Aj keď platíte za svoj obľúbený výrobok stále rovnakú cenu, platíte viac. Ako je to možné? Znižuje sa napríklad jeho hmotnosť. Kým niektorí výrobcovia o tom spotrebiteľov vôbec neinformujú, iní v rámci svojej komunikácie (zaujímavo) vysvetľujú svoje kroky.

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti

Swiss Life Select Fixed Maturity Bond Strategy

Získajte predvídateľné zhodnotenie z investície do dlhopisov so zníženým rizikom práve teraz

Best Select Strategy

Staňte sa spoluvlastníkom najväčších firiem sveta, ktoré aj vy veľmi dobre poznáte

Napríklad cena kakaa sa za posledné dva roky zdvojnásobila. Logicky sa tento cenový nárast základnej suroviny pre čokoládové výrobky musí prejaviť aj na ich cene. Preto majú viaceré známe značky čokolád dnes také ceny, nad ktorými iba nechápavo krútime hlavou.

Udržanie cenovej dostupnosti výrobku sa dá dosiahnuť dvomi spôsobmi. Prvým je zníženie gramáže a druhým je zmena receptúry.

Zníženie gramáže jedného balenia znamená, že výrobok má ten istý výrobný proces a zloženie, len je ho menej. Marketingoví mágovia by to označili za pozitívny krok pre spotrebiteľa, pretože po novom dá do seba menej kalórii, resp. balenie ako také je pre neho praktickejšie.

Čítajte viac >>> Zlato láme rekordy. Oplatí sa doň investovať?

Zmena receptúry je spojená s hľadaním lacnejších alternatív, teda ide o zásah do pôvodnej kvality výrobku. Aj tu vie zapracovať marketing výrobcu, ktorý bude zákazníkom tvrdiť, že zmenená receptúra je zdravšia, chutnejšia alebo idúca s modernými trendmi.

Pavel Skriniar (1)
Skryté zdražovanie má množstvo podôb: viac prázdneho priestore v obale, zmene mernej jednotky z gramov na mililitre, zmena tvaru obalu na typ so zvýšeným dnom, nové obaly informujúce o (fiktívnej) bonusovej hmotnosti, zosekanie počtu sprievodných služieb, skrátenie času trvania služby,...

Skryté zdražovanie má množstvo podôb: viac prázdneho priestore v obale, zmene mernej jednotky z gramov na mililitre, zmena tvaru obalu na typ so zvýšeným dnom, nové obaly informujúce o (fiktívnej) bonusovej hmotnosti, zosekanie počtu sprievodných služieb, skrátenie času trvania služby,... Zmeny sú síce viditeľné, no bežný spotrebiteľ si ich nemusí všimnúť ani uvedomovať. Môže ísť napríklad o doplnok k predošlému sortimentu v podobe novej a netradičnej veľkosti balenia, príchute či farebného vyhotovenia.

Čítajte viac >>> Profesor korporátnych financií Marc Arnold: „Online obchodovanie je ako návšteva kasína“

Určite nikoho nepoteší správa, že jedinou ochranou pred zvýšenými výdavkami na život je priebežné zvyšovanie príjmu. Pri zdražovaní spôsobenom vývojom na svetovom trhu nepomôžu sťažnosti ani ponosy. Pri marketingových taktikách výrobcov ich treba prekuknúť a pozerať sa na jednotkovú cenu výrobkov. Nejde predsa o to kupovať obal ale jeho obsah.

Inflácia je dôležitý ukazovateľ vývoja ekonomiky. Ukazuje nám, ako sa znehodnocujú úspory vo vankúši či na bežnom účte. Peniaze preto treba pred infláciou chrániť a jedinou ochranou je kúpiť za ne aktíva. Dá sa to napríklad prostredníctvom podielových fondov, ktorých máme na Slovensku k dispozícii tisíce. Vďaka nim sa dajú kúpiť štátne dlhopisy, firmy, zlato i termínované vklady. Ponuka je skutočne široká.

Výber konkrétneho podielového fondu je vhodné odkonzultovať s nezávislým finančným sprostredkovateľom s licenciou v sektore kapitálového trhu. Ich zoznam nájdete na stránkach Národnej banky Slovenska. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne také riešenie, ktoré vám pomôže žiť finančne nezávislý život podľa vlastných predstáv.
 

