Leto pomaly končí a s ním pomaly končia aj študentské brigády. Pre mnohých študentov je blížiaci sa september mesiacom prvej skutočnej výplaty. Ako s ňou majú naložiť a má vôbec zmysel pri prvej výplate riešiť finančné produkty?

Prvé zamestnanie je spojené s prvými odvodmi do Sociálnej poisťovne a prvou dilemou, či využiť výhody druhého piliera alebo nie. Súčasní absolventi sa v porovnaní s tými staršími nemusia rozhodovať, či vstúpiť alebo nie, systém ich automaticky do druhého piliera priradí. Aj keď je téma dôchodkov a ich výšky pre mladých ľudí nezaujímavá, práve tento automatický vstup im zníži riziko nízkeho dôchodku.

Na vyšší dôchodok treba peniaze odkladať okrem povinných odvodov do dobrovoľných pilierov. Koľko odkladať? Ak zamestnávateľ prispieva na tretí či štvrtý pilier, treba to využiť a splniť podmienky na získanie maximálneho zamestnávateľského príspevku.

Dôchodok je však téma nielen tematicky ale aj časovo veľmi vzdialená. Na jeho čerpanie je potrebné prežiť desiatky rokov. Preto je namieste už na začiatku pracovnej cesty uvažovať aj o zabezpečení pokrytia bežných výdavkov pri výpadku príjmu z rôznych dôvodov.

Vytvorenie finančnej rezervy vo výške najviac 3-mesačných výdavkov trvá pomerne dlho. Navyše, úvod pracovného života je spojený skôr so skúšobnou lehotou než s prácou na dobu neurčitú. Aj menší úraz môže spôsobiť, že zamestnávateľ nebude ochotný čakať na vyzdravenie zamestnanca. Dobré poistenie zdravia (úrazové poistenie), teda zabezpečenie náhrady príjmu na bežné výdavky, je preto viac než žiaduce.
 

Odporúčané mesačné výdavky podľa výšky mzdy

Pilier / Výška mzdy 840 eur 1122 eur
II. pilier z povinných odvodov z povinných odvodov
III. pilier 15 eur od zamestnávateľa + 15 eur príspevok zamestnanca
15 eur od zamestnávateľa + 15 eur príspevok zamestnanca
IV. pilier od 84 eur od 112 eur
V. pilier rizikové poistenie od 25 eur rizikové poistenie od 30 eur

Na bežný život by tak z výplaty ostávalo 716 až 965 eur mesačne, pričom základ budovania majetku a finančnej istoty by už bol. V závislosti od toho, či je bývanie riešené ešte rodičmi alebo podnájmom, by do úvahy prichádzala aj príprava na kúpu nehnuteľnosti. Tam by mal smerovať zvyšok výplaty.

Po prvom roku na trhu práce je takéto nastavenie platobných príkazov nevyhnutné aktualizovať. Je potrebné zhodnotiť, ako sa zmenili životné priority, ako sa zmenila životná situácia a plány. So skúsenosťami s týmito finančnými produktmi sa bude podstatne jednoduchšie riešiť a vypĺňať finančný plán. Ten by totiž mal byť základom pri ceste životom.

Ak sa vám to zdá zložité, oslovte skúseného finančného sprostredkovateľa, ktorý zhodnotí vašu situáciu a navrhne finančný plán, ktorý vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv. 
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena platí na internete platobnou kartou.

Tlačové správy

Odhaľte internetové finančné nástrahy

Nie, určite nemáte zabudnuté bitcoiny na burze, o ktorej ste doteraz nepočuli. Nie nemáte bohatého strýka v Amerike, ktorý vám odkázal obrovské dedičstvo. Nie, nemáte zázračné schopnosti na odhalenie najvýnosnejších príležitostí na kapitálovom trhu. Áno, toto sú najčastejšie nástrahy, s ktorými sa Slováci stretávajú na internete.

Čítať ďalej
naučíme vás šetriť, keď nakupujete v zľavách_opt

Tlačové správy

Nakupujete v zľave? Ukážeme vám, ako na tom skutočne šetriť

Klobúk v 50 % zľave, topánky dokonca o 70 % lacnejšie, či dve maslá za cenu jedného. Znie to lákavo, však? Ak je zľava skutočná a veci naozaj potrebujete, oplatí sa vám ich kúpiť. Ale otázkou je, čo sa potom stane s ušetrenými peniazmi?

Čítať ďalej
Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Tlačové správy

Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Finančný vankúš je ako rezerva v aute. Zaberá priestor a mierne zvyšuje spotrebu. No v momente, keď ju potrebujete, ste radi, že ju môžete použiť. Samozrejme, vždy sa nájdu ľudia, ktorí žiadnu rezervu v aute práve pre zvýšenie kapacity kufra či zníženie spotreby nemajú. Rovnako to platí aj pri financiách.

Čítať ďalej
Petra Strapáčová, Oblastná riaditeľka Swiss Life Select začala jachtárčiť po dovolenke v Chorvátsku.

Životné témy

Petra Strapáčová, ktorá preplachtila Severný Tichý oceán a je držiteľkou titulu Jachtár roka: „Kedysi mi hovorili, že som antitalent na športy“

Finančná sprostredkovateľka Petra Strapáčová dostala v roku 2017 pozvanie na firemnú dovolenku na katamarán. Tam pochopila, že sloboda a mentálny oddych na lodi a mori je to, čo ju napĺňa. Dnes hrdo nosí titul Jachtár roka, absolvovala jedny z najnáročnejších pretekov sveta – Clipper Around the World – a zároveň sa stará o svoj tím a svojich klientov, aby mohli žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítať ďalej
Ako môžu banky pomôcť klientom, keď majú problémy so splácaním úveru.

Tlačové správy

Strašenie vysokými splátkami hypoték alebo ako banky môžu pomôcť v ťažkých časoch

Strach zo straty domova pre nesplácané hypotéky sa ukazuje iba ako strašenie. Banky majú totiž mechanizmy, ako sa s touto situáciou vysporiadať. To, že nejde o žiadnu novinku dokazuje fakt, že tak robili v podstatne ťažších časoch - počas covidu, keď problémy spôsobovali straty príjmov. Aké mechanizmy môžu teda banky dlžníkom ponúknuť a ako sa to prejaví na splátke hypotéky?

Čítať ďalej
Muž vkladá časť svojich úspor ako mimoriadnu splátku.

Tlačové správy

Po novom môžete splatiť viac. Mali by ste vôbec uvažovať o mimoriadnej splátke hypotéky?

Od septembra bude možné znížiť si hypotéku až o 30 %. Je to o polovicu viac, než je dostupné dnes. Pravdou je, že mimoriadne splátky vám môžu znížiť celkovú preplatenosť tým, že sa skráti splatnosť úveru, ale i znížiť mesačnú splátku. Oplatí sa však mimoriadna splátka aj vám?

Čítať ďalej