Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti

Swiss Life Select Fixed Maturity Bond Strategy

Získajte predvídateľné zhodnotenie z investície do dlhopisov so zníženým rizikom práve teraz

Hoci mnoho dlžníkov, môže počítať s pomocou so zvýšenou splátkou hypotéky, stále sú tu klienti, ktorí nárok na štátnu pomoc nemajú. Ak totiž nespĺňate mzdový limit, či máte v úverovej zmluve jasne napísané, že ide o refinančný úver, tak budete musieť hľadať cesty, ako si spraviť splátku dostupnejšou.

Aké sú možnosti refinancovania?

 • Vyjednávajte. Požiadajte o vyčíslenie zostatku. Pri niektorých bankách je to signál na to, aby sa vám ozvali a ponúkli výhodnejšiu sadzbu.
 • Predĺžte si splatnosť. V prípade polovice hypoték s refixáciou v najbližších necelých dvoch rokoch sa zostávajúca splatnosť pohybuje medzi 18 a 23 rokmi. Zníženie splátky sa preto dá dosiahnuť predĺžením splatnosti. Pri zostatku hypotéky 50 000 eur sa tak namiesto nárastu splátky o 80 eur dá dosiahnuť pri predĺžení splatnosti na 30 rokov od poklesu o 5 eur mesačne až po nárast o 45 eur.
 • Refinancujte. Konkurenčný boj je stále prítomný a dá sa z neho ťažiť. Výhodnejšie podmienky vám vie v banke vybaviť skúsený finančný sprostredkovateľ.
 • Využite opatrenia NBS. Ak fixujete do 10 rokov, strestest znamená navýšenie sadzby o 2 %. Ak fixujete do konca splatnosti, sadzba úveru sa nenavyšuje. Pri dlhších fixáciách viete teda získať výhodnejšie podmienky úveru. Pre detaily je tiež vhodná konzultácia s finančným sprostredkovateľom.
 • Prepočítavajte. Na webe je množstvo kalkulačiek, ktoré umožňujú pri rôznych variáciách úverových parametrov nasimulovať budúcnosť.
   
Pavel Skriniar (11)
Základom života podľa vlastných predstáv je totiž správne vypracovaný finančný plán a podľa neho vhodne nastavené finančné produkty.

Vyzerá to až príliš jednoducho, aby to bola pravda? V čom je háčik?

 • Bezproblémové predlžovanie splatnosti je možné iba v prípade, že koniec splatnosti hypotéky nezasahuje do dôchodku. V opačnom prípade začnú platiť opatrenia NBS týkajúce sa „strieborných“ hypoték. Každé predĺženie splatnosti zároveň zvyšuje preplatenosť dlhu.
 • Refinancovanie je spojené s poplatkami. Poplatky bankám a katastru môže ale nemusí preplatiť nová banka. S refinancovaním je zároveň spojená aj strata času venovaná byrokracii.
 • Pozadie fungovania kalkulačiek nebýva zverejnené. Kalkulačky nepočítajú totožne a niektoré poskytujú výsledky až po zadaní osobných údajov.

Oplatí sa vôbec refinancovať?

 • Odpoveď na výhodnosť refinancovania je individuálna. Faktom je, že akúkoľvek úsporu je potrebné prepočítavať na najbližšie obdobie fixácie a nie na zostávajúcu splatnosť. Aké budú totiž sadzby po skončení fixácie je veľkou neznámou.
 • Nechajte si zdôvodniť, prečo by sa vám refinancovanie malo, resp. nemalo oplatiť. Hľadajte za tým aj zištné dôvody sprostredkovateľa, ktorý buď potrebuje predať hypotéku pre plnenie plánu, prípadne bráni jej predčasnému splateniu pre hrozbu povinnosti vrátenia provízie.
 • Prepočítavajte, ale aj uvažujte. Hypotéka nie je iba o úrokovej sadzbe, ale predovšetkým o podmienkach, ktoré má dlžník plniť počas jej splácania. Úrokové rozdiely v desatinách percenta znamenajú eurové rozdiely v splátkach, čo je pre väčšinu dlžníkov zanedbateľná suma.

Pre individuálny ale komplexný pohľad na osobné financie je vhodné osloviť nezávislého finančného sprostredkovateľa s licenciami pre jednotlivé sektory. Ich zoznam je dostupný na stránkach Národnej banky Slovenska. Základom života podľa vlastných predstáv je totiž správne vypracovaný finančný plán a podľa neho vhodne nastavené finančné produkty.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej
zvyšovanie úrokov a štátna pomoc_TIT_opt

Tlačové správy

Čakáte na klesajúce sadzby hypoték? Kvôli rekordnému dlhu budú zrejme ešte rásť

Úrokové sadzby diktované Európskou centrálnou bankou sa podľa očakávaní bankových analytikov majú meniť v druhom až treťom štvrťroku tak, aby zodpovedali klesajúcej inflácii v eurozóne. Neplatí to však pre úroky slovenských úverov na bývanie. Dôvodom je vývoj sadzieb štátnych dlhopisov Slovenska.

Čítať ďalej