Zníženie sadzieb ECB zatiaľ pokles sadzieb úverov na bývanie neprinieslo. K poslednej úprave hypotekárnych úrokov došlo v prvý júnový deň. Kým v tomto roku menilo sadzby už šesť bánk a jedna koncom minulého roku, jedna banka nemenila sadzby už viac než rok.

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti

Swiss Life Select Fixed Maturity Bond Strategy

Získajte predvídateľné zhodnotenie z investície do dlhopisov so zníženým rizikom práve teraz

Aktuálne sadzby sa nachádzajú v rozpätí od 4,0 % do 6,75 % podľa dĺžky fixácie a miery zabezpečenia. Najnižšie sadzby sú pri 3, 4 a 5 ročnej fixácii jednej banky. Všeobecne sú 3-ročné fixy na úrovni 4,59 %, 5-ročné fixácie sa predávajú za 4,69 %. Oplatí sa viazať na 3, 5 alebo iný počet rokov? Výhodnosť súvisí s úrokovou sadzbou, ktorá bude po skončení viazanosti.

Pokles úrokových sadzieb hypoték by mohol prísť až v budúcom roku, resp. v roku 2026, no malo by ísť iba o desatiny percenta. Významnejší pokles by mohol prísť po troch až piatich rokoch.

Pod významnejším treba rozumieť pokles pod 4 %. Dovtedy sa totiž v dostupnosti hypoték pre opatrenia NBS nič nezmení. Banky testujú schopnosť dlžníka splácať úver pri zvýšených sadzbách. Sadzbu zvyšujú o 1, resp. 2 percentuálne body, no pri prekročení sadzby 6 % ju už nezvyšujú. V súčasnosti sú tak žiadatelia testovaní na 6 % bez ohľadu na to, či majú od banky úrok 4 %, 4,69 % alebo 5,59 %.
 

Porovnanie úrokových sadzieb podľa jednotlivých fixácii

Dĺžka fixácie Minimálny úrok Maximálny úrok
1  rok 4,59 % 6,45 %
2 roky 4,59 % 4,59 %
3 roky 4,00 % 6,15 %
4 roky 4,20 % 4,59 %
5 rokov 4,30 % 6,15 %
6 rokov 4,69 % 4,69 %
7 rokov 4,59 % 5,49 %
Zdroj: Swiss Life Select podľa údajov jednotlivých bánk

Ako sa dnes rozhodnúť, ak by naozaj došlo poklesu sadzieb na 3-4 % v roku 2027? Dilema voľby fixácia odpadá, pretože dlhšie fixácie majú vyššie sadzby. Kto verí v pokles sadzieb, mal by voliť kratšie fixácie. Problém pre dlžníka by vznikol v prípade, že by prognóza poklesu nevyšla.

Problémom kupujúcich je opatrenie NBS, ktoré im limituje výšku dostupnej hypotéky. Zvýšiť horný limit je možné pri úprave fixácií. S čistým príjmom žiadateľov vo výške 2500 eur je pri 3-ročnej fixácii úverový rámec 20-ročnej hypotéky 177 000 eur, no pri fixácii do konca splatnosti až 188 tisíc eur. Komu teda ide o výšku úveru, mal by sa pri porovnávaní ponúk zaujímať aj o dlhé fixácie.
 

Pavel Škriniar vysvetľuje, aký vplyv môže mať zníženie úrokov ECB na znižovanie sadzib na Slovensku.
Ak je pre niekoho vytúžená nehnuteľnosť drahá a čaká na zníženie sadzieb, aby si ju mohol dovoliť kúpiť, tak práve pre zníženie sadzieb sa môže jej cena zvýšiť a jej financovanie ostane rovnako nedostupné.

Večná dilema, či si vziať na bývanie hypotéku alebo s ňou ešte počkať, má vždy jednoznačnú odpoveď. Neoplatí sa čakať. Hypotéka je nástroj k vlastnému bývaniu a bývanie je jednou zo základných ľudských potrieb. Práve zabezpečenie bývania umožňuje dosahovať ďalšie životné ciele. Ak je pre niekoho vytúžená nehnuteľnosť drahá a čaká na zníženie sadzieb, aby si ju mohol dovoliť kúpiť, tak práve pre zníženie sadzieb sa môže jej cena zvýšiť a jej financovanie ostane rovnako nedostupné.

Ceny slovenských nehnuteľností budú v najbližších mesiacoch skôr stagnovať než mať jednoznačný smer. Samozrejme, individuálne nehnuteľnosti sa budú zo všeobecného trendu vymykať.

Pre aktuálne možnosti financovania bývanie je namieste konzultácia s finančným sprostredkovateľom s licenciou v sektore úverov od Národnej banky Slovenska. Porovnanie dostupných riešení financovania vám sprehľadní ponuky a uvidíte, ako sa dopracujete k bývaniu podľa vlastných predstáv.
 

Máte napriek tomu otázky?

Zanechajte nám na seba kontakt a my vám ich radi zodpovieme. Obráťte sa na odborníkov. Využite stabilitu a know how švajčiarskej skupiny Swiss Life, ktorá má viac ako 165 ročnú históriu. Vyskúšajte aj vy švajčiarske finančné služby pre život podľa vlastných predstáv.

Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej
Žena po búrke zisťuje, prečo je dôležité pravidelne aktualizovať neživotné poistenie.

Tlačové správy

Krátke letné búrky môžu mať veľké následky. Je na to vaše poistenie pripravené?

Prívalové dažde a následné zatekanie do nehnuteľnosti je skúškou nervov i nastavenia a podmienok poistnej zmluvy. Človek vtedy raz-dva zistí, či si platil tú správnu poistnú ochranu. Nielen, čo sa týka pokrytia rizík, ale aj poistnej sumy.

Čítať ďalej
Lorenzo Wienecke a Juri Galkin vysvetľujú mladým ako funguje svet financií.

Blogy

Vedomosti o financiách vám pomáhajú žiť život podľa vlastných predstáv

Lorenzo Wienecke a Juri Galkin vysvetľujú mladým ako funguje svet financií. Ako to, že zakotvili práve pri výučbe tohto predmetu? Ako 16-ročných mladých ľudí naučiť samostatne rozhodovať o financiách? A ako motivovať školákov, aby si sporili na dôchodok?

Čítať ďalej
Aj pri finančných produktoch platí, že rýchle nemusí znamenať kvalitné, ale ak si priplatíte, môže to byť inak.

Tlačové správy

Rýchlosť vs. kvalita vs. cena vo finančných produktoch

Ani finančné produkty nemôžete mať zároveň rýchlo, lacno a kvalitne. Za kvalitu a rýchlosť si zvyčajne priplatíte. A nízka cena je zas na úkor rýchlosti či kvality. Pozrite si, ako sa to dotýka jednotlivých finančných produktov.

Čítať ďalej
Cenu finančnej nevedomosti spoznáte, keď to najmenej potrebujete.

Tlačové správy

Koľko stojí sladká nevedomosť vo svete financií?

Nevhodná starostlivosť o úspory, nesprávne nastavené úvery či poistenie vás môžu vyjsť poriadne draho. Pritom stačí málo - zaujímať sa o svoje peniaze.

Čítať ďalej
František Dragúň

Tlačové správy

Revolučné zmeny kariéry pomôžu všetkým aktívnym obchodníkom a manažérom

Výrazné navýšenie provízií, dynamickejší rast v kariére, možnosť budovania tímu už na obchodníckych pozíciách či ďalší kariérny rast pre najúspešnejších obchodníkov. To je len časť zmien, ktoré prináša Swiss Life Select Slovensko. „Trh sa konsoliduje. Prepad dopytu po hypotékach vyvolal najmä u malých firiem neistotu. Preto im chceme ponúknuť stabilnú alternatívu so švajčiarskym zázemím a mimoriadnymi podmienkami,“ hovorí František Dragúň, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti.

Čítať ďalej