Finančný vankúš je ako rezerva v aute. Zaberá priestor a mierne zvyšuje spotrebu. No v momente, keď ju potrebujete, ste radi, že ju môžete použiť. Samozrejme, vždy sa nájdu ľudia, ktorí žiadnu rezervu v aute práve pre zvýšenie kapacity kufra či zníženie spotreby nemajú. Rovnako to platí aj pri financiách.

Finančná rezerva je nesmierne dôležitá. Ak máte napríklad hypotéku, tak je lepšie mať vyšší dlh a finančnú rezervu, než mať nižší dlh bez finančnej rezervy. Kým pri vyššom dlhu s rezervou je v prípade finančného problému možné siahnuť na rezervu a splácať, pri nižšom dlhu bez rezervy takáto možnosť nie je. Úpravu splátkového plánu, ktorú ponúka banka dlžníkom v problémoch, je možné využiť bez ohľadu na to, aký vysoký dlh máte. V takom prípade ide len o to, či ústupky zo strany banky budú postačujúce.

Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select, vysvetľuje, prečo je dôležité mať finančnú rezervu.
Vo všeobecnosti znižovanie lacného dlhu, ktorým hypotéka je, výhodné nie je.

Mimoriadna splátka alebo rezerva?

Od septembra majú totiž hypotekárni dlžníci možnosť bez poplatkov mimoriadne splatiť o polovicu viac, než donedávna. Kedy a či vôbec to majú využiť sú dve základné otázky tých dlžníkov, ktorí na mimoriadne splátky majú peniaze.

Mimoriadne splátky znižujú preplatenosť, teda znižujú sumu úrokov, ktoré dostane banka počas splácania hypotéky, a to bez ohľadu na to, či využijú zníženie výšky nasledujúcich splátok alebo skrátenie splatnosti pri nemennej výške mesačnej splátky (samozrejme, že skrátenie splatnosti prinesie vyššiu úsporu dlžníkovi, no zníženie splátky spraví splácanie jednoduchším).

Výhodnosť mimoriadnej splátky závisí od konkrétnej životnej situácie dlžníka. Vo všeobecnosti znižovanie lacného dlhu, ktorým hypotéka je, výhodné nie je. Na jednej strane ľudia nemajú vytvorené dostatočne vysoké finančné rezervy, resp. nemajú ich vytvorené na pokrytie dostatočne dlhého obdobia pri výpadku príjmu. Na druhej strane je výhodnejšie byť dlžný a mať peniaze zainvestované, ak sú úroky na dlhu relatívne nízke, čo momentálne platí. Investícia z dlhodobého horizontu dokáže zarobiť viac, ako sú súčasné sadzby hypoték, nehovoriac o tom, že existujúce úvery na bývanie majú sadzby ešte nižšie.
 

Komu sa mimoriadne splátky neoplatia?

Mimoriadna splátka nie je vhodná pre tých, ktorý nemajú vybudovanú finančnú rezervu na aspoň tri mesiace. Mali by si túto mimoriadnu splátku ponechať a vnímať ju práve ako vankúš na neočakávané udalosti. Vždy je lepšie mať finančnú rezervu ako o ňu v prípade nedostatku peňazí pýtať. Pôžičky sú pri nedostatočnom príjme buď nedostupné alebo príliš drahé.
 

Komu sa mimoriadne splátky oplatia?

Mimoriadne splátky sú vhodné pre tých, ktorý sa napríklad z rôznych dôvodov potrebujú rýchlejšie zbaviť dlhu. Úvaha, či čakať do konca fixácie alebo splatiť dlh už dnes, súvisí s porovnaním výšky sankčného poplatku a úrokov zaplatených do konca fixácie. Výhodnejšia je tá alternatíva, kde dlžník zaplatí menej.
 

