Inflácia mení cenovky v obchodoch i prevádzkach. Produkty finančných inštitúcií nie sú výnimkou. Zvyšujú sa poplatky v bankách a zvyšuje sa aj poistné. Zdražovanie sa ešte nedotklo dôchodkového sporenia, keďže limitované poplatky sa ostatnou novelou znižovali, a investícií do podielových fondov, ktorých poplatky majú tiež legislatívne obmedzenia.

Youtube Futbalistka

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Youtube huslista

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Podľa zverejňovaných údajov o odplatách vyžadovaných od klienta, služby spojené s vedením bežného účtu medziročne ak zdraželi, tak od 12 % do 36 %. Jedným dychom však treba povedať, že nahor nešli ceny všetkých úkonov a zdraženie sa týka predovšetkým papierových výpisov z účtu, pričom poplatky za tie elektronické sa nemenili (ostali bezplatné). Zároveň platí, že mať balík služieb je stále možné mať zadarmo – buď stačí splniť podmienky banky alebo mať inú banku.

Naopak, služby banky spojené s hypotékami zlacneli. Túto skutočnosť si klienti možno ani nevšimli, keďže banky v rámci konkurenčného boja o klienta zvyknú určité typy poplatkov odpúšťať. Navyše, o poplatky sa klienti v súčasnosti beztak veľmi nezaujímajú, keďže ich viac trápi súčasná úroveň úrokov na hypotékach. Tá sa, mimochodom, bude pravdepodobne ešte zvyšovať.

Cena poistenia tiež prechádza zmenami. Kým pri životnom poistení cena závisí od vstupného veku a zdravotného stavu (teda vo všeobecnosti sa pre človeka z roka na rok zvyšuje) a poistnej sumy, pri majetkovom poistení sa cena odvíja od hodnoty poisteného majetku. Keďže inflácia zvýšila ceny áut, stavebných materiálov i spotrebičov a ich servisu, spolu s nimi rastie aj cena poistenia. Havarijné poistenie v niektorých prípadoch zdraželo približne o 14 %, poistenie domácnosti približne o 6 %.

Čítajte viac >>> Juraj Porubčan: Územným riaditeľom môžete byť aj keď máte len 25 rokov

Pavel Škriniar hovorí o zdražovaní finančných produktov.
Zvyšujú sa poplatky v bankách a zvyšuje sa aj poistné.

Cena poistenia sa zvyšuje nielen pre rast cien poisteného majetku, ale aj pre vyššiu škodovosť. Vyššie škody spôsobené globálnymi zmenami v počasí sa skôr či neskôr preukážu v ocenení rizík. Ak poisťovňa vyplatí poistné plnenie, ktorého pôvod nebol náhodný ale úmyselný, navýši to odhady poisťovne do budúcnosti. A následne sa to prejaví v cene poistenia. Dve slovenské poisťovne evidujú v tomto roku už 3400 pokusov o poisťovací podvod v celkovej hodnote takmer 13 mil. eur. Ich štatistika má z roka na rok vyššie čísla predovšetkým z dôvodu rozširovania a zlepšovania technologických a analytických nástrojov, ktorými odhaľujú nekalé konania klientov. Každé piate podozrenie, o riešení ktorých klienti ani nevedia, sa ukáže ako oprávnené.

Výber vhodného poistenie a predovšetkým so správnym nastavením poistných súm je základom spokojnosti pri vzniku poistnej udalosti. Nechajte si preto pri voľbe poistných rizík a miery zabezpečenia poradiť od skúseného nezávislého finančného sprostredkovateľa s licenciou v sektore poistenia. Ich zoznam nájdete na stránkach Národnej banky Slovenska. Ten vám navrhne riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Inflácia môže Slovákom tento rok zhltnúť 2,2 mld. eur.

Tlačové správy

Inflácia chystá útok na bankové vklady

Vlastníci bežných, sporiacich a termínovaných účtov by mali spozornieť. O dvanásť mesiacov si zo svojich úspor v bankách kúpia menej, než dnes. Nikto im z účtu peniaze nevyberie. To len inflácia spôsobí, že peniaze stratia kúpnu silu.

Čítať ďalej
Čo by ste povedali na výnos 1000 %?

Tlačové správy

Akým investíciám sa darilo v minulom roku?

Zhodnotenie vo výške niekoľkých percent nie je veľmi zaujímavé. Jednak je to bežné v bankách a navyše zisk zhltne inflácia. Ročný výnos v desiatkach percent však už zaváňa podvodom. Čo potom povedať o výnose cez 1000 % za rok?

Čítať ďalej
Nový rok ponúka nové možnosti, ako si nasporiť.

Blogy

Nový rok, nové možnosti: 10 tipov ako efektívne sporiť

Či už ide o sporenie hotovosti, centovú výzvu alebo sledovanie výdavkov staré dobré metódy môžu aj v digitálnej dobe urobiť šetrenie hmatateľnejšie. Nižšie uvádzame najlepšie tipy pre efektívne sporenie.

Čítať ďalej
Zitite, či sa vám viac oplatí termínovaný vklad alebo štátny dlhopis

Tlačové správy

Zisťovali sme za vás: Oplatí sa vám viac terminovaný vklad alebo štátny dlhopis

Hľadáte niečo výhodnejšie, než je termínovaný vklad? Na jar je naplánované vydávanie štátnych dlhopisov pre obyvateľov. Oplatí sa teda čakať a neviazať peniaze v banke?

Čítať ďalej
Seniori zistili, že účet v banke môžu mať zadarmo.

Tlačové správy

Seniori, neplaťte bankám zbytočne. Účet môžete mať aj zadarmo

Bankový účet je pohodlný, bezpečný a pre niekoho zbytočne spoplatnený. Účet zadarmo môže mať totiž väčšina klientov. Buď si stačí zvoliť správnu banku, správny balík služieb, splniť podmienky banky alebo mať príjem nepresahujúci 1,1 násobok minimálnej mzdy.

Čítať ďalej
Rady, ktoré vám pomôžu znížiť investičné riziko.

Tlačové správy

7 funkčných pravidiel, ktoré vám pomôžu znížiť riziko pri investovaní

Investovanie je síce spojené s určitým typom rizika, no pri dodržaní týchto pravidiel ho dokážete výrazne znížiť. Žiadna operácia s peniazmi totiž nie je bez rizika. Či už ide o hotovosť, vklad do banky, kúpu nehnuteľnosti alebo investovanie do akcií či kryptomien.

Čítať ďalej