Úspešné investovanie nie je jednoduché, aj keď to mnohí tvrdia. Nie je však ani také zložité, ako si mnohí myslia. Ak by bolo jednoduché, boli by sme všetci bohatí. Ak by však bolo komplikované, počet investorov by nemohol byť taký vysoký.

Youtube Futbalistka

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Youtube huslista

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Jednoduchosť v investovaní spočíva predovšetkým v zaslaní peňazí. Zložité je vybrať si kam peniaze poslať a problémom zvykne byť aj správanie investora. Nie je totiž jednoduché vybrať si z početnej ponuky poskytovateľov i z ponuky investičných produktov. Tiež treba dodržiavať zopár pravidiel pri sledovaní vývoja hodnoty investície.

Ponúkame pár oblastí investovania, ktoré je vhodné poznať ešte pred investovaním, resp. si ich aspoň uvedomiť pri už existujúcej investícii. Pomôže to pochopiť prípadný neúspech a vysvetliť jeho dôvod.

Čítajte viac >>> Nakupujete v zľave? Ukážeme vám, ako na tom skutočne šetriť
 

1.) Vedomosti

Kto do finančného trhu skočí bez toho, aby chápal, ako funguje, vystavuje sa riziku získania skúseností z vlastných a drahých chýb.
 

2.) Riziká

Každá investícia je spojená s rizikom. Negatívnou správou je, že zoznam týchto rizík je veľmi dlhý. Pozitívnou správou je, že riziká je možné efektívne riadiť. Vďaka uvedomeniu si rizík a ich riadeniu sa dá ochrániť kapitál a zvyšovať šanca na úspech.
 

3.) Emócie

Emócie ovplyvňujú zdravý úsudok. Pri investovaní je vhodnejšie spoľahnúť sa na čísla z analýz než na aktuálne pocity a náladu. Chamtivosť, obavy či stres sú častým dôvodom výrazných strát.
 

4.) Disciplína

Cesta k úspechu nikdy nie je priamočiara a bez prekážok. Dodržiavanie pravidiel a plánu však k nemu vedie. Aj keď je náročnejšie zvládať poklesy než nárasty hodnoty investície, oba smery pohybu sú prirodzené pre každý typ investície.
 

5.) Nadmernosť

Neustála obmena čohokoľvek súvisí vždy so stratami a dodatočnými nákladmi. Odolanie emóciám a dodržanie disciplíny zabraňuje nadmernému obchodovaniu, teda situácii, keď investícia nedosahuje v krátkom čase očakávané dlhodobé výsledky.
 

6.) Plán

Kto nevie, kam sa chce dostať, môže ísť akýmkoľvek smerom. Finančný plán výrazne zjednodušuje výber investičných nástrojov, určuje trvanie ich vlastníctva a čas i spôsob predaja. Plán zamedzuje impulzívnosti, ktorá vedie skôr k stratám než k ziskom.
 

7.) Reakcie

Finančný trh sa neustále a rýchlo vyvíja. Oneskorené reakcie na vzniknuté udalosti spôsobujú straty. Schopnosť rýchlej reakcie na udalosti a aj možnosť využiť krátkodobé príležitosti je vlastnosťou úspešných obchodníkov, nie bežných investorov.
 

8.) Straty

Nikto sa nedokáže stopercentne vyhnúť stratám. Dôležité je minimalizovať ich. Preto je potrebné diverzifikovať a rozlišovať medzi stratami spôsobenými nesprávnym rozhodnutím a stratami vyvolanými globálnymi udalosťami. Snaha vymazať stratu predlžovaním trvania investície je vhodná pri dostatočne diverzifikovanom riešení, nie však pri výbere konkrétnych cenných papierov. To môže viesť k prehĺbeniu existujúcej straty.
 

9.) Zisky

Rovnako, ako je dôležité včas ukončiť stratový obchod, je dôležité včas ukončiť aj ziskový obchod. Žiadna investícia nebude donekonečna zvyšovať svoju hodnotu. Opäť je to plán, ktorý stanoví, kedy je vhodná realizácia zisku. V opačnom prípade hrozí nebezpečenstvo poklesu zisku a následná snaha získať späť stratené, ktorá môže viesť až k strate.
 

10.) Prispôsobovanie sa

Podmienky a možnosti trhu sa postupom času menia a dôležité je prispôsobovať sa zmenám. To, čo bolo výnosné v minulosti, s veľkou pravdepodobnosťou nebude výnosné v budúcnosti. Preto je nevyhnutná priebežná obmena zloženia investície.
 

Ako na to
V prvom rade je potrebné využívať produkty licencovaných subjektov. Nie je to síce garancia úspechu, ale okruh ponúkaných riešení sa zúži práve o najrizikovejšie príležitosti.

Správu investície nechajte na odborníkov. Aj odborníci sú síce ľudia so všetkými chybami, no ich chyby nie sú také časté ako pri bežných investoroch. Dodržujú totiž pravidlá na znižovanie rizík už aj pre snahu udržať si pravidelný príjem zo zamestnania.

Uprednostnite diverzifikované riešenia pred „neopakovateľnou“ investičnom príležitosťou. Čím väčšie rozloženie investície, tým menšie výkyvy bude investícia mať.

Neplánované výkyvy v hodnote investície sú dôvodom nespokojnosti investorov. Nespokojnosť však vyplýva z absencie plánu, neadekvátnej reakcie, nedodržania disciplíny a podľahnutiu emóciám.

Pravidelnosť znižuje mnohé riziká a to z pohľadu ochrany celého vkladu pred nesprávnou voľbou, nevhodného načasovania alebo dostupnosti peňazí. Výhod plynúcich z pravidelnosti je neporovnateľne viac, ako nevýhod.

Dlhodobosť je kľúčom k úspechu v prípade dodržania odporúčaní na diverzifikáciu, pravidelnosť, kvality investičného nástroja či existencie plánu.

Čítajte viac >>> Oplatí sa vydržať! Výnosy z podielových fondov sa po troch rokoch nebudú zdaňovať

Ak neviete, kde začať, prípadne ako zmeniť vašu existujúcu investíciu, aby bola podľa vašich predstáv, kontaktujte nezávislého finančného sprostredkovateľa s licenciou zo sektora kapitálového trhu. Zoznam je dostupný na stránkach Národnej banky Slovenska.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej
Žena čaká na zníženie úrokových sadzieb po znížení sadzieb zo strany ECB.

Tlačové správy

ECB znížila úrokové sadzby. Slovenské banky zatiaľ vyčkávajú

Zníženie sadzieb ECB zatiaľ pokles sadzieb úverov na bývanie neprinieslo. K poslednej úprave hypotekárnych úrokov došlo v prvý júnový deň. Kým v tomto roku menilo sadzby už šesť bánk a jedna koncom minulého roku, jedna banka nemenila sadzby už viac než rok.

Čítať ďalej
Žena po búrke zisťuje, prečo je dôležité pravidelne aktualizovať neživotné poistenie.

Tlačové správy

Krátke letné búrky môžu mať veľké následky. Je na to vaše poistenie pripravené?

Prívalové dažde a následné zatekanie do nehnuteľnosti je skúškou nervov i nastavenia a podmienok poistnej zmluvy. Človek vtedy raz-dva zistí, či si platil tú správnu poistnú ochranu. Nielen, čo sa týka pokrytia rizík, ale aj poistnej sumy.

Čítať ďalej
Lorenzo Wienecke a Juri Galkin vysvetľujú mladým ako funguje svet financií.

Blogy

Vedomosti o financiách vám pomáhajú žiť život podľa vlastných predstáv

Lorenzo Wienecke a Juri Galkin vysvetľujú mladým ako funguje svet financií. Ako to, že zakotvili práve pri výučbe tohto predmetu? Ako 16-ročných mladých ľudí naučiť samostatne rozhodovať o financiách? A ako motivovať školákov, aby si sporili na dôchodok?

Čítať ďalej
Aj pri finančných produktoch platí, že rýchle nemusí znamenať kvalitné, ale ak si priplatíte, môže to byť inak.

Tlačové správy

Rýchlosť vs. kvalita vs. cena vo finančných produktoch

Ani finančné produkty nemôžete mať zároveň rýchlo, lacno a kvalitne. Za kvalitu a rýchlosť si zvyčajne priplatíte. A nízka cena je zas na úkor rýchlosti či kvality. Pozrite si, ako sa to dotýka jednotlivých finančných produktov.

Čítať ďalej
Cenu finančnej nevedomosti spoznáte, keď to najmenej potrebujete.

Tlačové správy

Koľko stojí sladká nevedomosť vo svete financií?

Nevhodná starostlivosť o úspory, nesprávne nastavené úvery či poistenie vás môžu vyjsť poriadne draho. Pritom stačí málo - zaujímať sa o svoje peniaze.

Čítať ďalej