Dlho žiadané oslobodenie výnosu od dane pri dlhodobom investovaní je realitou. Kto má svoje úspory v podielových fondoch dlhšie ako tri roky, výber nebude mať spojený so zrážkovou daňou z výnosu. Aký bude mať tento benefit vplyv napríklad na výšku dodatkového dôchodku?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Výnos z investovania je rozdiel medzi vyberanou sumou a objemom vkladov. Pre daňové oslobodenie celých úspor je potrebné speňaženie naplánovať tak, aby aj posledný vklad trval aspoň legislatívnou požadovaný čas. Toto je dobré uvedomiť si predovšetkým pri pravidelnom investovaní.

Na druhej strane, kto pravidelne investuje s cieľom takto vybudované úspory využiť na pravidelné výbery počas dôchodkového veku, sa daňovej povinnosti nemusí obávať. Postupnosť dlhodobých výberov spôsobí, že výnosy z posledných vkladov sa zrealizujú ako posledné v rade.

Čítajte viac >>> Naučíme vás rozumieť peniazom
 

Pavel Škriniar o nezdaňovaní výnosov z podielových fondov.
Daňová úspora, zlepší podmienky čerpania. Možné trvanie pravidelného výberu sa buď predĺži o sedem rokov, resp. výška pravidelného výberu sa môže zvýšiť až na 440 eur.

Pri pravidelnom investovaní 100 eur mesačne počas 35 rokov je možné našetriť 125 000 eur. Daň z výnosu by v takom prípade podľa pôvodných pravidiel predstavovala 16 000 eur. Z nasporených peňazí by tak bolo možné pravidelne vyberať približne 360 eur mesačne počas 27 rokov. 360 eur bude v čase výberu ekvivalent súčasným 100 eur, teda človek bude v reálnom vyjadrení vyberať a udržiavať takú istú kúpnu silu, s akou vstupoval do schémy pravidelného investovania.

Daňová úspora, samozrejme, zlepší podmienky čerpania. Možné trvanie pravidelného výberu sa buď predĺži o sedem rokov, resp. výška pravidelného výberu sa môže zvýšiť na 440 eur. Oslobodenie výnosu z investície od dane tak výrazne pomôže tým, ktorý ho využijú na dôchodkové účely.

Čítajte viac >>> Zopár rád ako sa stať milionárom
 

Aký vplyv má daň na investíciu 100 eur mesačne?

Trvanie pravidelného investovania Trvanie pravidelného výberu Výška pravidelného výberu Trvanie pravidelného výberu     Výška pravidelného výberu bez dane
s daňou bez dane
35 rokov 27 rokov 363 eur 444 eur 34 rokov 363 eur
25 rokov 17 rokov 313 eur 360 eur 20 rokov 313 eur
20 rokov 12 rokov 291 eur 330 eur 14 rokov 291 eur

* prepočet v tabuľke zohľadňuje postupné zvyšovanie pravidelného výberu o infláciu bez dane

Využívanie pravidelného investovania do podielových fondov predstavuje iba jeden z dostupných piatich dôchodkových pilierov. Daňová úľava, ktorú môžu investori využívať, má potenciál výrazne zlepšiť finančnú situáciu na dôchodku. Budovanie dôchodkových úspor aj prostredníctvom koncepcie piatich dôchodkových pilierov vie priblížiť kvalitný nezávislý finančný sprostredkovateľ s licenciou v sektoroch poistenia, kapitálového trhu a dôchodkového sporenia. Ich zoznam je dostupný na stránkach Národnej banky Slovenska. Tento finančný sprostredkovateľ zhodnotí situáciu investora a ponúkne mu riešenie, ktoré mu pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítajte viac >>> Ako investujú najbohatší ľudia na svete

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej
Žena čaká na zníženie úrokových sadzieb po znížení sadzieb zo strany ECB.

Tlačové správy

ECB znížila úrokové sadzby. Slovenské banky zatiaľ vyčkávajú

Zníženie sadzieb ECB zatiaľ pokles sadzieb úverov na bývanie neprinieslo. K poslednej úprave hypotekárnych úrokov došlo v prvý júnový deň. Kým v tomto roku menilo sadzby už šesť bánk a jedna koncom minulého roku, jedna banka nemenila sadzby už viac než rok.

Čítať ďalej