Úrokové sadzby diktované Európskou centrálnou bankou sa podľa očakávaní bankových analytikov majú meniť v druhom až treťom štvrťroku tak, aby zodpovedali klesajúcej inflácii v eurozóne. Neplatí to však pre úroky slovenských úverov na bývanie. Dôvodom je vývoj sadzieb štátnych dlhopisov Slovenska.

smart money+ tit_opt

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti.

V uplynulom roku síce nedošlo k tak razantnému nárastu sadzieb, ako tomu bolo v roku 2022, no ich rast i tak pokračoval. Napríklad päťročné fixácie začali rok 2023 na úrovni 3,6 % až 4,39 % a končili na 4,29 % až 5,39 %.

Čítajte viac >>> Štyri otázky, ktoré vám pomôžu nenaletieť jedinečným investičným ponukám

Najbližší vývoj sadzieb hypoték bude závisieť od vývoja sadzieb štátnych dlhopisov Slovenska. To má momentálne desaťročný dlh už drahší ako Grécko. Cena dlhu zodpovedá vnímaniu rizikovosti krajiny, ktorej dlhopisy nakupujú investori. Tí sa okrem iného pozerajú aj na rating, ktorý sa Slovensku koncom minulého roku zhoršil.

S vývojom úrokov súvisí aj rozhodovanie existujúcich dlžníkov. Kým v prvej polovici minulého roku mali dlžníci dilemu, či refinancovať úver skôr, než im príde ponuka z banky z dôvodu refixácie, tento rok to bude o otázke, či má dlžník nárok na štátnu podporu v podobe bonusu a príspevku alebo nie. Pravidlá a podmienky sú jasné, no až pri podaní žiadosti sa ukáže, kto má skutočne nárok na štátnu pomoc.
 

Pavel Škriniar vysvetľuje, kto sa dostane k štátnej pomoci s hypotékou.
Z pomoci sú vylúčení tí dlžníci, ktorí v čase historicky najnižších sadzieb chceli ochrániť svoj rodinný rozpočet a zaplatili poplatok za refinancovanie, rovnako ako tí, ktorí pri refinancovaní nenavyšovali svoj dlh voči banke.

Vyzerá to tak, že z nároku sú vylúčené refinančné úvery bez ohľadu na to, kedy k refinancovaniu došlo. Pomoci sa určite dočká ten, kto svoju nehnuteľnosť kupoval práve tou hypotékou, ktorú spláca. Ak spláca úver, ktorým pred niekoľkými rokmi už splatil nevýhodnú hypotéku, nárok na pomoc podľa nášho prieskumu medzi bankami nemá. Výnimkou majú byť tí dlžníci, ktorí svoj dlh voči banke pri refinancovaní navýšili.

Čítajte viac >>> Kde hľadať peniaze na vytvorenie finančnej rezervy?

Ukazuje sa teda, že zodpovednosť voči vlastným osobným financiám nestojí štátu za reč. Z pomoci sú vylúčení tí dlžníci, ktorí v čase historicky najnižších sadzieb chceli ochrániť svoj rodinný rozpočet a zaplatili poplatok za refinancovanie, rovnako ako tí, ktorí pri refinancovaní nenavyšovali svoj dlh voči banke.
 

Vývoj sadzieb pri 5-ročných fixáciách v roku 2023

Graf ukazuje zvyšovanie úrokových sadzieb v roku 2023.
Graf ukazuje zvyšovanie úrokových sadzieb v roku 2023.

Preto ak sa chcete zodpovedne pripraviť na zvýšené splátky hypotéky a nespoliehať sa pritom na štát, kontaktujte skúseného finančného sprostredkovateľa. Ten zhodnotí vašu aktuálnu situáciu a navrhne vám riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Tlačové správy

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Dovolenkové obdobie je v plnom prúde. Prinášame pár postrehov, ktoré môžu pomôcť tým, ktorí za vytúženým oddychom ešte len odcestujú a pár vysvetlení nedostatku peňazí tým, ktorí sa už vrátili.

Čítať ďalej
Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej