Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Youtube Futbalistka

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Youtube huslista

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Efekt zloženého úročenia, z ktorého ťaží druhý pilier, potrebuje dostatočne dlhý čas, aby sa ukázal. Na druhej strane prvý pilier potrebuje vybrať čo najviac v súčasnosti. Preto jedno z riešení, ako zvýšiť príjmy prvého piliera a zároveň zlepšiť situáciu pri poberaní dôchodkov z druhého piliera, by mohla byť kombinácia zvýšenia a zníženia príspevku do druhého piliera - zvýšiť podiel odvodu do druhého piliera pre mladých v prvých rokoch dôchodkového sporenia a zvýšiť podiel odvodu do prvého piliera pri starších sporiteľoch v posledných rokoch dôchodkového sporenia.

Mladí majú nižšie príjmy než starší. Pri odvode 12,5 % z hrubej mzdy je to vždy menej ako 12,5 % zo mzdy zamestnanca krátko pred dôchodkom. Mladému sa však príspevok bude zhodnocovať desiatky rokov a z vyšších úspor bude môcť viac odľahčiť výdavky Sociálnej poisťovne v budúcnosti. Jeho príspevok do priebežného systému v porovnaní so staršími sporiteľmi nie je významný. Naopak, pri staršom sporiteľovi už k výraznému efektu zloženého úročenia pre krátkosť času do dôchodku nedôjde, ale jeho príspevok ako rovnaké percento avšak z vyššieho príjmu je významnejší.

Ak sa pri najmladších sporiteľoch zvýši príspevok do druhého piliera z 5,5 % napríklad na 7 %, teda o 1,5 %, a odvod do prvého piliera sa pri starších sporiteľov zvýši z 12,5 % na 13,5 %, teda iba o 1 %, príjmy do prvého piliera sa zvýšia. Mladší budú ťažiť z vyššieho dôchodku z druhého, starší zase z udržateľnejšieho prvého piliera. Celkový rozdiel v odvodoch je navyše v prospech prvého piliera zastúpeného Sociálnou poisťovňou, teda aj súčasní dôchodcovia budú mať udržateľnejšie dôchodky.
 

Čo dnes druhý pilier ponúka?
Rozloženie rizika pri poberaní dôchodku. Človek nebude závislý výlučne na jednom zdroji – na štáte (dôchodok bude plynúť z I. a II. piliera, nielen z I. piliera).
 Zabezpečuje pozostalých. Povinné odvody sa stávajú predmetom dedičstva a dokážu jednorazovo výrazne pomôcť pozostalým.
Vyplácanie dôchodku je po novom rozdelené na dve fázy. V prvej fáze sú všetky nespotrebované úspory predmetom dedičstva, v druhej fáze sa vypláca doživotný dôchodok a znižuje sa riziko, že vo vysokom veku ostane človek bez primeraného príjmu.

Ak sa však nechcete spoliehať len na sľuby a rozhodnutia politikov, mali by ste využiť ďalšie tri dôchodkové piliere, ktoré nám súčasný systém ponúka.

Ak pracujete pre zodpovednú spoločnosť, ktorá vám prispieva do III. piliera, určite využite túto možnosť. Motiváciou vám môže byť aj zníženie daňovej povinnosti.

Čítajte viac >>> Kde hľadať peniaze na vytvorenie finančnej rezervy?

Štvrtý pilier je predovšetkým o daňovej motivácii. K dispozícii sú rôzne investičné príležitosti, ktorých výnosy nepodliehajú dani z príjmov. Podmienkou je ponechať v nich úspory dostatočne dlhý čas.

Piatym pilierom je akékoľvek zabezpečenie sa bez potreby motivácie zo strany štátu či zamestnávateľa. Životné udalosti sú rôzne a dostatočne vysoká finančná rezerva na prekonanie z nich vyplývajúceho nepriaznivého obdobia je skutočne na nezaplatenie.

Preto ak sa chcete komplexne zabezpečiť na dôchodok, oslovte skúseného finančného sprostredkovateľa, ktorý zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Tlačové správy

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Dovolenkové obdobie je v plnom prúde. Prinášame pár postrehov, ktoré môžu pomôcť tým, ktorí za vytúženým oddychom ešte len odcestujú a pár vysvetlení nedostatku peňazí tým, ktorí sa už vrátili.

Čítať ďalej
Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej