Leto pomaly končí a s ním pomaly končia aj študentské brigády. Pre mnohých študentov je blížiaci sa september mesiacom prvej skutočnej výplaty. Ako s ňou majú naložiť a má vôbec zmysel pri prvej výplate riešiť finančné produkty?

Prvé zamestnanie je spojené s prvými odvodmi do Sociálnej poisťovne a prvou dilemou, či využiť výhody druhého piliera alebo nie. Súčasní absolventi sa v porovnaní s tými staršími nemusia rozhodovať, či vstúpiť alebo nie, systém ich automaticky do druhého piliera priradí. Aj keď je téma dôchodkov a ich výšky pre mladých ľudí nezaujímavá, práve tento automatický vstup im zníži riziko nízkeho dôchodku.

Na vyšší dôchodok treba peniaze odkladať okrem povinných odvodov do dobrovoľných pilierov. Koľko odkladať? Ak zamestnávateľ prispieva na tretí či štvrtý pilier, treba to využiť a splniť podmienky na získanie maximálneho zamestnávateľského príspevku.

Dôchodok je však téma nielen tematicky ale aj časovo veľmi vzdialená. Na jeho čerpanie je potrebné prežiť desiatky rokov. Preto je namieste už na začiatku pracovnej cesty uvažovať aj o zabezpečení pokrytia bežných výdavkov pri výpadku príjmu z rôznych dôvodov.

Vytvorenie finančnej rezervy vo výške najviac 3-mesačných výdavkov trvá pomerne dlho. Navyše, úvod pracovného života je spojený skôr so skúšobnou lehotou než s prácou na dobu neurčitú. Aj menší úraz môže spôsobiť, že zamestnávateľ nebude ochotný čakať na vyzdravenie zamestnanca. Dobré poistenie zdravia (úrazové poistenie), teda zabezpečenie náhrady príjmu na bežné výdavky, je preto viac než žiaduce.
 

Odporúčané mesačné výdavky podľa výšky mzdy

Pilier / Výška mzdy 840 eur 1122 eur
II. pilier z povinných odvodov z povinných odvodov
III. pilier 15 eur od zamestnávateľa + 15 eur príspevok zamestnanca
15 eur od zamestnávateľa + 15 eur príspevok zamestnanca
IV. pilier od 84 eur od 112 eur
V. pilier rizikové poistenie od 25 eur rizikové poistenie od 30 eur

Na bežný život by tak z výplaty ostávalo 716 až 965 eur mesačne, pričom základ budovania majetku a finančnej istoty by už bol. V závislosti od toho, či je bývanie riešené ešte rodičmi alebo podnájmom, by do úvahy prichádzala aj príprava na kúpu nehnuteľnosti. Tam by mal smerovať zvyšok výplaty.

Po prvom roku na trhu práce je takéto nastavenie platobných príkazov nevyhnutné aktualizovať. Je potrebné zhodnotiť, ako sa zmenili životné priority, ako sa zmenila životná situácia a plány. So skúsenosťami s týmito finančnými produktmi sa bude podstatne jednoduchšie riešiť a vypĺňať finančný plán. Ten by totiž mal byť základom pri ceste životom.

Ak sa vám to zdá zložité, oslovte skúseného finančného sprostredkovateľa, ktorý zhodnotí vašu situáciu a navrhne finančný plán, ktorý vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv. 
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej
Žena čaká na zníženie úrokových sadzieb po znížení sadzieb zo strany ECB.

Tlačové správy

ECB znížila úrokové sadzby. Slovenské banky zatiaľ vyčkávajú

Zníženie sadzieb ECB zatiaľ pokles sadzieb úverov na bývanie neprinieslo. K poslednej úprave hypotekárnych úrokov došlo v prvý júnový deň. Kým v tomto roku menilo sadzby už šesť bánk a jedna koncom minulého roku, jedna banka nemenila sadzby už viac než rok.

Čítať ďalej
Žena po búrke zisťuje, prečo je dôležité pravidelne aktualizovať neživotné poistenie.

Tlačové správy

Krátke letné búrky môžu mať veľké následky. Je na to vaše poistenie pripravené?

Prívalové dažde a následné zatekanie do nehnuteľnosti je skúškou nervov i nastavenia a podmienok poistnej zmluvy. Človek vtedy raz-dva zistí, či si platil tú správnu poistnú ochranu. Nielen, čo sa týka pokrytia rizík, ale aj poistnej sumy.

Čítať ďalej
Lorenzo Wienecke a Juri Galkin vysvetľujú mladým ako funguje svet financií.

Blogy

Vedomosti o financiách vám pomáhajú žiť život podľa vlastných predstáv

Lorenzo Wienecke a Juri Galkin vysvetľujú mladým ako funguje svet financií. Ako to, že zakotvili práve pri výučbe tohto predmetu? Ako 16-ročných mladých ľudí naučiť samostatne rozhodovať o financiách? A ako motivovať školákov, aby si sporili na dôchodok?

Čítať ďalej
Aj pri finančných produktoch platí, že rýchle nemusí znamenať kvalitné, ale ak si priplatíte, môže to byť inak.

Tlačové správy

Rýchlosť vs. kvalita vs. cena vo finančných produktoch

Ani finančné produkty nemôžete mať zároveň rýchlo, lacno a kvalitne. Za kvalitu a rýchlosť si zvyčajne priplatíte. A nízka cena je zas na úkor rýchlosti či kvality. Pozrite si, ako sa to dotýka jednotlivých finančných produktov.

Čítať ďalej
Cenu finančnej nevedomosti spoznáte, keď to najmenej potrebujete.

Tlačové správy

Koľko stojí sladká nevedomosť vo svete financií?

Nevhodná starostlivosť o úspory, nesprávne nastavené úvery či poistenie vás môžu vyjsť poriadne draho. Pritom stačí málo - zaujímať sa o svoje peniaze.

Čítať ďalej