Inflácia mení cenovky v obchodoch i prevádzkach. Produkty finančných inštitúcií nie sú výnimkou. Zvyšujú sa poplatky v bankách a zvyšuje sa aj poistné. Zdražovanie sa ešte nedotklo dôchodkového sporenia, keďže limitované poplatky sa ostatnou novelou znižovali, a investícií do podielových fondov, ktorých poplatky majú tiež legislatívne obmedzenia.

Youtube Futbalistka

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Youtube huslista

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Podľa zverejňovaných údajov o odplatách vyžadovaných od klienta, služby spojené s vedením bežného účtu medziročne ak zdraželi, tak od 12 % do 36 %. Jedným dychom však treba povedať, že nahor nešli ceny všetkých úkonov a zdraženie sa týka predovšetkým papierových výpisov z účtu, pričom poplatky za tie elektronické sa nemenili (ostali bezplatné). Zároveň platí, že mať balík služieb je stále možné mať zadarmo – buď stačí splniť podmienky banky alebo mať inú banku.

Naopak, služby banky spojené s hypotékami zlacneli. Túto skutočnosť si klienti možno ani nevšimli, keďže banky v rámci konkurenčného boja o klienta zvyknú určité typy poplatkov odpúšťať. Navyše, o poplatky sa klienti v súčasnosti beztak veľmi nezaujímajú, keďže ich viac trápi súčasná úroveň úrokov na hypotékach. Tá sa, mimochodom, bude pravdepodobne ešte zvyšovať.

Cena poistenia tiež prechádza zmenami. Kým pri životnom poistení cena závisí od vstupného veku a zdravotného stavu (teda vo všeobecnosti sa pre človeka z roka na rok zvyšuje) a poistnej sumy, pri majetkovom poistení sa cena odvíja od hodnoty poisteného majetku. Keďže inflácia zvýšila ceny áut, stavebných materiálov i spotrebičov a ich servisu, spolu s nimi rastie aj cena poistenia. Havarijné poistenie v niektorých prípadoch zdraželo približne o 14 %, poistenie domácnosti približne o 6 %.

Čítajte viac >>> Juraj Porubčan: Územným riaditeľom môžete byť aj keď máte len 25 rokov

Pavel Škriniar hovorí o zdražovaní finančných produktov.
Zvyšujú sa poplatky v bankách a zvyšuje sa aj poistné.

Cena poistenia sa zvyšuje nielen pre rast cien poisteného majetku, ale aj pre vyššiu škodovosť. Vyššie škody spôsobené globálnymi zmenami v počasí sa skôr či neskôr preukážu v ocenení rizík. Ak poisťovňa vyplatí poistné plnenie, ktorého pôvod nebol náhodný ale úmyselný, navýši to odhady poisťovne do budúcnosti. A následne sa to prejaví v cene poistenia. Dve slovenské poisťovne evidujú v tomto roku už 3400 pokusov o poisťovací podvod v celkovej hodnote takmer 13 mil. eur. Ich štatistika má z roka na rok vyššie čísla predovšetkým z dôvodu rozširovania a zlepšovania technologických a analytických nástrojov, ktorými odhaľujú nekalé konania klientov. Každé piate podozrenie, o riešení ktorých klienti ani nevedia, sa ukáže ako oprávnené.

Výber vhodného poistenie a predovšetkým so správnym nastavením poistných súm je základom spokojnosti pri vzniku poistnej udalosti. Nechajte si preto pri voľbe poistných rizík a miery zabezpečenia poradiť od skúseného nezávislého finančného sprostredkovateľa s licenciou v sektore poistenia. Ich zoznam nájdete na stránkach Národnej banky Slovenska. Ten vám navrhne riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Aj pri finančných produktoch platí, že rýchle nemusí znamenať kvalitné, ale ak si priplatíte, môže to byť inak.

Tlačové správy

Rýchlosť vs. kvalita vs. cena vo finančných produktoch

Ani finančné produkty nemôžete mať zároveň rýchlo, lacno a kvalitne. Za kvalitu a rýchlosť si zvyčajne priplatíte. A nízka cena je zas na úkor rýchlosti či kvality. Pozrite si, ako sa to dotýka jednotlivých finančných produktov.

Čítať ďalej
Cenu finančnej nevedomosti spoznáte, keď to najmenej potrebujete.

Tlačové správy

Koľko stojí sladká nevedomosť vo svete financií?

Nevhodná starostlivosť o úspory, nesprávne nastavené úvery či poistenie vás môžu vyjsť poriadne draho. Pritom stačí málo - zaujímať sa o svoje peniaze.

Čítať ďalej
František Dragúň

Tlačové správy

Revolučné zmeny kariéry pomôžu všetkým aktívnym obchodníkom a manažérom

Výrazné navýšenie provízií, dynamickejší rast v kariére, možnosť budovania tímu už na obchodníckych pozíciách či ďalší kariérny rast pre najúspešnejších obchodníkov. To je len časť zmien, ktoré prináša Swiss Life Select Slovensko. „Trh sa konsoliduje. Prepad dopytu po hypotékach vyvolal najmä u malých firiem neistotu. Preto im chceme ponúknuť stabilnú alternatívu so švajčiarskym zázemím a mimoriadnymi podmienkami,“ hovorí František Dragúň, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti.

Čítať ďalej
Investícia do štátnych dlhopisov môže byť rozumné riešenie.

Tlačové správy

Štátne dlhopisy pre obyvateľstvo môžu byť rozumným riešením, ak…

Vláda prišla s myšlienkou emitovať dlhopisy pre obyvateľstvo. Nejde o nič prevratné ani nové. S rovnakou ideou sa pohrávala ešte v roku 2007 a chcela tak nadviazať na skúsenosti iných krajín. Koniec koncov, štátne dlhopisy pre obyvateľstvo tu boli aj ako náhrada za druhú vlnu kupónovej privatizácie v roku 1995.

Čítať ďalej
Rodina sa teší, že jej banka znížila úrok na hypotéke.

Tlačové správy

Dve banky znížili úrokové sadzby na hypotékach

Banky začali znižovať úrokové sadzby na hypotékach. Nejde síce o zásadné poklesy, ale každá desatina, o ktorú sa úroková sadzba zníži, poteší. Ako sa to prejaví na možnostiach čerpať vyššie hypotéky? Nijako.

Čítať ďalej
Fyzik a vedec - astronaut Ulrich Walter hovorí o AI.

Životné témy

Fyzik a vedec - astronaut Ulrich Walter: Nevedomosť vytvára strach

Od návratu z vesmírnej misie pracuje nemecký fyzik a vedec - astronaut prof. Ulrich Walter na tom, aby bola robotika a umelá inteligencia ľahšie pochopiteľná pre širokú verejnosť. V tomto rozhovore odhaľuje, aká inteligentná vlastne AI je, či roboty dokážu klamať a ako môže robotika uľahčiť život v starobe.

Čítať ďalej