Inflácia mení cenovky v obchodoch i prevádzkach. Produkty finančných inštitúcií nie sú výnimkou. Zvyšujú sa poplatky v bankách a zvyšuje sa aj poistné. Zdražovanie sa ešte nedotklo dôchodkového sporenia, keďže limitované poplatky sa ostatnou novelou znižovali, a investícií do podielových fondov, ktorých poplatky majú tiež legislatívne obmedzenia.

Youtube Futbalistka

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Youtube huslista

Preto ak ide o investície, hypotéky, poistenie či správu majetku vyberte si silného partnera. Vyberte si odborníkov zo Swiss Life Select.

Podľa zverejňovaných údajov o odplatách vyžadovaných od klienta, služby spojené s vedením bežného účtu medziročne ak zdraželi, tak od 12 % do 36 %. Jedným dychom však treba povedať, že nahor nešli ceny všetkých úkonov a zdraženie sa týka predovšetkým papierových výpisov z účtu, pričom poplatky za tie elektronické sa nemenili (ostali bezplatné). Zároveň platí, že mať balík služieb je stále možné mať zadarmo – buď stačí splniť podmienky banky alebo mať inú banku.

Naopak, služby banky spojené s hypotékami zlacneli. Túto skutočnosť si klienti možno ani nevšimli, keďže banky v rámci konkurenčného boja o klienta zvyknú určité typy poplatkov odpúšťať. Navyše, o poplatky sa klienti v súčasnosti beztak veľmi nezaujímajú, keďže ich viac trápi súčasná úroveň úrokov na hypotékach. Tá sa, mimochodom, bude pravdepodobne ešte zvyšovať.

Cena poistenia tiež prechádza zmenami. Kým pri životnom poistení cena závisí od vstupného veku a zdravotného stavu (teda vo všeobecnosti sa pre človeka z roka na rok zvyšuje) a poistnej sumy, pri majetkovom poistení sa cena odvíja od hodnoty poisteného majetku. Keďže inflácia zvýšila ceny áut, stavebných materiálov i spotrebičov a ich servisu, spolu s nimi rastie aj cena poistenia. Havarijné poistenie v niektorých prípadoch zdraželo približne o 14 %, poistenie domácnosti približne o 6 %.

Čítajte viac >>> Juraj Porubčan: Územným riaditeľom môžete byť aj keď máte len 25 rokov

Pavel Škriniar hovorí o zdražovaní finančných produktov.
Zvyšujú sa poplatky v bankách a zvyšuje sa aj poistné.

Cena poistenia sa zvyšuje nielen pre rast cien poisteného majetku, ale aj pre vyššiu škodovosť. Vyššie škody spôsobené globálnymi zmenami v počasí sa skôr či neskôr preukážu v ocenení rizík. Ak poisťovňa vyplatí poistné plnenie, ktorého pôvod nebol náhodný ale úmyselný, navýši to odhady poisťovne do budúcnosti. A následne sa to prejaví v cene poistenia. Dve slovenské poisťovne evidujú v tomto roku už 3400 pokusov o poisťovací podvod v celkovej hodnote takmer 13 mil. eur. Ich štatistika má z roka na rok vyššie čísla predovšetkým z dôvodu rozširovania a zlepšovania technologických a analytických nástrojov, ktorými odhaľujú nekalé konania klientov. Každé piate podozrenie, o riešení ktorých klienti ani nevedia, sa ukáže ako oprávnené.

Výber vhodného poistenie a predovšetkým so správnym nastavením poistných súm je základom spokojnosti pri vzniku poistnej udalosti. Nechajte si preto pri voľbe poistných rizík a miery zabezpečenia poradiť od skúseného nezávislého finančného sprostredkovateľa s licenciou v sektore poistenia. Ich zoznam nájdete na stránkach Národnej banky Slovenska. Ten vám navrhne riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej