Sociálne siete sú plné reklám a medzi nimi sú aj také, ktoré lákajú na investovanie. Väčšinou ide o ponuku dlhopisov, vďaka ktorým má ten, kto dlhopisy ponúka, zrealizovať svoj jedinečný podnikateľský plán. Z reklamy človek ľahko nadobudne dojem, že projekt je odsúdený výlučne na úspech. V čom je teda háčik?

Youtube Futbalistka

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Youtube huslista

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Aj vás už zaujali investičné reklamy, ktoré budia dojem, že sú odsúdené len na úspech?

Čo si však všímať a akým nástrahám nepodľahnúť pri investičných reklamách:

Časové obmedzenie investičnej ponuky 
Časové obmedzenie, ako také, dostáva človeka aj nevedomky pod časový tlak a jeho snahou je nezmeškať ponuku či nestratiť šancu uspieť.

Jednorazový vklad
Ponuky sú dostupné predovšetkým na jednorazové investovanie. Ide o protiklad k tradičným investičným produktom. Tradičné produkty určené bežným investorom umožňujú pravidelným investovaním rozložiť investičné riziko v čase. Priemeruje sa tak nákupná cena a investor sa vyhne nevhodnému načasovaniu. Pravidelné investovanie je pre bežného investora vhodné už aj preto, že si tak svoje úspory môže budovať zo svojho príjmu. Jednorazový vklad znamená, že potrebuje investovať nie iba časť príjmu, ale na vklad použiť už postupom času vybudované úspory.

Vysoká suma vkladu
Bežné investičné produkty sú dostupné od 10 eur mesačne. Pri jednorazových investíciách bežných produktov ide o dvojnásobok tejto sumy. Nejde teda o závratné čísla. Na sociálnych sieťach propagované investičné príležitosti vyžadujú vklady v tisícoch eur. Samotná výška vstupného kapitálu nie je na prvý pohľad podozrivá, problém vznikne, ak do jedného investičného produktu človek vloží značnú časť svojich úspor.
 

Pavel Skriniar (11)
Pri posudzovaní jednotlivých ponúk z internetu by si človek mal položiť pár otázok.

Spoločné prvky reklám idú v protiklade s odporúčaným spôsobom investovania. Tým je dostatočná diverzifikácia, postupné investovanie a na dostatočne dlhý čas.

Pri posudzovaní jednotlivých ponúk z internetu by si človek mal položiť pár otázok:

  • Ak je to taká super podnikateľská príležitosť, prečo je potrebné robiť na ňu reklamu a ponúkať úroky v násobkoch úrokových sadzieb bankových úverov?
  • Prečo spoločnosť platenou reklamou oslovuje veľké množstvo malých investorov a nesnaží sa presvedčiť jedného alebo niekoľkých inštitucionálnych investorov?
  • Investujem taký objem úspor, o ktoré môžem prísť bez toho, aby ma to mrzelo?
  • Viem zistiť, akým majetkom emitent dlhopisov disponuje a či postačujú jeho príjmy na pravidelné platenie úrokov a po stanovenom čase aj vrátenie pôžičky?

Pri investičných príležitostiach je vždy vhodná konzultácia s nezávislým finančným sprostredkovateľom s licenciou Národnej banky Slovenska pre sektor kapitálového trhu. Ich zoznam nájdete na stránkach centrálnej banky. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Portrét ženy v bielych rukaviciach, ktorá drží lupu a pozerá cez ňu na kus zlata.

Tlačové správy

Zlato láme rekordy. Oplatí sa doň investovať?

Zvýšená neistota z geopolitického napätia tlačí cenu zlata nahor. Čoskoro prekročí hranicu 3000 dolárov.

Čítať ďalej
Klienti hľadajú vhodnú alternatívu k štátnym dlhopisom.

Tlačové správy

Štátne dlhopisy sa minuli. Ale existujú podobné alternatívy

Namiesto tridsiatich dní bol dvojročný Investor v ponuke ani nie tri dni a štvorročný Patriot iba o deň dlhšie. Atraktívnosť štátnych dlhopisov je nesporná. Netreba však zúfať. Obdobné podmienky sú dostupné aj pri iných investičných produktoch – výnos rádovo v percentách a bez dane, riziko aj na úrovni štátu a navyše podstatne lepšia dostupnosť k úsporám. Nájdete ich pri podielových fondoch.

Čítať ďalej
Marc Arnold hovorí o nástrahách online obchodovania.

Blogy

Profesor korporátnych financií Marc Arnold: „Online obchodovanie je ako návšteva kasína“

Online platformy a aplikácie na online obchodovanie zrevolucionizovali prístup na finančné trhy. Prístup je jednoduchší, lacnejší a pre všetkých. To vyvolalo skutočný akciový boom, najmä medzi mladými retailovými investormi. Avšak, kritika týchto trendov narastá. Profesor Marc Arnold z Univerzity St. Gallen objasňuje príležitosti a riziká online obchodovania s cennými papiermi.

Čítať ďalej
Ako dlho bude trvať speňaženie štátnych dlhopisov, závisí od aktuálnej situácie na trhu.

Tlačové správy

Lákajú vás štátne dlhopisy? Ale čo ak budete potrebovať peniaze skôr?

Médiá sa plnia správami o možnosti vložiť úspory do štátnych dlhopisov. Úroky na nich sú viac než lákavé. Ročný výnos 3 % a 3,3 % sú jednak vyššie čísla, než aké majú termínované vklady, no zároveň ide o výnos, ktorý sa nebude zdaňovať. Aj tu je však jeden háčik.

Čítať ďalej
Oplatí sa vám investovať do štátnych dlhopisov.

Tlačové správy

Porovnali sme štátne dlhopisy s termínovaným vkladom a ďalšími investičnými riešeniami

Štátne dlhopisy pre obyvateľov sú výhodná investícia, no nie pre každého. Nezáleží na veku či príjme, ale na cieli investovania. Pozrime sa na malé porovnanie s dostupnými alternatívami. S dvoj- a štvorročnou splatnosťou sa štátne dlhopisy dajú porovnávať s termínovanými vkladmi, peňažnými a dlhopisovými fondmi.

Čítať ďalej
Je potrebné si uvedomiť, že pri investíciách nemožno očakávať garancie.

Tlačové správy

Garancie sa sľubujú, len sa ťažko dosahujú

Určite ste sa už niekedy stretli s ponukou garancie: „Určite ti to vrátim.“ „Stopercentne to vyjde.“ „Máš moje slovo.“ „Nemáš sa čoho obávať.“ Pri investíciách sa garancia investormi vyžaduje, žiadateľmi o peniaze sľubuje, no legislatíva toto slovíčko používať zakazuje. Prečo to tak je a naozaj sa nedá nič garantovať?

Čítať ďalej