August je ďalším mesiacom, v ktorom sa úrokové sadzby hypoték zvyšujú. Aké majú dnes žiadatelia o úvery možnosti? Oplatí sa porovnávať ponuky bánk?

Stále platí, že porovnávať ponuky bánk navzájom sa oplatí. Človek tak môže na 100 000 eurovej hypotéke ušetriť od 30 do 109 eur.

Fixácia Rozdiel v splátkach
1 rok 79,22 €
3 roky 104,34 €
4 roky 40,38 €
5 rokov 69,19 €
7 rokov 66,99 € 
10 rokov 109,06 €
15 rokov 30,29 €
Rozdiel v splátkach pri 100 000 eurovej hypotéke so splatnosťou 30 rokov je vypočítaný ako rozdiel medzi hypotékou s najvyššou a najnižšou úrokovou sadzbou na trhu.

Sadzby hypotekárnych úverov sa pohybujú od 3,8 % do 6,15 % podľa fixácie. V priemere sú najdrahšie 10-ročné fixácie, no hneď v závese sú hypotéky s jednoročnou fixáciou úrokovej sadzby. Najnižšiu sadzbu nájde žiadateľ pri 3-ročnej fixácii, no najlacnejšie hypotéky sú v priemere pri 4-ročnej fixácii.

Čítajte viac >>> Chcete ušetriť a čakáte na pokles cien nehnuteľností? Nemusí sa vám to oplatiť

Graf ukazuje rozdiel medzi najnižšou a najvyššou úrokovou sadzbou.
Graf ukazuje rozdiel medzi najnižšou a najvyššou úrokovou sadzbou.

Vybrať si banku na riešenie otázky bývania nie je iba o výške úrokovej sadzby, ale aj ďalších podmienkach banky. Správne porovnanie ponúk ponúkajú nezávislí finanční sprostredkovatelia s licenciou na poskytovanie úverov od Národnej banky Slovenska. Ti zhodnotia klientovu situáciu a navrhnú mu riešenie, ktoré mu pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítajte viac >>> Nesľubujeme investíciu bez rizika. Ale poznáme spôsoby, ako ho eliminovať

Ivan Šujan, Oblastný riaditeľ Swiss Life Select hovorí o tom, prečo treba porovnávať ponuky bánk pri výbere hypotéky.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena platí na internete platobnou kartou.

Tlačové správy

Odhaľte internetové finančné nástrahy

Nie, určite nemáte zabudnuté bitcoiny na burze, o ktorej ste doteraz nepočuli. Nie nemáte bohatého strýka v Amerike, ktorý vám odkázal obrovské dedičstvo. Nie, nemáte zázračné schopnosti na odhalenie najvýnosnejších príležitostí na kapitálovom trhu. Áno, toto sú najčastejšie nástrahy, s ktorými sa Slováci stretávajú na internete.

Čítať ďalej
naučíme vás šetriť, keď nakupujete v zľavách_opt

Tlačové správy

Nakupujete v zľave? Ukážeme vám, ako na tom skutočne šetriť

Klobúk v 50 % zľave, topánky dokonca o 70 % lacnejšie, či dve maslá za cenu jedného. Znie to lákavo, však? Ak je zľava skutočná a veci naozaj potrebujete, oplatí sa vám ich kúpiť. Ale otázkou je, čo sa potom stane s ušetrenými peniazmi?

Čítať ďalej
Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Tlačové správy

Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Finančný vankúš je ako rezerva v aute. Zaberá priestor a mierne zvyšuje spotrebu. No v momente, keď ju potrebujete, ste radi, že ju môžete použiť. Samozrejme, vždy sa nájdu ľudia, ktorí žiadnu rezervu v aute práve pre zvýšenie kapacity kufra či zníženie spotreby nemajú. Rovnako to platí aj pri financiách.

Čítať ďalej
Petra Strapáčová, Oblastná riaditeľka Swiss Life Select začala jachtárčiť po dovolenke v Chorvátsku.

Životné témy

Petra Strapáčová, ktorá preplachtila Severný Tichý oceán a je držiteľkou titulu Jachtár roka: „Kedysi mi hovorili, že som antitalent na športy“

Finančná sprostredkovateľka Petra Strapáčová dostala v roku 2017 pozvanie na firemnú dovolenku na katamarán. Tam pochopila, že sloboda a mentálny oddych na lodi a mori je to, čo ju napĺňa. Dnes hrdo nosí titul Jachtár roka, absolvovala jedny z najnáročnejších pretekov sveta – Clipper Around the World – a zároveň sa stará o svoj tím a svojich klientov, aby mohli žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítať ďalej
Ako môžu banky pomôcť klientom, keď majú problémy so splácaním úveru.

Tlačové správy

Strašenie vysokými splátkami hypoték alebo ako banky môžu pomôcť v ťažkých časoch

Strach zo straty domova pre nesplácané hypotéky sa ukazuje iba ako strašenie. Banky majú totiž mechanizmy, ako sa s touto situáciou vysporiadať. To, že nejde o žiadnu novinku dokazuje fakt, že tak robili v podstatne ťažších časoch - počas covidu, keď problémy spôsobovali straty príjmov. Aké mechanizmy môžu teda banky dlžníkom ponúknuť a ako sa to prejaví na splátke hypotéky?

Čítať ďalej
Muž vkladá časť svojich úspor ako mimoriadnu splátku.

Tlačové správy

Po novom môžete splatiť viac. Mali by ste vôbec uvažovať o mimoriadnej splátke hypotéky?

Od septembra bude možné znížiť si hypotéku až o 30 %. Je to o polovicu viac, než je dostupné dnes. Pravdou je, že mimoriadne splátky vám môžu znížiť celkovú preplatenosť tým, že sa skráti splatnosť úveru, ale i znížiť mesačnú splátku. Oplatí sa však mimoriadna splátka aj vám?

Čítať ďalej