Vedeli ste, že najvýnosnejšie pravidelné desaťročné investovanie bolo od roku 1989 ? Pritom na dvadsaťročný horizont sa oplatilo začať v roku 1979 a na 30-ročný už v roku 1969? Naopak, na 10 ročné trvanie prispievania do akcií sa neoplatilo začať v roku 1999 a na 20 rokov v roku 1989?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Čo majú spoločné najvýnosnejšie a najnevýnosnejšie investičné príležitosti? To, že sa o nich človek dozvie až následne. Nemôže si ich vybrať, resp. sa ich vyvarovať. Na druhej strane, aj to najmenej výnosné riešenie prinieslo jeho majiteľovi finančnú rezervu, ktorú mohol použiť kedykoľvek a na čokoľvek.

Pravidelné investovanie má výhodu práve v pravidelnosti. Každým príspevkom sa zvyšuje stav účtu a teda finančná rezerva. Pri pravidelnosti nie je prvoradé, aká je situácia na trhoch. Stav investičného účtu sa postupne zvyšuje a čím dlhšie pravidelnosť trvá, tým skôr bude vyšší ako hodnota vkladov.

S čím potreboval počítať investor, ktorý začal pravidelne investovať kedykoľvek v uplynulých deviatich desaťročiach? So sklamaním v prvých rokoch a so zhodnotením pri zotrvaní v pravidelnosti.

Nasledujúce grafy zobrazujú vývoj hodnoty investície do akciového indexu S&P 500 pri pravidelnom investovaní. Porovnávajú stav účtu po danom počte rokov sporenia pri najlepšom, najhoršom a pri bežnom zhodnotení s hodnotou vkladu.
 

Vývoj 15-ročnej investície do akciového indexu S&P 500

2_11_15-ročná investícia do SaP 500
2_11_15-ročná investícia do SaP 500

Pri bežnom vývoji trhov sa hodnota úspor rovnala až prevyšovala hodnotu vkladov. Pri tom najhoršom variante, s ktorým sa dalo stretnúť, hodnota účtu v prvých rokoch investovania zaostávala v desiatkach percent (20-40%), no postupom času sa znižovala, až začala vykazovať kladné čísla.

Vývoj 30-ročnej investície do akciového indexu S&P 500

2_11_30-ročná investícia do SaP 500
2_11_30-ročná investícia do SaP 500

Ak uvažujete, či je dnes vhodný čas na začiatok pravidelného investovania, položte si radšej otázku, či si môžete vybrať obdobie, v ktorom by ste radi investovali. Kým obdobie sa vybrať nedá, dá sa vybrať, či je dobré mať finančnú rezervu alebo nie. V horizonte desiatok rokov sa ešte nestalo, že by ste mali na konci menej, ako ste vložili. A práve strata na konci investície mnohých od investovania odrádza. K strate nedôjde, ak dodržia stanovený investičný horizont.

Vývoj 69-ročnej investície do akciového indexu S&P 500

2_11_69-ročná investíca do SaP 500
2_11_69-ročná investíca do SaP 500

Ak neviete, ako začať, začnite aspoň konzultáciou s nezávislým finančným sprostredkovateľov, ktorý má oprávnenie na poskytovanie služieb v sektore kapitálového trhu. Ich zoznam je k dispozícii na stránkach Národnej banky Slovenska. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.

Chcete začať investovať?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

1054769009

Tlačové správy

Ako si dnes našetriť na dofinancovanie hypotéky

Vlastné bývanie je realitou pre 90 % Slovákov a snom vari všetkých mladých Slovákov. Cesta k nemu je však dnes podstatne náročnejšia, než pred pár rokmi. Dôvodom je, ako inak, roky medializovaný nárast cien nehnuteľností i úrokových sadzieb. Aké riešenia majú dnes k dispozícií záujemcovia o bývanie?

Čítať ďalej
2230584707

Tlačové správy

Gold, guld, oro, ouro, altın, arany. Skrátka zlato. Prečo by (ne)malo byť aj vo vašom portfóliu

Zlato je hodnota, ktorú vnímame ešte z rozprávok. Od detstva ho tak považujeme za niečo vzácne, za aktívum, ktoré treba vlastniť. Aké sú výhody a nevýhody vlastnenia zlata? Odpoveď sa snažil nájsť Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Čítať ďalej
invalidita na slovensku_shutterstock_750933124

Tlačové správy

Každý 12-ty Slovák poberá invalidný dôchodok. V 97 % prípadov je príčinou choroba

Štatistiky uvádzajú, že každý 12-ty Slovák v produktívnom veku poberá invalidný dôchodok. Jeho výška sa z roka na rok voči priemernej mzde znižuje. Túto finančnú stratu možno dohnať vďaka správne nastavenému poisteniu pre prípad invalidity.

Čítať ďalej
Happy couple reading a letter in their living room, young smile man and woman sitting on couch, sofa looking to each other talking

Tlačové správy

Čo nenájdete vo výpisoch z dôchodkového sporenia a čo potrebujete vedieť?

Výpis z druhého i tretieho dôchodkového piliera by ste už mali mať. Buď vám prišiel poštou, emailom alebo sa doň môžete pozrieť po prihlásení sa do klientskeho portálu vášho dôchodkového správcu. Čo sa v ňom dozviete a čo si máte domyslieť?

Čítať ďalej
SLS02496

Životné témy

Miriam Fuňová zachránila Majoliku pred zánikom a opäť jej vdýchla život

Miriam Fuňová bola jednou z prvých hovorkýň v slovenských bankách a ako šéfka marketingu si prešla viacerými top firmami vo finančnom sektore. Po kariére vo vrcholovom manažmente zakotvila v Slovenskej ľudovej majolike v Modre, ktorú sa jej podarilo zachrániť pred krachom.

Čítať ďalej
denisa stefanova1_4

Životné témy

Slovenka Denisa Stefanová hrá futbal v Bundeslige a varila pre Rytmusa, Kaliho či pápeža

Varila pre pápeža, ale jej jedlá chutia aj slovenským raperom, hercom a herečkám, či bežným stravníkom, ktorí vďaka jej chutným krabičkám nemusia hladovať ani držať všakovaké diéty. Popri futbale našla sebarealizáciu aj v gastronómii a jej projekt StefFit postavila na vyváženej a výživnej strave, ktorú si spočiatku pripravovala len pre seba ako samouk. Úspešná slovenská futbalistka Denisa Stefanová sa v kuchyni obracia rovnako svižne ako na trávniku.

Čítať ďalej