Ste pripravení na to, že vaše bývanie môže poškodiť živel? Budete mať na zaplatenie opráv alebo kúpu novej nehnuteľnosti? Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti patrí medzi tie menej finančne náročné poistenia vzhľadom na krytie, ktoré vám poskytujú.

Youtube Futbalistka

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Youtube huslista

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Nehnuteľnosť väčšinou tvorí najväčšiu časť majetku Slovákov a preto je nevyhnutné zabezpečiť ju poistením nehnuteľnosti a domácnosti. Nielen v súvislosti s pondelkovým zemetrasením, ktoré zasiahlo východ Slovenska, by ste si mali uzatvoriť majetkové poistenie, ak ho ešte nemáte. Mnoho nehnuteľností na Slovensku totiž nie je stále poistených.

Pozornosť by ste však mali zvýšiť aj v prípade, ak už poistenie máte, ale aspoň 2 či 3 roky ste si ho neaktualizovali. Ceny nehnuteľností sa totiž za posledné roky vyšplhali na rekordné hodnoty a práve im by sa mali prispôsobovať poistné sumy. Pretože, ak úplne stratíte bývanie, budete si musieť novú nehnuteľnosť kúpiť za aktuálnu cenu.

Riešením môže byť aj indexácia, vďaka ktorej poisťovne automaticky a pravidelne navyšujú poistné. So zvýšenou poistnou sumou je síce spojené aj vyššie poistné, ale aspoň vás nemôže prekvapiť zásadné podpoistenie.

Ak uvažujete o tom, že by ste si vybrali len poistenie nehnuteľnosti alebo domácnosti v snahe ušetriť, tak prax ukazuje, že takýto výber vás môže vyjsť veľmi draho.

Vybrať si poistenie nehnuteľnosti alebo domácnosti? Alebo radšej oboje?
Ak uvažujete o tom, že by ste si vybrali len poistenie nehnuteľnosti alebo domácnosti v snahe ušetriť, tak prax ukazuje, že takýto výber vás môže vyjsť veľmi draho. Veď stačí, aby ste sa prešli po svojom byte či dome a spočítali, koľko by vás stálo, opäť si kúpiť vybavenie a tiež obsah skríň a zásuviek. A čo ak by bola vaša nehnuteľnosť tak poškodená, že sa stane neobývateľnou, rovnako ako viaceré domy na východe Slovenska? Povedzme si úprimne, len málokto by dokázal pokryť náklady na nové vybavenie či zaobstaranie novej nehnuteľnosti z vlastných finančných rezerv. Preto je viac ako odvážne spoliehať sa na to, že sa devastačná situácia nemôže udiať. Skrátka poistenie nehnuteľnosti sa neoplatí zanedbať.

Ako je to s poistením pre prípad zemetrasenia?
Pri výbere správneho poistenia je dobre zaujímať sa o poistné podmienky plnenia pri jednotlivých rizikách. Či je napríklad zemetrasenie v základnom balíku poistenia, alebo si ho musíte pripoistiť. Je dôležité si uvedomiť, že pri poistnom plnení v prípade zemetrasenia, poisťovne prihliadajú na stupeň intenzity, ktorú určujú podľa Európskej makroseizmickej stupnice EMS 98. Znamená to, že niektoré poisťovne plnia len od určitého stupňa (napr. od stupňa 5 či 6), iné limity nemajú.
 

Európska makroseizmická stupnica EMS 98

Stupeň Účinky
I. Neciteľné Zemetrasenie bez pocítenia.
II. Sotva citeľné  Pociťuje len málo jednotlivcov v budovách.
III. Slabé Ľahké chvenie alebo húpanie pociťujú iba niektoré osoby vnútri budov.
IV. Značne pozorované Zemetrasenie vnútri budov cítia mnohí, vonku len výnimočne. Okná drnčia.
V. Silné Vnútri budov cíti väčšina, vonku niektorí, budovy vibrujú, visiace objekty kolíšu, malé predmety sa presúvajú, okná sa zatvárajú.
VI. Mierne ničivé Mnohí sú vystrašení a vybiehajú von, padajú predmety, na budovách vznikajú trhliny alebo odpadáva omietka.
VII. Ničivé Ľudia sú vystrašení, nábytok sa voľne posúva, predmety padajú, stredné škody na budovách.
VIII. Ťažko ničivé Mnohí ľudia majú problém udržať rovnováhu, mnohé domy majú veľké trhliny v stenách, staršie budovy sa môžu zrútiť. 
IX. Deštruktívne  Všeobecná panika. Slabé stavby sa rútia. Aj dobre postavené budovy utrpia vážne škody.
X. Veľmi deštruktívne
Mnohé dobre postavené bežné budovy sa rútia.
XI. Devastujúce Väčšina dobre postavených bežných budov sa rúti. Aj niektoré seizmicky odolné sú zničené.
XII. Úplne devastujúce  Takmer všetky budovy sú zničené. 
Zdroj: European Macroseismic Scale 1998, https://www.franceseisme.fr/EMS98_Original_english.pdf

Ak teda chcete vedieť, či je vaše poistenie nehnuteľnosti a domácnosti správne nastavené, neváhajte nás kontaktovať.

A ak ešte poistenie nemáte vôbec, radi vám s tým v Swiss Life Select Slovensko pomôžeme. Naši skúsení kolegovia vám porovnajú ponuky jednotlivých poisťovní a keď sa rozhodnete pre uzatvorenie zmluvy, môžete ju podpísať digitálne z pohodlia domova. Našim poslaním je totiž pomáhať ľuďom žiť život podľa vlastných predstáv.

 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej