Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

smart money+ tit_opt

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti.

Uzatvorte poistenie
V prvom rade si uzatvorte životné poistenie. Predsa len, ste pravdepodobne jediný generátor svojho príjmu a ak vás napríklad dlhšia PN-ka či nebodaj invalidita obmedzia v práci, uvidíte to aj na výške svojho príjmu. Verte, že štátne príspevky vám na slušný život ani zďaleka stačiť nebudú.

Ak vlastníte nehnuteľnosť, určite si ju poistite. Existuje množstvo rizík, ktoré vám môžu vážne poškodiť, alebo zničiť bývanie. Mať alebo nemať poistenie je totiž rovnaký rozdiel, ako mať alebo nemať peniaze na opravu bývania. Týka sa to tak poistenia nehnuteľnosti ako i domácnosti. Pretože ak sa obzriete, čo všetko okolo seba doma máte a koľko vás to stálo, tak si uvedomíte, že kúpiť si to opäť z vlastného vrecka nebude také jednoduché.

Čítajte viac >>> Filmár Adrián Adamec: „Riadim sa heslom, že keď sa človek nebojí, tak to nie je ten správny nápad“

Rovnako je to aj s poistením auta. Nejde len o PZP, teda povinné zmluvné poistenie, ktoré vás chráni pred nákladmi spojenými s úhradou škody druhému. Rovnako dôležité je aj havarijné poistenie, ktoré vám dokáže pokryť náklady súvisiace s opravou vášho auta bez ohľadu na to, kto je vinníkom.


Pri ceste do zahraničia, aj keď idete len na nákupy či na párdňový výlet, vám cestovné poistenie ušetrí stres z nečakaných udalostí a samozrejme pokryje finančné náklady súvisiace s liečením či najrôznejšími škodami.

Pavel Skriniar (11)
Mesačne by ste si mali odložiť aspoň 10 % svojho príjmu, no toto percento súvisí aj s výškou príjmu.

Vytvorte si finančnú rezervu
Nikdy nebudete mať na vytvorenie finančnej rezervy viac času, ako je tomu dnes. Preto si ešte dnes nastavte trvalý príkaz, začnite si posielať peniaze najprv na sporiaci účet v banke. Ak tieto vaše úspory dosiahnu približne 3-násobok mesačných výdavkov, začnite investovať. Najprv vyberajte konzervatívnejšie investičné nástroje. Ak si vďaka nim vytvoríte strednodobú rezervu, môžete skúsiť investovať aj dynamickejšie.

Ak ste už s vytváraním finančnej rezervy začali, ale nie ste spokojný s jej výškou, môže to byť spôsobené troma faktormi: nízka výška príspevku, nízke zhodnotenie alebo krátky čas sporenia.
Nízka výška príspevku súvisí s prioritami vo výdavkoch. Najčastejšími peňazožrútmi sú neplánované nákupy nepotrebných vecí. Peňaženka sa vám, naopak, poďakuje za finančnú disciplínu a nákupný zoznam. Mesačne by ste si mali odložiť aspoň 10 % svojho príjmu, no toto percento súvisí aj s výškou príjmu.
Nízke zhodnotenie je spôsobené výberom investičného nástroja. Pre dlhodobé pravidelné sporenie sú vhodné iné produkty než na rýchlu úhradu výdavkov spojených s nečakanou udalosťou.
Krátke trvanie skrátka znamená, že ste ešte len začali, respektíve, že ste začali neskoro. Ak totiž začnete včera, dnes budete mať iba to, čo včera. Ak sa však na účet pozriete po rokoch, určite tam toho bude viac. To, o koľko, už súvisí s výškou príspevkov a ich zhodnotením.

Zadlžujte sa s rozumom
Ak sa rozhodnete zadlžiť, teda zobrať si hypotéku či spotrebný úver, tak uvažujte o tom, či budete mať z čoho platiť splátku až do dosplácania úveru, nielen do najbližšej refixácie. Nechať sa zlákať lacnými peniazmi, s krátkou fixáciou, vám môže v budúcnosti spôsobiť nemalé finančné problémy.

Napraviť minulé chyby sa nedá. Dajú sa však zmierniť ich dôsledky a vyvarovať sa budúcich chýb. Vo svete financií platí, že čím skôr začnete, tým lacnejšie riešenie sa vám ponúka. A nikdy nebudete mať na prípravu na život podľa vlastných predstáv viac času, než dnes. Ak potrebujete poradiť, kontaktujte skúseného finančného sprostredkovateľa. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám vhodné riešenia.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Rady, ktoré vám pomôžu znížiť investičné riziko.

Tlačové správy

7 funkčných pravidiel, ktoré vám pomôžu znížiť riziko pri investovaní

Investovanie je síce spojené s určitým typom rizika, no pri dodržaní týchto pravidiel ho dokážete výrazne znížiť. Žiadna operácia s peniazmi totiž nie je bez rizika. Či už ide o hotovosť, vklad do banky, kúpu nehnuteľnosti alebo investovanie do akcií či kryptomien.

Čítať ďalej
Manželia sú prekvapení, že kvôli podpoisteniu nehnuteľnosti musia za opravu platiť z vlastného vrecka.

Tlačové správy

Ak zanedbáte poistenie nehnuteľnosti, vysoké škody budete platiť z vlastného

Vedeli ste, že ak máte nehnuteľnosť v hodnote 100-tisíc eur poistenú na 50-tisíc eur, poisťovňa vám pri 50 % poškodení nehnuteľnosti vyplatí len 25-tisíc eur? No ak financujete nehnuteľnosť hypotékou, môže sa vám stať, že rozdiel vzniknutý nedostatočným poistením budete musieť zaplatiť z vlastného.

Čítať ďalej
2024-11-29-dlh-dobry-sluha-zly-pan-TIT-opt

Tlačové správy

Varovanie pred vianočnými nákupmi: Dlh je dobrý sluha, ale zlý pán

Dlh je dobrý sluha, ale zlý pán. Myslite na to obzvlášť pri vianočných nákupoch. To, či dlh bude slúžiť alebo panovať, záleží na tom, čo mu predchádza a na aký účel sa získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Juraj Porubčan, územný riaditeľ hovorí o tom, aké možnosti majú ľudia, keď spolupracujú so Swiss Life Select.

Životné témy

Juraj Porubčan: Riaditeľom môžete byť aj keď máte len 25 rokov

Riaditeľom sa stal, keď mal 25 rokov. Dnes pracuje najmä so svojim tímom a pomáha svojim kolegom splniť si sen o živote podľa vlastných predstáv. Reč je o Jurajovi Porubčanovi, Regionálnom riaditeľovi Swiss Life Select.

Čítať ďalej
Drahomír Rozič vyrába revolúčné skateboardy

Životné témy

Výrobca revolučných skateov Drahomír Rozič: Prvý skateboard vyrobil už ako 7-ročný

Prvý skate vyrobil už ako sedemročný. Keď neskôr vyskúšal powdersurf – dosku na hlboký sneh bez viazania – zrodila sa posadnutosť. Sen vyrobiť dosku, na ktorej by sa dalo surfovať v zime na každom povrchu, nielen v prašane. Od toho sa odvíjala aj ďalšia vášeň – surfskating, čo je forma skateboardingu, ktorá umožňuje zažiť surfovanie na suchu. Vznikla značka Soulboardiy, ktorá dnes vo svete rezonuje vďaka revolučnými technológiám a najvyššej remeselnej kvalite. Rodinná dielňa v Suchej nad Parnou produkuje unikátne skaty s jedinečným dizajnom a onedlho príde na trh so svetovou novinkou – je ňou snowsurf.

Čítať ďalej
Manželia zvažujú založenie štvrtého dôchodkového piliera.

Tlačové správy

Prečo aj vy potrebujete štvrtý dôchodkový pilier?

Tretí dôchodkový pilier postupne stráca podporu a preto by ste mali začať uvažovať aj o iných spôsoboch, ako si zabezpečiť rentu na dôchodok.

Čítať ďalej