Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

smart money+ tit_opt

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti.

1. Otestujte sa predtým ako sa zadlžíte
Otestujte si najprv splácanie a simulované splátky majte ako finančný vankúš. Tri mesiace sú akurát na to, aby ste zistili, či splátky utiahnete alebo nie. Určite nerealizujte emocionálne nákupy na dlh.

2. Vybudujte si finančnú rezervu bezbolestne
Nastavte si trvalý príkaz na 1 % z príjmov a postupne ho zvyšujte až na 10 %. Postupne si zvyknete na nižší disponibilný zostatok a zároveň tak budujete finančný vankúš.

3. Investujte peniaze presahujúce železnú rezervu
Finančná rezerva v banke vo výške troch mesačných výdavkov má iné úlohy, než bojovať s infláciou. Peniaze určené na dlhodobé ciele už nemajú byť v banke ale zainvestované. Iba dobre nastavená investícia má potenciál poraziť infláciu.

Čítajte viac >>> Filmár Adrián Adamec: „Riadim sa heslom, že keď sa človek nebojí, tak to nie je ten správny nápad“

4. Naučte sa míňať menej
Plánujte svoje výdavky. Je to jednoduchšie, než sa na prvý pohľad zdá. Začnite nákupným zoznamom, ktorý je zostavený podľa umiestnenia tovaru v predajni. Strávite v nej menej času a teda miniete aj menej peňazí.

5. Rozdeľte si rezervu na krátkodobú, strednodobú a dlhodobú
Budovanie finančnej rezervy má svoju postupnosť. Najprv treba krátkodobú, potom strednodobú a až nakoniec dlhodobú rezervu. Pri finančných suchotách je postup výberu rovnaký - najprv sa vyberajú peniaze z banky a ako posledné z investičných produktov.

 

Pavel Skriniar (10)
Dlhodobé finančné ciele sa nedajú dosiahnuť nijak inak, ako zmysluplným investovaním.

6. Spoznajte svoje aktíva a pasíva
Auto vie byť aktívom i pasívom. Rozdiel je v tom, či peniaze prináša alebo žerie. Pozrite sa na svoje výdavky detailnejšie a zamyslite sa, či vám jednotlivé výdavky pomáhajú k vyšším príjmom alebo ide naozaj iba o čiernu dieru.

7. Poistite majetok
Inflácia robí šarapatu nielen v peňaženke, ale aj pri škodových udalostiach. Poistná ochrana je pre infláciu u mnohých ľudí nedostatočná. Týka sa tak životného ako i neživotného poistenia. Indexácia (dynamizácia) nemusí byť dostačujúca.

8. Chráňte svoj zdroj príjmu
Mať dostatočne ochránený zdroj príjmu je prvý krok k bezstarostnému životu. Či to bude práve poistenie alebo iné finančné zabezpečenie je jedno, no poistenie je najrýchlejšia a najlacnejšia forma.

Čítajte viac >>> Juraj Porubčan: Územným riaditeľom môžete byť aj keď máte len 25 rokov

9. Zabudnite na výhovorky a sporte
Najčastejšie dôvody pre odmietanie investičných produktov sú iba výhovorky a nie skutočné dôvody. Dlhodobé finančné ciele sa nedajú dosiahnuť nijak inak, ako zmysluplným investovaním.

10. Nechajte si poradiť
Je mnoho vecí, ktoré sa dajú robiť na „kolene“. Výsledok v porovnaní s prácou profesionála je však vždy viditeľný. Rovnako to platí aj pri osobných financiách.

Preto kontaktujte skúseného finančného sprostredkovateľa, ktorý zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám riešenia, ktoré vám pomôžu žiť život podľa vlastných predstáv.

 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Portrét ženy v bielych rukaviciach, ktorá drží lupu a pozerá cez ňu na kus zlata.

Tlačové správy

Zlato láme rekordy. Oplatí sa doň investovať?

Zvýšená neistota z geopolitického napätia tlačí cenu zlata nahor. Čoskoro prekročí hranicu 3000 dolárov.

Čítať ďalej
Klienti hľadajú vhodnú alternatívu k štátnym dlhopisom.

Tlačové správy

Štátne dlhopisy sa minuli. Ale existujú podobné alternatívy

Namiesto tridsiatich dní bol dvojročný Investor v ponuke ani nie tri dni a štvorročný Patriot iba o deň dlhšie. Atraktívnosť štátnych dlhopisov je nesporná. Netreba však zúfať. Obdobné podmienky sú dostupné aj pri iných investičných produktoch – výnos rádovo v percentách a bez dane, riziko aj na úrovni štátu a navyše podstatne lepšia dostupnosť k úsporám. Nájdete ich pri podielových fondoch.

Čítať ďalej
Marc Arnold hovorí o nástrahách online obchodovania.

Blogy

Profesor korporátnych financií Marc Arnold: „Online obchodovanie je ako návšteva kasína“

Online platformy a aplikácie na online obchodovanie zrevolucionizovali prístup na finančné trhy. Prístup je jednoduchší, lacnejší a pre všetkých. To vyvolalo skutočný akciový boom, najmä medzi mladými retailovými investormi. Avšak, kritika týchto trendov narastá. Profesor Marc Arnold z Univerzity St. Gallen objasňuje príležitosti a riziká online obchodovania s cennými papiermi.

Čítať ďalej
Ako dlho bude trvať speňaženie štátnych dlhopisov, závisí od aktuálnej situácie na trhu.

Tlačové správy

Lákajú vás štátne dlhopisy? Ale čo ak budete potrebovať peniaze skôr?

Médiá sa plnia správami o možnosti vložiť úspory do štátnych dlhopisov. Úroky na nich sú viac než lákavé. Ročný výnos 3 % a 3,3 % sú jednak vyššie čísla, než aké majú termínované vklady, no zároveň ide o výnos, ktorý sa nebude zdaňovať. Aj tu je však jeden háčik.

Čítať ďalej
Oplatí sa vám investovať do štátnych dlhopisov.

Tlačové správy

Porovnali sme štátne dlhopisy s termínovaným vkladom a ďalšími investičnými riešeniami

Štátne dlhopisy pre obyvateľov sú výhodná investícia, no nie pre každého. Nezáleží na veku či príjme, ale na cieli investovania. Pozrime sa na malé porovnanie s dostupnými alternatívami. S dvoj- a štvorročnou splatnosťou sa štátne dlhopisy dajú porovnávať s termínovanými vkladmi, peňažnými a dlhopisovými fondmi.

Čítať ďalej
Je potrebné si uvedomiť, že pri investíciách nemožno očakávať garancie.

Tlačové správy

Garancie sa sľubujú, len sa ťažko dosahujú

Určite ste sa už niekedy stretli s ponukou garancie: „Určite ti to vrátim.“ „Stopercentne to vyjde.“ „Máš moje slovo.“ „Nemáš sa čoho obávať.“ Pri investíciách sa garancia investormi vyžaduje, žiadateľmi o peniaze sľubuje, no legislatíva toto slovíčko používať zakazuje. Prečo to tak je a naozaj sa nedá nič garantovať?

Čítať ďalej