Ale nie každý počúva na čísla. Takže ide o to, čo človek považuje za výhodnejšie. Ak sa chce zbaviť dlhu čím skôr, nech sa ho zbaví hneď. Ak nechce zaplatiť poplatok, nech čaká. A ak chce ušetriť, nech prepočítava. Ak sa mu to zdá zložité, nech si nechá poradiť od odborníka. Ten zhodnotí jeho aktuálnu situáciu a navrhne mu riešenie, ktoré mu pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena platí na internete platobnou kartou.

Tlačové správy

Odhaľte internetové finančné nástrahy

Nie, určite nemáte zabudnuté bitcoiny na burze, o ktorej ste doteraz nepočuli. Nie nemáte bohatého strýka v Amerike, ktorý vám odkázal obrovské dedičstvo. Nie, nemáte zázračné schopnosti na odhalenie najvýnosnejších príležitostí na kapitálovom trhu. Áno, toto sú najčastejšie nástrahy, s ktorými sa Slováci stretávajú na internete.

Čítať ďalej
naučíme vás šetriť, keď nakupujete v zľavách_opt

Tlačové správy

Nakupujete v zľave? Ukážeme vám, ako na tom skutočne šetriť

Klobúk v 50 % zľave, topánky dokonca o 70 % lacnejšie, či dve maslá za cenu jedného. Znie to lákavo, však? Ak je zľava skutočná a veci naozaj potrebujete, oplatí sa vám ich kúpiť. Ale otázkou je, čo sa potom stane s ušetrenými peniazmi?

Čítať ďalej
Petra Strapáčová, Oblastná riaditeľka Swiss Life Select začala jachtárčiť po dovolenke v Chorvátsku.

Životné témy

Petra Strapáčová, ktorá preplachtila Severný Tichý oceán a je držiteľkou titulu Jachtár roka: „Kedysi mi hovorili, že som antitalent na športy“

Finančná sprostredkovateľka Petra Strapáčová dostala v roku 2017 pozvanie na firemnú dovolenku na katamarán. Tam pochopila, že sloboda a mentálny oddych na lodi a mori je to, čo ju napĺňa. Dnes hrdo nosí titul Jachtár roka, absolvovala jedny z najnáročnejších pretekov sveta – Clipper Around the World – a zároveň sa stará o svoj tím a svojich klientov, aby mohli žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítať ďalej
Ako môžu banky pomôcť klientom, keď majú problémy so splácaním úveru.

Tlačové správy

Strašenie vysokými splátkami hypoték alebo ako banky môžu pomôcť v ťažkých časoch

Strach zo straty domova pre nesplácané hypotéky sa ukazuje iba ako strašenie. Banky majú totiž mechanizmy, ako sa s touto situáciou vysporiadať. To, že nejde o žiadnu novinku dokazuje fakt, že tak robili v podstatne ťažších časoch - počas covidu, keď problémy spôsobovali straty príjmov. Aké mechanizmy môžu teda banky dlžníkom ponúknuť a ako sa to prejaví na splátke hypotéky?

Čítať ďalej
Muž vkladá časť svojich úspor ako mimoriadnu splátku.

Tlačové správy

Po novom môžete splatiť viac. Mali by ste vôbec uvažovať o mimoriadnej splátke hypotéky?

Od septembra bude možné znížiť si hypotéku až o 30 %. Je to o polovicu viac, než je dostupné dnes. Pravdou je, že mimoriadne splátky vám môžu znížiť celkovú preplatenosť tým, že sa skráti splatnosť úveru, ale i znížiť mesačnú splátku. Oplatí sa však mimoriadna splátka aj vám?

Čítať ďalej
Aké finančné produkty by ste mali mať už od prvé výplaty.

Tlačové správy

Aké finančné produkty skutočne potrebujete od prvej výplaty

Leto pomaly končí a s ním pomaly končia aj študentské brigády. Pre mnohých študentov je blížiaci sa september mesiacom prvej skutočnej výplaty. Ako s ňou majú naložiť a má vôbec zmysel pri prvej výplate riešiť finančné produkty?

Čítať ďalej