Ste pripravení na to, že vaše bývanie môže poškodiť živel? Budete mať na zaplatenie opráv alebo kúpu novej nehnuteľnosti? Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti patrí medzi tie menej finančne náročné poistenia vzhľadom na krytie, ktoré vám poskytujú.

Youtube Futbalistka

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Youtube huslista

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Nehnuteľnosť väčšinou tvorí najväčšiu časť majetku Slovákov a preto je nevyhnutné zabezpečiť ju poistením nehnuteľnosti a domácnosti. Nielen v súvislosti s pondelkovým zemetrasením, ktoré zasiahlo východ Slovenska, by ste si mali uzatvoriť majetkové poistenie, ak ho ešte nemáte. Mnoho nehnuteľností na Slovensku totiž nie je stále poistených.

Pozornosť by ste však mali zvýšiť aj v prípade, ak už poistenie máte, ale aspoň 2 či 3 roky ste si ho neaktualizovali. Ceny nehnuteľností sa totiž za posledné roky vyšplhali na rekordné hodnoty a práve im by sa mali prispôsobovať poistné sumy. Pretože, ak úplne stratíte bývanie, budete si musieť novú nehnuteľnosť kúpiť za aktuálnu cenu.

Riešením môže byť aj indexácia, vďaka ktorej poisťovne automaticky a pravidelne navyšujú poistné. So zvýšenou poistnou sumou je síce spojené aj vyššie poistné, ale aspoň vás nemôže prekvapiť zásadné podpoistenie.

Ak uvažujete o tom, že by ste si vybrali len poistenie nehnuteľnosti alebo domácnosti v snahe ušetriť, tak prax ukazuje, že takýto výber vás môže vyjsť veľmi draho.

Vybrať si poistenie nehnuteľnosti alebo domácnosti? Alebo radšej oboje?
Ak uvažujete o tom, že by ste si vybrali len poistenie nehnuteľnosti alebo domácnosti v snahe ušetriť, tak prax ukazuje, že takýto výber vás môže vyjsť veľmi draho. Veď stačí, aby ste sa prešli po svojom byte či dome a spočítali, koľko by vás stálo, opäť si kúpiť vybavenie a tiež obsah skríň a zásuviek. A čo ak by bola vaša nehnuteľnosť tak poškodená, že sa stane neobývateľnou, rovnako ako viaceré domy na východe Slovenska? Povedzme si úprimne, len málokto by dokázal pokryť náklady na nové vybavenie či zaobstaranie novej nehnuteľnosti z vlastných finančných rezerv. Preto je viac ako odvážne spoliehať sa na to, že sa devastačná situácia nemôže udiať. Skrátka poistenie nehnuteľnosti sa neoplatí zanedbať.

Ako je to s poistením pre prípad zemetrasenia?
Pri výbere správneho poistenia je dobre zaujímať sa o poistné podmienky plnenia pri jednotlivých rizikách. Či je napríklad zemetrasenie v základnom balíku poistenia, alebo si ho musíte pripoistiť. Je dôležité si uvedomiť, že pri poistnom plnení v prípade zemetrasenia, poisťovne prihliadajú na stupeň intenzity, ktorú určujú podľa Európskej makroseizmickej stupnice EMS 98. Znamená to, že niektoré poisťovne plnia len od určitého stupňa (napr. od stupňa 5 či 6), iné limity nemajú.
 

Európska makroseizmická stupnica EMS 98

Stupeň Účinky
I. Neciteľné Zemetrasenie bez pocítenia.
II. Sotva citeľné  Pociťuje len málo jednotlivcov v budovách.
III. Slabé Ľahké chvenie alebo húpanie pociťujú iba niektoré osoby vnútri budov.
IV. Značne pozorované Zemetrasenie vnútri budov cítia mnohí, vonku len výnimočne. Okná drnčia.
V. Silné Vnútri budov cíti väčšina, vonku niektorí, budovy vibrujú, visiace objekty kolíšu, malé predmety sa presúvajú, okná sa zatvárajú.
VI. Mierne ničivé Mnohí sú vystrašení a vybiehajú von, padajú predmety, na budovách vznikajú trhliny alebo odpadáva omietka.
VII. Ničivé Ľudia sú vystrašení, nábytok sa voľne posúva, predmety padajú, stredné škody na budovách.
VIII. Ťažko ničivé Mnohí ľudia majú problém udržať rovnováhu, mnohé domy majú veľké trhliny v stenách, staršie budovy sa môžu zrútiť. 
IX. Deštruktívne  Všeobecná panika. Slabé stavby sa rútia. Aj dobre postavené budovy utrpia vážne škody.
X. Veľmi deštruktívne
Mnohé dobre postavené bežné budovy sa rútia.
XI. Devastujúce Väčšina dobre postavených bežných budov sa rúti. Aj niektoré seizmicky odolné sú zničené.
XII. Úplne devastujúce  Takmer všetky budovy sú zničené. 
Zdroj: European Macroseismic Scale 1998, https://www.franceseisme.fr/EMS98_Original_english.pdf

Ak teda chcete vedieť, či je vaše poistenie nehnuteľnosti a domácnosti správne nastavené, neváhajte nás kontaktovať.

A ak ešte poistenie nemáte vôbec, radi vám s tým v Swiss Life Select Slovensko pomôžeme. Naši skúsení kolegovia vám porovnajú ponuky jednotlivých poisťovní a keď sa rozhodnete pre uzatvorenie zmluvy, môžete ju podpísať digitálne z pohodlia domova. Našim poslaním je totiž pomáhať ľuďom žiť život podľa vlastných predstáv.

 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Tenistka Gabriela Sabatini si stojí za svojimi rozhodnutiami, ktoré v živote urobila.

Životné témy

Gabriela Sabatini: Načúvam svojmu vnútornému presvedčeniu a preto som vyrovnaná

Gabriela Sabatini je jedna z najznámejších tenisových hráčok 20. storočia. V máji v roku 2020 oslávila svoje 50-te narodeniny. Hoci má táto tenisová legenda na konte 27 výhier v turnajoch v dvojhre, bola tretia v rebríčku ATP, vyhrala US Open a Windbledon a je držiteľkou medaily z Olympijských hier v Soule, svoju kariéru ukončila ako 26-ročná. A nikdy toto rozhodnutie neľutovala.

Čítať ďalej
Poradíme vám, ako investovať 10, 100, 1000 a viac eur.

Tlačové správy

Máte voľných 10, 100, 1000 či viac eur? Poradíme vám, ako ich môžete investovať

Na zmysluplné investovanie netreba mať veľa peňazí. Samozrejme, že je tam nejaké to „ale“. V prvom rade treba počítať s tým, že z mála peňazí veľa muziky nebude a milionárom sa z trochy za krátky čas nikto nestane.

Čítať ďalej
Mladí objavujú čaro štartovacej investície.

Tlačové správy

Chcete začať investovať? Začnite štartovacou investíciou

Vstup do sveta investícií nie je nevyhnutne spojený s vysokým vkladom a potrebou hľadania vhodného inštrumentu. Štartovacia investícia je nenáročná tak vo výške vkladu ako aj vo výbere investičnej stratégie. V podstate stačí 10 eur mesačne a svoju investíciu nasmerovať do najväčších spoločností na svete.

Čítať ďalej
František Dragúň

Tlačové správy

Revolučné zmeny kariéry pomôžu všetkým aktívnym obchodníkom a manažérom

Výrazné navýšenie provízií, dynamickejší rast v kariére, možnosť budovania tímu už na obchodníckych pozíciách či ďalší kariérny rast pre najúspešnejších obchodníkov. To je len časť zmien, ktoré prináša Swiss Life Select Slovensko. „Trh sa konsoliduje. Prepad dopytu po hypotékach vyvolal najmä u malých firiem neistotu. Preto im chceme ponúknuť stabilnú alternatívu so švajčiarskym zázemím a mimoriadnymi podmienkami,“ hovorí František Dragúň, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti.

Čítať ďalej
Sprostredkovateľka vysvetľuje klientovi, prečo je dôležité pri investovaní dodržať investičný horizont.

Tlačové správy

Tri príklady, prečo sa oplatí vydržať v investovaní

Čo je najdôležitejšie pri investovaní? Stanoviť si cieľ a vydržať. Bez neho je náročné zistiť, či sa investícia vydarila alebo nie.

Čítať ďalej
Žena sporí a myslí aj na hrozbu inflácie.

Tlačové správy

Plánujete a sporíte? A myslíte aj na skrytú hrozbu?

Kúpa domu, výška dôchodku či pomoc deťom pri štarte do života sú relatívne ľahko predstaviteľné a hlavne vyčísliteľné ciele. Ich ďalšou výhodou je, že sa dá vypočítať potrebná výška príspevku, požadované zhodnotenie či nevyhnutné trvanie riešenia. Tak prečo ani pri dodržaní stanovených parametrov, nebudete zrejme s výsledkom spokojný?

Čítať ďalej