Investovanie je síce spojené s určitým typom rizika, no pri dodržaní týchto pravidiel ho dokážete výrazne znížiť. Žiadna operácia s peniazmi totiž nie je bez rizika. Či už ide o hotovosť, vklad do banky, kúpu nehnuteľnosti alebo investovanie do akcií či kryptomien.

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti

Swiss Life Select Fixed Maturity Bond Strategy

Získajte predvídateľné zhodnotenie z investície do dlhopisov so zníženým rizikom práve teraz

7 funkčných pravidiel, ktoré vám pomôžu znížiť riziko pri investovaní

  1. držte minimum hotovosti
  2. v banke majte úspory vo výške najviac troch mesačných výdavkov
  3. uprednostnite licencované spoločnosti
  4. využívajte produkty s možnosťou nízkych príspevkov
  5. diverzifikujte
  6. investujte pravidelne
  7. investujte dlhodobo

Práca s hotovosťou je veľmi náročná. Stačí trochu nepozornosti pri počítaní a hneď má človek menej. Nehovoriac o strate či odcudzení. Práca s hotovosťou je naozaj náročná a pre zvýšenie bezpečia ešte aj veľmi nákladná. Čím menej hotovosti, tým menšie riziko.

Banky ponúkajú garanciu, no tá sa týka iba hodnoty vkladov a úrokov z nich. Negarantujú, že si za peniaze budete môcť kúpiť v budúcnosti to isté, čo dnes. Ochrániť pred infláciou dokáže iba investícia. Čím menej peňazí znehodnotených infláciou, tým menšie riziko.
 

Pavel Skriniar (2)
Pri hľadaní umiestnenia svojich úspor využite konzultáciu s nezávislým finančným sprostredkovateľom s licenciou v sektore kapitálového trhu, ktorý zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám riešenie, ktoré vám pomôžu žiť finančne nezávislý život podľa vlastných predstáv.

Investícia je nákup niečoho, čoho cena sa v čase mení a má potenciál z dlhodobého horizontu rásť. Kupované aktívum môže no i nemusí prinášať pravidelný výnos. Takýmto výnosom je napríklad nájomné, úroky či dividendy. Rizikom pri investovaní je, že cena aktíva klesne a už sa na svoju pôvodnú úroveň nedostane. Čím menšie kolísanie ceny, tým menšie riziko.

Pri voľbe investičného nástroja uprednostnite produkty spoločností, ktoré sú pod dohľadom Národnej banky Slovenska. Vyhnete sa tým nepríjemnej skúsenosti, ktorú majú klienti rôznych podvodných schém. V médiách je varovaní v podobe smutných ľudských príbehov viac než dosť. Niečo ako bezprácny, garantovaný a veľmi vysoký výnos skrátka neexistuje. Čím väčšia kontrola, tým menšie riziko.

Čítajte viac >>> Výrobca revolučných skateov Drahomír Rozič: Prvý skateboard vyrobil už ako 7-ročný

Začnite s málom a vyhnite sa ponukám požadujúcich vklady prevyšujúce váš bežný príjem. Ak sa totiž investícia nebude vyvíjať podľa vašich predstáv, škoda vzniknutá pri malom vklade vás vôbec nemusí zabolieť. Čím menší vklad, tým menšie riziko.

Nestavte všetko na jednu kartu. Rozložte svoju investíciu na menšie časti a vyhnete sa tým sklamaniu pri negatívnom vývoji. Vhodná diverzifikácia totiž znamená, že keď sa jednej časti investície, nedarí, druhej sa dariť môže. Týka sa to tak produktov ako i finančných domov. Čím väčšia diverzifikácia, tým menšie riziko.

Keďže hodnota investície v čase kolíše, pravidelným investovaním spriemerujete nákupnú cenu. Vyhnete sa tým situácií, že nakúpite v tom najmenej vhodnom čase. Čím väčší počet nákupov, tým menšie riziko.

Čítajte viac >>> Juraj Porubčan: Riaditeľom môžete byť aj keď máte len 25 rokov

Investícia rovnako ako čerstvo zasadený strom neprinesie výsledky okamžite, ale potrebuje čas. Dlhodobé výnosy sa dajú dosiahnuť iba dlhodobým investovaním. Čím dlhší čas dokážete investíciu podržať, tým menšie riziko.

