Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Youtube Futbalistka

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Youtube huslista

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Pýtate sa, kedy by ste si mali začať sporiť na dôchodok?

1, Keď ste na začiatku kariéry a s nízkym príjmom?

2, Keď ste na vrchole ekonomicky aktívneho života, najvyššej úrovne príjmu a tiež rodinných výdavkov?

3, Pred dôchodkom, keď sú výdavky historicky najnižšie avšak pri ešte stále zaujímavom príjme?

Pre rýchlejšie rozhodovanie ponúkame malú pomôcku: zložené úročenie prináša efekt pri dlhom investičnom horizonte.

Kto začne s pravidelným investovaním na začiatku svojej kariéry a vydrží hoc aj iba desať rokov, vybudované úspory mu vydržia z uvedených troch scenárov najdlhšie. Čaro času má totiž väčší efekt ako vyšší príspevok, ktorým si môžu prispievať starší. Dokazuje to výsledok simulácie odkladania desatiny príjmu:

  • 19-ročný si desaťročným pravidelným investovaním postupne vybuduje úspory adekvátnym výške 14-tich rokov posledného príjmu pred dôchodkom.
  • 30-ročný si rovnakým spôsobom zabezpečí úspory vo výške 9 rokov posledného príjmu pred dôchodkom.
  • 55-ročný sa bude musieť uspokojiť s úsporami vo výške poldruha ročného príjmu.

Dôchodok je téma, o ktorú sa človek začne viac zaujímať s pribúdajúcimi rokmi. Zároveň tým každoročne stráca najdôležitejší faktor pri investovaní – čas. Túto stratu nedobehne ani vyšší príspevok vyplývajúci zo zvýšeného príjmu. Jedinou záchranou je zvýšenie príspevku na vyšší podiel z príjmu, no aj to má svoje obmedzenia. Nie je totiž pohodlné odkladať si tretinu príjmu, resp. je nereálne odkladať si viac ako príjem. Takéto výšky prevodných príkazov totiž hrozia tým, ktorí chcú dosiahnuť rovnaký objem úspor ako mladí, no z investovaním začali po 45 roku života.

 

Koľko je reálne si nasporiť, ak sa vytvorí trvalý príkaz na desatinu priemernej mzdy pri jednotlivých vekových kategóriách?

Graf ukazuje koľko je reálne si nasporiť, ak sa vytvorí trvalý príkaz na desatinu priemernej mzdy pri jednotlivých vekových kategóriách.
Graf ukazuje koľko je reálne si nasporiť, ak sa vytvorí trvalý príkaz na desatinu priemernej mzdy pri jednotlivých vekových kategóriách.

Pri voľbe investičných nástrojov uprednostnite dostatočne diverzifikované riešenia s možnosťou pravidelných i nepravidelných príspevkov. Ak sa neviete zorientovať v spleti ponúk, oslovte nezávislého finančného sprostredkovateľa, ktorý vám pomôže vyskladať investíciu podľa vašich predstáv.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej