Gabriela Sabatini, jedna z najznámejších ženských športovkýň 20. storočia, oslávila tento rok 50. narodeniny. Táto Argentínčanka milovala tenis, ale nenávidela slávu. Prečítajte si rozhovor o sebanaplnení v profesionálnom športe a o tom, ako šťastne starnúť.

V máji ste oslávili 50. narodeniny. Výskumy na tému šťastie uvádzajú, že krivka šťastia má tvar písmena U, že zhruba od 45. roku života sa opäť cítime šťastnejší. Súhlasíte?
Neprikladám svojim narodeninám veľký význam, ale áno, dnes sa cítim šťastná. Samozrejme, že si uvedomujem, koľko mám rokov, ale aj tak sa cítim dobre. Som vďačná za to, že som zdravá. Za to, čo som dokázala a za život, ktorý teraz žijem. 

Ľudia hovoria, že päťdesiatka je nová tridsiatka, súhlasíte s nimi?
Skutočne sa cítim ako mladý človek, za čo ale tiež môže môj životný štýl. Pokiaľ to je možné, každý deň začínam športom - rada sa bicyklujem, behám alebo chodím často plávať - vyčistí mi to hlavu a zároveň ma to drží pri zemi. Som ale aktívna aj v ďalších oblastiach, napríklad rada cestujem. To mi tiež pomáha zostať mladá.

push2_sabatini_4
Sebarealizácia je veľmi naplňujúca a dáva životu novú hĺbku.“

Stane sa človek s vyšším vekom sebaistejším?
Určite. Za tie roky sa naučíte nastavovať limity a správne sa rozhodnúť, čo je pre vás dobré. Viac si vyberám, čo chcem práve robiť a stretávam sa iba s ľuďmi, s ktorými chcem naozaj tráviť čas. Tento druh sebarealizácie je veľmi napĺňajúci a dáva životu novú hĺbku. 

Boli ste jednou z najlepších detských tenistiek a na vrchol ste to dotiahli v rekordnom čase. Keď ste mali 14 rokov boli ste najlepšou juniorskou hráčkou na svete, keď ste mali 15 boli ste v semifinále tenisového turnaja French Open. Cítili ste niekedy, že ste prišli o detstvo alebo, že bolo určované niekým iným než vami?
Verím, že pokiaľ robíte niečo, na čom vám záleží, cítite sa slobodný. Ale boli momenty, kedy som sa viac sústredila na médiá a na to, čo odo mňa čakajú fanúšikovia, než na to, čo som chcela ja sama. A to bolo ešte predtým, ako vznikli nejaké sociálne médiá. Pre mladých hráčov je teraz tento tlak o dosť väčší. 

Neskôr ste priznali, že pre vás bolo ťažké zvládať toľko slávy, tak rýchlo.
Áno, na začiatku mojej profesionálnej kariéry som bola veľmi introvertná a hanblivá, tiež som nehovorila po anglicky, čo viedlo k tomu, že všetky medzinárodné rozhovory boli pre mňa nočná mora.

push2_sabatini_3
Verím, že ak robíte niečo, na čom vám záleží, cítite sa slobodný.

Je pravda, že ste kvôli tomu naschvál prehrali, ako to tvrdili niektoré médiá?
Nie naschvál. Ale tento strach ma formoval. Pamätám si, ako ma pred semifinále napadlo: „Keď sa dostanem do finále, budem musieť zase hovoriť s novinármi.“ A od toho momentu to išlo z kopca, prehrala som. Našťastie potom, čo uplynul nejaký čas, sa túžba vyhrať na turnaji stala silnejšou než ten strach. 

Počas vašej kariéry ste zažili epické duely so svojou hlavnou rivalkou Steffi Graf. Ona vyhrala 29 zápasov zo 40 a to najviac bolestivé, 11 z 12 na Grand Slame. Vytvorili ste si voči nej osobný odpor alebo dokonca nenávisť?
Naopak, Steffi bola pre mňa čírim šťastím. Dokázala zo mňa v tenise dostať úplne najviac a mimo kurtov bola veľmi decentná. Potom, čo sme prestali hrať tenis, sme sa stali kamarátkami.

Mandatory Credit: Photo by Shutterstock (420164p)
Gabriela Sabatini
THE BOODLE AND DUNTHORNE CHAMPIONS CHALLENGE, STOKE PARK CLUB, BUCKINGHAMSHIRE, BRITAIN - JUN 2003
Nie som typ človeka, ktorý by si písal zoznamy. Aj v budúcnosti chcem žiť slobodne, rovnako ako iní.

Presne pred 30 rokmi ste zvládli poraziť Steffi Graf vo finále US Open. Čo bolo v ten deň inak?
Začala som hrať, čo som si natrénovala, behala som na sieť kedykoľvek to bolo možné, bola som plná istoty a odhodlania. Táto nečakane útočná taktika mi nakoniec pomohla vyhrať. Bol to najdôležitejší moment mojej tenisovej kariéry. Po všetkých tých rokoch tvrdej práce sa mi splnil sen. Nikdy som si nevedela predstaviť takú radosť a pocit oslobodenia a tenis som si tak začala užívať ešte viac.

Po približne šiestich rokoch, keď ste mali 26, ste oznámili koniec tenisovej kariéry. Ľutujete dnes, že ste odišli tak skoro?
Nie, v tej dobe som už bola na profesionálnej dráhe 12 rokov a cítila som sa veľmi unavená a nemotivovaná. Keď som sa prebudila, pomyslela som si: „Musím opäť trénovať, aj keď sa mi skutočne vôbec nechce.“ Hovorila som so svojim psychológom a uvedomila som si, že dosť je dosť. Veď som načúvala svojmu vnútornému presvedčeniu a preto som vyrovnaná so svojím vnútorným presvedčením. 

Veľa športovcov má problém po ukončení aktívnej športovej kariéry pokračovať v bežnom živote. Tiež ste spadli do tejto priepasti?
Nie. Pomohlo mi, že som vedela, čo chcem presne robiť po športovej kariére: Rozšíriť svoj parfum po celom svete. Môj otec, bývalý manažér General Motors, ma v tom podporoval. Medzitým sa moja značka rozrástla o hodinky a módnu kolekciu.

Vždy som načúvala svojmu vnútornému presvedčeniu a preto som vyrovnaná so svojimi rozhodnutiami.

Žiť tiež znamená snívať. Čo všetko by ste chceli dosiahnuť v nasledujúcich desiatich rokoch?
Nie som typ človeka, ktorý by si písal zoznamy. Aj v budúcnosti chcem žiť slobodne, rovnako ako teraz. A tiež dúfam, že budem môcť čoskoro navštíviť nové miesta, napríklad Indiu alebo Maroko. 

Dožívame sa stále vyššieho veku. Keď sa bavíme o životných snoch, chceli by ste sa dožiť 100 rokov?
Neviem, či to dotiahnem na stovku. Žijem zdravo, pretože sa rada cítim dobre. 

A snažím sa užívať si každý deň. Možno má koronavírusová pandémia svoju svetlú stránku: Učí nás, že nie sme schopní všetko kontrolovať a že by sme si viac mali užívať prítomnosť a slobodu, našich priateľov.

push2_sabatini_2
Gabriela Sabatini

Gabriela Sabatini oslávila svoje 50. narodeniny 16. mája 2020. Táto tenisová legenda vyhrala 27 turnajov v dvojhre a umiestnila sa na treťom mieste vo svetom rebríčku ATP. V roku 1990 vyhrala US Open, čo bolo jej jediné víťazstvo na Grand Slame v dvojhre v živote. Spoločne so Steffi Graf v roku 1988 získala ešte windbledonský titul vo štvorhre. Je držiteľka medaily z Olympijských hier v Soule z roku 1999. Vo svojich 26 rokoch ukončila športovú kariéru a naplno sa venovala budovaniu vlastnej medzinárodnej línii parfémov. Sabatini sa na verejnosti veľmi neukazuje. Žije prevažne vo Švajčiarsku v meste Pfäffikon pri zürišskom jazere. Vlastní domy aj v Buenos Aires (Argentína) a v Miami (USA).

Povedzte nám o vašich želaniach, snoch a cieľoch

Našimi klientmi sú šikovní, aktívni ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť pre to čo robia tak v osobnom, ako aj pracovnom živote. Ak patríte medzi nich, radi vás podporíme. Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Séria videoportrétov

Život podľa vlastných predstáv

Spoločnosť Swiss Life pravidelne pripravuje portréty ľudí, pre ktorých zohráva dôležitú úlohu sebarealizácia. Sebarealizácia a život podľa vlastných predstáv je totiž podstatou našej práce. Uvedomujeme si, že životy našich klientov nejdú vždy podľa plánu. Pokiaľ však ide o finančné zabezpečenie, krytie rizík a potreby a požiadavky, dbáme na to, aby sme ich zosúladili. Naše riešenia pomáhajú klientom žiť život, pre ktorý sa sami rozhodli. Práve to je základ úspechu Swiss Life v posledných 160 rokoch a je to aj základom našej firemnej budúcnosti.

Dean_Schneider_Bild_1

Životné témy

Dean Schneider: „Sebarealizácia je vášeň“

Z podnikateľa v oblasti financií sa stal ochranca divokej prírody a najúspešnejší švajčiarsky influencer na Instagrame. Dean Schneider žije svoj sen v juhoafrickej rezervácii Hakuna Mipada Oasis. Kde nabral odvahu žiť život podľa vlastných predstáv? A ako sa naučil komunikovať s levmi?

Čítať ďalej
Business woman working in office with documents

Blogy

Koľko musíte mesačne investovať, ak chcete mať 100-tisíc eur a začínate od nuly?

Najistejšou cestou, ako úspešne investovať, je dlhodobé pravidelné investovanie podľa správnej investičnej stratégie. „A aj keď to môže znieť jednoducho, tak k tomu budete potrebovať ešte 3 ďalšie ingrediencie – vytrvalosť, disciplínu a čas,“ hovorí Jaroslav Ilek, regionálny riaditeľ Swiss Life Select Slovensko.

Čítať ďalej
DSC05113

Blogy

Stefanie Weber: Klasickí manažéri sú „out“

Stefanie Weber, šéfka personálneho oddelenia v Swiss Life, v rozhovore vysvetlila, v čom vidí dnešnú úlohu manažérov, aký vplyv má koronavírus na svet práce a ako zmeny v profesijnom smerovaní formovali jej vlastnú kariéru.

Čítať ďalej
Peoples raised fist air fighting and sunlight effect, Competition, teamwork concept, background space for text.

Blogy

Konečne slobodní! Kvíz: Čo viete o politickej slobode?

Politická sloboda občanov a národov je historickou samozrejmosťou. V posledných storočiach však oň museli ľudia tvrdo bojovať. Čo ale viete o tejto dôležitej téme vy?

Čítať ďalej
COOL TREAT

Blogy

Zmrzlina za 1 korunu, mlieko za 2 koruny. Spomínate na staré dobré časy?

Hoci mnohí stále s nostalgiou spomínajú na cenovky v obchodoch pred rokom 1989, radšej by sa mali pozrieť dopredu. Ceny tovarov síce doteraz rástli, ale mzdy rástli ešte rýchlejšie. Úspory v bankách strácajú na hodnote, preto sa treba poobzerať po finančných produktoch, ktoré udržia hodnotu peňazí, alebo dokonca niečo aj zarobia a pomôžu vám žiť život podľa vlastných predstáv,“ hovorí Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Čítať ďalej
Pretty young strong sporty fitness woman wearing pink tracksuit doing yoga exercises using laptop mobile phone hold credit bank card showing thumb up sitting stretching on mat floor at home indoor

Tlačové správy

Kde sa skrývajú vaši peňazožrúti a ako sa ich zbavíte?

Aj vy sa vyhovárate, že si nemôžete sporiť a investovať, lebo na to skrátka nemáte? A to aj napriek tomu, že minimálna výška príspevku je 10 eur mesačne? Nájdite vo svojom rozpočte peňazožrútov, a zvýšte túto sumu tak, aby vám priniesla zaujímavý výnos, ktorý vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítať ďalej