Úrokové sadzby diktované Európskou centrálnou bankou sa podľa očakávaní bankových analytikov majú meniť v druhom až treťom štvrťroku tak, aby zodpovedali klesajúcej inflácii v eurozóne. Neplatí to však pre úroky slovenských úverov na bývanie. Dôvodom je vývoj sadzieb štátnych dlhopisov Slovenska.

smart money+ tit_opt

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti.

V uplynulom roku síce nedošlo k tak razantnému nárastu sadzieb, ako tomu bolo v roku 2022, no ich rast i tak pokračoval. Napríklad päťročné fixácie začali rok 2023 na úrovni 3,6 % až 4,39 % a končili na 4,29 % až 5,39 %.

Čítajte viac >>> Štyri otázky, ktoré vám pomôžu nenaletieť jedinečným investičným ponukám

Najbližší vývoj sadzieb hypoték bude závisieť od vývoja sadzieb štátnych dlhopisov Slovenska. To má momentálne desaťročný dlh už drahší ako Grécko. Cena dlhu zodpovedá vnímaniu rizikovosti krajiny, ktorej dlhopisy nakupujú investori. Tí sa okrem iného pozerajú aj na rating, ktorý sa Slovensku koncom minulého roku zhoršil.

S vývojom úrokov súvisí aj rozhodovanie existujúcich dlžníkov. Kým v prvej polovici minulého roku mali dlžníci dilemu, či refinancovať úver skôr, než im príde ponuka z banky z dôvodu refixácie, tento rok to bude o otázke, či má dlžník nárok na štátnu podporu v podobe bonusu a príspevku alebo nie. Pravidlá a podmienky sú jasné, no až pri podaní žiadosti sa ukáže, kto má skutočne nárok na štátnu pomoc.
 

Pavel Škriniar vysvetľuje, kto sa dostane k štátnej pomoci s hypotékou.
Z pomoci sú vylúčení tí dlžníci, ktorí v čase historicky najnižších sadzieb chceli ochrániť svoj rodinný rozpočet a zaplatili poplatok za refinancovanie, rovnako ako tí, ktorí pri refinancovaní nenavyšovali svoj dlh voči banke.

Vyzerá to tak, že z nároku sú vylúčené refinančné úvery bez ohľadu na to, kedy k refinancovaniu došlo. Pomoci sa určite dočká ten, kto svoju nehnuteľnosť kupoval práve tou hypotékou, ktorú spláca. Ak spláca úver, ktorým pred niekoľkými rokmi už splatil nevýhodnú hypotéku, nárok na pomoc podľa nášho prieskumu medzi bankami nemá. Výnimkou majú byť tí dlžníci, ktorí svoj dlh voči banke pri refinancovaní navýšili.

Čítajte viac >>> Kde hľadať peniaze na vytvorenie finančnej rezervy?

Ukazuje sa teda, že zodpovednosť voči vlastným osobným financiám nestojí štátu za reč. Z pomoci sú vylúčení tí dlžníci, ktorí v čase historicky najnižších sadzieb chceli ochrániť svoj rodinný rozpočet a zaplatili poplatok za refinancovanie, rovnako ako tí, ktorí pri refinancovaní nenavyšovali svoj dlh voči banke.
 

Vývoj sadzieb pri 5-ročných fixáciách v roku 2023

Graf ukazuje zvyšovanie úrokových sadzieb v roku 2023.
Graf ukazuje zvyšovanie úrokových sadzieb v roku 2023.

Preto ak sa chcete zodpovedne pripraviť na zvýšené splátky hypotéky a nespoliehať sa pritom na štát, kontaktujte skúseného finančného sprostredkovateľa. Ten zhodnotí vašu aktuálnu situáciu a navrhne vám riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej