Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Youtube Futbalistka

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Youtube huslista

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Pýtate sa, kedy by ste si mali začať sporiť na dôchodok?

1, Keď ste na začiatku kariéry a s nízkym príjmom?

2, Keď ste na vrchole ekonomicky aktívneho života, najvyššej úrovne príjmu a tiež rodinných výdavkov?

3, Pred dôchodkom, keď sú výdavky historicky najnižšie avšak pri ešte stále zaujímavom príjme?

Pre rýchlejšie rozhodovanie ponúkame malú pomôcku: zložené úročenie prináša efekt pri dlhom investičnom horizonte.

Kto začne s pravidelným investovaním na začiatku svojej kariéry a vydrží hoc aj iba desať rokov, vybudované úspory mu vydržia z uvedených troch scenárov najdlhšie. Čaro času má totiž väčší efekt ako vyšší príspevok, ktorým si môžu prispievať starší. Dokazuje to výsledok simulácie odkladania desatiny príjmu:

  • 19-ročný si desaťročným pravidelným investovaním postupne vybuduje úspory adekvátnym výške 14-tich rokov posledného príjmu pred dôchodkom.
  • 30-ročný si rovnakým spôsobom zabezpečí úspory vo výške 9 rokov posledného príjmu pred dôchodkom.
  • 55-ročný sa bude musieť uspokojiť s úsporami vo výške poldruha ročného príjmu.

Dôchodok je téma, o ktorú sa človek začne viac zaujímať s pribúdajúcimi rokmi. Zároveň tým každoročne stráca najdôležitejší faktor pri investovaní – čas. Túto stratu nedobehne ani vyšší príspevok vyplývajúci zo zvýšeného príjmu. Jedinou záchranou je zvýšenie príspevku na vyšší podiel z príjmu, no aj to má svoje obmedzenia. Nie je totiž pohodlné odkladať si tretinu príjmu, resp. je nereálne odkladať si viac ako príjem. Takéto výšky prevodných príkazov totiž hrozia tým, ktorí chcú dosiahnuť rovnaký objem úspor ako mladí, no z investovaním začali po 45 roku života.

 

Koľko je reálne si nasporiť, ak sa vytvorí trvalý príkaz na desatinu priemernej mzdy pri jednotlivých vekových kategóriách?

Graf ukazuje koľko je reálne si nasporiť, ak sa vytvorí trvalý príkaz na desatinu priemernej mzdy pri jednotlivých vekových kategóriách.
Graf ukazuje koľko je reálne si nasporiť, ak sa vytvorí trvalý príkaz na desatinu priemernej mzdy pri jednotlivých vekových kategóriách.

Pri voľbe investičných nástrojov uprednostnite dostatočne diverzifikované riešenia s možnosťou pravidelných i nepravidelných príspevkov. Ak sa neviete zorientovať v spleti ponúk, oslovte nezávislého finančného sprostredkovateľa, ktorý vám pomôže vyskladať investíciu podľa vašich predstáv.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Tlačové správy

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Dovolenkové obdobie je v plnom prúde. Prinášame pár postrehov, ktoré môžu pomôcť tým, ktorí za vytúženým oddychom ešte len odcestujú a pár vysvetlení nedostatku peňazí tým, ktorí sa už vrátili.

Čítať ďalej
Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej