi, že ju môžete použiť. Samozrejme, vždy sa nájdu ľudia, ktorí žiadnu rezervu v aute práve pre zvýšenie kapacity kufra či zníženie spotreby nemajú. Rovnako to platí aj pri financiách.

Finančná rezerva je nesmierne dôležitá. Ak máte napríklad hypotéku, tak je lepšie mať vyšší dlh a finančnú rezervu, než mať nižší dlh bez finančnej rezervy. Kým pri vyššom dlhu s rezervou je v prípade finančného problému možné siahnuť na rezervu a splácať, pri nižšom dlhu bez rezervy takáto možnosť nie je. Úpravu splátkového plánu, ktorú ponúka banka dlžníkom v problémoch, je možné využiť bez ohľadu na to, aký vysoký dlh máte. V takom prípade ide len o to, či ústupky zo strany banky budú postačujúce.

Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select, vysvetľuje, prečo je dôležité mať finančnú rezervu.
Vo všeobecnosti znižovanie lacného dlhu, ktorým hypotéka je, výhodné nie je.

Mimoriadna splátka alebo rezerva?

Od septembra majú totiž hypotekárni dlžníci možnosť bez poplatkov mimoriadne splatiť o polovicu viac, než donedávna. Kedy a či vôbec to majú využiť sú dve základné otázky tých dlžníkov, ktorí na mimoriadne splátky majú peniaze.

Mimoriadne splátky znižujú preplatenosť, teda znižujú sumu úrokov, ktoré dostane banka počas splácania hypotéky, a to bez ohľadu na to, či využijú zníženie výšky nasledujúcich splátok alebo skrátenie splatnosti pri nemennej výške mesačnej splátky (samozrejme, že skrátenie splatnosti prinesie vyššiu úsporu dlžníkovi, no zníženie splátky spraví splácanie jednoduchším).

Výhodnosť mimoriadnej splátky závisí od konkrétnej životnej situácie dlžníka. Vo všeobecnosti znižovanie lacného dlhu, ktorým hypotéka je, výhodné nie je. Na jednej strane ľudia nemajú vytvorené dostatočne vysoké finančné rezervy, resp. nemajú ich vytvorené na pokrytie dostatočne dlhého obdobia pri výpadku príjmu. Na druhej strane je výhodnejšie byť dlžný a mať peniaze zainvestované, ak sú úroky na dlhu relatívne nízke, čo momentálne platí. Investícia z dlhodobého horizontu dokáže zarobiť viac, ako sú súčasné sadzby hypoték, nehovoriac o tom, že existujúce úvery na bývanie majú sadzby ešte nižšie.
 

Komu sa mimoriadne splátky neoplatia?

Mimoriadna splátka nie je vhodná pre tých, ktorý nemajú vybudovanú finančnú rezervu na aspoň tri mesiace. Mali by si túto mimoriadnu splátku ponechať a vnímať ju práve ako vankúš na neočakávané udalosti. Vždy je lepšie mať finančnú rezervu ako o ňu v prípade nedostatku peňazí pýtať. Pôžičky sú pri nedostatočnom príjme buď nedostupné alebo príliš drahé.
 

Komu sa mimoriadne splátky oplatia?

Mimoriadne splátky sú vhodné pre tých, ktorý sa napríklad z rôznych dôvodov potrebujú rýchlejšie zbaviť dlhu. Úvaha, či čakať do konca fixácie alebo splatiť dlh už dnes, súvisí s porovnaním výšky sankčného poplatku a úrokov zaplatených do konca fixácie. Výhodnejšia je tá alternatíva, kde dlžník zaplatí menej.
 

Ale nie každý počúva na čísla. Takže ide o to, čo človek považuje za výhodnejšie. Ak sa chce zbaviť dlhu čím skôr, nech sa ho zbaví hneď. Ak nechce zaplatiť poplatok, nech čaká. A ak chce ušetriť, nech prepočítava. Ak sa mu to zdá zložité, nech si nechá poradiť od odborníka. Ten zhodnotí jeho aktuálnu situáciu a navrhne mu riešenie, ktoré mu pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Muž čakal na zníženie úrokov na hypotéke, ale aj tak mu to nepomohlo.

Tlačové správy

Čakali ste na pokles úrokov na hypotékach? Ukážeme vám, prečo vám vôbec nepomohol

Ak ste pred rokom či dvomi odkladali financovanie vlastného bývania pre vysoké sadzby hypoték, veľmi ste si nepomohli. Sadzby síce klesli, no nehnuteľnosti zase zdraželi. V konečnom dôsledku dlžník platí v posledných mesiacoch približne rovnakú splátku, no tá je zase najvyššia za viac ako dva roky.

Čítať ďalej
Zaplavená cesta po silných dažďoch a búrkach.

Tlačové správy

Máte poistenú nehnuteľnosť pre prípad záplavy? A ste si istý, že na dostatočnú sumu?

V súvislosti so zmenou klímy sú naše nehnuteľnosti a domácnosti čoraz viac ohrozené nielen rizikom záplav a prívalových dažďov, ale aj rizikom víchrice, silného vetra, popadaných stromov či krúpov. Preto je dobré nechať si skontrolovať poistenie nehnuteľnosti a domácnosti skúseným odborníkom aspoň raz za tri roky.

Čítať ďalej
Mladý pár zvažuje kúpu nového bytu. S realitnou maklérkou si pozerajú novú nehnuteľnosť.

Tlačové správy

Chcete kúpiť nehnuteľnosť? Pomôže vám nedávny pokles cien?

S hypotékou je spätá každá druhá domácnosť s majiteľmi do 44 rokov a je to iba preto, že Slováci uprednostňujú vlastníctvo aj za cenu zadlženia. Zdalo by sa, že nedávny pokles cien nehnuteľností pomohol kupujúcim, no nie je to tak.

Čítať ďalej
Nešťastná mladá žena, ktorá drží bankovky a cíti stres z výšky svojho budúceho dôchodku.

Tlačové správy

Ak si sporíte poctivo na dôchodok, zbystrite pozornosť

Dôchodky z druhého piliera sú podľa vlády nízke. Dôvodom však nie je výkonnosť či existencia druhého piliera. Je ním spôsob využitia dôchodkových úspor sporiteľmi. Až 83 % dôchodcov uprednostňuje výber hotovosti namiesto doživotného dôchodku. Z povinných odvodov si namiesto dôchodku kúpia vybavenie domácnosti, dovolenku či auto. Je logické, že ich dôchodok je potom nízky.

Čítať ďalej
2025-5-12-spravny-cas-na-investovanie-TIT-opt

Tlačové správy

Je správny čas na investovanie?

Investori si dnes kladú otázku: ide o udalosť opakujúcu sa raz za päť, desať či dvadsať rokov? Poklesy na akciových trhoch majú globálny charakter a ich veľkosť nás vrátila o jeden rok späť v čase. Ide iba o začiatok dlhotrvajúceho poklesu alebo s pokračovaním poklesu sa už nedá počítať? Je ten správny čas na investovanie?

Čítať ďalej
Pavol Hajduk bývalý hokejista a súčasný spolupracovník Swiss Life Select pripravuje v kancelárii finančné riešenia pre klientov.

Životné témy

Bývalý hokejista Pavol Hajduk: „Práca s klientom je ako hokejový zápas. Snažíme sa dosiahnuť spoločné víťazstvo“

Na korčuliach s hokejkou v ruke stojí od 6 rokov. V zápasoch sa postavil aj proti takej hviezde ako je fenomenálny Alexander Ovečkin. Dnes si už hokej zahrá iba rekreačne, ale prácu s klientmi prirovnáva k zápasu, v ktorom majú s klientami rovnaký cieľ – spoločné víťazstvo. Práve preto si Pavol Hajduk, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ senior myslí, že kariéra v Swiss Life Select je ideálna pre športovcov, ktorí končia aktívnu kariéru.

Čítať ďalej