Máte napriek tomu otázky?

Obráťte sa na našich skúsených odborníkov

Vyberte si vášho osobného sprostredkovateľa. Využite stabilitu a know-how švajčiarskej skupiny Swiss Life, ktorá má viac ako 165 ročnú históriu. Vyskúšajte aj vy švajčiarske finančné služby pre váš finančne nezávislý život podľa vlastných predstáv.

Navštívte jednu z našich pobočiek

Ste pánom svojho času a podľa toho sa riadite? Naši sprostredkovatelia sa Vám plne prispôsobia. Ak však máte radšej osobnú návštevu pobočky, máme ich po celom Slovensku. Vyberte si tú, ktorá je k vám najbližšie.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Ilustračný obrázok, ktorý zobrazuje platbu v obchode prostredníctvom platobnej karty a terminálu.

Blogy

Nahradiť hotovosť nie je len o technológiách. Je to predovšetkým o dôvere

Dnes môžeme zaplatiť za online verziu časopisu či veľký nákup v supermarkete kartou alebo mobilom v priebehu niekoľkých sekúnd. Nájomné a účty za elektrinu uhradíme okamžite cez internet banking. Znamená to, že hotovosť je zastaraná? Ekonómovia Martin Brown a Arina Wischnewsky ponúkajú svoj pohľad na budúcnosť platieb v rozhovore.

Čítať ďalej
Atmosféra na investičnej konferencii Swiss Life Select.

Tlačové správy

Investičná konferencia Swiss Life Select Slovensko 2025

Ako efektívne investovať v dynamicky sa meniacom svete? Aké trendy budú formovať globálne trhy v najbližších rokoch? Práve týmto témam sa venovali renomovaní spíkri z popredných investičných spoločností BlackRock, Invesco či Amundi na Investičnej konferencii Swiss Life Select Slovensko 2025.

Čítať ďalej
Mladý obchodník, analytik a investor sledujúci monitor notebooku na pohovke, maklér analyzujúci indexy, finančný graf, obchodovanie online, investičné údaje o kryptomenách a akciovom trhu.

Tlačové správy

Väčšina klientov internetových brokerov končí v strate. Ako teda úspešne investovať?

Najúspešnejšie investície sú tie, ktoré majú začiatok v dávnej minulosti. Dôvodov tohto tvrdenia je viacero. Tieto investície majú za sebou dlhú históriu a teda naplno využili princíp zloženého úročenia. Musia byť úspešné, pretože v prípade neúspechu by dnes neexistovali. V neposlednom rade sa pri nich uplatnila stratégia kúp a drž, ktorá eliminuje základné investorské chyby.

Čítať ďalej
Portrét ženy v bielych rukaviciach, ktorá drží lupu a pozerá cez ňu na kus zlata.

Tlačové správy

Zlato láme rekordy. Oplatí sa doň investovať?

Zvýšená neistota z geopolitického napätia tlačí cenu zlata nahor. Čoskoro prekročí hranicu 3000 dolárov.

Čítať ďalej
Klienti hľadajú vhodnú alternatívu k štátnym dlhopisom.

Tlačové správy

Štátne dlhopisy sa minuli. Ale existujú podobné alternatívy

Namiesto tridsiatich dní bol dvojročný Investor v ponuke ani nie tri dni a štvorročný Patriot iba o deň dlhšie. Atraktívnosť štátnych dlhopisov je nesporná. Netreba však zúfať. Obdobné podmienky sú dostupné aj pri iných investičných produktoch – výnos rádovo v percentách a bez dane, riziko aj na úrovni štátu a navyše podstatne lepšia dostupnosť k úsporám. Nájdete ich pri podielových fondoch.

Čítať ďalej
Marc Arnold hovorí o nástrahách online obchodovania.

Blogy

Profesor korporátnych financií Marc Arnold: „Online obchodovanie je ako návšteva kasína“

Online platformy a aplikácie na online obchodovanie zrevolucionizovali prístup na finančné trhy. Prístup je jednoduchší, lacnejší a pre všetkých. To vyvolalo skutočný akciový boom, najmä medzi mladými retailovými investormi. Avšak, kritika týchto trendov narastá. Profesor Marc Arnold z Univerzity St. Gallen objasňuje príležitosti a riziká online obchodovania s cennými papiermi.

Čítať ďalej