Dlh je dobrý sluha, ale zlý pán. Myslite na to obzvlášť pri vianočných nákupoch. To, či dlh bude slúžiť alebo panovať, záleží na tom, čo mu predchádza a na aký účel sa získané peniaze použijú.

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti

Swiss Life Select Fixed Maturity Bond Strategy

Získajte predvídateľné zhodnotenie z investície do dlhopisov so zníženým rizikom práve teraz

Úroková sadzba je napríklad jeden z parametrov, podľa ktorého sa človek pri výbere úveru rozhoduje, no v konečnom dôsledku je to príjem, čo ovplyvňuje výšku a prístup k úveru.

Existuje dobrý a zlý dlh. Popri dobrom dlhu existuje aj finančná rezerva, z ktorej by sa dal úver splácať pri výpadku príjmu aspoň tri mesiace. Zlý dlh takúto poistku nemá. Ďalší rozdiel medzi dobrým a zlým dlhom je v použití peňazí. Dobrým dlhom si zabezpečujete príjem, zlým dlhom si naopak zvyšujete výdavky. Rozdiel sa dá pekne ukázať na príklade kúpy nového auta.

Zlý dlh
Auto na úver bude v konečnom dôsledku stáť viac, než bolo uvedené na cenovke v predajni. V prvom rade sa preplatí úrokmi. Auto je zároveň spojené s ďalšími výdavkami na prevádzku a udržiavanie technického stavu. Okrem toho auto stráca na hodnote už výjazdom z predajne áut, každým prejdeným kilometrom i prežitým dňom. Celkové výdavky počas splácania autodlhu môžu násobne prekročiť cenu auta.

Čítajte viac >>> Povinný účet pre podnikateľov môže byť aj bez poplatku

Dobrý dlh
Auto má statusovú a úžitkovú hodnotu. Status dodatočný príjem neprinesie, no pri určitých ľuďoch vie príjem udržať. Ostatní sa vďaka nemu dopravia do práce, čím si zabezpečia príjem na splácanie. Aj samotné auto môže byť zdrojom príjmu, z ktorého časti sa bude splácať. Kúpa auta dokonca nemusí prinášať príjem, ale môže znížiť výdavky. To v prípade, že alternatívna doprava za pravidelným príjmom je drahšia alebo nedostupná. Dobrý dlh je teda taký, vďaka ktorému si zabezpečíme, resp. zvýšime príjem alebo znížením výdavkov vytvoríme úsporu na jeho splácanie.

 

Pavel Skriniar (12)
Inflácia hrá v prospech dlžníkov, pretože znižuje reálnu hodnotu dlhu.

Dlh je vždy nový začiatok
Dlh prináša splátky a teda potrebu úpravy životného štýlu. Zvýšené výdavky môžu niektorým uškodiť po finančnej aj po psychickej stránke. Preto je dobré vyskúšať si splácanie nanečisto. Simulujte splácanie tri mesiace pred zadlžením sa. Otestujete sa tým, či vám splátky nenarušia vaše zvyklosti. Po troch mesiacoch budete mať takto vytvorenú rezervu, ktorá môže poslúžiť v čase finančných problémov.

Dlh v čase inflácie
Inflácia hrá v prospech dlžníkov, pretože znižuje reálnu hodnotu dlhu. Určite je v čase zvyšujúcich sa cien ekonomické zadlžiť sa, ak cena vzrastie nad úroveň preplatenosti dlhu. Na druhej strane dlh treba splácať a pri nezmenenom príjme a zvýšených cenách v obchodoch sa splácanie stane náročnejšie.

 

Úrokové sadzby jednotlivých typov pôžičiek*

Povolené prečerpanie12,8 % - 21,81 %
Kreditná karta10,9 % - 24,9 %
Splátkový predaj19,5 % - 22,0 %
Spotrebný úver5,89 % - 11,9 %
Americká hypotéka3,95 % - 5,28 %
Hypotéka3,7 % - 6,35 %
*v závislosti od výšky úveru, úverového limitu, typu účtu, radu karty či  miery zabezpečenia. Pri porovnávaní úverov použite ukazovateľ RPMN, v ktorom sú zahrnuté všetky náklady spojené s úverom.

Ak uvažujete o dlhu, najprv vyskúšajte odkonzultovať dostupné možnosti s nezávislým finančným sprostredkovateľom s licenciou v sektore úverov a kapitálového trhu, ktorý zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám riešenie, ktoré vám pomôže žiť finančne nezávislý život podľa vlastných predstáv.  Do dlhu vstupujte s určitou finančnou rezervou, ideálne na pokrytie trojmesačných výdavkov. Vyhnete sa tým riziku vstupu do dlhovej špirály, keď si človek požičiava na splácanie pôžičky.

Máte napriek tomu otázky?

Obráťte sa na našich skúsených odborníkov

Vyberte si vášho osobného sprostredkovateľa. Využite stabilitu a know-how švajčiarskej skupiny Swiss Life, ktorá má viac ako 165 ročnú históriu. Vyskúšajte aj vy švajčiarske finančné služby pre váš finančne nezávislý život podľa vlastných predstáv.

Navštívte jednu z našich pobočiek

Ste pánom svojho času a podľa toho sa riadite? Naši sprostredkovatelia sa Vám plne prispôsobia. Ak však máte radšej osobnú návštevu pobočky, máme ich po celom Slovensku. Vyberte si tú, ktorá je k vám najbližšie.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Rady, ktoré vám pomôžu znížiť investičné riziko.

Tlačové správy

7 funkčných pravidiel, ktoré vám pomôžu znížiť riziko pri investovaní

Investovanie je síce spojené s určitým typom rizika, no pri dodržaní týchto pravidiel ho dokážete výrazne znížiť. Žiadna operácia s peniazmi totiž nie je bez rizika. Či už ide o hotovosť, vklad do banky, kúpu nehnuteľnosti alebo investovanie do akcií či kryptomien.

Čítať ďalej
Manželia sú prekvapení, že kvôli podpoisteniu nehnuteľnosti musia za opravu platiť z vlastného vrecka.

Tlačové správy

Ak zanedbáte poistenie nehnuteľnosti, vysoké škody budete platiť z vlastného

Vedeli ste, že ak máte nehnuteľnosť v hodnote 100-tisíc eur poistenú na 50-tisíc eur, poisťovňa vám pri 50 % poškodení nehnuteľnosti vyplatí len 25-tisíc eur? No ak financujete nehnuteľnosť hypotékou, môže sa vám stať, že rozdiel vzniknutý nedostatočným poistením budete musieť zaplatiť z vlastného.

Čítať ďalej
Juraj Porubčan, územný riaditeľ hovorí o tom, aké možnosti majú ľudia, keď spolupracujú so Swiss Life Select.

Životné témy

Juraj Porubčan: Riaditeľom môžete byť aj keď máte len 25 rokov

Riaditeľom sa stal, keď mal 25 rokov. Dnes pracuje najmä so svojim tímom a pomáha svojim kolegom splniť si sen o živote podľa vlastných predstáv. Reč je o Jurajovi Porubčanovi, Regionálnom riaditeľovi Swiss Life Select.

Čítať ďalej
Drahomír Rozič vyrába revolúčné skateboardy

Životné témy

Výrobca revolučných skateov Drahomír Rozič: Prvý skateboard vyrobil už ako 7-ročný

Prvý skate vyrobil už ako sedemročný. Keď neskôr vyskúšal powdersurf – dosku na hlboký sneh bez viazania – zrodila sa posadnutosť. Sen vyrobiť dosku, na ktorej by sa dalo surfovať v zime na každom povrchu, nielen v prašane. Od toho sa odvíjala aj ďalšia vášeň – surfskating, čo je forma skateboardingu, ktorá umožňuje zažiť surfovanie na suchu. Vznikla značka Soulboardiy, ktorá dnes vo svete rezonuje vďaka revolučnými technológiám a najvyššej remeselnej kvalite. Rodinná dielňa v Suchej nad Parnou produkuje unikátne skaty s jedinečným dizajnom a onedlho príde na trh so svetovou novinkou – je ňou snowsurf.

Čítať ďalej
Manželia zvažujú založenie štvrtého dôchodkového piliera.

Tlačové správy

Prečo aj vy potrebujete štvrtý dôchodkový pilier?

Tretí dôchodkový pilier postupne stráca podporu a preto by ste mali začať uvažovať aj o iných spôsoboch, ako si zabezpečiť rentu na dôchodok.

Čítať ďalej
Ponuky na investovanie treba vždy zvážiť.

Tlačové správy

Prinesú vám americké voľby vyššie výnosy na investíciách?

S blížiacimi sa voľbami v USA sa zvyšuje počet lákavých ponúk na investovanie. Argumentom má byť jedinečná príležitosť na mimoriadny zárobok. Je to vôbec reálne?

Čítať ďalej