Odoprite si svoje malé prehrešky v podobe sladkostí, cesty taxíkom, „jedného“ pohárika či cigarety a ušetrené výdavky spočítajte. Ak je výsledok vyšší ako desať eur mesačne, máte alternatívu – nezhrešiť, ale investovať.

Malé prehrešky voči životospráve určite nie sú na škodu, veď človek by mal aj žiť a nie sa neustále obmedzovať. No na druhej strane, ak si ich doprajete pravidelne alebo si užívate väčšie pohodlie na úkor fyzickej aktivity, tak to vášmu zdraviu určite neprospieva. Preto radšej obmedzte rozpočet na škodlivé činnosti a presmerujte ho do niečoho užitočnejšieho – do finančnej rezervy.

Prieskumy ukazujú, že pätina až tretina Slovákov nemá finančnú rezervu. Ako najčastejší dôvod uvádzajú rast cien a nízky príjem. Veľa tých, ktorí akú-takú finančnú rezervu mali, tak ju použili na udržanie životného štandardu v čase zníženého príjmu.

Čítajte viac >>> Pilotka Sandra Sandtnerová: Výcvik, by som zvládla aj keby som mala tri roboty. Hnala ma motivácia

Na finančnú rezervu človek nemá právny nárok a ani ju neprideľuje štát. Jej vybudovanie je v rukách každého z nás. Netreba ísť na to zhurta, dokonca postupné budovanie je vhodnejšie a výhodnejšie.
Pretože ak aj začnete s minimom, čas a zložené úročenie dokážu spraviť z mála veľa.
 

Príklad

10 eur investovaných mesačne spraví za 15 rokov 3500 eur
20 eur investovaných mesačne spraví za 25 rokov 19 000 eur
30 eur investovaných mesačne spraví za 35 rokov 69 000 eur

Pri budovaní finančnej rezervy však netreba mať prehnané očakávania. Budete v nej mať toľko, koľko do nej vložíte. Finančná rezerva vznikne, ak si začnete odkladať peniaze a teda poľavíte zo svojho súčasného životné štandardu. Myslite na to, že to robíte preto, aby ste nemuseli výrazne okresávať svoj životný štandard v budúcnosti, keď nastanú nečakané finančné problémy.

Pamätajte, že kombinácia času a zloženého úročenia síce zvyšujú hodnotu rezervy, no na druhej strane inflácia zníži jej kúpnu silu. No nech už bude finančná rezerva akokoľvek vysoká, s usporenými peniazmi sa prípadné problémy riešia podstatne jednoduchšie, ako bez nich.

Ak neviete, ako začať s budovaním finančnej rezervy, oslovte nezávislého finančného sprostredkovateľa. On vám spraví audit výdavkov a vytvorí finančný plán, aby ste mohli žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena platí na internete platobnou kartou.

Tlačové správy

Odhaľte internetové finančné nástrahy

Nie, určite nemáte zabudnuté bitcoiny na burze, o ktorej ste doteraz nepočuli. Nie nemáte bohatého strýka v Amerike, ktorý vám odkázal obrovské dedičstvo. Nie, nemáte zázračné schopnosti na odhalenie najvýnosnejších príležitostí na kapitálovom trhu. Áno, toto sú najčastejšie nástrahy, s ktorými sa Slováci stretávajú na internete.

Čítať ďalej
naučíme vás šetriť, keď nakupujete v zľavách_opt

Tlačové správy

Nakupujete v zľave? Ukážeme vám, ako na tom skutočne šetriť

Klobúk v 50 % zľave, topánky dokonca o 70 % lacnejšie, či dve maslá za cenu jedného. Znie to lákavo, však? Ak je zľava skutočná a veci naozaj potrebujete, oplatí sa vám ich kúpiť. Ale otázkou je, čo sa potom stane s ušetrenými peniazmi?

Čítať ďalej
Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Tlačové správy

Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Finančný vankúš je ako rezerva v aute. Zaberá priestor a mierne zvyšuje spotrebu. No v momente, keď ju potrebujete, ste radi, že ju môžete použiť. Samozrejme, vždy sa nájdu ľudia, ktorí žiadnu rezervu v aute práve pre zvýšenie kapacity kufra či zníženie spotreby nemajú. Rovnako to platí aj pri financiách.

Čítať ďalej
Petra Strapáčová, Oblastná riaditeľka Swiss Life Select začala jachtárčiť po dovolenke v Chorvátsku.

Životné témy

Petra Strapáčová, ktorá preplachtila Severný Tichý oceán a je držiteľkou titulu Jachtár roka: „Kedysi mi hovorili, že som antitalent na športy“

Finančná sprostredkovateľka Petra Strapáčová dostala v roku 2017 pozvanie na firemnú dovolenku na katamarán. Tam pochopila, že sloboda a mentálny oddych na lodi a mori je to, čo ju napĺňa. Dnes hrdo nosí titul Jachtár roka, absolvovala jedny z najnáročnejších pretekov sveta – Clipper Around the World – a zároveň sa stará o svoj tím a svojich klientov, aby mohli žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítať ďalej
Ako môžu banky pomôcť klientom, keď majú problémy so splácaním úveru.

Tlačové správy

Strašenie vysokými splátkami hypoték alebo ako banky môžu pomôcť v ťažkých časoch

Strach zo straty domova pre nesplácané hypotéky sa ukazuje iba ako strašenie. Banky majú totiž mechanizmy, ako sa s touto situáciou vysporiadať. To, že nejde o žiadnu novinku dokazuje fakt, že tak robili v podstatne ťažších časoch - počas covidu, keď problémy spôsobovali straty príjmov. Aké mechanizmy môžu teda banky dlžníkom ponúknuť a ako sa to prejaví na splátke hypotéky?

Čítať ďalej
Muž vkladá časť svojich úspor ako mimoriadnu splátku.

Tlačové správy

Po novom môžete splatiť viac. Mali by ste vôbec uvažovať o mimoriadnej splátke hypotéky?

Od septembra bude možné znížiť si hypotéku až o 30 %. Je to o polovicu viac, než je dostupné dnes. Pravdou je, že mimoriadne splátky vám môžu znížiť celkovú preplatenosť tým, že sa skráti splatnosť úveru, ale i znížiť mesačnú splátku. Oplatí sa však mimoriadna splátka aj vám?

Čítať ďalej