„Hypotéky sa budú dať splácať rýchlejšie. Namiesto bezpoplatkovej pätiny úveru raz ročne je po novom možné znižovať dlh bez poplatku každý mesiac spolu až do výšky 30 % ročne,“ hovorí Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select. Kto by to mal vlastne využiť?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Podľa posledných údajov Národnej banky Slovenska (4/2023) sú existujúce úvery úročené podľa zostávajúcej splatnosti v priemere od 1,36 % do 1,48 % ročne. Úrokové sadzby nových úverov sa pohybujú podľa fixácie od 3,70 % do 5,85 %, pričom priemer je 4,54 %.

Čo z týchto čísiel vyplýva ako sa majú zachovať dlžníci?

„Ak by dnes využili možnosť každý mesiac splatiť časť dlhu vo výške aktuálnej výšky mesačnej splátky, tak by napríklad pri 100 000 eurovom zostatku hypotéky na 20 rokov znížili jej preplatenosť o 3500 eur,“ vysvetľuje Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select.
 

Vedeli ste že?

Dlžníkovi väčšina bánk pri mimoriadnych splátkach automaticky zníži mesačnú splátku a ponechá splatnosť. Iba niektoré banky ponúkajú dlžníkovi okrem toho možnosť skrátiť splatnosť hypotéky.

Možnosť vyšších mimoriadnych splátok sa zdôvodňuje tým, že ľudia si môžu znížiť dlh a zbaviť sa tak peňažnej ťarchy. „Lenže v čase, keď sú nové úvery násobne drahšie ako existujúce, je otázne, či mimoriadne splátky existujúcich úverov je to, čo ľudia skutočne potrebujú,“ kladie si otázku analytik.

4_7_pravidelne mimoriadne splatky1
4_7_pravidelne mimoriadne splatky1

Graf ukazuje simuláciu mimoriadnych splátok vo výške pravidelných mesačných splátok. „Každá mimoriadna splátka hypotéky vo výške 100 000 eur a úrokom 1,49 % so zostávajúcou splatnosťou 20 rokov zníži nasledujúcu platbu o 1 až 2 eurá. Po skončení fixácie súčasnej nízkej sadzby a následné úročenie vyšším percentom zvýši mesačnú splátku napriek tomu, že sa bude dlh splácať rýchlejšie,“ vysvetľuje Pavel Škriniar.

Pri refixácii úrokovej sadzby o päť rokov na 4,5 % sa dlžník môže dostať do nezávideniahodnej situácie. Mesačná splátka mu vzrastie o desiatky eur a on nebude mať vytvorenú žiadnu finančnú rezervu pre prípad zníženia či straty príjmu, pretože ušetrené peniaze „investoval“ do mimoriadnych splátok.

Hypotekárny dlžník má však ešte inú možnosť. Namiesto znižovania si dlhu môže peniaze odkladať na samostatný účet. Postupne si tak vytvorí finančný vankúš, ktorý sa bude každým mesiacom zvyšovať práve o jednomesačnú splátku. Po piatich rokoch sporenia má rezervu vo výške 60 mesačných splátok.

Je pravda, že nárastu mesačnej splátky z dôvodu zvýšenia úrokovej sadzby sa pravdepodobne nevyhne. Na druhej strane môže časť vybudovaného vankúša použiť na jednu mimoriadnu splátku. Konkrétne tri pätiny takto vybudovanej rezervy stačia na to, aby boli splátky pri pôvodnom a novom úroku rovnaké.
 

4_7_pravidelne mimoriadne splatky
4_7_pravidelne mimoriadne splatky

Rozdiel medzi mimoriadnymi splátkami a budovaním finančnej rezervy je v tom, ako pokojne môže dlžník spávať. Problémy sa totiž ľahšie riešia s peniazmi, než bez nich. Mimoriadne splátky síce znižujú preplatenosť, no budúca úspora nepomôže pri súčasnom nedostatku peňazí.

Správne nastavenie kombinácie splácania a sporenia je dobré konzultovať s nezávislým finančným sprostredkovateľom, ktorý má licenciu zo sektora úverov a kapitálového trhu. Ich zoznam nájdete na stránkach Národnej banky Slovenska. Ten zhodnotí situáciu a navrhne dlžníkovi riešenie, ktoré mu pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena platí na internete platobnou kartou.

Tlačové správy

Odhaľte internetové finančné nástrahy

Nie, určite nemáte zabudnuté bitcoiny na burze, o ktorej ste doteraz nepočuli. Nie nemáte bohatého strýka v Amerike, ktorý vám odkázal obrovské dedičstvo. Nie, nemáte zázračné schopnosti na odhalenie najvýnosnejších príležitostí na kapitálovom trhu. Áno, toto sú najčastejšie nástrahy, s ktorými sa Slováci stretávajú na internete.

Čítať ďalej
naučíme vás šetriť, keď nakupujete v zľavách_opt

Tlačové správy

Nakupujete v zľave? Ukážeme vám, ako na tom skutočne šetriť

Klobúk v 50 % zľave, topánky dokonca o 70 % lacnejšie, či dve maslá za cenu jedného. Znie to lákavo, však? Ak je zľava skutočná a veci naozaj potrebujete, oplatí sa vám ich kúpiť. Ale otázkou je, čo sa potom stane s ušetrenými peniazmi?

Čítať ďalej
Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Tlačové správy

Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Finančný vankúš je ako rezerva v aute. Zaberá priestor a mierne zvyšuje spotrebu. No v momente, keď ju potrebujete, ste radi, že ju môžete použiť. Samozrejme, vždy sa nájdu ľudia, ktorí žiadnu rezervu v aute práve pre zvýšenie kapacity kufra či zníženie spotreby nemajú. Rovnako to platí aj pri financiách.

Čítať ďalej
Petra Strapáčová, Oblastná riaditeľka Swiss Life Select začala jachtárčiť po dovolenke v Chorvátsku.

Životné témy

Petra Strapáčová, ktorá preplachtila Severný Tichý oceán a je držiteľkou titulu Jachtár roka: „Kedysi mi hovorili, že som antitalent na športy“

Finančná sprostredkovateľka Petra Strapáčová dostala v roku 2017 pozvanie na firemnú dovolenku na katamarán. Tam pochopila, že sloboda a mentálny oddych na lodi a mori je to, čo ju napĺňa. Dnes hrdo nosí titul Jachtár roka, absolvovala jedny z najnáročnejších pretekov sveta – Clipper Around the World – a zároveň sa stará o svoj tím a svojich klientov, aby mohli žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítať ďalej
Ako môžu banky pomôcť klientom, keď majú problémy so splácaním úveru.

Tlačové správy

Strašenie vysokými splátkami hypoték alebo ako banky môžu pomôcť v ťažkých časoch

Strach zo straty domova pre nesplácané hypotéky sa ukazuje iba ako strašenie. Banky majú totiž mechanizmy, ako sa s touto situáciou vysporiadať. To, že nejde o žiadnu novinku dokazuje fakt, že tak robili v podstatne ťažších časoch - počas covidu, keď problémy spôsobovali straty príjmov. Aké mechanizmy môžu teda banky dlžníkom ponúknuť a ako sa to prejaví na splátke hypotéky?

Čítať ďalej
Muž vkladá časť svojich úspor ako mimoriadnu splátku.

Tlačové správy

Po novom môžete splatiť viac. Mali by ste vôbec uvažovať o mimoriadnej splátke hypotéky?

Od septembra bude možné znížiť si hypotéku až o 30 %. Je to o polovicu viac, než je dostupné dnes. Pravdou je, že mimoriadne splátky vám môžu znížiť celkovú preplatenosť tým, že sa skráti splatnosť úveru, ale i znížiť mesačnú splátku. Oplatí sa však mimoriadna splátka aj vám?

Čítať ďalej