Oplatí sa investovať už v januári alebo je lepšie počkať do februára či marca? Ktorý mesiac je najvýnosnejší?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Sú niektoré mesiace v roku výnosnejšie ako iné? Odpoveď a vysvetlenie pre vás pripravil Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

18_1_v ktorom mesiaci investovať
18_1_v ktorom mesiaci investovať

„Jeden by povedal, že december je mesiacom bilancovania a výsledkov, teda mesiacom odmien a výsluh. December sa označuje ako Santa Claus rely. Zdôvodňuje sa to dovolenkovým obdobím a ochotou skôr nakupovať ako predávať. Záujem o kúpu zvyšuje trhové ceny. No na druhej strane sa zvyknú predávať stratové akcie, aby sa v rámci daňového priznania znížili celkové investičné zisky dosiahnuté zo ziskových operácií,“ vysvetľuje Pavel Škriniar.

Január je spojený s pojmom „januárový efekt“. Posviatkové obdobie je spojené s návratom na trhy a snahou „niečo robiť s investíciami“. Vraj v tomto mesiaci rastú ceny cenných papierov o čosi viac ako v iných mesiacoch. Okrem mesiaca sa to hovorí aj o prvých januárových dňoch.

Apríl sa považuje za silný mesiac z dôvodu opätovného investovania peňazí plynúcich z vrátenia daní. „Viac peňazí na trhu znamená vyššie ceny cenných papierov,“ vysvetľuje analytik.

Letné mesiace jún, júl a august síce tiež pripadajú na dovolenkové obdobie avšak v porovnaní s Vianocami ide o nesviatkové mesiace. „Tieto mesiace sú považované za viac rizikové, pretože niekedy stačí, aby väčší investor prejavil záujem o kúpu či predaj a práve vzhľadom na neprítomnosť iných pre dovolenku dokáže výraznejšie pohnúť trhovou cenou,“ upozorňuje Pavel Škriniar. Tu sa dá nájsť aj vysvetlenie „Sell in May and go away“, ktoré znamená predať cenné papiere v máji a leto prežiť s hotovosťou, ktorá je následne v septembri pripravená na investovanie.
 

Pavel Škriniar
Každý rok sa odohrajú iné udalosti s iným vplyvom na vývoj finančných trhov (pandémia, vojna, krach veľkých firiem, chybný algoritmus,...), ale aj preto, že investovanie nie je ohraničené iba jedným mesiacom.

Hľadanie najvýnosnejšieho mesiaca znamená podstúpiť riziko, že to tento rok nevyjde. Ale prináša aj otázku, kam v prípade úspechu uložiť peniaze na zvyšok roka. Navyše, finančné trhy sa neriadia dátumami, ale udalosťami.

Človek investuje predovšetkým preto, aby z dlhodobého horizontu ochránil svoje úspory pred infláciou. To, čo sa deje počas jedného mesiaca, je preto nepodstatné. Koniec koncov, aj mesiac je zložený z dní a celkový výnos je plne závislý od výnosov z jednotlivých obchodovacích dní (vedeli ste, že najvýnosnejšie dni sú desiateho a pätnásteho?).

Ak neviete, ako začať s investovaním, začnite aspoň konzultáciou s nezávislým finančným sprostredkovateľom, ktorý má oprávnenie na poskytovanie služieb v sektore kapitálového trhu. Ich zoznam je k dispozícii na stránkach Národnej banky Slovenska. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

za kolko si nasporite

Tlačové správy

Splňte si túžby. Poradíme vám, ako si nasporiť 50 000 alebo 100 000 eur

Neveríte odporúčaniam, že pravidelným investovaním 10 alebo 20 eur mesačne dokážete nasporiť zaujímavé sumy? Oprávnene. Existuje však spôsob, ako sa k vysnenej sume dopracovať.

Čítať ďalej
ceny nehnutelnusti vs. zivotne minimum

Tlačové správy

Chcete ušetriť a čakáte na pokles cien nehnuteľností? Nemusí sa vám to oplatiť

Plánujete kúpiť nehnuteľnosť a teší vás pokles cien nehnuteľností? Vravíte si, že iba vďaka poklesu je vaše bývanie bližšie k realite, pretože doteraz bola hypotéka na jeho zadováženie príliš nízka? Ako vždy, aj táto minca má dve strany.

Čítať ďalej
Lampugnani_Aufmacher

Životné témy

Zahusťovanie zástavby robí z mesta lepšie miesto pre život

Neexistuje žiadna alternatíva k zahusťovaniu zástavby miest, hovorí architekt a urbanista Vittorio Magnogo Lampugnani. Preto volá skôr po budovaní mestských štvrtí ako internátnych sídlisk. Je za menej regulácie a väčšiu toleranciu medzi susedmi.

Čítať ďalej
ako sa budu presuvat dochodky

Tlačové správy

Ako bude vyzerať presun úspor v 2. pilieri

Prvého júla sa začnú presúvať úspory v rámci druhého piliera. „ Je to (síce veľmi oneskorená) reakcia na zmeny z roku 2013, keď sa v tom najnevhodnejšom čase realizovali presuny úspor do dlhopisových fondov,“ hovorí Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Čítať ďalej
znizovanie rizika pri investovani_5.5

Tlačové správy

Nesľubujeme investíciu bez rizika. Ale poznáme spôsoby, ako ho eliminovať

Inflácia vysoká, garantovaný úrok na termínovaných vkladoch nízky a otázka kam umiestniť peniaze stále aktuálna.

Čítať ďalej
priprava na vyssie splatky OG

Tlačové správy

Obávate sa vyššej budúcej splátky? Panika nie je na mieste, ale príprava áno

Obávate sa, čo bude po skončení vašej súčasnej fixácie sadzby hypotéky? Panika síce nie je namieste, no bez povšimnutia to tiež netreba nechávať. Pripraviť na nárast splátky sa dá zhurta i postupne.

Čítať ďalej