Kúpa domu, výška dôchodku či pomoc deťom pri štarte do života sú relatívne ľahko predstaviteľné a hlavne vyčísliteľné ciele. Ich ďalšou výhodou je, že sa dá vypočítať potrebná výška príspevku, požadované zhodnotenie či nevyhnutné trvanie riešenia. Tak prečo ani pri dodržaní stanovených parametrov, nebudete zrejme s výsledkom spokojný?

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti

Swiss Life Select Fixed Maturity Bond Strategy

Získajte predvídateľné zhodnotenie z investície do dlhopisov so zníženým rizikom práve teraz

V prípade, že chcete dosiahnuť cieľ milión eur za dvadsať rokov mali by ste mesačne vkladať od 1000 do 3770 eur. Výška príspevku, samozrejme, závisí od očakávaného zhodnotenia, ktoré zase ide ruka v ruke s podstupovaným rizikom. Čím nižší vklad, tým je potrebná rizikovejšia investičná stratégia (s neistejším výsledkom) a naopak.

Lenže ani dodržanie odporúčaných parametrov vám nemusí stačiť na dosiahnutie spokojnosti s výsledkom. Napriek tomu, že výsledok bude identický s vytýčeným plánom, k spokojnosti bude chýbať rozdiel spôsobený infláciou.
 

Pavel Skriniar (0)
Dvadsať rokov je pre infláciu veľmi dlhé obdobie a doteraz zakaždým ohlodala dvadsaťročné úspory o viac ako 40 %.

Inflácia kazí plány a jej škody sa nedajú odhadnúť. Dajú sa však pomerne presne vypočítať spätne. Ako by to teda vyzeralo so spokojnosťou s dosiahnutím stanoveného cieľa pri plánoch z minulosti?

Milión z roku 1989 sa určite nedá porovnávať s miliónom v roku 2009. V grafe vidieť dôvod (a nie je to zmena národnej meny). Po dvadsaťročnom budovaní miliónu má totiž jeho kúpna sila iba zlomkovú účinnosť. Konkrétne by sa v roku 2009 dalo za milión korún kúpiť to isté, čo v roku 1989 za 160 tisíc korún. Dvadsať rokov je pre infláciu veľmi dlhé obdobie a doteraz zakaždým ohlodala dvadsaťročné úspory o viac ako 40 %.

Akú kúpnu silu dosiahol milión so začiatkom budovania v rokoch 1989 až 2003.
 

Graf vývoja.

Jedinou ochranou pred inflačne znehodnoteným cieľom je priebežne zvyšovať výšku príspevku. Pýtate sa o koľko? To závisí od viacerých faktorov vstupujúcich do sporiacej schémy. Negatívnou informáciou je, že zvyšovať príspevok iba o výšku infláciu je nedostatočné. Potrebné navýšenie sa približuje skôr k dvojnásobku inflácie.

Vám ako investorovi tak neostáva nič iné, iba priebežne sledovať smerovanie a podľa potreby korigovať výšku príspevku. Na to vás môže upozorňovať váš finančný sprostredkovateľ a vy tak budete bližšie k životu podľa vlastných predstáv.
 

Máte napriek tomu otázky?

Zanechajte nám na seba kontakt a my vám ich radi zodpovieme. Obráťte sa na odborníkov. Využite stabilitu a know how švajčiarskej skupiny Swiss Life, ktorá má viac ako 165 ročnú históriu. Vyskúšajte aj vy švajčiarske finančné služby pre život podľa vlastných predstáv.

Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej
Žena čaká na zníženie úrokových sadzieb po znížení sadzieb zo strany ECB.

Tlačové správy

ECB znížila úrokové sadzby. Slovenské banky zatiaľ vyčkávajú

Zníženie sadzieb ECB zatiaľ pokles sadzieb úverov na bývanie neprinieslo. K poslednej úprave hypotekárnych úrokov došlo v prvý júnový deň. Kým v tomto roku menilo sadzby už šesť bánk a jedna koncom minulého roku, jedna banka nemenila sadzby už viac než rok.

Čítať ďalej