Inflácia vysoká, garantovaný úrok na termínovaných vkladoch nízky a otázka kam umiestniť peniaze stále aktuálna.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Prvé, čo si budúci investor potrebuje uvedomiť, je spojitosť medzi výnosom a rizikom. Riziko môže byť rovnajúce sa výške vkladu až po jeho znehodnotenie iba mierou inflácie.

Infláciou sú pre nulové úročenie v plnej miere ohrozené peniaze na bežnom účte. Bankové vklady ako také, či už na sporiacom alebo termínovanom účte, nemajú z dlhodobé hľadiska v boji s infláciou šancu zvíťaziť. Preto by tam mali byť iba peniaze nevyhnutné na pokrytie výdavkov na pár mesiacov.
 

Pavel Skriniar, investičný analytik Swiss Life Select
Aj rôzne zamerané indexy, majú jedno spoločné: na krátkom časovom horizonte je rozdiel medzi najhorším a najlepším výsledkom podstatne väčší než na dlhom horizonte.

Šancu poraziť infláciu majú investície do nehnuteľností, korporátnych dlhopisov a akcií. Pri týchto nástrojoch však treba počítať s radom investičných rizík. Pri nehnuteľnosti je najväčšie riziko, ak sa neprenajme a z rôznych dôvodov bude problém s jej predajom. Pri korporátnych dlhopisoch a akciách ide o krach podniku.

Investičné riziko sa však dá znížiť. Čím dlhší čas spoločnosť podniká, tým viac riziko krachu síce klesá, ale nikdy nevymizne. Pravdepodobnosť toho, že investor príde o svoju investíciu aj po dlhom čase, sa dá znížiť investovaním do väčšieho počtu spoločností. Ďalším spôsobom zníženia rizika je investovať na niekoľko krát až pravidelne.

Výsledok širokej diverzifikácie, dlhodobého horizontu a pravidelného investovania vidieť v nasledujúcich grafoch. Zobrazujú výsledky pravidelného investovania do akciových indexov Nasdaq 100, Nikkei 225, MSCI World a S&P 500 a zlato.
 

znizovanie rizika pri investicii swiss life select
znizovanie rizika pri investicii swiss life select

Aj keď ide o rôzne zamerania indexov, jedno majú spoločné: na krátkom časovom horizonte je rozdiel medzi najhorším a najlepším výsledkom podstatne väčší než na dlhom horizonte. Pri dostatočne dlhom trvaní pravidelného investovania sa dokonca aj ten najhorší výsledok skončil nad nulou.

Grafy ukazujú jednu vec, ktorá je spoločná pre všetky investície. Pri krátkom trvaní investície je riziko straty podstatne vyššie, než pri dlhodobých investíciách. Znamená to iba toľko, že existujúci investori potrebujú vo svojich investíciách zotrvať a budúci investori sa potrebujú pripraviť na poklesy. Tie sú totiž iba dočasného charakteru. Vytrvalosť sa im odmení v podobe výnosu prevyšujúceho úroky na termínovaných vkladoch.

Ak si nie ste istý, ako začať, poraďte sa so skúseným finančným sprostredkovateľom. Ten zhodnotí vašu aktuálnu situáciu a ponúkne vám riešenia, ktoré vám pomôžu žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej