Zvýšená neistota z geopolitického napätia tlačí cenu zlata nahor. Čoskoro prekročí hranicu 3000 dolárov.

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti

Získajte predvídateľné zhodnotenie z investície do dlhopisov so zníženým rizikom práve teraz

Staňte sa spoluvlastníkom najväčších firiem sveta, ktoré aj vy veľmi dobre poznáte
Cesta zlata smerom nahor síce nebola priama, no za uplynulých desať rokov sa jeho cena viac ako zdvojnásobila a od roku 2000 je viac ako 9- násobná. Investícia do zlata tak z dlhodobého horizontu priniesla približne 9- percentný ročný výnos. Ako a či do neho vložiť svoje úspory?
Vývoj ceny zlata v USD

Zlato má svoju jedinečnú úlohu pri investovaní a aj jeho investičné vlastnosti (riziko, výnos a likvidita) sú jedinečné.
Likvidita, teda dostupnosť peňazí, je pri zlate osobitá. Zlato ako kov je platidlo samo o sebe. Nedá sa však ako platidlo používať v bežnom živote. Na speňaženie zlatej tehly či mince je potrebné nájsť obchodníka. Ten si za svoje služby bude pýtať odmenu v podobe buď poplatku alebo výkupnej ceny (ktorá bude nižšia ako trhová).
Výnos pri investovaní do zlata vraj v dlhodobom horizonte udržuje kúpnu silu peňazí. Zlatá tehla sa často porovnáva s automobilom spred sto rokov či chlebom z čias Sumerov. Avšak to, čo sa javí ako samozrejmosť v horizonte desiatok rokov, nie je samozrejmosťou v krátkom horizonte. Poklesy a následná nutnosť dlhého čakania na návrat ceny sú prítomné aj pri zlate. Napríklad, ak ste kúpili zlato v roku 2011 (dva roky po finančnej kríze), čakali ste nasledujúcich deväť rokov, kým sa vám ho podarilo predať za rovnakú cenu. Nehovoriac o čakaní, ktoré absolvovali tí, ktorí zlatu verili začiatkom 80-tych rokov.
Riziká spojené so zlatom sú v premenlivosti ceny i v dôveryhodnosti zlatého odliatku. Pri hľadaní a výbere predajcu zlata sa zaujímajte o jeho referencie a históriu. Nech sú vám medializované správy o podvodoch výstrahou (skrátka nekupujte zlato v reštaurácii, na ulici ani na parkovisku od ľudí vďačných za vašu pomoc pri oprave pokazeného auta).
Zlato je vhodným doplnkom k tradičným investíciám do dlhopisov, akcií a nehnuteľností. Odporúčaný podiel zlata na investičnom majetku sa pohybuje od 5 do 25 %.

Ako na zlato?
Do zlata je možné investovať priamo i nepriamo. Pri nákupe zlatých mincí alebo tehál platí, že čím je zliatok menší, tým je jeho jednotková cena vyššia. Veľkosť je zároveň nepriamo úmerná možnosti rýchleho odpredaja.
Vyberajte uvážlivo. Mincovní je viacero a čím je vzdialenejšia, tým je minca od nej (s rovnakým obsahom zlata) drahšia. Vyberajte si obchodníka, ktorý je ochotný vám zlato nielen predať, ale v budúcnosti od vás aj kúpiť. Všímajte si jeho maržu medzi predajnou a nákupnou cenou.
So zatavenými tehličkami je pri predaji menej starostí, než pri nezatavených. Rozlišujte medzi investičnými, pamätnými, zberateľskými a historickými mincami. Investičná minca kopíruje vývoj ceny zlata, pri ostatných je cena tvorená hlavne dopytom po nich.
Pri investovaní do fondov zameraných na zlato sa zaujímajte, či fond nakupuje zlato alebo investuje do spoločností ťažiacich drahé kovy. Výsledky spoločností môžu ale i nemusia kopírovať cenu zlata.
Rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou mincí či tehál môže presiahnuť 40 % (v prospech obchodníka). Pri podielových fondov sú vstupné poplatky do výšky 5 % z hodnoty investície. Pri zlatej minci či tehle však máte aj hmatateľnú a estetickú stránku investície.
Zdá sa vám to zložité? Spojte sa s skúseným finančným sprostredkovateľom, ktorý zhodnotí vašu aktuálnu situáciu a navrhne vám také riešenie, ktoré vám pomôže žiť finančne nezávislý život podľa vlastných predstáv.
Máte napriek tomu otázky?
Obráťte sa na našich skúsených odborníkov
Vyberte si vášho osobného sprostredkovateľa. Využite stabilitu a know-how švajčiarskej skupiny Swiss Life, ktorá má viac ako 165 ročnú históriu. Vyskúšajte aj vy švajčiarske finančné služby pre váš finančne nezávislý život podľa vlastných predstáv.
Navštívte jednu z našich pobočiek
Ste pánom svojho času a podľa toho sa riadite? Naši sprostredkovatelia sa Vám plne prispôsobia. Ak však máte radšej osobnú návštevu pobočky, máme ich po celom Slovensku. Vyberte si tú, ktorá je k vám najbližšie.
Upozornenie
Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.