Odoprite si svoje malé prehrešky v podobe sladkostí, cesty taxíkom, „jedného“ pohárika či cigarety a ušetrené výdavky spočítajte. Ak je výsledok vyšší ako desať eur mesačne, máte alternatívu – nezhrešiť, ale investovať.

Malé prehrešky voči životospráve určite nie sú na škodu, veď človek by mal aj žiť a nie sa neustále obmedzovať. No na druhej strane, ak si ich doprajete pravidelne alebo si užívate väčšie pohodlie na úkor fyzickej aktivity, tak to vášmu zdraviu určite neprospieva. Preto radšej obmedzte rozpočet na škodlivé činnosti a presmerujte ho do niečoho užitočnejšieho – do finančnej rezervy.

Prieskumy ukazujú, že pätina až tretina Slovákov nemá finančnú rezervu. Ako najčastejší dôvod uvádzajú rast cien a nízky príjem. Veľa tých, ktorí akú-takú finančnú rezervu mali, tak ju použili na udržanie životného štandardu v čase zníženého príjmu.

Čítajte viac >>> Pilotka Sandra Sandtnerová: Výcvik, by som zvládla aj keby som mala tri roboty. Hnala ma motivácia

Na finančnú rezervu človek nemá právny nárok a ani ju neprideľuje štát. Jej vybudovanie je v rukách každého z nás. Netreba ísť na to zhurta, dokonca postupné budovanie je vhodnejšie a výhodnejšie.
Pretože ak aj začnete s minimom, čas a zložené úročenie dokážu spraviť z mála veľa.
 

Príklad

10 eur investovaných mesačne spraví za 15 rokov 3500 eur
20 eur investovaných mesačne spraví za 25 rokov 19 000 eur
30 eur investovaných mesačne spraví za 35 rokov 69 000 eur

Pri budovaní finančnej rezervy však netreba mať prehnané očakávania. Budete v nej mať toľko, koľko do nej vložíte. Finančná rezerva vznikne, ak si začnete odkladať peniaze a teda poľavíte zo svojho súčasného životné štandardu. Myslite na to, že to robíte preto, aby ste nemuseli výrazne okresávať svoj životný štandard v budúcnosti, keď nastanú nečakané finančné problémy.

Pamätajte, že kombinácia času a zloženého úročenia síce zvyšujú hodnotu rezervy, no na druhej strane inflácia zníži jej kúpnu silu. No nech už bude finančná rezerva akokoľvek vysoká, s usporenými peniazmi sa prípadné problémy riešia podstatne jednoduchšie, ako bez nich.

Ak neviete, ako začať s budovaním finančnej rezervy, oslovte nezávislého finančného sprostredkovateľa. On vám spraví audit výdavkov a vytvorí finančný plán, aby ste mohli žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej