Mladí nemajú veľa peňazí, starí zase nemajú veľa času. Pri strednej generácii by tak malo platiť, že všetkého majú dostatok. Skutočne je to tak?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Riešenie otázky bývania je horúca téma pre mladých. V reči čísiel, teda veku, to znamená, že bývanie by už malo byť realitou okolo 27 roku života. To je totiž podľa Eurostatu priemerný vek prvorodičiek na Slovensku. V minulosti bol tento vek o pár rokov nižší a do budúcnosti sa má zvyšovať. Ako sú na tom mladí po príjmovej otázke pred tridsiatkou?

Relatívne porovnanie príjmov podľa veku

Relatívne porovnanie príjmov podľa veku
Relatívne porovnanie príjmov podľa veku

Zdroj: prepočet z rokov 2010-2021 z údajov ŠÚ SR

Príjmy mladších než 30 rokov sú v medzigeneračnom porovnaní najnižšie. S nízkym príjmom sa toho nedá veľa nakúpiť a pri žiadosti o pôžičku sa v porovnaní so staršími toho veľa požičať nedá. Aj to je dôvod, prečo sa zaužíval pojem „štartovací byt“, resp. sa pri otázke bývania tvoria programy štátnej pomoci pre mladých do 35 rokov.

V 35. roku má človek takmer dvojnásobný príjem než 19-ročný a možnosť načerpať úver vo viac ako 2,5-násobnej výške. S pribúdajúcim vekom sa však úverové možnosti zhoršujú. Dôvodom je vek, ktorý limituje splatnosť a teda zvyšuje mesačnú splátku. Pri vyššej splátke sa dostupná suma úveru znižuje.
 

Relatívne porovnanie možnosti zadlženia sa podľa vekových kategórií

Relatívne porovnanie príjmov podľa veku
Relatívne porovnanie príjmov podľa veku

Zdroj: prepočet z rokov 2010-2021 z údajov ŠÚ SR

Aký je ideálny čas na vzatie hypotéky? Minulosť nám ukazuje, že pri takom raste cien nehnuteľností sa oplatilo zadlžiť sa aj v mladom veku. Nárast cien bol taký vysoký, že sa budovaním úspor nedalo udržať tempo a jedinou ochranou pred realitnou infláciou bolo tak vlastniť aspoň nejakú nehnuteľnosť („štartovací byt“). Vďaka nárastu jej ceny sa potom väčšia rozloha bývania nezdala až taký nesplniteľný sen.

Čakanie na pokles cien nehnuteľností sa určite vyplatí tým, ktorí majú k dispozícii hotovosť. Pre tých, ktorí môžu bývanie riešiť iba cez úver, sa čakanie môže vyplatiť podľa ich veku. Lepší príjem umožní siahnuť na vyššiu hypotéku a pokles úrokových sadzieb, ktorý môže prísť v horizonte niekoľkých rokov, im hypotéku ešte viac priblíži. Na druhej strane sa postupom času bude zvyšovať životné minimum, ktoré vstupuje do výpočtu horného limitu hypotéky, a už vyhliadnutá nehnuteľnosť či lokalita nemusia byť k dispozícii.

Čítajte viac >>> Koľko musíte zarábať, aby ste si mohli kúpiť byt v novostavbe?

Kto potrebuje žiť podľa vlastných predstáv, nemal by odkladať svoje finančné rozhodnutia. Koniec koncov, vlastníctvo nehnuteľnosti nie je na veky, rovnako ako hypotéka. Nehnuteľnosť sa navyše dá predať aj s hypotékou. Pri takýchto rozhodnutiach je vhodné využiť služby nezávislých finančných sprostredkovateľov, ktorí vedia pripraviť finančný plán na mieru.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Tlačové správy

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Dovolenkové obdobie je v plnom prúde. Prinášame pár postrehov, ktoré môžu pomôcť tým, ktorí za vytúženým oddychom ešte len odcestujú a pár vysvetlení nedostatku peňazí tým, ktorí sa už vrátili.

Čítať ďalej
Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej