Ste pripravení na to, že vaše bývanie môže poškodiť živel? Budete mať na zaplatenie opráv alebo kúpu novej nehnuteľnosti? Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti patrí medzi tie menej finančne náročné poistenia vzhľadom na krytie, ktoré vám poskytujú.

Youtube Futbalistka

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Youtube huslista

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Nehnuteľnosť väčšinou tvorí najväčšiu časť majetku Slovákov a preto je nevyhnutné zabezpečiť ju poistením nehnuteľnosti a domácnosti. Nielen v súvislosti s pondelkovým zemetrasením, ktoré zasiahlo východ Slovenska, by ste si mali uzatvoriť majetkové poistenie, ak ho ešte nemáte. Mnoho nehnuteľností na Slovensku totiž nie je stále poistených.

Pozornosť by ste však mali zvýšiť aj v prípade, ak už poistenie máte, ale aspoň 2 či 3 roky ste si ho neaktualizovali. Ceny nehnuteľností sa totiž za posledné roky vyšplhali na rekordné hodnoty a práve im by sa mali prispôsobovať poistné sumy. Pretože, ak úplne stratíte bývanie, budete si musieť novú nehnuteľnosť kúpiť za aktuálnu cenu.

Riešením môže byť aj indexácia, vďaka ktorej poisťovne automaticky a pravidelne navyšujú poistné. So zvýšenou poistnou sumou je síce spojené aj vyššie poistné, ale aspoň vás nemôže prekvapiť zásadné podpoistenie.

Ak uvažujete o tom, že by ste si vybrali len poistenie nehnuteľnosti alebo domácnosti v snahe ušetriť, tak prax ukazuje, že takýto výber vás môže vyjsť veľmi draho.

Vybrať si poistenie nehnuteľnosti alebo domácnosti? Alebo radšej oboje?
Ak uvažujete o tom, že by ste si vybrali len poistenie nehnuteľnosti alebo domácnosti v snahe ušetriť, tak prax ukazuje, že takýto výber vás môže vyjsť veľmi draho. Veď stačí, aby ste sa prešli po svojom byte či dome a spočítali, koľko by vás stálo, opäť si kúpiť vybavenie a tiež obsah skríň a zásuviek. A čo ak by bola vaša nehnuteľnosť tak poškodená, že sa stane neobývateľnou, rovnako ako viaceré domy na východe Slovenska? Povedzme si úprimne, len málokto by dokázal pokryť náklady na nové vybavenie či zaobstaranie novej nehnuteľnosti z vlastných finančných rezerv. Preto je viac ako odvážne spoliehať sa na to, že sa devastačná situácia nemôže udiať. Skrátka poistenie nehnuteľnosti sa neoplatí zanedbať.

Ako je to s poistením pre prípad zemetrasenia?
Pri výbere správneho poistenia je dobre zaujímať sa o poistné podmienky plnenia pri jednotlivých rizikách. Či je napríklad zemetrasenie v základnom balíku poistenia, alebo si ho musíte pripoistiť. Je dôležité si uvedomiť, že pri poistnom plnení v prípade zemetrasenia, poisťovne prihliadajú na stupeň intenzity, ktorú určujú podľa Európskej makroseizmickej stupnice EMS 98. Znamená to, že niektoré poisťovne plnia len od určitého stupňa (napr. od stupňa 5 či 6), iné limity nemajú.
 

Európska makroseizmická stupnica EMS 98

StupeňÚčinky
I. NeciteľnéZemetrasenie bez pocítenia.
II. Sotva citeľné Pociťuje len málo jednotlivcov v budovách.
III. SlabéĽahké chvenie alebo húpanie pociťujú iba niektoré osoby vnútri budov.
IV. Značne pozorovanéZemetrasenie vnútri budov cítia mnohí, vonku len výnimočne. Okná drnčia.
V. SilnéVnútri budov cíti väčšina, vonku niektorí, budovy vibrujú, visiace objekty kolíšu, malé predmety sa presúvajú, okná sa zatvárajú.
VI. Mierne ničivéMnohí sú vystrašení a vybiehajú von, padajú predmety, na budovách vznikajú trhliny alebo odpadáva omietka.
VII. NičivéĽudia sú vystrašení, nábytok sa voľne posúva, predmety padajú, stredné škody na budovách.
VIII. Ťažko ničivéMnohí ľudia majú problém udržať rovnováhu, mnohé domy majú veľké trhliny v stenách, staršie budovy sa môžu zrútiť. 
IX. Deštruktívne Všeobecná panika. Slabé stavby sa rútia. Aj dobre postavené budovy utrpia vážne škody.
X. Veľmi deštruktívne
Mnohé dobre postavené bežné budovy sa rútia.
XI. DevastujúceVäčšina dobre postavených bežných budov sa rúti. Aj niektoré seizmicky odolné sú zničené.
XII. Úplne devastujúce Takmer všetky budovy sú zničené. 
Zdroj: European Macroseismic Scale 1998, https://www.franceseisme.fr/EMS98_Original_english.pdf

Ak teda chcete vedieť, či je vaše poistenie nehnuteľnosti a domácnosti správne nastavené, neváhajte nás kontaktovať.

A ak ešte poistenie nemáte vôbec, radi vám s tým v Swiss Life Select Slovensko pomôžeme. Naši skúsení kolegovia vám porovnajú ponuky jednotlivých poisťovní a keď sa rozhodnete pre uzatvorenie zmluvy, môžete ju podpísať digitálne z pohodlia domova. Našim poslaním je totiž pomáhať ľuďom žiť život podľa vlastných predstáv.

 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Inflácia môže Slovákom tento rok zhltnúť 2,2 mld. eur.

Tlačové správy

Inflácia chystá útok na bankové vklady

Vlastníci bežných, sporiacich a termínovaných účtov by mali spozornieť. O dvanásť mesiacov si zo svojich úspor v bankách kúpia menej, než dnes. Nikto im z účtu peniaze nevyberie. To len inflácia spôsobí, že peniaze stratia kúpnu silu.

Čítať ďalej
Čo by ste povedali na výnos 1000 %?

Tlačové správy

Akým investíciám sa darilo v minulom roku?

Zhodnotenie vo výške niekoľkých percent nie je veľmi zaujímavé. Jednak je to bežné v bankách a navyše zisk zhltne inflácia. Ročný výnos v desiatkach percent však už zaváňa podvodom. Čo potom povedať o výnose cez 1000 % za rok?

Čítať ďalej
Nový rok ponúka nové možnosti, ako si nasporiť.

Blogy

Nový rok, nové možnosti: 10 tipov ako efektívne sporiť

Či už ide o sporenie hotovosti, centovú výzvu alebo sledovanie výdavkov staré dobré metódy môžu aj v digitálnej dobe urobiť šetrenie hmatateľnejšie. Nižšie uvádzame najlepšie tipy pre efektívne sporenie.

Čítať ďalej
Zitite, či sa vám viac oplatí termínovaný vklad alebo štátny dlhopis

Tlačové správy

Zisťovali sme za vás: Oplatí sa vám viac terminovaný vklad alebo štátny dlhopis

Hľadáte niečo výhodnejšie, než je termínovaný vklad? Na jar je naplánované vydávanie štátnych dlhopisov pre obyvateľov. Oplatí sa teda čakať a neviazať peniaze v banke?

Čítať ďalej
Seniori zistili, že účet v banke môžu mať zadarmo.

Tlačové správy

Seniori, neplaťte bankám zbytočne. Účet môžete mať aj zadarmo

Bankový účet je pohodlný, bezpečný a pre niekoho zbytočne spoplatnený. Účet zadarmo môže mať totiž väčšina klientov. Buď si stačí zvoliť správnu banku, správny balík služieb, splniť podmienky banky alebo mať príjem nepresahujúci 1,1 násobok minimálnej mzdy.

Čítať ďalej
Rady, ktoré vám pomôžu znížiť investičné riziko.

Tlačové správy

7 funkčných pravidiel, ktoré vám pomôžu znížiť riziko pri investovaní

Investovanie je síce spojené s určitým typom rizika, no pri dodržaní týchto pravidiel ho dokážete výrazne znížiť. Žiadna operácia s peniazmi totiž nie je bez rizika. Či už ide o hotovosť, vklad do banky, kúpu nehnuteľnosti alebo investovanie do akcií či kryptomien.

Čítať ďalej