Kým donedávna sa o nehnuteľnostiach písalo predovšetkým v súvislosti s rastom ich cien, teraz je to o ich nedostupnosti a nutnosti zlacňovania. Dôvod treba hľadať v raste úrokových sadzieb na hypotékach. Práve tie sú pre mnohých jedinou cestou, ako si zadovážiť bývanie. Ako to vyzerá v praxi?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Nikoho hádam neprekvapí, že ceny nehnuteľností sa rôznia podľa lokality, veku, stavu, poschodia či vybavenia. Čo však prekvapí, je cena, ak sa vyjadrí v počtoch mesiacov (lepšie však rokoch), počas ktorých by ste si museli odložiť celú výplatu, aby ste si naň nasporili.

Na novostavbu v Bratislave by ste si museli odkladať celú priemernú mzdu až 13 rokov. Teda iba v prípade, ak by vám stačil jednoizbový byt o rozlohe 32 štvorcových metrov na druhom poschodí.

Pokiaľ nemáte čas, tak dlho odkladať celú výplatu, môžete si vziať úver. V prípade, že by ste chceli celú sumu získať od banky, potrebujete založiť ešte jednu nehnuteľnosť. Na dozabezpečenie je potrebných vždy nielen 25 % z ceny kupovanej nehnuteľnosti, ale aj dostatočne vysoký príjem.

Ak vám však na účet chodí iba priemerná mzda, na bratislavskú novostavbu môžete rovno zabudnúť. Na jej kúpu potrebujete mať s partnerom spoločný čistý príjem aspoň 1950 eur. S deťmi by ste potrebovali o 220 eur mesačne viac. Ak by ste však do dlhu šli sami, stačilo by vám 1800 eur v čistom.

Na zaobstaranie niečoho väčšieho, napríklad troj- či štvorizbového bytu v novostavbe, budete potrebovať násobky týchto príjmov.
 

Pavel Škriniar
Na 1-izbový byt v novostavbe v Bratislave by ste si museli odkladať celú priemernú mzdu až 13 rokov.

Dôvod, prečo potrebujete tak vysoký príjem, sú aktuálne úrokové sadzby. Ešte pred rokom stačilo na 3-izbový byt v hodnote 195 000 eur mať príjem vo výške 2050 eur, teda v porovnaní so súčasnou situáciou na trhu o 500 eur menej. Avšak aj to iba v prípade zadlženia sa na 30 rokov.

Aký príjem potrebujete na vybranú výšku úveru?

155 - 200.000 eur (1 izbový byt) príjem 1950 až 2400 eur splátka 740 až 955 eur/mes
160 - 210.000 eur (2 izbový byt) príjem 2000 až 2500 eur splátka 764 až 1003 eur/mes
195 - 450.000 eur (3 izbový byt) príjem 2350 až 4900 eur splátka 931 až 2148 eur/mes
650 - 990.000 eur (4 izbový byt)   príjem 6900 až 10 350 eur splátka 3103 až 4726 eur/mes
 *ide o spoločný príjem dvoch osôb a výšku mesačnej splátky v prípade 30-ročného úveru, ceny bytov sú z vybraných developerských projektov v Bratislave v rôznej mestskej časti, byty na rôznych poschodiach, rôzneho počtu izieb, obývateľnej plochy, prípadne terasy a príslušenstva.

Ak potrebujete poradiť ohľadom financovania bývania, kontaktujte skúseného finančného sprostredkovateľa. Ten zhodnotí vašu aktuálnu situáciu a navrhne riešenia, ktoré vám pomôžu žiť život podľa vlastných predstáv.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

za kolko si nasporite

Tlačové správy

Splňte si túžby. Poradíme vám, ako si nasporiť 50 000 alebo 100 000 eur

Neveríte odporúčaniam, že pravidelným investovaním 10 alebo 20 eur mesačne dokážete nasporiť zaujímavé sumy? Oprávnene. Existuje však spôsob, ako sa k vysnenej sume dopracovať.

Čítať ďalej
ceny nehnutelnusti vs. zivotne minimum

Tlačové správy

Chcete ušetriť a čakáte na pokles cien nehnuteľností? Nemusí sa vám to oplatiť

Plánujete kúpiť nehnuteľnosť a teší vás pokles cien nehnuteľností? Vravíte si, že iba vďaka poklesu je vaše bývanie bližšie k realite, pretože doteraz bola hypotéka na jeho zadováženie príliš nízka? Ako vždy, aj táto minca má dve strany.

Čítať ďalej
Lampugnani_Aufmacher

Životné témy

Zahusťovanie zástavby robí z mesta lepšie miesto pre život

Neexistuje žiadna alternatíva k zahusťovaniu zástavby miest, hovorí architekt a urbanista Vittorio Magnogo Lampugnani. Preto volá skôr po budovaní mestských štvrtí ako internátnych sídlisk. Je za menej regulácie a väčšiu toleranciu medzi susedmi.

Čítať ďalej
ako sa budu presuvat dochodky

Tlačové správy

Ako bude vyzerať presun úspor v 2. pilieri

Prvého júla sa začnú presúvať úspory v rámci druhého piliera. „ Je to (síce veľmi oneskorená) reakcia na zmeny z roku 2013, keď sa v tom najnevhodnejšom čase realizovali presuny úspor do dlhopisových fondov,“ hovorí Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Čítať ďalej
znizovanie rizika pri investovani_5.5

Tlačové správy

Nesľubujeme investíciu bez rizika. Ale poznáme spôsoby, ako ho eliminovať

Inflácia vysoká, garantovaný úrok na termínovaných vkladoch nízky a otázka kam umiestniť peniaze stále aktuálna.

Čítať ďalej
priprava na vyssie splatky OG

Tlačové správy

Obávate sa vyššej budúcej splátky? Panika nie je na mieste, ale príprava áno

Obávate sa, čo bude po skončení vašej súčasnej fixácie sadzby hypotéky? Panika síce nie je namieste, no bez povšimnutia to tiež netreba nechávať. Pripraviť na nárast splátky sa dá zhurta i postupne.

Čítať ďalej