Oplatí sa investovať už v januári alebo je lepšie počkať do februára či marca? Ktorý mesiac je najvýnosnejší?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Sú niektoré mesiace v roku výnosnejšie ako iné? Odpoveď a vysvetlenie pre vás pripravil Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

18_1_v ktorom mesiaci investovať
18_1_v ktorom mesiaci investovať

„Jeden by povedal, že december je mesiacom bilancovania a výsledkov, teda mesiacom odmien a výsluh. December sa označuje ako Santa Claus rely. Zdôvodňuje sa to dovolenkovým obdobím a ochotou skôr nakupovať ako predávať. Záujem o kúpu zvyšuje trhové ceny. No na druhej strane sa zvyknú predávať stratové akcie, aby sa v rámci daňového priznania znížili celkové investičné zisky dosiahnuté zo ziskových operácií,“ vysvetľuje Pavel Škriniar.

Január je spojený s pojmom „januárový efekt“. Posviatkové obdobie je spojené s návratom na trhy a snahou „niečo robiť s investíciami“. Vraj v tomto mesiaci rastú ceny cenných papierov o čosi viac ako v iných mesiacoch. Okrem mesiaca sa to hovorí aj o prvých januárových dňoch.

Apríl sa považuje za silný mesiac z dôvodu opätovného investovania peňazí plynúcich z vrátenia daní. „Viac peňazí na trhu znamená vyššie ceny cenných papierov,“ vysvetľuje analytik.

Letné mesiace jún, júl a august síce tiež pripadajú na dovolenkové obdobie avšak v porovnaní s Vianocami ide o nesviatkové mesiace. „Tieto mesiace sú považované za viac rizikové, pretože niekedy stačí, aby väčší investor prejavil záujem o kúpu či predaj a práve vzhľadom na neprítomnosť iných pre dovolenku dokáže výraznejšie pohnúť trhovou cenou,“ upozorňuje Pavel Škriniar. Tu sa dá nájsť aj vysvetlenie „Sell in May and go away“, ktoré znamená predať cenné papiere v máji a leto prežiť s hotovosťou, ktorá je následne v septembri pripravená na investovanie.
 

Pavel Škriniar
Každý rok sa odohrajú iné udalosti s iným vplyvom na vývoj finančných trhov (pandémia, vojna, krach veľkých firiem, chybný algoritmus,...), ale aj preto, že investovanie nie je ohraničené iba jedným mesiacom.

Hľadanie najvýnosnejšieho mesiaca znamená podstúpiť riziko, že to tento rok nevyjde. Ale prináša aj otázku, kam v prípade úspechu uložiť peniaze na zvyšok roka. Navyše, finančné trhy sa neriadia dátumami, ale udalosťami.

Človek investuje predovšetkým preto, aby z dlhodobého horizontu ochránil svoje úspory pred infláciou. To, čo sa deje počas jedného mesiaca, je preto nepodstatné. Koniec koncov, aj mesiac je zložený z dní a celkový výnos je plne závislý od výnosov z jednotlivých obchodovacích dní (vedeli ste, že najvýnosnejšie dni sú desiateho a pätnásteho?).

Ak neviete, ako začať s investovaním, začnite aspoň konzultáciou s nezávislým finančným sprostredkovateľom, ktorý má oprávnenie na poskytovanie služieb v sektore kapitálového trhu. Ich zoznam je k dispozícii na stránkach Národnej banky Slovenska. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

1054769009

Tlačové správy

Ako si dnes našetriť na dofinancovanie hypotéky

Vlastné bývanie je realitou pre 90 % Slovákov a snom vari všetkých mladých Slovákov. Cesta k nemu je však dnes podstatne náročnejšia, než pred pár rokmi. Dôvodom je, ako inak, roky medializovaný nárast cien nehnuteľností i úrokových sadzieb. Aké riešenia majú dnes k dispozícií záujemcovia o bývanie?

Čítať ďalej
2230584707

Tlačové správy

Gold, guld, oro, ouro, altın, arany. Skrátka zlato. Prečo by (ne)malo byť aj vo vašom portfóliu

Zlato je hodnota, ktorú vnímame ešte z rozprávok. Od detstva ho tak považujeme za niečo vzácne, za aktívum, ktoré treba vlastniť. Aké sú výhody a nevýhody vlastnenia zlata? Odpoveď sa snažil nájsť Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Čítať ďalej
invalidita na slovensku_shutterstock_750933124

Tlačové správy

Každý 12-ty Slovák poberá invalidný dôchodok. V 97 % prípadov je príčinou choroba

Štatistiky uvádzajú, že každý 12-ty Slovák v produktívnom veku poberá invalidný dôchodok. Jeho výška sa z roka na rok voči priemernej mzde znižuje. Túto finančnú stratu možno dohnať vďaka správne nastavenému poisteniu pre prípad invalidity.

Čítať ďalej
Happy couple reading a letter in their living room, young smile man and woman sitting on couch, sofa looking to each other talking

Tlačové správy

Čo nenájdete vo výpisoch z dôchodkového sporenia a čo potrebujete vedieť?

Výpis z druhého i tretieho dôchodkového piliera by ste už mali mať. Buď vám prišiel poštou, emailom alebo sa doň môžete pozrieť po prihlásení sa do klientskeho portálu vášho dôchodkového správcu. Čo sa v ňom dozviete a čo si máte domyslieť?

Čítať ďalej
SLS02496

Životné témy

Miriam Fuňová zachránila Majoliku pred zánikom a opäť jej vdýchla život

Miriam Fuňová bola jednou z prvých hovorkýň v slovenských bankách a ako šéfka marketingu si prešla viacerými top firmami vo finančnom sektore. Po kariére vo vrcholovom manažmente zakotvila v Slovenskej ľudovej majolike v Modre, ktorú sa jej podarilo zachrániť pred krachom.

Čítať ďalej
denisa stefanova1_4

Životné témy

Slovenka Denisa Stefanová hrá futbal v Bundeslige a varila pre Rytmusa, Kaliho či pápeža

Varila pre pápeža, ale jej jedlá chutia aj slovenským raperom, hercom a herečkám, či bežným stravníkom, ktorí vďaka jej chutným krabičkám nemusia hladovať ani držať všakovaké diéty. Popri futbale našla sebarealizáciu aj v gastronómii a jej projekt StefFit postavila na vyváženej a výživnej strave, ktorú si spočiatku pripravovala len pre seba ako samouk. Úspešná slovenská futbalistka Denisa Stefanová sa v kuchyni obracia rovnako svižne ako na trávniku.

Čítať ďalej