Dlho žiadané oslobodenie výnosu od dane pri dlhodobom investovaní je realitou. Kto má svoje úspory v podielových fondoch dlhšie ako tri roky, výber nebude mať spojený so zrážkovou daňou z výnosu. Aký bude mať tento benefit vplyv napríklad na výšku dodatkového dôchodku?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Výnos z investovania je rozdiel medzi vyberanou sumou a objemom vkladov. Pre daňové oslobodenie celých úspor je potrebné speňaženie naplánovať tak, aby aj posledný vklad trval aspoň legislatívnou požadovaný čas. Toto je dobré uvedomiť si predovšetkým pri pravidelnom investovaní.

Na druhej strane, kto pravidelne investuje s cieľom takto vybudované úspory využiť na pravidelné výbery počas dôchodkového veku, sa daňovej povinnosti nemusí obávať. Postupnosť dlhodobých výberov spôsobí, že výnosy z posledných vkladov sa zrealizujú ako posledné v rade.

Čítajte viac >>> Naučíme vás rozumieť peniazom
 

Pavel Škriniar o nezdaňovaní výnosov z podielových fondov.
Daňová úspora, zlepší podmienky čerpania. Možné trvanie pravidelného výberu sa buď predĺži o sedem rokov, resp. výška pravidelného výberu sa môže zvýšiť až na 440 eur.

Pri pravidelnom investovaní 100 eur mesačne počas 35 rokov je možné našetriť 125 000 eur. Daň z výnosu by v takom prípade podľa pôvodných pravidiel predstavovala 16 000 eur. Z nasporených peňazí by tak bolo možné pravidelne vyberať približne 360 eur mesačne počas 27 rokov. 360 eur bude v čase výberu ekvivalent súčasným 100 eur, teda človek bude v reálnom vyjadrení vyberať a udržiavať takú istú kúpnu silu, s akou vstupoval do schémy pravidelného investovania.

Daňová úspora, samozrejme, zlepší podmienky čerpania. Možné trvanie pravidelného výberu sa buď predĺži o sedem rokov, resp. výška pravidelného výberu sa môže zvýšiť na 440 eur. Oslobodenie výnosu z investície od dane tak výrazne pomôže tým, ktorý ho využijú na dôchodkové účely.

Čítajte viac >>> Zopár rád ako sa stať milionárom
 

Aký vplyv má daň na investíciu 100 eur mesačne?

Trvanie pravidelného investovania Trvanie pravidelného výberu Výška pravidelného výberu Trvanie pravidelného výberu     Výška pravidelného výberu bez dane
s daňou bez dane
35 rokov 27 rokov 363 eur 444 eur 34 rokov 363 eur
25 rokov 17 rokov 313 eur 360 eur 20 rokov 313 eur
20 rokov 12 rokov 291 eur 330 eur 14 rokov 291 eur

* prepočet v tabuľke zohľadňuje postupné zvyšovanie pravidelného výberu o infláciu bez dane

Využívanie pravidelného investovania do podielových fondov predstavuje iba jeden z dostupných piatich dôchodkových pilierov. Daňová úľava, ktorú môžu investori využívať, má potenciál výrazne zlepšiť finančnú situáciu na dôchodku. Budovanie dôchodkových úspor aj prostredníctvom koncepcie piatich dôchodkových pilierov vie priblížiť kvalitný nezávislý finančný sprostredkovateľ s licenciou v sektoroch poistenia, kapitálového trhu a dôchodkového sporenia. Ich zoznam je dostupný na stránkach Národnej banky Slovenska. Tento finančný sprostredkovateľ zhodnotí situáciu investora a ponúkne mu riešenie, ktoré mu pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítajte viac >>> Ako investujú najbohatší ľudia na svete

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej