Kúpa domu, výška dôchodku či pomoc deťom pri štarte do života sú relatívne ľahko predstaviteľné a hlavne vyčísliteľné ciele. Ich ďalšou výhodou je, že sa dá vypočítať potrebná výška príspevku, požadované zhodnotenie či nevyhnutné trvanie riešenia. Tak prečo ani pri dodržaní stanovených parametrov, nebudete zrejme s výsledkom spokojný?

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti

Swiss Life Select Fixed Maturity Bond Strategy

Získajte predvídateľné zhodnotenie z investície do dlhopisov so zníženým rizikom práve teraz

V prípade, že chcete dosiahnuť cieľ milión eur za dvadsať rokov mali by ste mesačne vkladať od 1000 do 3770 eur. Výška príspevku, samozrejme, závisí od očakávaného zhodnotenia, ktoré zase ide ruka v ruke s podstupovaným rizikom. Čím nižší vklad, tým je potrebná rizikovejšia investičná stratégia (s neistejším výsledkom) a naopak.

Lenže ani dodržanie odporúčaných parametrov vám nemusí stačiť na dosiahnutie spokojnosti s výsledkom. Napriek tomu, že výsledok bude identický s vytýčeným plánom, k spokojnosti bude chýbať rozdiel spôsobený infláciou.
 

Pavel Skriniar (0)
Dvadsať rokov je pre infláciu veľmi dlhé obdobie a doteraz zakaždým ohlodala dvadsaťročné úspory o viac ako 40 %.

Inflácia kazí plány a jej škody sa nedajú odhadnúť. Dajú sa však pomerne presne vypočítať spätne. Ako by to teda vyzeralo so spokojnosťou s dosiahnutím stanoveného cieľa pri plánoch z minulosti?

Milión z roku 1989 sa určite nedá porovnávať s miliónom v roku 2009. V grafe vidieť dôvod (a nie je to zmena národnej meny). Po dvadsaťročnom budovaní miliónu má totiž jeho kúpna sila iba zlomkovú účinnosť. Konkrétne by sa v roku 2009 dalo za milión korún kúpiť to isté, čo v roku 1989 za 160 tisíc korún. Dvadsať rokov je pre infláciu veľmi dlhé obdobie a doteraz zakaždým ohlodala dvadsaťročné úspory o viac ako 40 %.

Akú kúpnu silu dosiahol milión so začiatkom budovania v rokoch 1989 až 2003.
 

Graf vývoja.

Jedinou ochranou pred inflačne znehodnoteným cieľom je priebežne zvyšovať výšku príspevku. Pýtate sa o koľko? To závisí od viacerých faktorov vstupujúcich do sporiacej schémy. Negatívnou informáciou je, že zvyšovať príspevok iba o výšku infláciu je nedostatočné. Potrebné navýšenie sa približuje skôr k dvojnásobku inflácie.

Vám ako investorovi tak neostáva nič iné, iba priebežne sledovať smerovanie a podľa potreby korigovať výšku príspevku. Na to vás môže upozorňovať váš finančný sprostredkovateľ a vy tak budete bližšie k životu podľa vlastných predstáv.
 

Máte napriek tomu otázky?

Zanechajte nám na seba kontakt a my vám ich radi zodpovieme. Obráťte sa na odborníkov. Využite stabilitu a know how švajčiarskej skupiny Swiss Life, ktorá má viac ako 165 ročnú históriu. Vyskúšajte aj vy švajčiarske finančné služby pre život podľa vlastných predstáv.

Tenistka Gabriela Sabatini si stojí za svojimi rozhodnutiami, ktoré v živote urobila.

Životné témy

Gabriela Sabatini: Načúvam svojmu vnútornému presvedčeniu a preto som vyrovnaná

Gabriela Sabatini je jedna z najznámejších tenisových hráčok 20. storočia. V máji v roku 2020 oslávila svoje 50-te narodeniny. Hoci má táto tenisová legenda na konte 27 výhier v turnajoch v dvojhre, bola tretia v rebríčku ATP, vyhrala US Open a Windbledon a je držiteľkou medaily z Olympijských hier v Soule, svoju kariéru ukončila ako 26-ročná. A nikdy toto rozhodnutie neľutovala.

Čítať ďalej
Poradíme vám, ako investovať 10, 100, 1000 a viac eur.

Tlačové správy

Máte voľných 10, 100, 1000 či viac eur? Poradíme vám, ako ich môžete investovať

Na zmysluplné investovanie netreba mať veľa peňazí. Samozrejme, že je tam nejaké to „ale“. V prvom rade treba počítať s tým, že z mála peňazí veľa muziky nebude a milionárom sa z trochy za krátky čas nikto nestane.

Čítať ďalej
Mladí objavujú čaro štartovacej investície.

Tlačové správy

Chcete začať investovať? Začnite štartovacou investíciou

Vstup do sveta investícií nie je nevyhnutne spojený s vysokým vkladom a potrebou hľadania vhodného inštrumentu. Štartovacia investícia je nenáročná tak vo výške vkladu ako aj vo výbere investičnej stratégie. V podstate stačí 10 eur mesačne a svoju investíciu nasmerovať do najväčších spoločností na svete.

Čítať ďalej
František Dragúň

Tlačové správy

Revolučné zmeny kariéry pomôžu všetkým aktívnym obchodníkom a manažérom

Výrazné navýšenie provízií, dynamickejší rast v kariére, možnosť budovania tímu už na obchodníckych pozíciách či ďalší kariérny rast pre najúspešnejších obchodníkov. To je len časť zmien, ktoré prináša Swiss Life Select Slovensko. „Trh sa konsoliduje. Prepad dopytu po hypotékach vyvolal najmä u malých firiem neistotu. Preto im chceme ponúknuť stabilnú alternatívu so švajčiarskym zázemím a mimoriadnymi podmienkami,“ hovorí František Dragúň, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti.

Čítať ďalej
Sprostredkovateľka vysvetľuje klientovi, prečo je dôležité pri investovaní dodržať investičný horizont.

Tlačové správy

Tri príklady, prečo sa oplatí vydržať v investovaní

Čo je najdôležitejšie pri investovaní? Stanoviť si cieľ a vydržať. Bez neho je náročné zistiť, či sa investícia vydarila alebo nie.

Čítať ďalej
Lacnejšie hypotéky neznamenajú dostupnejšie nehnuteľnosti.

Tlačové správy

Lacnejšie hypotéky neznamenajú dostupnejšie nehnuteľnosti

Nehnuteľnosti sa za dva uplynulé roky stali nedostupnými. Dokazuje to ochladnutie záujmu zo strany kupujúcich a neochvejnosť v cenách predávajúcich. Dôvodom je rast úrokových sadzieb, ktorý znemožnil čerpať hypotéky v takej výške, aby postačovala na kúpu bývania. Postačí však iba zníženie sadzieb na oživenie trhu?

Čítať ďalej