Keď máte finančnú rezervu vo výške troch až šiestich mesačných výdavkov a správne nastavené poistenie, môžete začať investovať. Vy však máte stále nejaké výhovorky? Investičný analytik Pavel Škriniar má argumenty, ktoré vás presvedčia, že vaše výhovorky nie sú opodstatnené.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Ste náš investičný analytik, teda ste v kontakte s našimi sprostredkovateľmi a prostredníctvom nich aj s našimi klientmi. Čo je najčastejšia otázka, s ktorou sa stretávate?
Jednoznačne vyhráva otázka „Do čoho sa oplatí dnes investovať?“.

A vaša odpoveď?
Vyhýbam sa odpovedi na túto otázku. Je položená príliš všeobecne a vnímam za ňou iba jeden cieľ: zisk. Pritom neviem, za aký dlhý čas má tento zisk plynúť, aký je dôvod investície, akú toleranciu k investičnému riziku má klient, aké a či vlastne sú skúsenosti s investíciami a čo všetko daný človek o investovaní vie.

A akú úlohu teda zohráva v investičnom poradenstve čas, dôvod či tolerancia k riziku, keď cieľom má byť zisková investícia?
Je rozdiel, či má investícia trvať 40 rokov, 5 rokov alebo mesiac. Je to ako s cvičením: do požadovanej formy sa dá ľahšie dostať, ak máte k dispozícii dostatok času. Zo dňa na deň sa kondička vybudovať nedá. To isté platí aj o zhodnotení investície. Čím viac času je k dispozícii, tým lepšie sa plánuje aj výber konkrétnych investičných nástrojov. Taktiež je rozdiel, či ide o pravidelnú alebo jednorazovú záležitosť.

V čom je rozdiel, či ide o pravidelnú alebo jednorazovú záležitosť?
Pri jednorazovom investovaní, teda keď sa peniaze pošlú naraz, vzniká riziko nesprávneho načasovania. Môže sa stať, že nasledujúci deň, o týždeň či mesiac cena výrazne klesne. Čiže už o krátky čas po zainvestovaní vidieť pokles stavu účtu. To na optimizme určite nepridá. Pri pravidelnom investovaní sa počas poklesov pokračuje v nakupovaní. Je to akoby výpredaj v obchode. V takom prípade sa očakávaný zisk dostaví skôr. Preto je aj pri jednorazovom investovaní vhodnejšie rozložiť ho v čase na niekoľko platieb.

Je prirodzené, že investor nechce vidieť stratu. Dá sa strata označiť ako hlavný dôvod, prečo ľudia vo väčšej miere neinvestujú?
Je to jeden z dôvodov, ktoré odrádzajú od investovania. Tie dôvody by som zhrnul do piatich bodov:
Nemám z čoho investovať.
Ak neinvestujem, aspoň neprerobím.
Nemám tam garancie.
Nerozumiem tomu.
Je to drahé.
 

Pavel Škriniar
Garancia je príliš drahá na to, aby bola dostupná. Požiadavka na garanciu mi pripadá ako zmluva s diablom. Niečo síce získame, no inde stratíme viac.

To sú oprávnené dôvody. Či?
Hľadať výhovorky, prečo nebudovať finančnú rezervu, znamená, že v budúcnosti si týmito výhovorkami budeme musieť ospravedlniť nedostatok financií. Je to ako príprava na súťaž, pričom sa vyhýbame pravidelnému tréningu. Kto by sa potom na súťaži čudoval výsledku?

Dá sa teda nejako argumentovať, že nejde o oprávnené dôvody?
Prvý dôvod je, že človek nemá z čoho budovať finančnú rezervu. Pomôžem si protiotázkou: ak bude niekedy potrebovať vyššiu sumu peňazí, odkiaľ ju vezme? Ak nebude mať vlastné, tak si môže požičať. No pôžičku získa iba vtedy, ak ju bude schopný splácať. A keď je schopný splácať, je schopný aj sporiť.

Druhý dôvod je iba zdanlivé vyhýbanie sa neúspechu. Pravdou je, že s každou investíciou je spojené investičné riziko a stav investície môže byť aj nižší ako hodnota vkladu. No peniaze v zásuvke tiež nie sú bezpečné. Ak neberieme do úvahy možné odcudzenie alebo zničenie, o ich znehodnotenie sa určite postará inflácia. Ak si dáte do zásuvky 100 eur, budete ich tam mať aj o rok či desať. No v budúcnosti si za ne kúpite menej než dnes.

Garancia je príliš drahá na to, aby bola dostupná. Požiadavka na garanciu mi pripadá ako zmluva s diablom. Niečo síce získame, no inde stratíme viac.

Investovanie nie je určené iba pre finančných expertov. Koniec koncov, ani v iných a dôležitejších oblastiach života nie sme experti a využívame ich produkty. Vezmime si iba potraviny, elektroniku či lieky. Pri ich zaobstaraní sa dobrovoľne zverujeme do rúk odborníkov a financie nemajú dôvod byť odlišné.

Investora by mal zaujímať výsledok, teda zhodnotenie jeho vkladu. To sa dostaví až pri dodržaní odporúčaného času. Výnosnejšie investície sú síce drahšie, ale pri dlhom investičnom horizonte sú tieto náklady relatívne nízke. Investovanie nie je zadarmo rovnako ako kúpa nehnuteľnosti, právne služby, používanie auta či starostlivosť o telo.

Ak vás Pavel Škriniar presvedčil, že aj vy môžete investovať, poraďte sa so skúseným finančným poradcom. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

1054769009

Tlačové správy

Ako si dnes našetriť na dofinancovanie hypotéky

Vlastné bývanie je realitou pre 90 % Slovákov a snom vari všetkých mladých Slovákov. Cesta k nemu je však dnes podstatne náročnejšia, než pred pár rokmi. Dôvodom je, ako inak, roky medializovaný nárast cien nehnuteľností i úrokových sadzieb. Aké riešenia majú dnes k dispozícií záujemcovia o bývanie?

Čítať ďalej
2230584707

Tlačové správy

Gold, guld, oro, ouro, altın, arany. Skrátka zlato. Prečo by (ne)malo byť aj vo vašom portfóliu

Zlato je hodnota, ktorú vnímame ešte z rozprávok. Od detstva ho tak považujeme za niečo vzácne, za aktívum, ktoré treba vlastniť. Aké sú výhody a nevýhody vlastnenia zlata? Odpoveď sa snažil nájsť Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Čítať ďalej
invalidita na slovensku_shutterstock_750933124

Tlačové správy

Každý 12-ty Slovák poberá invalidný dôchodok. V 97 % prípadov je príčinou choroba

Štatistiky uvádzajú, že každý 12-ty Slovák v produktívnom veku poberá invalidný dôchodok. Jeho výška sa z roka na rok voči priemernej mzde znižuje. Túto finančnú stratu možno dohnať vďaka správne nastavenému poisteniu pre prípad invalidity.

Čítať ďalej
Happy couple reading a letter in their living room, young smile man and woman sitting on couch, sofa looking to each other talking

Tlačové správy

Čo nenájdete vo výpisoch z dôchodkového sporenia a čo potrebujete vedieť?

Výpis z druhého i tretieho dôchodkového piliera by ste už mali mať. Buď vám prišiel poštou, emailom alebo sa doň môžete pozrieť po prihlásení sa do klientskeho portálu vášho dôchodkového správcu. Čo sa v ňom dozviete a čo si máte domyslieť?

Čítať ďalej
SLS02496

Životné témy

Miriam Fuňová zachránila Majoliku pred zánikom a opäť jej vdýchla život

Miriam Fuňová bola jednou z prvých hovorkýň v slovenských bankách a ako šéfka marketingu si prešla viacerými top firmami vo finančnom sektore. Po kariére vo vrcholovom manažmente zakotvila v Slovenskej ľudovej majolike v Modre, ktorú sa jej podarilo zachrániť pred krachom.

Čítať ďalej
denisa stefanova1_4

Životné témy

Slovenka Denisa Stefanová hrá futbal v Bundeslige a varila pre Rytmusa, Kaliho či pápeža

Varila pre pápeža, ale jej jedlá chutia aj slovenským raperom, hercom a herečkám, či bežným stravníkom, ktorí vďaka jej chutným krabičkám nemusia hladovať ani držať všakovaké diéty. Popri futbale našla sebarealizáciu aj v gastronómii a jej projekt StefFit postavila na vyváženej a výživnej strave, ktorú si spočiatku pripravovala len pre seba ako samouk. Úspešná slovenská futbalistka Denisa Stefanová sa v kuchyni obracia rovnako svižne ako na trávniku.

Čítať ďalej