Úspešné investovanie nie je jednoduché, aj keď to mnohí tvrdia. Nie je však ani také zložité, ako si mnohí myslia. Ak by bolo jednoduché, boli by sme všetci bohatí. Ak by však bolo komplikované, počet investorov by nemohol byť taký vysoký.

Youtube Futbalistka

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Youtube huslista

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Jednoduchosť v investovaní spočíva predovšetkým v zaslaní peňazí. Zložité je vybrať si kam peniaze poslať a problémom zvykne byť aj správanie investora. Nie je totiž jednoduché vybrať si z početnej ponuky poskytovateľov i z ponuky investičných produktov. Tiež treba dodržiavať zopár pravidiel pri sledovaní vývoja hodnoty investície.

Ponúkame pár oblastí investovania, ktoré je vhodné poznať ešte pred investovaním, resp. si ich aspoň uvedomiť pri už existujúcej investícii. Pomôže to pochopiť prípadný neúspech a vysvetliť jeho dôvod.

Čítajte viac >>> Nakupujete v zľave? Ukážeme vám, ako na tom skutočne šetriť
 

1.) Vedomosti

Kto do finančného trhu skočí bez toho, aby chápal, ako funguje, vystavuje sa riziku získania skúseností z vlastných a drahých chýb.
 

2.) Riziká

Každá investícia je spojená s rizikom. Negatívnou správou je, že zoznam týchto rizík je veľmi dlhý. Pozitívnou správou je, že riziká je možné efektívne riadiť. Vďaka uvedomeniu si rizík a ich riadeniu sa dá ochrániť kapitál a zvyšovať šanca na úspech.
 

3.) Emócie

Emócie ovplyvňujú zdravý úsudok. Pri investovaní je vhodnejšie spoľahnúť sa na čísla z analýz než na aktuálne pocity a náladu. Chamtivosť, obavy či stres sú častým dôvodom výrazných strát.
 

4.) Disciplína

Cesta k úspechu nikdy nie je priamočiara a bez prekážok. Dodržiavanie pravidiel a plánu však k nemu vedie. Aj keď je náročnejšie zvládať poklesy než nárasty hodnoty investície, oba smery pohybu sú prirodzené pre každý typ investície.
 

5.) Nadmernosť

Neustála obmena čohokoľvek súvisí vždy so stratami a dodatočnými nákladmi. Odolanie emóciám a dodržanie disciplíny zabraňuje nadmernému obchodovaniu, teda situácii, keď investícia nedosahuje v krátkom čase očakávané dlhodobé výsledky.
 

6.) Plán

Kto nevie, kam sa chce dostať, môže ísť akýmkoľvek smerom. Finančný plán výrazne zjednodušuje výber investičných nástrojov, určuje trvanie ich vlastníctva a čas i spôsob predaja. Plán zamedzuje impulzívnosti, ktorá vedie skôr k stratám než k ziskom.
 

7.) Reakcie

Finančný trh sa neustále a rýchlo vyvíja. Oneskorené reakcie na vzniknuté udalosti spôsobujú straty. Schopnosť rýchlej reakcie na udalosti a aj možnosť využiť krátkodobé príležitosti je vlastnosťou úspešných obchodníkov, nie bežných investorov.
 

8.) Straty

Nikto sa nedokáže stopercentne vyhnúť stratám. Dôležité je minimalizovať ich. Preto je potrebné diverzifikovať a rozlišovať medzi stratami spôsobenými nesprávnym rozhodnutím a stratami vyvolanými globálnymi udalosťami. Snaha vymazať stratu predlžovaním trvania investície je vhodná pri dostatočne diverzifikovanom riešení, nie však pri výbere konkrétnych cenných papierov. To môže viesť k prehĺbeniu existujúcej straty.
 

9.) Zisky

Rovnako, ako je dôležité včas ukončiť stratový obchod, je dôležité včas ukončiť aj ziskový obchod. Žiadna investícia nebude donekonečna zvyšovať svoju hodnotu. Opäť je to plán, ktorý stanoví, kedy je vhodná realizácia zisku. V opačnom prípade hrozí nebezpečenstvo poklesu zisku a následná snaha získať späť stratené, ktorá môže viesť až k strate.
 

10.) Prispôsobovanie sa

Podmienky a možnosti trhu sa postupom času menia a dôležité je prispôsobovať sa zmenám. To, čo bolo výnosné v minulosti, s veľkou pravdepodobnosťou nebude výnosné v budúcnosti. Preto je nevyhnutná priebežná obmena zloženia investície.
 

Ako na to
V prvom rade je potrebné využívať produkty licencovaných subjektov. Nie je to síce garancia úspechu, ale okruh ponúkaných riešení sa zúži práve o najrizikovejšie príležitosti.

Správu investície nechajte na odborníkov. Aj odborníci sú síce ľudia so všetkými chybami, no ich chyby nie sú také časté ako pri bežných investoroch. Dodržujú totiž pravidlá na znižovanie rizík už aj pre snahu udržať si pravidelný príjem zo zamestnania.

Uprednostnite diverzifikované riešenia pred „neopakovateľnou“ investičnom príležitosťou. Čím väčšie rozloženie investície, tým menšie výkyvy bude investícia mať.

Neplánované výkyvy v hodnote investície sú dôvodom nespokojnosti investorov. Nespokojnosť však vyplýva z absencie plánu, neadekvátnej reakcie, nedodržania disciplíny a podľahnutiu emóciám.

Pravidelnosť znižuje mnohé riziká a to z pohľadu ochrany celého vkladu pred nesprávnou voľbou, nevhodného načasovania alebo dostupnosti peňazí. Výhod plynúcich z pravidelnosti je neporovnateľne viac, ako nevýhod.

Dlhodobosť je kľúčom k úspechu v prípade dodržania odporúčaní na diverzifikáciu, pravidelnosť, kvality investičného nástroja či existencie plánu.

Čítajte viac >>> Oplatí sa vydržať! Výnosy z podielových fondov sa po troch rokoch nebudú zdaňovať

Ak neviete, kde začať, prípadne ako zmeniť vašu existujúcu investíciu, aby bola podľa vašich predstáv, kontaktujte nezávislého finančného sprostredkovateľa s licenciou zo sektora kapitálového trhu. Zoznam je dostupný na stránkach Národnej banky Slovenska.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Tenistka Gabriela Sabatini si stojí za svojimi rozhodnutiami, ktoré v živote urobila.

Životné témy

Gabriela Sabatini: Načúvam svojmu vnútornému presvedčeniu a preto som vyrovnaná

Gabriela Sabatini je jedna z najznámejších tenisových hráčok 20. storočia. V máji v roku 2020 oslávila svoje 50-te narodeniny. Hoci má táto tenisová legenda na konte 27 výhier v turnajoch v dvojhre, bola tretia v rebríčku ATP, vyhrala US Open a Windbledon a je držiteľkou medaily z Olympijských hier v Soule, svoju kariéru ukončila ako 26-ročná. A nikdy toto rozhodnutie neľutovala.

Čítať ďalej
Poradíme vám, ako investovať 10, 100, 1000 a viac eur.

Tlačové správy

Máte voľných 10, 100, 1000 či viac eur? Poradíme vám, ako ich môžete investovať

Na zmysluplné investovanie netreba mať veľa peňazí. Samozrejme, že je tam nejaké to „ale“. V prvom rade treba počítať s tým, že z mála peňazí veľa muziky nebude a milionárom sa z trochy za krátky čas nikto nestane.

Čítať ďalej
Mladí objavujú čaro štartovacej investície.

Tlačové správy

Chcete začať investovať? Začnite štartovacou investíciou

Vstup do sveta investícií nie je nevyhnutne spojený s vysokým vkladom a potrebou hľadania vhodného inštrumentu. Štartovacia investícia je nenáročná tak vo výške vkladu ako aj vo výbere investičnej stratégie. V podstate stačí 10 eur mesačne a svoju investíciu nasmerovať do najväčších spoločností na svete.

Čítať ďalej
František Dragúň

Tlačové správy

Revolučné zmeny kariéry pomôžu všetkým aktívnym obchodníkom a manažérom

Výrazné navýšenie provízií, dynamickejší rast v kariére, možnosť budovania tímu už na obchodníckych pozíciách či ďalší kariérny rast pre najúspešnejších obchodníkov. To je len časť zmien, ktoré prináša Swiss Life Select Slovensko. „Trh sa konsoliduje. Prepad dopytu po hypotékach vyvolal najmä u malých firiem neistotu. Preto im chceme ponúknuť stabilnú alternatívu so švajčiarskym zázemím a mimoriadnymi podmienkami,“ hovorí František Dragúň, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti.

Čítať ďalej
Sprostredkovateľka vysvetľuje klientovi, prečo je dôležité pri investovaní dodržať investičný horizont.

Tlačové správy

Tri príklady, prečo sa oplatí vydržať v investovaní

Čo je najdôležitejšie pri investovaní? Stanoviť si cieľ a vydržať. Bez neho je náročné zistiť, či sa investícia vydarila alebo nie.

Čítať ďalej
Žena sporí a myslí aj na hrozbu inflácie.

Tlačové správy

Plánujete a sporíte? A myslíte aj na skrytú hrozbu?

Kúpa domu, výška dôchodku či pomoc deťom pri štarte do života sú relatívne ľahko predstaviteľné a hlavne vyčísliteľné ciele. Ich ďalšou výhodou je, že sa dá vypočítať potrebná výška príspevku, požadované zhodnotenie či nevyhnutné trvanie riešenia. Tak prečo ani pri dodržaní stanovených parametrov, nebudete zrejme s výsledkom spokojný?

Čítať ďalej