Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Youtube Futbalistka

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Youtube huslista

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Trvanie sporenia je ovplyvnené dôvodom, prečo deťom budujeme úspory. Môže ísť o dosiahnutie dospelosti, o finančnú podporu na roky štúdia i pomoc pri štarte do života. Aj keď tieto dôvody patria k najčastejším zámerom rodičov, nejde o správnu formuláciu finančného plánu. Po dosiahnutí dospelosti sa v živote dieťaťa nič zásadne nezmení a objemnú finančnú podporu od rodičov nepotrebuje. V tomto veku totiž dieťa ešte študuje na strednej škole.

Finančná pomoc na univerzitné štúdium môže mať viacero podôb – školné, ubytovanie či študentský život. Ide o postupné financovanie jednotlivých semestrov, resp. mesiacov, čo znamená, že čas budovania úspor netrvá do prijatia dieťaťa na školu, ale sa predlžuje o každý semester štúdia.

Čítajte viac >>> Petra Strapáčová, ktorá preplachtila Severný Tichý oceán a je držiteľkou titulu Jachtár roka: „Kedysi mi hovorili, že som antitalent na športy“
 

Pavel Skriniar (12)
Požadovať od úspor, aby sa nikdy neznížili pod hodnotu vkladov znamená, že sa tým automaticky dáva podmienka na postupné znižovanie kúpnej sily týchto úspor.

Štart do života je moment, v ktorom sa peniaze určite zídu. No kedy presne má nastať? Ukončenie vzdelávania, opustenie rodičovského hniezda či kúpa vlastného bývania? Status študenta sa končí dovŕšením 26. narodenín, no osamostatnenie nastáva v priemere až po tridsiatke. Každý rok budovania úspor zvyšuje ich hodnotu zvyšuje ich hodnotu a teda i úžitok.a teda i úžitok.

Uvedomenie si skutočného trvania sporenia uľahčí výber finančného produktu a aj investičnej stratégie, ak vybratý produkt nejakú ponúka. Na krátky čas sa odporúčajú skôr bankové produkty, na niekoľkoročné horizonty sú vhodné konzervatívne a zmiešané stratégie, na päť a viac ročné sporenia už prichádzajú do úvahy aj dynamické riešenia. Dynamických riešení sa určite na dlhodobých horizontoch netreba obávať. Požadovať od úspor, aby sa nikdy neznížili pod hodnotu vkladov znamená, že sa tým automaticky dáva podmienka na postupné znižovanie kúpnej sily týchto úspor.

Čítajte viac >>> Pilotka Sandra Sandtnerová: Výcvik, by som zvládla aj keby som mala tri roboty. Hnala ma motivácia

 

Pre správny výber produktov, aby aj dieťa mohlo žiť život podľa vlastných predstáv, je nápomocný finančný plán. S tým ochotne pomôžu nezávislí finanční sprostredkovatelia, ktorých zoznam je dostupný aj na stránkach Asociácie finančných sprostredkovateľov a poradcov.

 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Žena hľadá peniaze na vytvorenie finančnej rezervy.

Tlačové správy

Kde hľadať peniaze na vytvorenie finančnej rezervy?

S finančnou rezervou sa človeku jednoznačne žije ľahšie. Jej vybudovanie stojí a padá na rozhodnutí a správaní každého samostatne. Ako a predovšetkým z čoho ju vybudovať tak, aby to čo najmenej bolelo?

Čítať ďalej