Pri hľadaní umiestnenia svojich úspor využite konzultáciu s nezávislým finančným sprostredkovateľom s licenciou v sektore kapitálového trhu, ktorý zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám riešenie, ktoré vám pomôžu žiť finančne nezávislý život podľa vlastných predstáv. Ich zoznam nájdete na stránkach Národnej banky Slovenska. Pretože čím kvalifikovanejší a skúsenejší finančný agent, tým menšie riziko pre vás.
 

Máte napriek tomu otázky?

Obráťte sa na našich skúsených odborníkov

Vyberte si vášho osobného sprostredkovateľa. Využite stabilitu a know-how švajčiarskej skupiny Swiss Life, ktorá má viac ako 165 ročnú históriu. Vyskúšajte aj vy švajčiarske finančné služby pre váš finančne nezávislý život podľa vlastných predstáv.

Navštívte jednu z našich pobočiek

Ste pánom svojho času a podľa toho sa riadite? Naši sprostredkovatelia sa Vám plne prispôsobia. Ak však máte radšej osobnú návštevu pobočky, máme ich po celom Slovensku. Vyberte si tú, ktorá je k vám najbližšie.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Inflácia môže Slovákom tento rok zhltnúť 2,2 mld. eur.

Tlačové správy

Inflácia chystá útok na bankové vklady

Vlastníci bežných, sporiacich a termínovaných účtov by mali spozornieť. O dvanásť mesiacov si zo svojich úspor v bankách kúpia menej, než dnes. Nikto im z účtu peniaze nevyberie. To len inflácia spôsobí, že peniaze stratia kúpnu silu.

Čítať ďalej
Čo by ste povedali na výnos 1000 %?

Tlačové správy

Akým investíciám sa darilo v minulom roku?

Zhodnotenie vo výške niekoľkých percent nie je veľmi zaujímavé. Jednak je to bežné v bankách a navyše zisk zhltne inflácia. Ročný výnos v desiatkach percent však už zaváňa podvodom. Čo potom povedať o výnose cez 1000 % za rok?

Čítať ďalej
Nový rok ponúka nové možnosti, ako si nasporiť.

Blogy

Nový rok, nové možnosti: 10 tipov ako efektívne sporiť

Či už ide o sporenie hotovosti, centovú výzvu alebo sledovanie výdavkov staré dobré metódy môžu aj v digitálnej dobe urobiť šetrenie hmatateľnejšie. Nižšie uvádzame najlepšie tipy pre efektívne sporenie.

Čítať ďalej
Zitite, či sa vám viac oplatí termínovaný vklad alebo štátny dlhopis

Tlačové správy

Zisťovali sme za vás: Oplatí sa vám viac terminovaný vklad alebo štátny dlhopis

Hľadáte niečo výhodnejšie, než je termínovaný vklad? Na jar je naplánované vydávanie štátnych dlhopisov pre obyvateľov. Oplatí sa teda čakať a neviazať peniaze v banke?

Čítať ďalej
Seniori zistili, že účet v banke môžu mať zadarmo.

Tlačové správy

Seniori, neplaťte bankám zbytočne. Účet môžete mať aj zadarmo

Bankový účet je pohodlný, bezpečný a pre niekoho zbytočne spoplatnený. Účet zadarmo môže mať totiž väčšina klientov. Buď si stačí zvoliť správnu banku, správny balík služieb, splniť podmienky banky alebo mať príjem nepresahujúci 1,1 násobok minimálnej mzdy.

Čítať ďalej
Manželia sú prekvapení, že kvôli podpoisteniu nehnuteľnosti musia za opravu platiť z vlastného vrecka.

Tlačové správy

Ak zanedbáte poistenie nehnuteľnosti, vysoké škody budete platiť z vlastného

Vedeli ste, že ak máte nehnuteľnosť v hodnote 100-tisíc eur poistenú na 50-tisíc eur, poisťovňa vám pri 50 % poškodení nehnuteľnosti vyplatí len 25-tisíc eur? No ak financujete nehnuteľnosť hypotékou, môže sa vám stať, že rozdiel vzniknutý nedostatočným poistením budete musieť zaplatiť z vlastného.

Čítať ďalej