Leto pomaly končí a s ním pomaly končia aj študentské brigády. Pre mnohých študentov je blížiaci sa september mesiacom prvej skutočnej výplaty. Ako s ňou majú naložiť a má vôbec zmysel pri prvej výplate riešiť finančné produkty?

Prvé zamestnanie je spojené s prvými odvodmi do Sociálnej poisťovne a prvou dilemou, či využiť výhody druhého piliera alebo nie. Súčasní absolventi sa v porovnaní s tými staršími nemusia rozhodovať, či vstúpiť alebo nie, systém ich automaticky do druhého piliera priradí. Aj keď je téma dôchodkov a ich výšky pre mladých ľudí nezaujímavá, práve tento automatický vstup im zníži riziko nízkeho dôchodku.

Na vyšší dôchodok treba peniaze odkladať okrem povinných odvodov do dobrovoľných pilierov. Koľko odkladať? Ak zamestnávateľ prispieva na tretí či štvrtý pilier, treba to využiť a splniť podmienky na získanie maximálneho zamestnávateľského príspevku.

Dôchodok je však téma nielen tematicky ale aj časovo veľmi vzdialená. Na jeho čerpanie je potrebné prežiť desiatky rokov. Preto je namieste už na začiatku pracovnej cesty uvažovať aj o zabezpečení pokrytia bežných výdavkov pri výpadku príjmu z rôznych dôvodov.

Vytvorenie finančnej rezervy vo výške najviac 3-mesačných výdavkov trvá pomerne dlho. Navyše, úvod pracovného života je spojený skôr so skúšobnou lehotou než s prácou na dobu neurčitú. Aj menší úraz môže spôsobiť, že zamestnávateľ nebude ochotný čakať na vyzdravenie zamestnanca. Dobré poistenie zdravia (úrazové poistenie), teda zabezpečenie náhrady príjmu na bežné výdavky, je preto viac než žiaduce.
 

Odporúčané mesačné výdavky podľa výšky mzdy

Pilier / Výška mzdy 840 eur 1122 eur
II. pilier z povinných odvodov z povinných odvodov
III. pilier 15 eur od zamestnávateľa + 15 eur príspevok zamestnanca
15 eur od zamestnávateľa + 15 eur príspevok zamestnanca
IV. pilier od 84 eur od 112 eur
V. pilier rizikové poistenie od 25 eur rizikové poistenie od 30 eur

Na bežný život by tak z výplaty ostávalo 716 až 965 eur mesačne, pričom základ budovania majetku a finančnej istoty by už bol. V závislosti od toho, či je bývanie riešené ešte rodičmi alebo podnájmom, by do úvahy prichádzala aj príprava na kúpu nehnuteľnosti. Tam by mal smerovať zvyšok výplaty.

Po prvom roku na trhu práce je takéto nastavenie platobných príkazov nevyhnutné aktualizovať. Je potrebné zhodnotiť, ako sa zmenili životné priority, ako sa zmenila životná situácia a plány. So skúsenosťami s týmito finančnými produktmi sa bude podstatne jednoduchšie riešiť a vypĺňať finančný plán. Ten by totiž mal byť základom pri ceste životom.

Ak sa vám to zdá zložité, oslovte skúseného finančného sprostredkovateľa, ktorý zhodnotí vašu situáciu a navrhne finančný plán, ktorý vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv. 
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej