Keď máte finančnú rezervu vo výške troch až šiestich mesačných výdavkov a správne nastavené poistenie, môžete začať investovať. Vy však máte stále nejaké výhovorky? Investičný analytik Pavel Škriniar má argumenty, ktoré vás presvedčia, že vaše výhovorky nie sú opodstatnené.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Ste náš investičný analytik, teda ste v kontakte s našimi sprostredkovateľmi a prostredníctvom nich aj s našimi klientmi. Čo je najčastejšia otázka, s ktorou sa stretávate?
Jednoznačne vyhráva otázka „Do čoho sa oplatí dnes investovať?“.

A vaša odpoveď?
Vyhýbam sa odpovedi na túto otázku. Je položená príliš všeobecne a vnímam za ňou iba jeden cieľ: zisk. Pritom neviem, za aký dlhý čas má tento zisk plynúť, aký je dôvod investície, akú toleranciu k investičnému riziku má klient, aké a či vlastne sú skúsenosti s investíciami a čo všetko daný človek o investovaní vie.

A akú úlohu teda zohráva v investičnom poradenstve čas, dôvod či tolerancia k riziku, keď cieľom má byť zisková investícia?
Je rozdiel, či má investícia trvať 40 rokov, 5 rokov alebo mesiac. Je to ako s cvičením: do požadovanej formy sa dá ľahšie dostať, ak máte k dispozícii dostatok času. Zo dňa na deň sa kondička vybudovať nedá. To isté platí aj o zhodnotení investície. Čím viac času je k dispozícii, tým lepšie sa plánuje aj výber konkrétnych investičných nástrojov. Taktiež je rozdiel, či ide o pravidelnú alebo jednorazovú záležitosť.

V čom je rozdiel, či ide o pravidelnú alebo jednorazovú záležitosť?
Pri jednorazovom investovaní, teda keď sa peniaze pošlú naraz, vzniká riziko nesprávneho načasovania. Môže sa stať, že nasledujúci deň, o týždeň či mesiac cena výrazne klesne. Čiže už o krátky čas po zainvestovaní vidieť pokles stavu účtu. To na optimizme určite nepridá. Pri pravidelnom investovaní sa počas poklesov pokračuje v nakupovaní. Je to akoby výpredaj v obchode. V takom prípade sa očakávaný zisk dostaví skôr. Preto je aj pri jednorazovom investovaní vhodnejšie rozložiť ho v čase na niekoľko platieb.

Je prirodzené, že investor nechce vidieť stratu. Dá sa strata označiť ako hlavný dôvod, prečo ľudia vo väčšej miere neinvestujú?
Je to jeden z dôvodov, ktoré odrádzajú od investovania. Tie dôvody by som zhrnul do piatich bodov:
Nemám z čoho investovať.
Ak neinvestujem, aspoň neprerobím.
Nemám tam garancie.
Nerozumiem tomu.
Je to drahé.
 

Pavel Škriniar
Garancia je príliš drahá na to, aby bola dostupná. Požiadavka na garanciu mi pripadá ako zmluva s diablom. Niečo síce získame, no inde stratíme viac.

To sú oprávnené dôvody. Či?
Hľadať výhovorky, prečo nebudovať finančnú rezervu, znamená, že v budúcnosti si týmito výhovorkami budeme musieť ospravedlniť nedostatok financií. Je to ako príprava na súťaž, pričom sa vyhýbame pravidelnému tréningu. Kto by sa potom na súťaži čudoval výsledku?

Dá sa teda nejako argumentovať, že nejde o oprávnené dôvody?
Prvý dôvod je, že človek nemá z čoho budovať finančnú rezervu. Pomôžem si protiotázkou: ak bude niekedy potrebovať vyššiu sumu peňazí, odkiaľ ju vezme? Ak nebude mať vlastné, tak si môže požičať. No pôžičku získa iba vtedy, ak ju bude schopný splácať. A keď je schopný splácať, je schopný aj sporiť.

Druhý dôvod je iba zdanlivé vyhýbanie sa neúspechu. Pravdou je, že s každou investíciou je spojené investičné riziko a stav investície môže byť aj nižší ako hodnota vkladu. No peniaze v zásuvke tiež nie sú bezpečné. Ak neberieme do úvahy možné odcudzenie alebo zničenie, o ich znehodnotenie sa určite postará inflácia. Ak si dáte do zásuvky 100 eur, budete ich tam mať aj o rok či desať. No v budúcnosti si za ne kúpite menej než dnes.

Garancia je príliš drahá na to, aby bola dostupná. Požiadavka na garanciu mi pripadá ako zmluva s diablom. Niečo síce získame, no inde stratíme viac.

Investovanie nie je určené iba pre finančných expertov. Koniec koncov, ani v iných a dôležitejších oblastiach života nie sme experti a využívame ich produkty. Vezmime si iba potraviny, elektroniku či lieky. Pri ich zaobstaraní sa dobrovoľne zverujeme do rúk odborníkov a financie nemajú dôvod byť odlišné.

Investora by mal zaujímať výsledok, teda zhodnotenie jeho vkladu. To sa dostaví až pri dodržaní odporúčaného času. Výnosnejšie investície sú síce drahšie, ale pri dlhom investičnom horizonte sú tieto náklady relatívne nízke. Investovanie nie je zadarmo rovnako ako kúpa nehnuteľnosti, právne služby, používanie auta či starostlivosť o telo.

Ak vás Pavel Škriniar presvedčil, že aj vy môžete investovať, poraďte sa so skúseným finančným poradcom. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

za kolko si nasporite

Tlačové správy

Splňte si túžby. Poradíme vám, ako si nasporiť 50 000 alebo 100 000 eur

Neveríte odporúčaniam, že pravidelným investovaním 10 alebo 20 eur mesačne dokážete nasporiť zaujímavé sumy? Oprávnene. Existuje však spôsob, ako sa k vysnenej sume dopracovať.

Čítať ďalej
ceny nehnutelnusti vs. zivotne minimum

Tlačové správy

Chcete ušetriť a čakáte na pokles cien nehnuteľností? Nemusí sa vám to oplatiť

Plánujete kúpiť nehnuteľnosť a teší vás pokles cien nehnuteľností? Vravíte si, že iba vďaka poklesu je vaše bývanie bližšie k realite, pretože doteraz bola hypotéka na jeho zadováženie príliš nízka? Ako vždy, aj táto minca má dve strany.

Čítať ďalej
Lampugnani_Aufmacher

Životné témy

Zahusťovanie zástavby robí z mesta lepšie miesto pre život

Neexistuje žiadna alternatíva k zahusťovaniu zástavby miest, hovorí architekt a urbanista Vittorio Magnogo Lampugnani. Preto volá skôr po budovaní mestských štvrtí ako internátnych sídlisk. Je za menej regulácie a väčšiu toleranciu medzi susedmi.

Čítať ďalej
ako sa budu presuvat dochodky

Tlačové správy

Ako bude vyzerať presun úspor v 2. pilieri

Prvého júla sa začnú presúvať úspory v rámci druhého piliera. „ Je to (síce veľmi oneskorená) reakcia na zmeny z roku 2013, keď sa v tom najnevhodnejšom čase realizovali presuny úspor do dlhopisových fondov,“ hovorí Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Čítať ďalej
znizovanie rizika pri investovani_5.5

Tlačové správy

Nesľubujeme investíciu bez rizika. Ale poznáme spôsoby, ako ho eliminovať

Inflácia vysoká, garantovaný úrok na termínovaných vkladoch nízky a otázka kam umiestniť peniaze stále aktuálna.

Čítať ďalej
priprava na vyssie splatky OG

Tlačové správy

Obávate sa vyššej budúcej splátky? Panika nie je na mieste, ale príprava áno

Obávate sa, čo bude po skončení vašej súčasnej fixácie sadzby hypotéky? Panika síce nie je namieste, no bez povšimnutia to tiež netreba nechávať. Pripraviť na nárast splátky sa dá zhurta i postupne.

Čítať ďalej