Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

smart money+ tit_opt

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti.

Uzatvorte poistenie
V prvom rade si uzatvorte životné poistenie. Predsa len, ste pravdepodobne jediný generátor svojho príjmu a ak vás napríklad dlhšia PN-ka či nebodaj invalidita obmedzia v práci, uvidíte to aj na výške svojho príjmu. Verte, že štátne príspevky vám na slušný život ani zďaleka stačiť nebudú.

Ak vlastníte nehnuteľnosť, určite si ju poistite. Existuje množstvo rizík, ktoré vám môžu vážne poškodiť, alebo zničiť bývanie. Mať alebo nemať poistenie je totiž rovnaký rozdiel, ako mať alebo nemať peniaze na opravu bývania. Týka sa to tak poistenia nehnuteľnosti ako i domácnosti. Pretože ak sa obzriete, čo všetko okolo seba doma máte a koľko vás to stálo, tak si uvedomíte, že kúpiť si to opäť z vlastného vrecka nebude také jednoduché.

Čítajte viac >>> Filmár Adrián Adamec: „Riadim sa heslom, že keď sa človek nebojí, tak to nie je ten správny nápad“

Rovnako je to aj s poistením auta. Nejde len o PZP, teda povinné zmluvné poistenie, ktoré vás chráni pred nákladmi spojenými s úhradou škody druhému. Rovnako dôležité je aj havarijné poistenie, ktoré vám dokáže pokryť náklady súvisiace s opravou vášho auta bez ohľadu na to, kto je vinníkom.


Pri ceste do zahraničia, aj keď idete len na nákupy či na párdňový výlet, vám cestovné poistenie ušetrí stres z nečakaných udalostí a samozrejme pokryje finančné náklady súvisiace s liečením či najrôznejšími škodami.

Pavel Skriniar (11)
Mesačne by ste si mali odložiť aspoň 10 % svojho príjmu, no toto percento súvisí aj s výškou príjmu.

Vytvorte si finančnú rezervu
Nikdy nebudete mať na vytvorenie finančnej rezervy viac času, ako je tomu dnes. Preto si ešte dnes nastavte trvalý príkaz, začnite si posielať peniaze najprv na sporiaci účet v banke. Ak tieto vaše úspory dosiahnu približne 3-násobok mesačných výdavkov, začnite investovať. Najprv vyberajte konzervatívnejšie investičné nástroje. Ak si vďaka nim vytvoríte strednodobú rezervu, môžete skúsiť investovať aj dynamickejšie.

Ak ste už s vytváraním finančnej rezervy začali, ale nie ste spokojný s jej výškou, môže to byť spôsobené troma faktormi: nízka výška príspevku, nízke zhodnotenie alebo krátky čas sporenia.
Nízka výška príspevku súvisí s prioritami vo výdavkoch. Najčastejšími peňazožrútmi sú neplánované nákupy nepotrebných vecí. Peňaženka sa vám, naopak, poďakuje za finančnú disciplínu a nákupný zoznam. Mesačne by ste si mali odložiť aspoň 10 % svojho príjmu, no toto percento súvisí aj s výškou príjmu.
Nízke zhodnotenie je spôsobené výberom investičného nástroja. Pre dlhodobé pravidelné sporenie sú vhodné iné produkty než na rýchlu úhradu výdavkov spojených s nečakanou udalosťou.
Krátke trvanie skrátka znamená, že ste ešte len začali, respektíve, že ste začali neskoro. Ak totiž začnete včera, dnes budete mať iba to, čo včera. Ak sa však na účet pozriete po rokoch, určite tam toho bude viac. To, o koľko, už súvisí s výškou príspevkov a ich zhodnotením.

Zadlžujte sa s rozumom
Ak sa rozhodnete zadlžiť, teda zobrať si hypotéku či spotrebný úver, tak uvažujte o tom, či budete mať z čoho platiť splátku až do dosplácania úveru, nielen do najbližšej refixácie. Nechať sa zlákať lacnými peniazmi, s krátkou fixáciou, vám môže v budúcnosti spôsobiť nemalé finančné problémy.

Napraviť minulé chyby sa nedá. Dajú sa však zmierniť ich dôsledky a vyvarovať sa budúcich chýb. Vo svete financií platí, že čím skôr začnete, tým lacnejšie riešenie sa vám ponúka. A nikdy nebudete mať na prípravu na život podľa vlastných predstáv viac času, než dnes. Ak potrebujete poradiť, kontaktujte skúseného finančného sprostredkovateľa. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám vhodné riešenia.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Tenistka Gabriela Sabatini si stojí za svojimi rozhodnutiami, ktoré v živote urobila.

Životné témy

Gabriela Sabatini: Načúvam svojmu vnútornému presvedčeniu a preto som vyrovnaná

Gabriela Sabatini je jedna z najznámejších tenisových hráčok 20. storočia. V máji v roku 2020 oslávila svoje 50-te narodeniny. Hoci má táto tenisová legenda na konte 27 výhier v turnajoch v dvojhre, bola tretia v rebríčku ATP, vyhrala US Open a Windbledon a je držiteľkou medaily z Olympijských hier v Soule, svoju kariéru ukončila ako 26-ročná. A nikdy toto rozhodnutie neľutovala.

Čítať ďalej
Poradíme vám, ako investovať 10, 100, 1000 a viac eur.

Tlačové správy

Máte voľných 10, 100, 1000 či viac eur? Poradíme vám, ako ich môžete investovať

Na zmysluplné investovanie netreba mať veľa peňazí. Samozrejme, že je tam nejaké to „ale“. V prvom rade treba počítať s tým, že z mála peňazí veľa muziky nebude a milionárom sa z trochy za krátky čas nikto nestane.

Čítať ďalej
Mladí objavujú čaro štartovacej investície.

Tlačové správy

Chcete začať investovať? Začnite štartovacou investíciou

Vstup do sveta investícií nie je nevyhnutne spojený s vysokým vkladom a potrebou hľadania vhodného inštrumentu. Štartovacia investícia je nenáročná tak vo výške vkladu ako aj vo výbere investičnej stratégie. V podstate stačí 10 eur mesačne a svoju investíciu nasmerovať do najväčších spoločností na svete.

Čítať ďalej
František Dragúň

Tlačové správy

Revolučné zmeny kariéry pomôžu všetkým aktívnym obchodníkom a manažérom

Výrazné navýšenie provízií, dynamickejší rast v kariére, možnosť budovania tímu už na obchodníckych pozíciách či ďalší kariérny rast pre najúspešnejších obchodníkov. To je len časť zmien, ktoré prináša Swiss Life Select Slovensko. „Trh sa konsoliduje. Prepad dopytu po hypotékach vyvolal najmä u malých firiem neistotu. Preto im chceme ponúknuť stabilnú alternatívu so švajčiarskym zázemím a mimoriadnymi podmienkami,“ hovorí František Dragúň, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti.

Čítať ďalej
Sprostredkovateľka vysvetľuje klientovi, prečo je dôležité pri investovaní dodržať investičný horizont.

Tlačové správy

Tri príklady, prečo sa oplatí vydržať v investovaní

Čo je najdôležitejšie pri investovaní? Stanoviť si cieľ a vydržať. Bez neho je náročné zistiť, či sa investícia vydarila alebo nie.

Čítať ďalej
Žena sporí a myslí aj na hrozbu inflácie.

Tlačové správy

Plánujete a sporíte? A myslíte aj na skrytú hrozbu?

Kúpa domu, výška dôchodku či pomoc deťom pri štarte do života sú relatívne ľahko predstaviteľné a hlavne vyčísliteľné ciele. Ich ďalšou výhodou je, že sa dá vypočítať potrebná výška príspevku, požadované zhodnotenie či nevyhnutné trvanie riešenia. Tak prečo ani pri dodržaní stanovených parametrov, nebudete zrejme s výsledkom spokojný?

Čítať ďalej