„Hypotéky sa budú dať splácať rýchlejšie. Namiesto bezpoplatkovej pätiny úveru raz ročne je po novom možné znižovať dlh bez poplatku každý mesiac spolu až do výšky 30 % ročne,“ hovorí Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select. Kto by to mal vlastne využiť?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Podľa posledných údajov Národnej banky Slovenska (4/2023) sú existujúce úvery úročené podľa zostávajúcej splatnosti v priemere od 1,36 % do 1,48 % ročne. Úrokové sadzby nových úverov sa pohybujú podľa fixácie od 3,70 % do 5,85 %, pričom priemer je 4,54 %.

Čo z týchto čísiel vyplýva ako sa majú zachovať dlžníci?

„Ak by dnes využili možnosť každý mesiac splatiť časť dlhu vo výške aktuálnej výšky mesačnej splátky, tak by napríklad pri 100 000 eurovom zostatku hypotéky na 20 rokov znížili jej preplatenosť o 3500 eur,“ vysvetľuje Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select.
 

Vedeli ste že?

Dlžníkovi väčšina bánk pri mimoriadnych splátkach automaticky zníži mesačnú splátku a ponechá splatnosť. Iba niektoré banky ponúkajú dlžníkovi okrem toho možnosť skrátiť splatnosť hypotéky.

Možnosť vyšších mimoriadnych splátok sa zdôvodňuje tým, že ľudia si môžu znížiť dlh a zbaviť sa tak peňažnej ťarchy. „Lenže v čase, keď sú nové úvery násobne drahšie ako existujúce, je otázne, či mimoriadne splátky existujúcich úverov je to, čo ľudia skutočne potrebujú,“ kladie si otázku analytik.

2023_7_4_mimoriadne_pravidelne_splatky_G
2023_7_4_mimoriadne_pravidelne_splatky_G

Graf ukazuje simuláciu mimoriadnych splátok vo výške pravidelných mesačných splátok. „Každá mimoriadna splátka hypotéky vo výške 100 000 eur a úrokom 1,49 % so zostávajúcou splatnosťou 20 rokov zníži nasledujúcu platbu o 1 až 2 eurá. Po skončení fixácie súčasnej nízkej sadzby a následné úročenie vyšším percentom zvýši mesačnú splátku napriek tomu, že sa bude dlh splácať rýchlejšie,“ vysvetľuje Pavel Škriniar.

Pri refixácii úrokovej sadzby o päť rokov na 4,5 % sa dlžník môže dostať do nezávideniahodnej situácie. Mesačná splátka mu vzrastie o desiatky eur a on nebude mať vytvorenú žiadnu finančnú rezervu pre prípad zníženia či straty príjmu, pretože ušetrené peniaze „investoval“ do mimoriadnych splátok.

Hypotekárny dlžník má však ešte inú možnosť. Namiesto znižovania si dlhu môže peniaze odkladať na samostatný účet. Postupne si tak vytvorí finančný vankúš, ktorý sa bude každým mesiacom zvyšovať práve o jednomesačnú splátku. Po piatich rokoch sporenia má rezervu vo výške 60 mesačných splátok.

Je pravda, že nárastu mesačnej splátky z dôvodu zvýšenia úrokovej sadzby sa pravdepodobne nevyhne. Na druhej strane môže časť vybudovaného vankúša použiť na jednu mimoriadnu splátku. Konkrétne tri pätiny takto vybudovanej rezervy stačia na to, aby boli splátky pri pôvodnom a novom úroku rovnaké.
 

2023_7_4_mimoriadne_pravidelne_splatky_2_G
2023_7_4_mimoriadne_pravidelne_splatky_2_G

Rozdiel medzi mimoriadnymi splátkami a budovaním finančnej rezervy je v tom, ako pokojne môže dlžník spávať. Problémy sa totiž ľahšie riešia s peniazmi, než bez nich. Mimoriadne splátky síce znižujú preplatenosť, no budúca úspora nepomôže pri súčasnom nedostatku peňazí.

Správne nastavenie kombinácie splácania a sporenia je dobré konzultovať s nezávislým finančným sprostredkovateľom, ktorý má licenciu zo sektora úverov a kapitálového trhu. Ich zoznam nájdete na stránkach Národnej banky Slovenska. Ten zhodnotí situáciu a navrhne dlžníkovi riešenie, ktoré mu pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Inflácia môže Slovákom tento rok zhltnúť 2,2 mld. eur.

Tlačové správy

Inflácia chystá útok na bankové vklady

Vlastníci bežných, sporiacich a termínovaných účtov by mali spozornieť. O dvanásť mesiacov si zo svojich úspor v bankách kúpia menej, než dnes. Nikto im z účtu peniaze nevyberie. To len inflácia spôsobí, že peniaze stratia kúpnu silu.

Čítať ďalej
Čo by ste povedali na výnos 1000 %?

Tlačové správy

Akým investíciám sa darilo v minulom roku?

Zhodnotenie vo výške niekoľkých percent nie je veľmi zaujímavé. Jednak je to bežné v bankách a navyše zisk zhltne inflácia. Ročný výnos v desiatkach percent však už zaváňa podvodom. Čo potom povedať o výnose cez 1000 % za rok?

Čítať ďalej
Nový rok ponúka nové možnosti, ako si nasporiť.

Blogy

Nový rok, nové možnosti: 10 tipov ako efektívne sporiť

Či už ide o sporenie hotovosti, centovú výzvu alebo sledovanie výdavkov staré dobré metódy môžu aj v digitálnej dobe urobiť šetrenie hmatateľnejšie. Nižšie uvádzame najlepšie tipy pre efektívne sporenie.

Čítať ďalej
Zitite, či sa vám viac oplatí termínovaný vklad alebo štátny dlhopis

Tlačové správy

Zisťovali sme za vás: Oplatí sa vám viac terminovaný vklad alebo štátny dlhopis

Hľadáte niečo výhodnejšie, než je termínovaný vklad? Na jar je naplánované vydávanie štátnych dlhopisov pre obyvateľov. Oplatí sa teda čakať a neviazať peniaze v banke?

Čítať ďalej
Seniori zistili, že účet v banke môžu mať zadarmo.

Tlačové správy

Seniori, neplaťte bankám zbytočne. Účet môžete mať aj zadarmo

Bankový účet je pohodlný, bezpečný a pre niekoho zbytočne spoplatnený. Účet zadarmo môže mať totiž väčšina klientov. Buď si stačí zvoliť správnu banku, správny balík služieb, splniť podmienky banky alebo mať príjem nepresahujúci 1,1 násobok minimálnej mzdy.

Čítať ďalej
Rady, ktoré vám pomôžu znížiť investičné riziko.

Tlačové správy

7 funkčných pravidiel, ktoré vám pomôžu znížiť riziko pri investovaní

Investovanie je síce spojené s určitým typom rizika, no pri dodržaní týchto pravidiel ho dokážete výrazne znížiť. Žiadna operácia s peniazmi totiž nie je bez rizika. Či už ide o hotovosť, vklad do banky, kúpu nehnuteľnosti alebo investovanie do akcií či kryptomien.

Čítať ďalej