Bežní klienti majú na investíciu tri základné požiadavky, ktoré sa týkajú dostupnosti, výnosov a garantovanej výšky vkladu. Ak ich spĺňa, mala by to byť ideálna investícia. Ale skutočne musia byť tieto tri podmienky splnené, aby ste boli úspešní v investovaní?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

K základným požiadavkám, ktoré kladú bežní klienti na investičný produkt, patria tieto:

  1. peniaze kedykoľvek k dispozícii
  2. výnos prevyšujúci infláciu
  3. garancia výšky vkladu

Tu by sa dalo stroho skonštatovať, že takáto investícia neexistuje. Lenže, je skutočne potrebné klásť takéto požiadavky na investíciu?
 

Businessman's  hands exchanging euro on blue background, closeup shot

1. Prečo potrebuje mať klient peniaze kedykoľvek k dispozícii?

Likvidita je oprávnená požiadavka, no v praxi človek málokedy potrebuje peniaze okamžite. V živote sa síce vyskytnú aj nepríjemné udalosti, ktorých vyriešenie vyžaduje rýchle peniaze. Oprava auta, domácich spotrebičov či bývania. Na tieto udalosti neraz stačí jeden či dva mesačné príjmy. Tento objem peňazí by mal byť rýchlo k dispozícii – v banke. Oporou pri takýchto situáciách by malo byť aj vhodne nastavené poistenie (životné poistenie či poistenie domu, domácnosti a auta).

Rýchla dostupnosť peňazí totiž nejde ruka v ruke s výnosom. Kto chce výnos, potrebuje peniaze nechať pracovať a nedotýkať sa ich dlhý čas. S tým súvisí druhá požiadavka.
 

Male trader investor broker crypto analyst holding smartphone in hand analyzing stock market trading charts indexes data checking price using mobile stockmarket exchange app, over shoulder view.

2. Má investícia poraziť minulú, súčasnú alebo budúci infláciu?

Súčasné úspory sú už znehodnotené infláciou. Úspory sa dajú ochrániť iba pred budúcou infláciou. No tak, ako na diaľnici nejdeme vždy konštantnou rýchlosťou, ani výnosy nemajú neustále rovnakú výšku. Dokonca ani termínované vklady nie.

Z dlhodobého horizontu kolíše inflácia i výnosy z investícií. Niekedy víťazí jedno, inokedy druhé. Z dlhodobého hľadiska však infláciu vklady v bankách poraziť nedokážu, kým určité typy investícií áno.

Investície sú však rizikové. Ich hodnota môže v čase kolísať. A tu sa dostávame k tretej požiadavke.
 

Woman calculating money coin for household saving. Save money in coin jar and do accounting during inflation crisis. Planning budget for home bill payment.

3. Prečo hodnota investície nemôže klesnúť pod výšku vkladu?
Požiadavka dáva zmysel iba v prípade, ak ide o moment výberu. Tak, ako nás nezaujíma, aké sú ceny v obchode, keď práve nenakupujeme, nemusí nás zaujímať hodnota investície, keď z nej peniaze nevyberáme. Ceny v obchode sú pre nás dôležité v čase nákupu, rovnako je dôležitá hodnota investície v čase jej výberu.

Investovanie je záležitosť na tri a viac rokov. Pri minimálnom horizonte ide o konzervatívne investičné nástroje a s pribúdajúcim časom sa zvyšuje podiel dynamických riešení. Je to rovnaké, ako pri sadení. Hrach zarodí v priebehu mesiacov, ovocné stromy prinesú úrodu až po niekoľkých rokoch. O hrach sa treba starať každoročne, o stromy iba v prvých rokoch. Rozdiel v úrode po niekoľkých rokoch je však zrejmý. Úroda zo stromu bude násobne prevyšovať úrodu z niekoľkých luskov hrachu.
 

Ideálna investícia neexistuje, ale ideálne riešenie áno

Ideálne riešenie existuje. Klienti by mali mať časť financií okamžite dostupných. Uložené majú byť v rýchlo dostupných bankových produktoch. Ďalšie peniaze už môže investovať do konzervatívnych nástrojov. Zvyšné peniaze môžu byť uložené v zmiešaných stratégiách a ďalšie v dynamických riešeniach.

Výsledkom takejto kombinácie sú rýchlo dostupné peniaze, z dlhodobého horizontu vysoká šanca na porazenie inflácie a taktiež, že na konci trvania investície bude jej výška nad úrovňou vkladu. Ak sa vám to zdá zložité, nechajte si poradiť od skúseného finančného sprostredkovateľa, ktorý pre vás nájdete riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena platí na internete platobnou kartou.

Tlačové správy

Odhaľte internetové finančné nástrahy

Nie, určite nemáte zabudnuté bitcoiny na burze, o ktorej ste doteraz nepočuli. Nie nemáte bohatého strýka v Amerike, ktorý vám odkázal obrovské dedičstvo. Nie, nemáte zázračné schopnosti na odhalenie najvýnosnejších príležitostí na kapitálovom trhu. Áno, toto sú najčastejšie nástrahy, s ktorými sa Slováci stretávajú na internete.

Čítať ďalej
naučíme vás šetriť, keď nakupujete v zľavách_opt

Tlačové správy

Nakupujete v zľave? Ukážeme vám, ako na tom skutočne šetriť

Klobúk v 50 % zľave, topánky dokonca o 70 % lacnejšie, či dve maslá za cenu jedného. Znie to lákavo, však? Ak je zľava skutočná a veci naozaj potrebujete, oplatí sa vám ich kúpiť. Ale otázkou je, čo sa potom stane s ušetrenými peniazmi?

Čítať ďalej
Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Tlačové správy

Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Finančný vankúš je ako rezerva v aute. Zaberá priestor a mierne zvyšuje spotrebu. No v momente, keď ju potrebujete, ste radi, že ju môžete použiť. Samozrejme, vždy sa nájdu ľudia, ktorí žiadnu rezervu v aute práve pre zvýšenie kapacity kufra či zníženie spotreby nemajú. Rovnako to platí aj pri financiách.

Čítať ďalej
Petra Strapáčová, Oblastná riaditeľka Swiss Life Select začala jachtárčiť po dovolenke v Chorvátsku.

Životné témy

Petra Strapáčová, ktorá preplachtila Severný Tichý oceán a je držiteľkou titulu Jachtár roka: „Kedysi mi hovorili, že som antitalent na športy“

Finančná sprostredkovateľka Petra Strapáčová dostala v roku 2017 pozvanie na firemnú dovolenku na katamarán. Tam pochopila, že sloboda a mentálny oddych na lodi a mori je to, čo ju napĺňa. Dnes hrdo nosí titul Jachtár roka, absolvovala jedny z najnáročnejších pretekov sveta – Clipper Around the World – a zároveň sa stará o svoj tím a svojich klientov, aby mohli žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítať ďalej
Ako môžu banky pomôcť klientom, keď majú problémy so splácaním úveru.

Tlačové správy

Strašenie vysokými splátkami hypoték alebo ako banky môžu pomôcť v ťažkých časoch

Strach zo straty domova pre nesplácané hypotéky sa ukazuje iba ako strašenie. Banky majú totiž mechanizmy, ako sa s touto situáciou vysporiadať. To, že nejde o žiadnu novinku dokazuje fakt, že tak robili v podstatne ťažších časoch - počas covidu, keď problémy spôsobovali straty príjmov. Aké mechanizmy môžu teda banky dlžníkom ponúknuť a ako sa to prejaví na splátke hypotéky?

Čítať ďalej
Muž vkladá časť svojich úspor ako mimoriadnu splátku.

Tlačové správy

Po novom môžete splatiť viac. Mali by ste vôbec uvažovať o mimoriadnej splátke hypotéky?

Od septembra bude možné znížiť si hypotéku až o 30 %. Je to o polovicu viac, než je dostupné dnes. Pravdou je, že mimoriadne splátky vám môžu znížiť celkovú preplatenosť tým, že sa skráti splatnosť úveru, ale i znížiť mesačnú splátku. Oplatí sa však mimoriadna splátka aj vám?

Čítať ďalej