S blížiacimi sa voľbami v USA sa zvyšuje počet lákavých ponúk na investovanie. Argumentom má byť jedinečná príležitosť na mimoriadny zárobok. Je to vôbec reálne?

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti

Swiss Life Select Fixed Maturity Bond Strategy

Získajte predvídateľné zhodnotenie z investície do dlhopisov so zníženým rizikom práve teraz

Buďte obozretní, ak vám niekto ponúka prístup k rýchlym ziskom cez investičné platformy. Vraj je to jednoduché a jedinou podmienkou je poslať peniaze a vydržať nevybrať ich. Pri investovaní však skratky k úspechu neexistujú.

Pamätajte, že minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. Je síce pravda, že na historických výnosoch vidieť vývoj ceny akcií pri rôznych udalostiach, avšak ľudia môžu na rovnakú situáciu v inom čase zareagovať úplne odlišne. Scenár vývoja ceny pri rovnakej alebo podobnej situácii sa tak nezopakuje.

Prezidentské voľby ovplyvnia trhy nielen v prvý deň po vyhlásení výsledkov, ale aj na niekoľko nasledujúcich rokov. Neexistuje však zaužívané pravidlo, že keď vyhrá jeden či druhý kandidát, trhy sa uberú konkrétnym smerom a rýchlosťou. Záleží totiž na stave americkej ekonomiky i globálnej situácii. Príkladom je veľká hospodárska kríza (1932), druhá svetová vojna (1940 a 1944), technologická bublina (2000), globálna finančná kríza (2008) i pandémia COVID-19 (2020).

Pavel Skriniar (2)
Ak chcete investovať, tak investujte dlhodobo a pravidelne. Nesnažte sa vystihnúť ten správny okamih. Pravidelnosťou znižujete riziko nesprávneho načasovania a dlhý čas zase zníži riziko neúspešného ukončenia investície.

Zaujímavým zistením na takmer storočnej histórii je, že volebné roky prinášajú investorom nižšie zisky ako je priemer. Po dni volieb boli výnosy akciových trhov počas nasledujúceho 1-, 6- a 12-mesačného obdobia v priemere nižšie ako v rokoch bez prezidentských volieb. Navyše, víťazný kandidát má skôr než na celý akciový trh vplyv na vybrané sektory. Pritom platí, že čím konkrétnejšie je investícia zameraná, tým vyššie riziko investor podstupuje.

Ak chcete investovať, tak investujte dlhodobo a pravidelne. Nesnažte sa vystihnúť ten správny okamih. Pravidelnosťou znižujete riziko nesprávneho načasovania a dlhý čas zase zníži riziko neúspešného ukončenia investície.

Investičné rozhodnutia by mali byť založené na dlhodobých výhľadoch, ktoré zohľadňujú súčasný stav osobných financií investora. Správny tip pri prezidentských voľbách prinesie iba krátkodobý efekt a v hodnote iba pár percent. Pre úspešnú investíciu je potrebné dosahovať výnosy dlhodobo.

Pri investovaní na kapitálovom trhu je vhodné využiť služby nezávislého finančného sprostredkovateľa s licenciou v sektore kapitálového trhu. Ich zoznam je dostupný na stránkach Národnej banky Slovenska.
 

Máte napriek tomu otázky?

Obráťte sa na našich skúsených odborníkov

Vyberte si vášho osobného sprostredkovateľa. Využite stabilitu a know-how švajčiarskej skupiny Swiss Life, ktorá má viac ako 165 ročnú históriu. Vyskúšajte aj vy švajčiarske finančné služby pre váš finančne nezávislý život podľa vlastných predstáv.

Navštívte jednu z našich pobočiek

Ste pánom svojho času a podľa toho sa riadite? Naši sprostredkovatelia sa Vám plne prispôsobia. Ak však máte radšej osobnú návštevu pobočky, máme ich po celom Slovensku. Vyberte si tú, ktorá je k vám najbližšie.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Portrét ženy v bielych rukaviciach, ktorá drží lupu a pozerá cez ňu na kus zlata.

Tlačové správy

Zlato láme rekordy. Oplatí sa doň investovať?

Zvýšená neistota z geopolitického napätia tlačí cenu zlata nahor. Čoskoro prekročí hranicu 3000 dolárov.

Čítať ďalej
Klienti hľadajú vhodnú alternatívu k štátnym dlhopisom.

Tlačové správy

Štátne dlhopisy sa minuli. Ale existujú podobné alternatívy

Namiesto tridsiatich dní bol dvojročný Investor v ponuke ani nie tri dni a štvorročný Patriot iba o deň dlhšie. Atraktívnosť štátnych dlhopisov je nesporná. Netreba však zúfať. Obdobné podmienky sú dostupné aj pri iných investičných produktoch – výnos rádovo v percentách a bez dane, riziko aj na úrovni štátu a navyše podstatne lepšia dostupnosť k úsporám. Nájdete ich pri podielových fondoch.

Čítať ďalej
Marc Arnold hovorí o nástrahách online obchodovania.

Blogy

Profesor korporátnych financií Marc Arnold: „Online obchodovanie je ako návšteva kasína“

Online platformy a aplikácie na online obchodovanie zrevolucionizovali prístup na finančné trhy. Prístup je jednoduchší, lacnejší a pre všetkých. To vyvolalo skutočný akciový boom, najmä medzi mladými retailovými investormi. Avšak, kritika týchto trendov narastá. Profesor Marc Arnold z Univerzity St. Gallen objasňuje príležitosti a riziká online obchodovania s cennými papiermi.

Čítať ďalej
Ako dlho bude trvať speňaženie štátnych dlhopisov, závisí od aktuálnej situácie na trhu.

Tlačové správy

Lákajú vás štátne dlhopisy? Ale čo ak budete potrebovať peniaze skôr?

Médiá sa plnia správami o možnosti vložiť úspory do štátnych dlhopisov. Úroky na nich sú viac než lákavé. Ročný výnos 3 % a 3,3 % sú jednak vyššie čísla, než aké majú termínované vklady, no zároveň ide o výnos, ktorý sa nebude zdaňovať. Aj tu je však jeden háčik.

Čítať ďalej
Oplatí sa vám investovať do štátnych dlhopisov.

Tlačové správy

Porovnali sme štátne dlhopisy s termínovaným vkladom a ďalšími investičnými riešeniami

Štátne dlhopisy pre obyvateľov sú výhodná investícia, no nie pre každého. Nezáleží na veku či príjme, ale na cieli investovania. Pozrime sa na malé porovnanie s dostupnými alternatívami. S dvoj- a štvorročnou splatnosťou sa štátne dlhopisy dajú porovnávať s termínovanými vkladmi, peňažnými a dlhopisovými fondmi.

Čítať ďalej
Je potrebné si uvedomiť, že pri investíciách nemožno očakávať garancie.

Tlačové správy

Garancie sa sľubujú, len sa ťažko dosahujú

Určite ste sa už niekedy stretli s ponukou garancie: „Určite ti to vrátim.“ „Stopercentne to vyjde.“ „Máš moje slovo.“ „Nemáš sa čoho obávať.“ Pri investíciách sa garancia investormi vyžaduje, žiadateľmi o peniaze sľubuje, no legislatíva toto slovíčko používať zakazuje. Prečo to tak je a naozaj sa nedá nič garantovať?

Čítať ďalej