Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

smart money+ tit_opt

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti.

1. Otestujte sa predtým ako sa zadlžíte
Otestujte si najprv splácanie a simulované splátky majte ako finančný vankúš. Tri mesiace sú akurát na to, aby ste zistili, či splátky utiahnete alebo nie. Určite nerealizujte emocionálne nákupy na dlh.

2. Vybudujte si finančnú rezervu bezbolestne
Nastavte si trvalý príkaz na 1 % z príjmov a postupne ho zvyšujte až na 10 %. Postupne si zvyknete na nižší disponibilný zostatok a zároveň tak budujete finančný vankúš.

3. Investujte peniaze presahujúce železnú rezervu
Finančná rezerva v banke vo výške troch mesačných výdavkov má iné úlohy, než bojovať s infláciou. Peniaze určené na dlhodobé ciele už nemajú byť v banke ale zainvestované. Iba dobre nastavená investícia má potenciál poraziť infláciu.

Čítajte viac >>> Filmár Adrián Adamec: „Riadim sa heslom, že keď sa človek nebojí, tak to nie je ten správny nápad“

4. Naučte sa míňať menej
Plánujte svoje výdavky. Je to jednoduchšie, než sa na prvý pohľad zdá. Začnite nákupným zoznamom, ktorý je zostavený podľa umiestnenia tovaru v predajni. Strávite v nej menej času a teda miniete aj menej peňazí.

5. Rozdeľte si rezervu na krátkodobú, strednodobú a dlhodobú
Budovanie finančnej rezervy má svoju postupnosť. Najprv treba krátkodobú, potom strednodobú a až nakoniec dlhodobú rezervu. Pri finančných suchotách je postup výberu rovnaký - najprv sa vyberajú peniaze z banky a ako posledné z investičných produktov.

 

Pavel Skriniar (10)
Dlhodobé finančné ciele sa nedajú dosiahnuť nijak inak, ako zmysluplným investovaním.

6. Spoznajte svoje aktíva a pasíva
Auto vie byť aktívom i pasívom. Rozdiel je v tom, či peniaze prináša alebo žerie. Pozrite sa na svoje výdavky detailnejšie a zamyslite sa, či vám jednotlivé výdavky pomáhajú k vyšším príjmom alebo ide naozaj iba o čiernu dieru.

7. Poistite majetok
Inflácia robí šarapatu nielen v peňaženke, ale aj pri škodových udalostiach. Poistná ochrana je pre infláciu u mnohých ľudí nedostatočná. Týka sa tak životného ako i neživotného poistenia. Indexácia (dynamizácia) nemusí byť dostačujúca.

8. Chráňte svoj zdroj príjmu
Mať dostatočne ochránený zdroj príjmu je prvý krok k bezstarostnému životu. Či to bude práve poistenie alebo iné finančné zabezpečenie je jedno, no poistenie je najrýchlejšia a najlacnejšia forma.

Čítajte viac >>> Juraj Porubčan: Územným riaditeľom môžete byť aj keď máte len 25 rokov

9. Zabudnite na výhovorky a sporte
Najčastejšie dôvody pre odmietanie investičných produktov sú iba výhovorky a nie skutočné dôvody. Dlhodobé finančné ciele sa nedajú dosiahnuť nijak inak, ako zmysluplným investovaním.

10. Nechajte si poradiť
Je mnoho vecí, ktoré sa dajú robiť na „kolene“. Výsledok v porovnaní s prácou profesionála je však vždy viditeľný. Rovnako to platí aj pri osobných financiách.

Preto kontaktujte skúseného finančného sprostredkovateľa, ktorý zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám riešenia, ktoré vám pomôžu žiť život podľa vlastných predstáv.

 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej
Žena čaká na zníženie úrokových sadzieb po znížení sadzieb zo strany ECB.

Tlačové správy

ECB znížila úrokové sadzby. Slovenské banky zatiaľ vyčkávajú

Zníženie sadzieb ECB zatiaľ pokles sadzieb úverov na bývanie neprinieslo. K poslednej úprave hypotekárnych úrokov došlo v prvý júnový deň. Kým v tomto roku menilo sadzby už šesť bánk a jedna koncom minulého roku, jedna banka nemenila sadzby už viac než rok.

Čítať ďalej