Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

smart money+ tit_opt

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti.

Uzatvorte poistenie
V prvom rade si uzatvorte životné poistenie. Predsa len, ste pravdepodobne jediný generátor svojho príjmu a ak vás napríklad dlhšia PN-ka či nebodaj invalidita obmedzia v práci, uvidíte to aj na výške svojho príjmu. Verte, že štátne príspevky vám na slušný život ani zďaleka stačiť nebudú.

Ak vlastníte nehnuteľnosť, určite si ju poistite. Existuje množstvo rizík, ktoré vám môžu vážne poškodiť, alebo zničiť bývanie. Mať alebo nemať poistenie je totiž rovnaký rozdiel, ako mať alebo nemať peniaze na opravu bývania. Týka sa to tak poistenia nehnuteľnosti ako i domácnosti. Pretože ak sa obzriete, čo všetko okolo seba doma máte a koľko vás to stálo, tak si uvedomíte, že kúpiť si to opäť z vlastného vrecka nebude také jednoduché.

Čítajte viac >>> Filmár Adrián Adamec: „Riadim sa heslom, že keď sa človek nebojí, tak to nie je ten správny nápad“

Rovnako je to aj s poistením auta. Nejde len o PZP, teda povinné zmluvné poistenie, ktoré vás chráni pred nákladmi spojenými s úhradou škody druhému. Rovnako dôležité je aj havarijné poistenie, ktoré vám dokáže pokryť náklady súvisiace s opravou vášho auta bez ohľadu na to, kto je vinníkom.


Pri ceste do zahraničia, aj keď idete len na nákupy či na párdňový výlet, vám cestovné poistenie ušetrí stres z nečakaných udalostí a samozrejme pokryje finančné náklady súvisiace s liečením či najrôznejšími škodami.

Pavel Skriniar (11)
Mesačne by ste si mali odložiť aspoň 10 % svojho príjmu, no toto percento súvisí aj s výškou príjmu.

Vytvorte si finančnú rezervu
Nikdy nebudete mať na vytvorenie finančnej rezervy viac času, ako je tomu dnes. Preto si ešte dnes nastavte trvalý príkaz, začnite si posielať peniaze najprv na sporiaci účet v banke. Ak tieto vaše úspory dosiahnu približne 3-násobok mesačných výdavkov, začnite investovať. Najprv vyberajte konzervatívnejšie investičné nástroje. Ak si vďaka nim vytvoríte strednodobú rezervu, môžete skúsiť investovať aj dynamickejšie.

Ak ste už s vytváraním finančnej rezervy začali, ale nie ste spokojný s jej výškou, môže to byť spôsobené troma faktormi: nízka výška príspevku, nízke zhodnotenie alebo krátky čas sporenia.
Nízka výška príspevku súvisí s prioritami vo výdavkoch. Najčastejšími peňazožrútmi sú neplánované nákupy nepotrebných vecí. Peňaženka sa vám, naopak, poďakuje za finančnú disciplínu a nákupný zoznam. Mesačne by ste si mali odložiť aspoň 10 % svojho príjmu, no toto percento súvisí aj s výškou príjmu.
Nízke zhodnotenie je spôsobené výberom investičného nástroja. Pre dlhodobé pravidelné sporenie sú vhodné iné produkty než na rýchlu úhradu výdavkov spojených s nečakanou udalosťou.
Krátke trvanie skrátka znamená, že ste ešte len začali, respektíve, že ste začali neskoro. Ak totiž začnete včera, dnes budete mať iba to, čo včera. Ak sa však na účet pozriete po rokoch, určite tam toho bude viac. To, o koľko, už súvisí s výškou príspevkov a ich zhodnotením.

Zadlžujte sa s rozumom
Ak sa rozhodnete zadlžiť, teda zobrať si hypotéku či spotrebný úver, tak uvažujte o tom, či budete mať z čoho platiť splátku až do dosplácania úveru, nielen do najbližšej refixácie. Nechať sa zlákať lacnými peniazmi, s krátkou fixáciou, vám môže v budúcnosti spôsobiť nemalé finančné problémy.

Napraviť minulé chyby sa nedá. Dajú sa však zmierniť ich dôsledky a vyvarovať sa budúcich chýb. Vo svete financií platí, že čím skôr začnete, tým lacnejšie riešenie sa vám ponúka. A nikdy nebudete mať na prípravu na život podľa vlastných predstáv viac času, než dnes. Ak potrebujete poradiť, kontaktujte skúseného finančného sprostredkovateľa. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám vhodné riešenia.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Tlačové správy

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Dovolenkové obdobie je v plnom prúde. Prinášame pár postrehov, ktoré môžu pomôcť tým, ktorí za vytúženým oddychom ešte len odcestujú a pár vysvetlení nedostatku peňazí tým, ktorí sa už vrátili.

Čítať ďalej
Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej