Nehnuteľnosti sa za dva uplynulé roky stali nedostupnými. Dokazuje to ochladnutie záujmu zo strany kupujúcich a neochvejnosť v cenách predávajúcich. Dôvodom je rast úrokových sadzieb, ktorý znemožnil čerpať hypotéky v takej výške, aby postačovala na kúpu bývania. Postačí však iba zníženie sadzieb na oživenie trhu?

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti

Swiss Life Select Fixed Maturity Bond Strategy

Získajte predvídateľné zhodnotenie z investície do dlhopisov so zníženým rizikom práve teraz

Najbližšie zníženie sadzieb Európskej centrálnej banky by sa malo odohrať v júni. Samozrejme, bude to iba v prípade, že sa inflácia bude uberať požadovaným tempom i smerom. Ak všetko vyjde tak, ako sa očakáva, do konca roka by sa sadzby ECB mohli znížiť o 0,75 percentuálneho bodu.

To však neznamená, že o rovnakú výšku klesnú aj sadzby slovenských hypoték. Na jednej strane sa do ceny peňazí vždy započítava očakávaný vývoj. To znamená, že keď dôjde k danej udalosti, na trhu sa nič neudeje – pretože s tým už počítal.

Na druhej strane je tu trh s dlhopismi, ktorými si Slovensko požičiava na svoj chod. Ak sa ich výnos zvýši, zvýšia sa aj úroky nových hypoték. Môže sa preto vyskytnúť aj taký scenár, keď ECB zníži sadzby, no sadzby slovenských hypoték vzrastú. Dôvodom bude vyššia rizikovosť slovenských dlhopisov a teda aj ich vyššia cena. Hypotéky sa tomu budú prispôsobovať, keďže ide tiež o požičiavanie si peňazí.

V prípade, že by sa predsa len krokmi vlády podarilo presvedčiť zahraničných investorov a Slovensko by bolo schopné udržať alebo dokonca znížiť cenu zdrojov, čím by sa znížili aj sadzby hypoték, sprístupnilo by to nehnuteľnosti? Záleží na miere zníženia.
 

Pavel Skriniar (11)
Súčasné opatrenia na obmedzenie dostupnosti hypoték sa zdajú byť prísne. Chránia však dlžníkov pred prílišným zadlžovaním sa.

Súčasné podmienky Národnej banky Slovenska hovoria o testovaní schopnosti dlžníka splácať úver s navýšenou úrokovou sadzbou. Ak si dlžník dohodne s bankou pri najobľúbenejšej fixácii sadzbu 4 %, banka ho otestuje na sadzbu 6 %. Na rovnakú sadzbu ho otestuje aj v prípade, že by jeho úroková sadzba bola 5 %.

Znamená to iba toľko, že zo súčasného priemeru sadzieb 4,82 % by sa žiadateľ o úver potreboval dostať pod 4 %, aby získal vyššiu hypotéku. Iba vtedy totiž bude testovaný na menej ako 6-percentnú sadzbu a to sa následne prejaví vo výške dostupnej hypotéky.

Súčasné opatrenia na obmedzenie dostupnosti hypoték sa zdajú byť prísne. Chránia však dlžníkov pred prílišným zadlžovaním sa. Napríklad Česká národní banka poľavila v požiadavkách na dlžníka a upravila limity tak, aby hypotéky boli dostupnejšie. Národná banka Slovenska obdobný krok neplánuje.

Ak potrebujete poradiť ohľadom hypotekárneho úveru, kontaktujte skúseného finančného sprostredkovateľa. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám vhodné riešenia. Vyskúšajte aj vy švajčiarske finančné služby pre život podľa vlastných predstáv.
 

Máte napriek tomu otázky?

Zanechajte nám na seba kontakt a my vám ich radi zodpovieme. Obráťte sa na odborníkov. Využite stabilitu a know how švajčiarskej skupiny Swiss Life, ktorá má viac ako 165 ročnú históriu. Vyskúšajte aj vy švajčiarske finančné služby pre život podľa vlastných predstáv.

Tenistka Gabriela Sabatini si stojí za svojimi rozhodnutiami, ktoré v živote urobila.

Životné témy

Gabriela Sabatini: Načúvam svojmu vnútornému presvedčeniu a preto som vyrovnaná

Gabriela Sabatini je jedna z najznámejších tenisových hráčok 20. storočia. V máji v roku 2020 oslávila svoje 50-te narodeniny. Hoci má táto tenisová legenda na konte 27 výhier v turnajoch v dvojhre, bola tretia v rebríčku ATP, vyhrala US Open a Windbledon a je držiteľkou medaily z Olympijských hier v Soule, svoju kariéru ukončila ako 26-ročná. A nikdy toto rozhodnutie neľutovala.

Čítať ďalej
Poradíme vám, ako investovať 10, 100, 1000 a viac eur.

Tlačové správy

Máte voľných 10, 100, 1000 či viac eur? Poradíme vám, ako ich môžete investovať

Na zmysluplné investovanie netreba mať veľa peňazí. Samozrejme, že je tam nejaké to „ale“. V prvom rade treba počítať s tým, že z mála peňazí veľa muziky nebude a milionárom sa z trochy za krátky čas nikto nestane.

Čítať ďalej
Mladí objavujú čaro štartovacej investície.

Tlačové správy

Chcete začať investovať? Začnite štartovacou investíciou

Vstup do sveta investícií nie je nevyhnutne spojený s vysokým vkladom a potrebou hľadania vhodného inštrumentu. Štartovacia investícia je nenáročná tak vo výške vkladu ako aj vo výbere investičnej stratégie. V podstate stačí 10 eur mesačne a svoju investíciu nasmerovať do najväčších spoločností na svete.

Čítať ďalej
František Dragúň

Tlačové správy

Revolučné zmeny kariéry pomôžu všetkým aktívnym obchodníkom a manažérom

Výrazné navýšenie provízií, dynamickejší rast v kariére, možnosť budovania tímu už na obchodníckych pozíciách či ďalší kariérny rast pre najúspešnejších obchodníkov. To je len časť zmien, ktoré prináša Swiss Life Select Slovensko. „Trh sa konsoliduje. Prepad dopytu po hypotékach vyvolal najmä u malých firiem neistotu. Preto im chceme ponúknuť stabilnú alternatívu so švajčiarskym zázemím a mimoriadnymi podmienkami,“ hovorí František Dragúň, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti.

Čítať ďalej
Sprostredkovateľka vysvetľuje klientovi, prečo je dôležité pri investovaní dodržať investičný horizont.

Tlačové správy

Tri príklady, prečo sa oplatí vydržať v investovaní

Čo je najdôležitejšie pri investovaní? Stanoviť si cieľ a vydržať. Bez neho je náročné zistiť, či sa investícia vydarila alebo nie.

Čítať ďalej
Žena sporí a myslí aj na hrozbu inflácie.

Tlačové správy

Plánujete a sporíte? A myslíte aj na skrytú hrozbu?

Kúpa domu, výška dôchodku či pomoc deťom pri štarte do života sú relatívne ľahko predstaviteľné a hlavne vyčísliteľné ciele. Ich ďalšou výhodou je, že sa dá vypočítať potrebná výška príspevku, požadované zhodnotenie či nevyhnutné trvanie riešenia. Tak prečo ani pri dodržaní stanovených parametrov, nebudete zrejme s výsledkom spokojný?

Čítať ďalej