Nie, určite nemáte zabudnuté bitcoiny na burze, o ktorej ste doteraz nepočuli. Nie nemáte bohatého strýka v Amerike, ktorý vám odkázal obrovské dedičstvo. Nie, nemáte zázračné schopnosti na odhalenie najvýnosnejších príležitostí na kapitálovom trhu. Áno, toto sú najčastejšie nástrahy, s ktorými sa Slováci stretávajú na internete.

Zhodnotenie v stovkách percent počas niekoľkých dní znie priveľmi dobre na to, aby to bola pravda. Obzvlášť vtedy, ak váš jediný krok bolo odoslanie minimálneho vkladu obchodníkovi.

Neposielajte peniaze s tým, že iba vďaka uhradeniu nejakého poplatku máte možnosť získať zostatok na účte. Seriózne finančné inštitúcie nepotrebujú na zaplatenie poplatkov dodatočné vklady klientov. Poplatky si vedia strhnúť priamo z klientských účtov.

Ak ste už peniaze poslali, pripravte sa na to, že vám peniaze z účtu nepošlú a znova vás oslovia s tým, že investičný účet sa opäť násobne zhodnotil a treba zaplatiť ďalšie poplatky. Ak odmietnete, pridajú sa z ich strany hrozby a nátlak.

Čítajte viac >>> Petra Strapáčová, ktorá preplachtila Severný Tichý oceán a je držiteľkou titulu Jachtár roka: „Kedysi mi hovorili, že som antitalent na športy“
 

Pavel Skriniar (12)
Sporiaci alebo termínovaný účet je vhodnou ochranou pred emóciami ovplyvnenými nákupmi.

Peniaze sa ťažko zarábajú a veľmi ľahko míňajú. Pri platbách cez internet je to platobná karta, ktorá umožňuje rýchle znižovanie zostatku na bežnom účte. Preto treba mať úspory oddelené od peňazí určených na bežné výdavky. Sporiaci alebo termínovaný účet je vhodnou ochranou pred emóciami ovplyvnenými nákupmi. Obzvlášť, ak už naletíte internetovým obchodníkom, ktorí sa zamerajú na váš bežný účet.

Nehľadajte skratky k zbohatnutiu cez neregulované finančné produkty. Tie bežným ľuďom prinášajú nie investičné riziko ale rovno straty.

Ak si nie ste istý, či je daná investičná príležitosť reálna a nejde o podvod, skúste najprv kontaktovať nezávislého finančného sprostredkovateľa s licenciou na sektor kapitálového trhu. Prípadne sa neváhajte obrátiť na viacerých. (Ich zoznam nájdete na stránkach Národnej banky Slovenska.)

Tí zistia, či je ponuka reálna a tiež či je pre vás vhodná. Zároveň vám pomôžu nájsť riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Aj pri finančných produktoch platí, že rýchle nemusí znamenať kvalitné, ale ak si priplatíte, môže to byť inak.

Tlačové správy

Rýchlosť vs. kvalita vs. cena vo finančných produktoch

Ani finančné produkty nemôžete mať zároveň rýchlo, lacno a kvalitne. Za kvalitu a rýchlosť si zvyčajne priplatíte. A nízka cena je zas na úkor rýchlosti či kvality. Pozrite si, ako sa to dotýka jednotlivých finančných produktov.

Čítať ďalej
Cenu finančnej nevedomosti spoznáte, keď to najmenej potrebujete.

Tlačové správy

Koľko stojí sladká nevedomosť vo svete financií?

Nevhodná starostlivosť o úspory, nesprávne nastavené úvery či poistenie vás môžu vyjsť poriadne draho. Pritom stačí málo - zaujímať sa o svoje peniaze.

Čítať ďalej
František Dragúň

Tlačové správy

Revolučné zmeny kariéry pomôžu všetkým aktívnym obchodníkom a manažérom

Výrazné navýšenie provízií, dynamickejší rast v kariére, možnosť budovania tímu už na obchodníckych pozíciách či ďalší kariérny rast pre najúspešnejších obchodníkov. To je len časť zmien, ktoré prináša Swiss Life Select Slovensko. „Trh sa konsoliduje. Prepad dopytu po hypotékach vyvolal najmä u malých firiem neistotu. Preto im chceme ponúknuť stabilnú alternatívu so švajčiarskym zázemím a mimoriadnymi podmienkami,“ hovorí František Dragúň, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti.

Čítať ďalej
Investícia do štátnych dlhopisov môže byť rozumné riešenie.

Tlačové správy

Štátne dlhopisy pre obyvateľstvo môžu byť rozumným riešením, ak…

Vláda prišla s myšlienkou emitovať dlhopisy pre obyvateľstvo. Nejde o nič prevratné ani nové. S rovnakou ideou sa pohrávala ešte v roku 2007 a chcela tak nadviazať na skúsenosti iných krajín. Koniec koncov, štátne dlhopisy pre obyvateľstvo tu boli aj ako náhrada za druhú vlnu kupónovej privatizácie v roku 1995.

Čítať ďalej
Rodina sa teší, že jej banka znížila úrok na hypotéke.

Tlačové správy

Dve banky znížili úrokové sadzby na hypotékach

Banky začali znižovať úrokové sadzby na hypotékach. Nejde síce o zásadné poklesy, ale každá desatina, o ktorú sa úroková sadzba zníži, poteší. Ako sa to prejaví na možnostiach čerpať vyššie hypotéky? Nijako.

Čítať ďalej
Fyzik a vedec - astronaut Ulrich Walter hovorí o AI.

Životné témy

Fyzik a vedec - astronaut Ulrich Walter: Nevedomosť vytvára strach

Od návratu z vesmírnej misie pracuje nemecký fyzik a vedec - astronaut prof. Ulrich Walter na tom, aby bola robotika a umelá inteligencia ľahšie pochopiteľná pre širokú verejnosť. V tomto rozhovore odhaľuje, aká inteligentná vlastne AI je, či roboty dokážu klamať a ako môže robotika uľahčiť život v starobe.

Čítať ďalej