Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Youtube Futbalistka

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Youtube huslista

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Pýtate sa, kedy by ste si mali začať sporiť na dôchodok?

1, Keď ste na začiatku kariéry a s nízkym príjmom?

2, Keď ste na vrchole ekonomicky aktívneho života, najvyššej úrovne príjmu a tiež rodinných výdavkov?

3, Pred dôchodkom, keď sú výdavky historicky najnižšie avšak pri ešte stále zaujímavom príjme?

Pre rýchlejšie rozhodovanie ponúkame malú pomôcku: zložené úročenie prináša efekt pri dlhom investičnom horizonte.

Kto začne s pravidelným investovaním na začiatku svojej kariéry a vydrží hoc aj iba desať rokov, vybudované úspory mu vydržia z uvedených troch scenárov najdlhšie. Čaro času má totiž väčší efekt ako vyšší príspevok, ktorým si môžu prispievať starší. Dokazuje to výsledok simulácie odkladania desatiny príjmu:

  • 19-ročný si desaťročným pravidelným investovaním postupne vybuduje úspory adekvátnym výške 14-tich rokov posledného príjmu pred dôchodkom.
  • 30-ročný si rovnakým spôsobom zabezpečí úspory vo výške 9 rokov posledného príjmu pred dôchodkom.
  • 55-ročný sa bude musieť uspokojiť s úsporami vo výške poldruha ročného príjmu.

Dôchodok je téma, o ktorú sa človek začne viac zaujímať s pribúdajúcimi rokmi. Zároveň tým každoročne stráca najdôležitejší faktor pri investovaní – čas. Túto stratu nedobehne ani vyšší príspevok vyplývajúci zo zvýšeného príjmu. Jedinou záchranou je zvýšenie príspevku na vyšší podiel z príjmu, no aj to má svoje obmedzenia. Nie je totiž pohodlné odkladať si tretinu príjmu, resp. je nereálne odkladať si viac ako príjem. Takéto výšky prevodných príkazov totiž hrozia tým, ktorí chcú dosiahnuť rovnaký objem úspor ako mladí, no z investovaním začali po 45 roku života.

 

Koľko je reálne si nasporiť, ak sa vytvorí trvalý príkaz na desatinu priemernej mzdy pri jednotlivých vekových kategóriách?

Graf ukazuje koľko je reálne si nasporiť, ak sa vytvorí trvalý príkaz na desatinu priemernej mzdy pri jednotlivých vekových kategóriách.
Graf ukazuje koľko je reálne si nasporiť, ak sa vytvorí trvalý príkaz na desatinu priemernej mzdy pri jednotlivých vekových kategóriách.

Pri voľbe investičných nástrojov uprednostnite dostatočne diverzifikované riešenia s možnosťou pravidelných i nepravidelných príspevkov. Ak sa neviete zorientovať v spleti ponúk, oslovte nezávislého finančného sprostredkovateľa, ktorý vám pomôže vyskladať investíciu podľa vašich predstáv.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Portrét ženy v bielych rukaviciach, ktorá drží lupu a pozerá cez ňu na kus zlata.

Tlačové správy

Zlato láme rekordy. Oplatí sa doň investovať?

Zvýšená neistota z geopolitického napätia tlačí cenu zlata nahor. Čoskoro prekročí hranicu 3000 dolárov.

Čítať ďalej
Klienti hľadajú vhodnú alternatívu k štátnym dlhopisom.

Tlačové správy

Štátne dlhopisy sa minuli. Ale existujú podobné alternatívy

Namiesto tridsiatich dní bol dvojročný Investor v ponuke ani nie tri dni a štvorročný Patriot iba o deň dlhšie. Atraktívnosť štátnych dlhopisov je nesporná. Netreba však zúfať. Obdobné podmienky sú dostupné aj pri iných investičných produktoch – výnos rádovo v percentách a bez dane, riziko aj na úrovni štátu a navyše podstatne lepšia dostupnosť k úsporám. Nájdete ich pri podielových fondoch.

Čítať ďalej
Marc Arnold hovorí o nástrahách online obchodovania.

Blogy

Profesor korporátnych financií Marc Arnold: „Online obchodovanie je ako návšteva kasína“

Online platformy a aplikácie na online obchodovanie zrevolucionizovali prístup na finančné trhy. Prístup je jednoduchší, lacnejší a pre všetkých. To vyvolalo skutočný akciový boom, najmä medzi mladými retailovými investormi. Avšak, kritika týchto trendov narastá. Profesor Marc Arnold z Univerzity St. Gallen objasňuje príležitosti a riziká online obchodovania s cennými papiermi.

Čítať ďalej
Ako dlho bude trvať speňaženie štátnych dlhopisov, závisí od aktuálnej situácie na trhu.

Tlačové správy

Lákajú vás štátne dlhopisy? Ale čo ak budete potrebovať peniaze skôr?

Médiá sa plnia správami o možnosti vložiť úspory do štátnych dlhopisov. Úroky na nich sú viac než lákavé. Ročný výnos 3 % a 3,3 % sú jednak vyššie čísla, než aké majú termínované vklady, no zároveň ide o výnos, ktorý sa nebude zdaňovať. Aj tu je však jeden háčik.

Čítať ďalej
Oplatí sa vám investovať do štátnych dlhopisov.

Tlačové správy

Porovnali sme štátne dlhopisy s termínovaným vkladom a ďalšími investičnými riešeniami

Štátne dlhopisy pre obyvateľov sú výhodná investícia, no nie pre každého. Nezáleží na veku či príjme, ale na cieli investovania. Pozrime sa na malé porovnanie s dostupnými alternatívami. S dvoj- a štvorročnou splatnosťou sa štátne dlhopisy dajú porovnávať s termínovanými vkladmi, peňažnými a dlhopisovými fondmi.

Čítať ďalej
Je potrebné si uvedomiť, že pri investíciách nemožno očakávať garancie.

Tlačové správy

Garancie sa sľubujú, len sa ťažko dosahujú

Určite ste sa už niekedy stretli s ponukou garancie: „Určite ti to vrátim.“ „Stopercentne to vyjde.“ „Máš moje slovo.“ „Nemáš sa čoho obávať.“ Pri investíciách sa garancia investormi vyžaduje, žiadateľmi o peniaze sľubuje, no legislatíva toto slovíčko používať zakazuje. Prečo to tak je a naozaj sa nedá nič garantovať?

Čítať ďalej